Ερωτικά όνειρα με συγγενείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Ερωτικά όνειρα με συγγενείς

    Το θέμα που ανοίγω είναι λεπτό , και ίσως να προκαλέσει αμηχανία. Δε ξέρω με ποιον να το συζητήσω. Εχθές είδα τον αδερφό μου στο όνειρό μου και με ανάγκασε σε ερωτική συνέυρεση μαζί του. Και μόνο που το γράφω αηδιάζω. Ήταν το χειρότερο όνειρο που έχω δεί. Το θέμα είναι οτι τον αγαπώ πολύ , ως μικρότερη αδελφή, και τον θαυμάζω πολύ. Ποτέ όμως , μα ποτέ , δεν έχω σκεφτεί συνειδητά κάτι τέτοιο . Είναι φυσιολογικό ; Τι συμβολίζει ; Να σημειώσω οτι σε λίγο μπαίνει στρατό και ξέρω οτι δεν θέλει καθόλου να πάει. Επιπλέον διαβάζω ένα βιβλίο ψυχολογικής αστρολογίας που αναλύει τα αρχέτυπα και αναφέρει συχνά το οιδιπόδειο. Αυτό θα είναι;..για να μην ανησυχώ, πείτε μου οποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή ξέρει απο ψυχολογία των ονείρων. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    έχω την γνώμη ότι πολλές φορές κάποια πράγματα-ειδικά τα όνειρα- μας επηρεάζουν περισσότερο συνειδητά, παρά σε ασυνείδητο επίπεδο.

    θέλω να πω ότι σε αυτό το όνειρο δεν υπάρχει κανένα \"ύποπτο\" backstage σκεπτικό. απλά ο εγκέφαλος συνδύασε πράγματα που έχεις στο μυαλό σου και σου έδωσε αυτό το αποτέλεσμα μέσα από το όνειρο.

    άρα ένα μεμονωμένο γεγονός δεν σημαίνει τίποτα, ειδικά σε μια περίοδο που όπως λες η σκέψη σου και της οικογενειά σου είναι στον αδελφό σου που φεύγει.

    σπουδάζω ψυχολογία και η παρανοήσεις είναι πιο συχνές από τις εν-νοήσεις.

    είσαι άλλωστε πολύ μεγάλη για να περνάς τώρα οιδιπόδειο και ειδικά να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο σε αυτό το πρόσωπο.

    οπότε...καλή στράτευση σε αυτόν και εσύ να διαβάζεις βιβλία με πνευμα δύσπιστο και κριτικό...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Το υποσυνείδητό μας κατασκευάζει άπειρα όνειρα που απλά ορισμένα έρχονται στην επιφάνεια κάτω από την αλληλεπίδραση συνθηκών που τα επιτρέπουν να εκφραστούν.
    Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω κατά πάσα πιθανότητα έχεις δει πιο προκλιτικά και σοκαριστικά όνειρα που ο εγκέφαλός σου δεν θεώρησε απαραίτητο να έρθουν στην αντίληψή σου.
    Με λίγα λόγια don\'t worry at all.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by equinox
    ..........Επιπλέον διαβάζω ένα βιβλίο ψυχολογικής αστρολογίας ........
    Παραθέτω το πιό περίεργο κομμάτι από αυτά που γράφεις....
    (μπορείς να το δείς ως αστείο, μπορείς πάντως να το εκλάβεις και ως σοβαρή απάντηση του θέματος που σε απασχολεί)
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Προς Andy:
    Σ\'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις: Πότε σταματάει το οιδιπόδειο; Με ποιον τρόπο; Επιπλέον, μια διευκρίνηση στη φράση σου\"και εσύ να διαβάζεις βιβλία με πνευμα δύσπιστο και κριτικό... \", εννοείς ο τρόπος με τον οποιο να διαβάζω να είναι δύσπιστος και κριτικός; Αν ναι, τότε αυτό δεν νομίζω να ισχύει εφόσον αφού διαβάσει κάποιος κάτι θα τον επηρεάσει έστω και ασυνείδητα. Ίσως όμως η γνώση πάνω σε ένα θέμα να αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο καταλαβαίνουμε αυτά που διαβάζουμε. Για παράδειγμα, αν ήξερα τη θεωρία για το οιδιπόδειο σύμπλεγμα ίσως να μην έβλεπα αυτό το όνειρο. Ξέχασα επίσης να αναφέρω οτι είδα εχθές το έργο\"Μια γυναίκα εξομολογείται\" του Κασσαβέτη που έχει σχέση με την θέση της γυναίκας ως σύζυγο αλλά και ως μητέρα μες την οικογένεια και ίσως αυτό να με επηρρέασε.

  6. #6
    Τσιου θενκς για την απάντησή σου, ήταν παρηγορητική .Ευτυχώς έχει περάσει σχεδόν μια μέρα και το έχω ήδη ξεχάσει το όνειρο :)

  7. #7
    Τζαστ γιου αν θες κάνε πιο συγκεκριμένο αυτό που θες να πεις και επιπλέον όρισε το περίεργο που διάβασες στο μήνυμά μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αυτό που εννοούσα ήταν ότι βρίσκω πιό περίεργο το να διαβάζεις ένα βιβλίο ψυχολογίας (κατεμένα επιστήμη) που να ανακατώνει την αστρολογία (κατεμένα κουραφέξαλα) παρά το ότι είδες κάποιο όνειρο με τον αδερφό σου με τελικό (αυθέραιτό και καθαρά δικό μου) συμπέρασμα ότι δεν τρέχει και τίποτα που είδες ένα όνειρο που σε ξάφνιασε είδικά όταν συνειδιτά γνωρίζεις και τους παράγοντες που σε επηρρέασαν.

    (άραγε τώρα έγινα πιο κατανοητός????????? λολ)
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Πιθανή ερμηνεία ονείρου :

    Το ότι θαυμάζεις τον αδερφό σου , \"δικαιολογεί\" την ερωτική υφή του ονείρου , εννοώντας πάντα ότι ερωτικά ίσως να αναζητείς τα όσα ο αδερφός σου αντιπροσωπεύει και όχι βέβαια τον ίδιο σου τον αδερφό.
    Το ότι υπήρχε καταναγκασμός στην ερωτική πράξη ίσως δείχνει την δυσαρέσκειά σου για την εύνοια που αναζητά ο αδερφός σου , για την απροθυμία του να πάει στρατό , για να μην αναφέρω τον αναγκαστικό αποκλεισμό του από την συναναστροφή του με γυναίκες , όπου εσύ ενοχικά του δωρίζεις λίγη από την έλγη σου , μέσα στα πλαίσια πάντα του ότι εσύ δεν δεχόσουν την πολιορκία του , καθώς αυτό είναι κάτι το κοινωνικά κατακριτέο.

  10. #10
    με έχει στείλει η απάντησή σου, φοβερή προσέγγιση !
    πςςςς έχω μείνει άφωνη.

  11. #11
    Προς τζαστμι:
    μια χαρά κατανοητός έγινες! Ίσως έχεις δίκιο, αφού συνειδητά γνωρίζω τους παράγοντες που με επηρέασαν, δεν χρειάζεται να ψάχνω άλλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    το οιδιπόδειο ή για σένα το σύμπλεγμα της ηλέκτρα φυσιολογικά το περνάς στα 4 με 7ετών...

    βέβαια καθηλώσεις(σύμφωνα με την ψυχαναλυτική θεωρία) μπορεί να υπάρχουν αλλά αργότερα δεν εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή ερωτική επιθυμία για τον αδερφό σου.

    και δύο ερωτήσεις:

    πόσα αδερφια είστε?
    και οι γονείς σας είναι μαζί?(χωρισμένοι, παντρεμένοι)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το έχεις Άντυ το πτυχίο..Πας καλά..Λίγη προσωπική θεραπεία και έτοιμο το ιατρείο...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Ένα μεμονωμένο όνειρο ερωτικής υφής με συγγενικό πρόσωπο δεν είναι δείγμα οιδιπόδειου συμπλέγματος.
    Άλίμονο

  15. #15
    Προς Άντυ :
    Είμαστε δύο αδέρφια και οι γονείς μου πέρσυ πήραν διαζύγιο, δηλαδή πριν λίγους μήνες.
    Γιατί ρωτάς;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •