Σπουδές με Ψυχολογικά μαζί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    Σπουδές με Ψυχολογικά μαζί

    Για σας παιδιά, έχει σπουδάζει κανείς και να έχει ταυτοχρονονα μια τόσο σοβαρή ψυχική διαταραχή;Εγώ είμαι απόφοιτος βέβαια θα κάνω ενα μεταπτυχιακό όμως επειδή έχω βαρύ ΙΨΔ με φοβιζει αυτό το πράγμα οτι μπορεί να μην τα βγάλω πέρα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    σχιζοφρένεια και φιλολογία περίγελως στη σχολή...μια χαρά θα τα καταφέρεις όλα στο μυαλό είναι...τέλειωσα με λίαν καλώς...βγήκα στην αγορά εργασίας ...κοινωνικοποιήθηκα...μη μασάς beautiful mind...μπορείς και θα τα καταφέρεις...ανήκεις στο 3 τοις εκατό που πάσχει από μία ιδιαίτερη ασθένεια και την διαχειρίζεσαι και θες να μου πεις ότι δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα...ευκολάκι θα το βρεις...έχουμε γεννηθεί για τα δύσκολα...ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ...;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ δεν κατάφερα να τελειώσω το ΤΕΙ μου για πολλούς και διάφορους λόγους.Έκανα οτιδήποτε ήταν δυνατό για να μη πάρω πτυχίο χαχαχα τόσο χάλια...Δεν διάβαζα για 3 χρόνια,είχα ψυχολογικά,δεν ήμουν κοινωνικός,ξενυχτούσα στον υπολογιστή,δεν είχα βάσεις και δεν στρώθηκα να τις καλύψω,ήμουν σε μια σχολή που πήγα κατα τύχη γιατί δεν είχα υψηλό βαθμό και ούτε ήξερα τι έπαιζε με το αντικείμενο.Σπούδαζα Μηχανολογία.Είναι από τις δύσκολες σχολές των ΤΕΙ αλλά αν έχεις μια σειρά στα 6 χρόνια βγαίνει. 6,5 χρόνια ήταν ο μέσος όρος αποφοίτησης. Στον 7ο χρόνο και ενώ χρωστούσα πολλά υποτροπίασα.Πάσχω κ γω από σχιζοφρένεια.

    Επειδή είναι μια πάθηση που προσβάλει τους άνδρες στην αρχή της ενήλικης ζωής τους και πάνω σε σχολείο ή σπουδές οι δυσκολίες είναι μεγάλες.Χάνεις χρόνια.Αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.Παίζει και η περίπτωση.Πόσο σε επηρεάζει η πάθηση.Είναι ένας μεγάλος αριθμός παραγόντων για το αν τα πας καλά στην ανάρρωση.

    Υπάρχουν πολλά άτομα με σχιζοφρένεια που τα καταφέρνουν με τις σπουδές και έχουν μια παραγωγική ζωή.Με προσπάθεια και λίγη τύχη πολλά μπορούμε να καταφέρουμε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Εσύ έχεις και ΙΨΔ... Στη μελέτη έχεις τίποτα περίεργα τελετουργικά?? που σε καταβάλλουν αν δεν τα ακολουθήσεις?
    Αν προσπαθήσεις να κάνεις το μεταπτυχιακό και παραλληλα αγωγή και ψυχοθεραπεία??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σπούδασα κι εγώ με ψυχολογικά έκανα πρακτική και τώρα είμαι αγρότης δουλεύω πέντε ώρες το πρωί και μετά κάθομαι και όχι κάθε μέρα ανάλογα τον καιρό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Και εγω τα εβγαλα περα αλλά νομιζω οτι περασα και αγχος παθολογικο στα ορια της ψυχωσης.
    Απλα δεν θα ξεχασω οτι τα εβαλα κατω και ειπα ή προχωρας ή γυριζεις. Απαντησα προχωρα μαρι... για το γαμωτο, μη δωσεις την χαρα σε κατι καθικια να πουν οτι εισαι αδυναμη ... ετσι μου κοψε.

    Οταν ολοκληρωσα δεν ενιωθα τιποτα. Ειχα ηδη χασει αρκετα κομματια μου. Συνεπως, ναι ολα γινονται υποθετω αρκει να εχεις σωστους συμμαχους για να μην εχουν μετα τεραστιο κοστος.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    @Mara.Z Βασικά ένα απ τα σημαντικά μου προβλήματα είναι πως όταν παω να κάνω μια δραστηριότητα εκείνη την ώρα μου σφηνονονται κάτι σκατοειδες κ δεν θέλω να κάνω τίποτα μετά. Φαντάσου σαν κατάθλιψη, βέβαια αρκετές φορές δεν το βάζω κάτω κ όταν προσπαθώ να ασχοληθώ με κάτι με φεύγουν οι ρυμαδιασμενες σκέψεις κ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα 

  8. #8
    @Mara.Z
    Η λογική είναι απλή αν τις «γράφεις « τις εμμονές σου θα σε γράψουν και αυτές, αλλιώς την έχασες την μπάλα, δεν πρέπει να δίνεις σημασία τις σκέψεις γιατί αλλιώς θα καθεσε με τις ώρες & θα θα σκέφτεσαι απ το φόβο χωρίς να κάνεις τίποτα(ετσι συμβαίνει με εμένα κάποιες φορές). Επίσης εκτός από βαρύ ΙΨΔ, έχω & ψυχώ σωματικά φαντάσου έχω τόση δυνατή προκταλγια που δεν μπορώ να κάτσω, φοβάμαι να φάω γιατί θα με ποιοασουν αέρια και κράμπες εντέρου και πόνοι, ο γιατρός μου με έγραψε ένα αντί ψυχωτικο (dogmatil ) που ειδικεύεται σε τέτοιες περιπτώσεις & από τότε είμαι πολύ καλύτερα να είναι καλά ο άνθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    επαθα το ψυχωτικο οταν ημουν στο 5ο ετος της σχολης τα παρατησα για εναμιση χρονο δε μπορουσα να συγκεντρωπω περυσι περασα 2 μαθηματα ενα σε καθε εξεταστικη και σε αυτην περασα 2 ευτυχως δε χρωσταω πολλα.στη προηγουμενη εξεταστικη μου χαν βγει πολλες φοβιες απο το αγχος οποτε αν δω οτι δε μπορω δε πιεζομαι.εγω λεω να προσπαθησεις και αν δεις στη πορεια οτι ζοριζεσαι πολυ αστο.κι εγω θελω να κανω μεταπτυχιακο αλλα δεν αντεχω το αγχος των εξεταστικων.βεβαια μπορεις λογικα να πας και χαρτι απο το γιατρο σου στη σχολη εγω πχ στα προφορικα τους λεω οτι περασα ψυχωτικο επεισοδιο κι ετσι μου κανουν πιο ευκολες ερωτησεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγω τελειωσα σχολη με φαρμακο.

    το θεμα ειναι οτι το φαρμακο καταστελλει τον εγκεφαλο οποτε ειναι και πολυ πιο δυσκολο να τελειωσεις την σχολη σε σχεση με το να μην επαιρνες και ας μην εχεις υποτροπες.

    καθε φαραμακο βεβαια εχει λιγο διαφορετικη γνωσιακη επιπτωση.

    βοηθαει αμα διαβαζεις λιγο απο ενα βιβλιο καθε μερα..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Μπαινω 5ο έτος και χρωστάω πάρα πολλά. Εγώ που πάντα ήμουν άψογος στις υποχρεώσεις μου, έφτασα σε ένα σημείο που ποτέ δεν φανταζόμουν. Μπορεί η ζωή μου να μην ήταν ποτέ τέλεια, όμως στο θέμα των σπουδών κλπ ήμουν παραπάνω από καλός. Η ερώτηση είναι γιατί; γιατί έφτασα σε αυτό το σημείο
    Καταρχήν το θέμα ξεκίνησε από την τρίτη λυκείου. Κατάφερα μεν να περάσω στην σχολή που πάντα ήθελα, όχι όμως στην Αθήνα που πάντα ήθελα αλλά σε κάποιο επαρχιακό τμήμα(προερχόμενος ήδη από μια άλλη επαρχιακή πόλη). Αυτό το γεγονός ήταν πολυ καθοριστικό. Από την πρώτη στιγμή δεν αποδέχτηκα ότι βρέθηκα σε αυτή την πόλη. Ούτε μια στιγμή δεν την συμπάθησα. Ξεκινώντας την σχολή δυσκολεύτηκα πολύ. Τα πράγματα ήταν χειρότερα από ότι φανταζόμουν. Πολύ δύσκολα και απαιτητικά τα μαθήματα. Στα περισσότερα όσο κι αν προσπαθούσα δεν κατάφερα να τα περάσω. Πέρασα πολύ άσχημες περιόδους κατάθλιψης και απίστευτου άγχους μέσα σε αυτά τα χρόνια. Στο θέμα των ερωτικών και φιλικών σχέσεων είχα απίστευτα σκαμπανεβάσματα. Ειδικά το θέμα παρέα με απασχόλησε πολύ και σε γενικές γραμμές απέτυχα. Τώρα μπαίνοντας 5ο έτος, βρίσκομαι καταρρακωμένος να χρωστάω τα 26 από τα 40 συνολικά μαθήματα της σχολής. Η εξεταστική έχει ξεκινήσει ήδη και σήμερα πληροφορήθηκα ότι κόπηκα στο ένα από τα δύο μαθήματα που έχω δώσει ως τώρα. Σκέφτομαι ότι αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχίσει. Δυστυχώς η έως τώρα αποτυχία μου με έχει καταβάλλει και με δυσκολεύει στην συγκέντρωση. Έχω 10 ημέρες μέχρι να τελειώσει η εξεταστική. Μέσα σε αυτές τις 10 ημέρες σκοπεύω να δώσω 8 μαθήματα. Τελειώνοντας την εξεταστική αποφάσισα να κάνω κάτι που 22 χρόνια τώρα ποτέ δεν τόλμησα. Να πάω σε ψυχολόγο. Ως τότε όμως, οι επόμενες ημέρες καλώς ή κακώς είναι καθοριστικές για την πορεία μου στην σχολή.
    Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να μου πείτε τι μπορώ να κάνω. Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου; Τι σκέφτεστε προκειμένου να πετύχετε κάτι; Τι κάνετε για να συγκεντρωθείτε σε αυτό που σας ενδιαφέρει να καταφέρετε; Κάποια απλά εφαρμόσιμα ενδεχομένως πράγματα που πιστεύετε ότι αποδίδουν. Με περιμένουν πολύ δύσκολα και καθοριστικά μαθήματα. Ο Νικόλας πρέπει να αλλάξει. Ο Νικόλας πρέπει να βρει τον εαυτό του. Συγγνώμη και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δύο απλές συμβουλές όταν διαβάζεις κάτι να το θυμάσαι έτσι το τρία στη μία εξεταστική γίνεται πέντε στην άλλη κ δεύτερον από τα οχτώ που έχεις διάλεξε τέσσερα κ πάρε τρία ή πέντε θα εκπληχθεισ με πόσο λίγο διάβασμα ακόμα το τρία γίνεται πέντε αλλά να τα κατανοείς στα άλλα θα πας για τα θέματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγω σπουδασα πανεπηστημειο με καταθλιψη επαιρνα θεραπεια, επισης ειμαι δυσλεκτικος εχω μια δυσκολια στην αναγνωση γραφη απομνημονευση παραπανω, και τελιωσα καθηστερημενα. τωρα εχω ψυχωση, η καταθλιψη μου περασε, η μετεξελιχθικε η ασθενεια , δεν ξερω. Σκεφτομαι και εγω να κανω μεταπτυχιακο απο αποσταση δεν εχει πανεπηστημειο εδω που ζω...... δυστηχως εξι χρονια μετα την αποφοιτηση δεν βρισκω δουλεια..... και σκεφτομαι να αλλαξω κλαδο και απο περιβαλλον και ιχθυολογια , να παω πληροφορικη....... κατα τα αλλα τα πρωινα ασχολουμε με αγροτικα, σημερα εκοβα σταφυλια........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    και γω σπουδαζω φαρμακευτικη 1 μαθημα περασα μεσα σε αυτο το χρονο που εχω ψυχωση...το θεμα ειναι πως ο νους μ πεταει αλλου δε βρισκω κινιτρο να διαβασω,,πιστευω εχω την ικανοτητα να πετυχω κ να παρω πτυχιο μονο αν σοβαρευτω...αν κ τωρα π ανεβηκα στη πολη π σπουδαζω με πιασαν φοβιες πριν 3 μηνες ξεκινισα το αμπιλιφαι 15 μγ κ τρ επειδη ακουω κατι σαν τζιτζικια π ακουγοντα σαν ντραμς νμζ υποτροπιαζω κ ο γιατρος τα εκανε 30μγ..αν δεν γινω κλτρα θα ξανιαγινω ζομπι αν μ προσθεσει ρισπερνταλ δραμα...

  15. #15
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    και γω σπουδαζω φαρμακευτικη 1 μαθημα περασα μεσα σε αυτο το χρονο που εχω ψυχωση...το θεμα ειναι πως ο νους μ πεταει αλλου δε βρισκω κινιτρο να διαβασω,,πιστευω εχω την ικανοτητα να πετυχω κ να παρω πτυχιο μονο αν σοβαρευτω...αν κ τωρα π ανεβηκα στη πολη π σπουδαζω με πιασαν φοβιες πριν 3 μηνες ξεκινισα το αμπιλιφαι 15 μγ κ τρ επειδη ακουω κατι σαν τζιτζικια π ακουγοντα σαν ντραμς νμζ υποτροπιαζω κ ο γιατρος τα εκανε 30μγ..αν δεν γινω κλτρα θα ξανιαγινω ζομπι αν μ προσθεσει ρισπερνταλ δραμα...
    Δεν σου έκανε το αμπιλιφαι;αν στο γυρίσει σε ρισπερνταλ να του πεις ρισπελεν καλύτερα..είναι γενοσημο και είναι πολύ πολύ καλύτερο.. τουλάχιστον σε εμένα..καλή δύναμη με την σχολη σου..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-12-2015, 00:52
  2. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 02:08
  3. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 23:07
  4. Σπουδές και Μπενζοδιαπίνες
    By april29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2010, 15:03
  5. σπουδές ομοιοπαθητικής
    By adda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-03-2009, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •