ξανα απο την αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101

    ξανα απο την αρχη

    Χρονια μειζωνα καταθλιψη με 23 εισαγωγες .φαρμακα ταλαιπωρια,όσο είχα μπει σε μια σειρά Όλα στραφη
    Γύρισα από γερμανια που πήγα να κανω μια νέα αρχή και είμαι ξανα στο μηδέν
    Ξανα χάπια.αϋπνία.Δεν με χωράει ο τόπος,ανησυχία.φοβίες
    Έπαθα μέχρι αλλεργία.
    Παίρνω και ζαναξ πλέον για τον πανικό.
    Το χειρότερο είναι πως έπαθα αλλεργία σε αντιβίωση για τα δοντια και τρέμω μη πειστεί τώρα γιατί δεν μπορώ να πάρω
    Πάω στο νοσοκομείο ημέρας καθημερινά.
    ΔΕΝ αντέχω άλλο τόση μοναξιά.Δεν περνάει η μερα
    Νιώθω πως πεθαίνω πλέον.
    Προσπαθώ να πάρω καμία φορά τηλέφωνο σε ψυχολογική υποστήριξη 197 αλλά όλο μιλάνε
    ΔΕΝ αντέχω άλλο.φοβαμαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αφου ειχανε μπει ολα σε μια σειρα πριν γιατι να μην μπουν ξανα..; Τωρα δεν εισαι σε θεση να το σκεφτεις μπορει και να σε εκνευριζει...
    Τωρα εισαι κουρασμενη ψυχικα και σου φαινεται βουνο αλλα η λογικη λεει πως θα γινει και αυτο. Ετσι δεν ειναι;
    Για τη ωρα μενει να κανεις κουραγιο και να μην τα παρατας.
    Μπορεις να μιλησεις για τους φοβους σου και οτι ηθελες να πεις στη γραμμη βοηθειας εδω, εγω ειμαι ολη προσοχη. Τη μοναξια την νιωθεις επειδη οντως εισαι μονη η ειναι εκεινη η μοναξια που νιωθεις μεσα σου και με παρεα; Γιατι νιωθεις οτι πεθαινεις; Γραφεις εδω, παιρνεις σε γραμμη βοηθειας...εγω βλεπω ενα ατομο που ζει και σπαρταραει και θελει να βοηθησει τον εαυτο του. Τι φοβασαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Είμαι ειδική περίπτωση.Έχω ζήσει και ζω ρατσισμό λόγο διαφορετικότητας
    Δεν έχω φίλους και οικογένεια.Νιώθω τόση μοναξιά
    Θέλω να βγω για έναν καφέ και είμαι μόνη.
    Ζω συνέχεια την απόρριψη.ακόμη και στο νοσοκομείο ημέρας με δέχτηκαν με όρους.
    Δεν έχω και οικογένεια και δεν μπορω να μιλήσω σεκανεναν.
    ΝΑΙ θέλω να ζήσω Αλλά φοβάμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Είμαι κοπέλα από διόρθωση φύλου
    Ξέρω ότι πολλοί ίσως το δουν ρατσιστικά Αλλά είμαι άνθρωπος
    Πήγα εξωτερικο για λίγο να δουλέψω και να έχω μια φυσιολογική ζωή.
    Εδώ ούτε δουλεια μου δίνουν.
    Μόνο απόρριψη,ρατσισμό και απομωνοση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οταν λες διαφορετικοτητα; Τι εννοεις; Καλα δεν εχει ισως και τοση σημασια. Η διαφορετικοτητα ειναι δικοπο μαχαιρι, το εχω βιωσει σε μικρο βαθμο. Μπορει να ειναι καλο μπορει να ειναι και κακο. Μπορεις να την αφηνεις να σε καταβαλλει και να αισθανεσαι στο περιθωριο η μπορεις να την αγκαλιασεις να εχεις ψηλα το κεφαλι και να λαμψει θετικα εκει που μετραει, οσο και αν προσπαθουν να σε χτυπανε απο αγνοια τα μικρα μυαλουδακια γυρω γυρω. Και ο κουτσος και ο στραβος και ο γκαβος και ο πρασινος αν αγκαλιασει το οποιο στοιχειο της διαφορετικοτητας του ΑΝΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΑ και με φυσικοτητα και πει "ναι αυτο ειμαι τρεχει κατι;" δεν θα σκεφτει κανεις καν να του ζητησει το λογαριασμο, βασικα θα αναγκαστει ασυνειδητα να το δεχτει ως φυσιολογικο επισης. Οτι σε κομπλαρει φορα το σαν πανοπλια και θα δεις...θα γινει και νορμα

    Οσο για τη κυριολεκτικη και συναισθηματικη μοναξια...πως εγινε αυτο παλι, δεν θα μπω καν στη διαδικασια να σου πω οτι σε καταλαβαινω, εγω ειχα μια περιοδο μονο την οικογενεια μου και ενιωθα μονη. Αλλα να σου πω κατι; Τι σε εμποδιζει να βγεις για ενα καφε; Μια βολτα καπου που σου αρεσει; Να ξεκινησεις να κανεις πραγματα που αγαπας για εσενα; Και μονη να εισαι δεν θα νιωθεις τοση μοναξια αν κανεις πραγματα που αγαπας. Βεβαια τι λεω σε ανθρωπο με καταθλιψη, μαλλον λιγα ειναι τα πραγματα που σου φερνουν ευχαριστηση.
    Αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη. Παρε συνειδητα αποφαση να δοκιμασεις να κανεις πραγματα και που ξερεις, μπορει να αρχισεις να βρισκεις ξανα την ορεξη σου για ζωη, μπορει να γνωρισεις νεα παρεα... Ειναι χοντρο ζορι. Αλλα δεν θα σταυρωσεις τα χερια ετσι δεν ειναι;
    Σκεψου στιγμες στη ζωη σου που ησουν ευχαριστημενη εστω για λιγο. Κατι ομορφο. Γιατι να μην ζησεις/νιωσεις ξανα κατι ομορφο; Και ας κρατησει για λιγο...δεν αξιζει;
    Το ΝΑΙ σου μου αρκει για να ξερω πως θεωρεις κι εσυ οτι αξιζει...τι φοβασαι λοιπον ακριβως;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by stellagr View Post
    Είμαι κοπέλα από διόρθωση φύλου
    Ξέρω ότι πολλοί ίσως το δουν ρατσιστικά Αλλά είμαι άνθρωπος
    Πήγα εξωτερικο για λίγο να δουλέψω και να έχω μια φυσιολογική ζωή.
    Εδώ ούτε δουλεια μου δίνουν.
    Μόνο απόρριψη,ρατσισμό και απομωνοση
    Τωρα καταλαβα...τι να σου πω κοπελα μου, ζορι. Ειναι πολυ στενομυαλη η κοινωνια μας. Αν εβρισκες δουλεια βασικα θα σου ηταν ευκολοτερο. Αλλα ετσι που ειναι τα πραγματα με την αγορα εργασιας το ιδιο λουκι περνανε ολοι ειτε γεννηθηκαν αντρας ειτε γυναικα ειτε γιβωνας. Εντωμεταξυ δεν ξερω και πολλα πραγματα για το θεμα και σορυ αν σου φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα στο κομματι των φιλων εστω η γνωστων...τι στο διαολο εισαι η μονη τετοια κοπελα στην Ελλαδα; Χλωμο το βρισκω. Δεν υπαρχει καποια κοινοτητα κατι; Καλα το ιδανικο θα ηταν να μπορεις να ανοιχτεις σε οτι παρεες γουσταρεις χωρις να "γκετοποιειται" η να "κλικοποιειται" η κατασταση αλλα δεν ειμαστε ετοιμοι σαν κοινωνια κακα τα ψεμματα και καπως πρεπει να κανεις μια αρχη και να βρεις μια στηριξη, ετσι δεν ειναι;
    Εντωμεταξυ τι ηθελες και γυρισες στη ψωροκωσταινα; Και πιο πισω ειμαστε σε ολα και δουλειες δεν εχει και φευγουν ολοι (καλη ωρα κι εγω θα φυγω)...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Αυτό που δεν αντέχω είναι φοβία που γύρισε.
    Πχ εχω ένα πρόβλημα στο δόντι.Πρέπει να πάρω αντιβίωση
    Ε νομίζω θα πάθω αλλεργικο σοκ και θα πεθάνω μόνη χωρίς βοήθεια.
    Πριν λίγες μέρες πήρα και νόμιζα πως πνίγομαι (ήταν αγχος) και έτρεχα για όρο σε νοσοκομείο.
    Δεν αντέχω αυτή τη ζωη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α εχεις δηλαδη ψυχοσωματικα σωστα; Αυτο ειναι αλλο λουκι...παιρνεις καποια αγωγη για το αγχος σου, κανεις θεραπεια;
    Το λογικο κομματι σου ξερει τι σου συμβαινει ετσι, ασχετα που σε κυριευει ο φοβος...οπως το καταλαβαινω μαλλον θα μπορουσες να επιβληθεις στο αγχος σου αν δεν ησουν καταβεβλημενη και απο τη μοναξια και τη στενοχωρια σου και τωρα το ενα φερνει το αλλο σε ενα φαυλο κυκλο. Καπου πρεπει να τον σπασεις ομως αυτο τον κυκλο εσυ. Τωρα απο τη καταθλιψη και τη μοναξια θα ξεκινησεις, απο το αγχος θα ξεκινησεις, εσυ ξερεις τι ειναι πιο εφικτο. Με το μα αρχισεις να διαχειριζεσαι το ενα μπορει να αρχισει να υποχωρει και το αλλο η να εχεις περισσότερη ελευθερια κινησεων/κουραγιο ωστε να αντιμετωπισεις και το αλλο κομματι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Κανείς δεν ασχοληται μαζί μου
    Συχωρεστεμε Αλλά δεν αντέχω άλλο
    Να προσέχετε το σκυλάκι μου
    Ας τελειώνω εδώ να ησυχάσω
    Αντιο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ασε τις χαζομαρες λεω εγω. Γραφεις εδω γιατι θες να ζησεις. Και ναι κανεις δεν ασχολειται με τη παρτη μας οπως θα θελαμε γιατι ειναι χρεος μας να ασχολουμαστε ΕΜΕΙΣ με τον εαυτο μας και να τον ΑΓΑΠΑΜΕ.
    Αν θες να μας γραφεις εδω να δουμε πως θα αρχισεις να ασχολεισαι με τον εαυτο σου και να τον αγαπας καντο, θα δουμε τι ακρη μπορουμε να βρουμε. Αλλα μη μας λες χαζα για το σκυλακι σου. Αμα το βρω και δεν εισαι εκει θα το κανω σουπα :P
    Για αυτο κατσε εκει που εισαι να το φροντιζεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Δεν μπορώ αλήθεια.συχωρεστεμε

  12. #12
    Γειά σου Στέλλα! Νομίζω οτι πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως η κατάθλιψη είναι που σε κάνει να μην θέλεις να συνεχίσεις. Όμως στην πραγματικότητα δεν είναι όλα μαύρα, η αρρώστια τα κάνει να φαίνονται έτσι. Και πρέπει να καταλάβεις επίσης οτι στην Ελλάδα κανείς δεν βρίσκει πλέον δουλειά εύκολα.
    Γιατί δεν μένεις εδώ να τα πούμε λίγο, να σου πούμε την γνώμη μας, να γνωριστούμε, να ξαλαφρώσει λίγο η καρδούλα σου;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Ρε παιδιά οκ.πέρασε η κρίση
    Νιώθω τόσο αδεια
    Τίποτα δεν με γεμίζει
    Ότι και να μου προτίνεις μου φαίνετε μαυρο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    Μια μου φταίει το σπίτι.Δεν κάνω τίποτα όλη μέρα και σκέφτομαι όλο μαύρες σκέψεις.Είμαι και μόνη.
    Στην Ελλάδα δεν έχω ελπίδες να βρω πότε δουλεια

  15. #15
    Στέλλα, είναι δύσκολο πράγμα να βρεις δουλειά στην Ελλάδα "την σήμερον ημέραν". Εγώ είμαι 47 και άνεργη εδώ και πολύυυυ καιρό και έχω φίλες που τα παιδιά τους φεύγουν έξω, άλλος Αμερική, άλλος Αγγλία, άλλος Γερμανία, παιδιά με πολλά προσόντα και μεταπτυχιακά να είναι άνεργα δύο χρόνια, τρία. Και ο αδελφός μου είναι άνεργος 4 χρόνια τώρα. Εγώ αυτή τη στιγμή φτιάχνω κοσμήματα και τα πουλάω σε γνωστούς και φίλους για πολύ λίγα λεφτά.
    Αν δεν βρίσκεις δουλειά εδώ γιατί δεν δοκιμάζεις να ξαναφύγεις, μέχρι να στρώσει κάπως η κατάσταση στην Ελλάδα. Ή να ασχοληθείς με κάτι. Εγώ π.χ. έμαθα κόσμημα στον Δήμο δωρεάν επειδή είμαι άνεργη.Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις φίλους και αν υπάρχουν πράγματα που σε χαροποιούν και σε γεμίζουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξανα απο την αρχη..
    By fenia99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-05-2016, 20:59
  2. απο την αρχη
    By Deleted-member-250416b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 146
    Last Post: 08-02-2016, 21:40
  3. Μια νέα αρχή;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2014, 12:06
  4. ερχεται, φευγει, και ξανα απ την αρχη;!
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 04-10-2011, 07:44
  5. αρχή
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 158
    Last Post: 14-06-2011, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •