ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ-ΦΟΒΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ-ΦΟΒΙΕΣ

    Καλησπέρα παιδιά,
    Εχω γράψει και άλλες φορές στο παρελθόν και πραγματικά η υποστήριξη που μου δώσατε αρκετοί από εδώ δεν συγκρίνεται.Θελω προτού μιλήσω για το πρόβλημα μου να σας ευχαριστήσω για την συμπαράστασή σας μέχρι τώρα και να σας προτρέψω μελλοντικά και όλους μας γενικά να μην αποθαρρυνόμαστε να δίνουμε έναν καλό λόγο σε κάποιον που το έχει πραγματικά ανάγκη γιατί η βοήθεια που του παρέχουμε είναι τεράστια ακόμα και αν ο ίδιος εκείνη την στιγμή δεν το καταλαβαίνει.Στο πρόβλημα μου τώρα,ταλαιπωρούμε τον τελευταίο μήνα από μια δυνατή φοβία αυτή τη φορά με την θρησκεία.Αρχικά ειχε παρουσιαστεί ως εσωτερική διαταγή από το θεό να κλειστώ σε μοναστήρι,μετά τύψεις οτι θα με τιμωρήσει ο θεός κλπ κλπ...τις οποίες όμως μετά από προσπάθεια,καλή διατροφή,αποφυγή αγχωγόνων περιστατικών και μπόλικη λογική κατάφερα να ξεπεράσω.Ωστόσο έφαγα κάποια δυνατά χτυπήματα ζωής(επαγγελματικά,με την κοπέλα μου καθώς και κάποια εξωτερικά ερεθίσματα) τα οποία μου επανέφεραν την φοβία αυτή τη φορά πιο σύνθετη.Επαναλαμβάνεται συνεχώς από μέσα μου η λέξη Άγιος,μου έρχεται συνεχώς πάλι η ιδέα οτι με τιμωρεί ο θεός ή οτι μου στέλνει κάποιο μήνυμα κλπ κλπ...επιπλέον παράλληλα μου πετάγεται η φοβία για κάποια πολύ σοβαρή ψυχική διαταραχή όπως πχ σχιζοφρένεια κλπ...δεν είμαι τρελός ρε παιδιά!Αν ήμουν,λογικά δεν θα τα έγραφα αυτά εδώ,δεν θα αναγνώριζα και δεν θα προσπαθούσα να τα απωθήσω με την λογική σωστά?Ξέρω οτι κάποτε και πάλι θα βγω από πάνω,το δουλεύω ήδη απλώς θέλω όποιος έχει το κουράγιο και την καλή διάθεση να κάνουμε μια κουβέντα,να μου πει έναν καλό λόγο να μου δώσει λίγο κουράγιο....γιατί πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι.Και ο άνθρωπος στα δύσκολα φαίνεται!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου Δημητρη...φυσικα και δεν εισαι τρελος. Εχεις πληρη επιγνωση της καταστασης σου ασχετα που τυχαινει να κουραζεσαι και να καταβαλλεσαι ψυχολογικα και να μη μπορεις να επιβληθεις στους φοβους σου που κατα τα αλλα καταλαβαινεις πολυ καλα οτι δεν ειναι λογικοι. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες :)
    Οκ λυγιζεις, μαζευεις τα κουραγια σου και πας παρακατω να σηκωθεις ξανα. Αλλωστε για να τα εχεις ξεπερασει στο παρελθον γιατι να μη τα ξεπερασεις ξανα; Ξερεις ηδη πως λειτουργει. Και ο Θεος ειτε υπαρχει ειτε οχι εδω δεν τιμωρει αλλους και αλλους μαζι σου θα ασχολειται; Παιχνιδια του μυαλου σου ειναι ολα καθαρα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Καλησπέρα Δημήτρη,
    Σίγουρα δεν είσαι τρελός, για να ηρεμήσεις λιγάκι θα σου πω ότι τέτοιες φοβίες με πιάνουν και εμένα κατά καιρούς, άλλες φορές σε μεγάλο βαθμό, άλλες σε μικρότερο, γενικά όταν υπάρχουν δύσκολες καταστάσεις, στεναχώριας άγχους κτλ..τότε χειροτερεύουν..όμως και εγώ πάντα προσπαθώ με την λογική να τα εξισορροπήσω τα πράγματα και έτσι να τα απωθήσω κιόλας..Μιας και μιλάς για τον Θεό θα σου πω την άποψη μου και γι'αυτό..ο Θεός κατά την άποψη μου πάντα και τον τρόπο που πιστεύω εγώ, δεν θα διέταζε ποτέ 'ετσι..Δημήτρη πιστεύω ότι έχεις και εσύ άγχος η στεναχώρια και επειδή έχει συσσωρευτεί σου βγάζει τέτοια παιχνίδια στο μυαλό. Αν θέλεις την φιλική συμβουλή μου, θα σου έλεγα να επισκεφτείς κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας και να τα συζητήσεις αυτά μιας και εγώ δεν το έχω κάνει για αυτές τις ιδέες που μου παρουσιάζονται...Είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθούσε πολύ να ηρεμήσεις και για τις ιδέες περί πιο σοβαρής διαταραχής!

  4. #4
    Σε ευχαριστώ πολύ Ναταλία.Το ξέρω επειδή το έχω ξεπεράσει και στο παρελθόν...ξέρω πως από πίσω κρύβονται άλλα πράγματα,πιο λογικά τα οποία πραγματικά με αγχώνουν...απλώς μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο με πολύ άγχος το μυαλό μου έχει κουραστεί πολύ και δυσκολεύεται να εκλογικεύσει στην παρούσα φάση τον φόβο.Συγκεκριμένα όσον αφορά την ιδεοληψία αυτή καθαυτή,το να μου έρχεται συνεχώς η λέξη Άγιος και να φοβάμαι μήπως είναι μήνυμα από το θεό δεν είναι ένδειξη οτι μπορεί να είμαι τρελός?Γιατί ενώ το παλέυω σε γενικές γραμμές και το εκλογικεύω,ξεπετάγεται και η αμφιβολία μέσα μου με αποτέλεσμα καθε φορά που κάνω ένα βήμα μπρος να με πηγαίνει 2 πίσω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Ναταλία.Το ξέρω επειδή το έχω ξεπεράσει και στο παρελθόν...ξέρω πως από πίσω κρύβονται άλλα πράγματα,πιο λογικά τα οποία πραγματικά με αγχώνουν...απλώς μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο με πολύ άγχος το μυαλό μου έχει κουραστεί πολύ και δυσκολεύεται να εκλογικεύσει στην παρούσα φάση τον φόβο.Συγκεκριμένα όσον αφορά την ιδεοληψία αυτή καθαυτή,το να μου έρχεται συνεχώς η λέξη Άγιος και να φοβάμαι μήπως είναι μήνυμα από το θεό δεν είναι ένδειξη οτι μπορεί να είμαι τρελός?Γιατί ενώ το παλέυω σε γενικές γραμμές και το εκλογικεύω,ξεπετάγεται και η αμφιβολία μέσα μου με αποτέλεσμα καθε φορά που κάνω ένα βήμα μπρος να με πηγαίνει 2 πίσω....
    Οχι αυτη η φοβια δεν σημαινει πως εισαι τρελος...οκ εχεις μια φοβια, μια ιδεοληψια ε και; Εσενα σου ερχεται η λεξη Αγιος εμενα μπορει να μου κολλησει ενα τραγουδι στο μυαλο η η λεξη τσιγκολελετα. Απλα ειναι και το περιεχομενο της ιδεοληψιας σου τετοιο που λογικο να σε βασανιζει. Βεβαια και εγω αν ειχα κολλησει ιδεοληπτικα με τη ταιγκολελετα στο μυαλο μου δεν θα βασανιζομουν λιγοτερο, παλι θα ειχε βρει το μυαλο μου τροπο να σκαλωσει οταν θα με κυριευε το αγχος :P Αλλα το οτι το παθαινεις δεν σημαινει πως δεν εισαι στα λογικα σου. Απλα θελει να εχεις λιγο υπομονη και κατανοηση με τον εαυτο σου...χρειαζεσαι μια αισθηση ελεγχου, μια ρουτινα ισως. Θα σε βοηθουσε μια υγιης ρουτινα;

  6. #6
    Ισχύει αυτό που λες!Η αλήθεια είναι πως θα με βοηθούσε υπερβολικά πολύ.Ωστόσο όλο λεω θα κάνω κάποιες αλλαγές και όλο αυτό με πάει πίσω...απλώς το έχω αφήσει πολύ!Πρέπει να ξεκινήσω εντατική ψυχοθεραπεία και ίσως να μιλήσω και με κάποιον πνευματικό.Γνωρίζετε κάποιον καλό εδώ στη Θεσσαλονίκη?Όχι θρησκόληπτο και συντηρητικό αλλά με πιο προοδευτική ματιά για να μπορώ να συζητάω αυτές τις φοβίες μου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Φυσικα...ο πατερ σαββας στο μετοχι. Και σωστος αλλα και κουλ τυπας, δεν ειναι κανενας κολλημενος. Νομιζω κατι τετοιο ψαχνεις. Θα επρεπε να επικοινωνησω με τον αδερφο του πρωην για να σου βρω το προσωπικο του τηλεφωνο για αυτο μη μου το κανεις πλιζ :P Δοκιμασε να τον βρεις οπως μπορεις αλλιως παει στα κομματια...πες μου και θα τον ρωτησω, σκασιλα μου.

    Κατα τα αλλα ομως φυσικα και συνιστω να πας για ψυχοθεραπεια πριν απο οτιδηποτε αλλο και μετα αφου μπει λιγο μπρος η ψυχοθεραπεια τα συνδιαζεις...και μπορεις να ενημερωνεις τη μια πλευρα για την αλλη. Ενας καλος πνευματικος σιγουρα θα καταλαβει το ψυχολογικο κομματι και δεν θα σε φορτωσει με χαζομαρες. Να πας σε ψυχοθεραπευτη οπωσδηποτε ομως ναι!
    Τοσο καιρο μονος σου το παλευεις; Εγω γιατι νομιζα οτι πηγαινες σε ειδικο; Φυσικα και να πας...γιατι μα βασανιζεσαι.
    Οσο για το προγραμμα. Ξερω ειναι δυσκολη η αρχη αμα εχεις ξεφυγει. Αλλα προσπαθησε να το στρωσεις λιγο ωστε να φτιαξεις μια υγιη ρουτινα. Με τη διατροφουλα σου, την ασκηση σου, τις εργασιες σου, τις ευχαριστες δραστηριοτητες σου...με μια ρουτινα θα ειχες μια καλυτερη αισθηση ελεγχου ισως και θα σε ανακουφιζε απο το αγχος σου που στρεφει το νου σου στην ιδεοληψια και σε λεξεις/σκεψεις/δε ξερω τι αλλο. Καλα ισως δεν γινεται μπαμ και κατω, ξεκινα εγκαθιδρυοντας μικρες καινουριες θετικες αλλαγες, οτι πχ καθε μερα τη ταδε ωρα τρωω το πρωινο μου. Και συνηθιζοντας το αρχισε να προσθετεις και αλλες.

  8. #8
    Lil77 σε ευχαριστώ για τις ιδέες σου,ειναι πραγματικά ανακουφιστικό να τα ακούς όλα αυτά καθώς παίρνεις δύναμη.Το γνωρίζω αυτό που λες,καθώς και την άλλη φορά βγήκε σαν ερέθισμα από καταστάσεις αγχογόνες στο περιβάλλον μου...και όταν πέρασαν τα δύσκολα,το εκλογίκευσα καλύτερα και μπόρεσα να το ξεπεράσω σε μεγάλο βαθμό.Όμως μετά ξαναρθε λόγω προβλημάτων.Επομένως αναγνωρίζω το μοτίβο,ωστόσο η αμφιβολία μέσα μου με δυσκολεύει.Εσύ πως την πάλεψες με τις υπαρξιακές φοβίες?Απευθύνθηκες κάπου?
    Natalia_sups Μετόχι?Λίγο μακρυά δεν πέφτει αυτό?Φυσικά κάτι τέτοιο ψάχνω αλλά που να το βρω? :P Χχαχα όχι δεν θέλω να σε υποβάλω σε τέτοιο μαρτύριο!!!Αλλά θα με βοηθούσε αν μπορούσε είτε μέσω αυτού είτε μέσω κάποιου γνωστού κάποιον ανάλογο στην Θεσσαλονίκη ώστε να τον επισκεφτώ.Η αλήθεια είναι για την ειδικό πως έχω βρει μια καλή που με βοηθάει απλώς το χρηματικό κομμάτι δεν παλεύεται...είμαι φοιτητής και το να δίνω ένα 30αρι την βδομάδα μου είναι κάπως...για την ρουτίνα που λες,θα το προσπαθήσω από αύριο ακόμη και στην χειρότερη κατάσταση να είμαι να κάνω κάτι για μένα με πρόγραμμα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Oχι ακόμα για προσωπικούς λόγους, όμως ακριβώς όπως σου πρότεινα θα πράξω και εγώ, μέχρι στιγμής βέβαια καταφέρνω με τη λογική και αποβάλλω τέτοιες σκέψεις και ιδέες, οι οποίες εμένα ξεκίνησαν από τραυματικά γεγονότα, αλλά με το άγχος αυξάνονται..λόγο του ότι το έχω αναγνωρίσει ότι φταίει αυτό καταφέρνω και τα διώχνω..μερικές φορές προσεύχομαι κιόλας..όμως η επίσκεψη σε ψυχοθεραπευτή είναι στα άμεσα σχέδια μου καθώς πιστεύω ότι θα βοηθήσει, όπως με βοήθησε με άλλα προβλήματα στο παρελθόν...πάντως ευχαριστώ και από μεριάς μου τη Ναταλία, αυτή η συμβουλή για τη ρουτίνα νομίζω πραγματικά ότι θα βοηθήσει και μένα ως συνδυασμός!!Δημήτρη σου εύχομαι ότι καλύτερο και μην αμφιβάλλεις, πίστεψε ότι και αυτή τη φορά μπορείς να το ξεπεράσεις!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Lil77 σε ευχαριστώ για τις ιδέες σου,ειναι πραγματικά ανακουφιστικό να τα ακούς όλα αυτά καθώς παίρνεις δύναμη.Το γνωρίζω αυτό που λες,καθώς και την άλλη φορά βγήκε σαν ερέθισμα από καταστάσεις αγχογόνες στο περιβάλλον μου...και όταν πέρασαν τα δύσκολα,το εκλογίκευσα καλύτερα και μπόρεσα να το ξεπεράσω σε μεγάλο βαθμό.Όμως μετά ξαναρθε λόγω προβλημάτων.Επομένως αναγνωρίζω το μοτίβο,ωστόσο η αμφιβολία μέσα μου με δυσκολεύει.Εσύ πως την πάλεψες με τις υπαρξιακές φοβίες?Απευθύνθηκες κάπου?
    Natalia_sups Μετόχι?Λίγο μακρυά δεν πέφτει αυτό?Φυσικά κάτι τέτοιο ψάχνω αλλά που να το βρω? :P Χχαχα όχι δεν θέλω να σε υποβάλω σε τέτοιο μαρτύριο!!!Αλλά θα με βοηθούσε αν μπορούσε είτε μέσω αυτού είτε μέσω κάποιου γνωστού κάποιον ανάλογο στην Θεσσαλονίκη ώστε να τον επισκεφτώ.Η αλήθεια είναι για την ειδικό πως έχω βρει μια καλή που με βοηθάει απλώς το χρηματικό κομμάτι δεν παλεύεται...είμαι φοιτητής και το να δίνω ένα 30αρι την βδομάδα μου είναι κάπως...για την ρουτίνα που λες,θα το προσπαθήσω από αύριο ακόμη και στην χειρότερη κατάσταση να είμαι να κάνω κάτι για μένα με πρόγραμμα!
    Μωρε καπου μεσα στη πολη ειναι, απλα δε θυμαμαι που. Εχω καιρο να παω κι εγω, τελευταια φορα μαζι πηγαμε. Οταν μου ελεγε μετοχι μαλλον εννοουσε το μετοχι καποιας μονης οχι σαν περιοχη. Ημουν ζομπι τοτε ειχα ξαπλωσει στο αμαξι τεζα και δεν εβλεπα που πηγαιναμε χαχα
    Αλλα προσωπικα με ειχε βοηθησει αρκετα. Ξερεις τι χεστηκα, θα τον ρωτησω αυριο. Τωρα αν νομιζουν οτι ψαχνω αφορμες...δεν εχω λογο να με ενδιαφερει :)
    Δεν εχω αλλο τροπο να το βρω, απλα θυμισε το μου και αυριο εδω στο φορουμ μη το ξεχασω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Για το χρηματικο κομματι τωρα...ειναι ζορικα τα πραγματα αλλα μιλαμε για την υγεια σου και την ηρεμια σου. Μην λυπασαι τα λεφτα αν εχεις εστω οριακα τη δυνατοτητα να εχεις τη βοηθεια ειδικου...και οταν μπουν ολα σε μια σειρα το αραιωνεις η το κοβεις σιγα σιγα...η πας σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας που ειναι δωρεαν οταν θα διαχειριζεσαι και ο ιδιος λιγο καλυτερα τη κατασταση πια. Αφου βρηκες καποια που βοηθαει για την ωρα θα ελεγα να μην αλλαξεις.

  12. #12
    Σε ευχαριστώ κορίτσι μου,είσαι πολύ καλή!!!Θα σου στείλω και αύριο αλλιώς αμα το θυμηθείς και το βρεις στείλτο μου σε μήνυμα.Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι...από κει και μετά όντως για το οικονομικό το έχω φιλοσοφήσει και το βλέπω σαν επένδυση καθώς οι συνεδρείες με αυτή την κυρία με έκαναν κυριολεκτικά άλλο άνθρωπο σε πολλά ζητήματα...από κει και μετά όμως μου τη δίνει πολύ να βλέπω άλλα άτομα της ηλικίας μου να είναι κομπλέ και εγώ να μην μπορώ να ησυχάσω από αυτές τις ιδεοληψίες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Σε ευχαριστώ κορίτσι μου,είσαι πολύ καλή!!!Θα σου στείλω και αύριο αλλιώς αμα το θυμηθείς και το βρεις στείλτο μου σε μήνυμα.Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι...από κει και μετά όντως για το οικονομικό το έχω φιλοσοφήσει και το βλέπω σαν επένδυση καθώς οι συνεδρείες με αυτή την κυρία με έκαναν κυριολεκτικά άλλο άνθρωπο σε πολλά ζητήματα...από κει και μετά όμως μου τη δίνει πολύ να βλέπω άλλα άτομα της ηλικίας μου να είναι κομπλέ και εγώ να μην μπορώ να ησυχάσω από αυτές τις ιδεοληψίες...
    Ε και αλλα ατομα στην ηλικια μας η και μικροτεροι απο εμας εχουν σοβαροτερα προβληματα...ψυχολογικα, νοητικα, σωματικα, αλλοι δεν εχουν φανε, αλλοι δεν εχουν στεγη. Επισης δεν ξερεις τι σκεφτεται/νιωθει καποιος που φαινεται "κομπλε"...σε συζητησεις μου με καποια ατομα που θεωρουσα " κομπλε" εξεπλαγην...Δεν εχει νοημα να συγκρινομαστε με τους αλλους γενικα... Και εγω το εκανα αλλα επαψα τωρα, ξερω πως ολοι τραβουν το λουκι τους η κουβαλουν το σταυρο τους αν θες. Μη σε στενοχωρει αυτο δεν ειναι κακο. Διαβασε αν θελεις λιγο το θεμα "πραγματα για τα οποια ειστε ευγνωμονες" :o

  14. #14
    Lil77 σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση και εύχομαι και σε σένα πραγματικά να το ξεπεράσεις όσο το δυνατόν καλύτερα και πιο αποτελεσματικα!!!
    Natalia πολύ χρήσιμα αυτά που λες!Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο...όταν είσαι σε πανικό και έχεις όλες αυτές τις φοβίες στο κεφάλι σου είναι λογικό καμία φορά να δημιουργείς και σκέψεις και φωνές που να ενισχύουν την ιδεοληψια;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν το εχω βιωσει ποτε αλλα υποθετω πως ναι, ειναι μερος της εμπειριας ισως σε καποιες περιπτωσεις. Αλλα προσεχε...αλλο οι σκεψεις αλλο οι φωνες...αλλο το σκεφτομαι/φαμταζομαι φωνες αλλο ακουω φωνες. Κι εγω τωρα μπορει να σκεφτω στο μυαλο μου τη φωνη του Morgan Freeman πολυ καθαρα να μου λεει το οτιδηποτε. Το να ακουω ομως τη φωνη ειναι αλλο απο οτι ξερω.
    Πες το στην ειδικο που πηγαινεις αν και πιστευω και αυτο ακομα θα μπορουσε να ειναι φυσιολογικοτατο και τιποτα το ανησυχητικο. Σε καποιους ναι ειναι σημαδι στρες και παροδικο απο μονο του και διαχειρισιμο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 16-02-2013, 17:49
  2. help!!!!!!!θελω συμπαρασταση!!!!!
    By maraki4 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 06-09-2011, 12:04
  3. Συμπαρασταση..
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 17-05-2011, 12:52
  4. Συμπαράσταση
    By katerina78 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2008, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •