Δεν ξέρω ποια είμαι πλέον!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5

    Δεν ξέρω ποια είμαι πλέον!

    Καλησπέρα σας!Είμαι 23 χρονών και τους τελευταίους σχεδόν τρεις μήνες βιώνω μία πολύ δυσάρεστη και ψυχοφθόρα κατάσταση!Από τη σχολική ηλικία είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή που με ταλαιπωρούσε ανά περιόδους πάρα πολύ αλλά πλέον είχα φτάσει σε σημείο μόνο ορισμένων επαναλαμβανόμενων "τελετουργιών".Το άγχος όμως δε με άφησε!Έχοντας γενικά πολύ αγχώδεις τάσεις και ανάγκη να υπεραναλύω τα πάντα και να σκέφτομαι και να στεναχωριέμαι πάρα πολύ και εύκολα κατέληξα να πάθω κρίσεις πανικού πριν δύο χρόνια,οι οποίες ήταν πολύ τρομαχτικές εμπειρίες,αλλά έμαθα να το διαχειρίζομαι όποτε πήγαινε να ξανασυμβεί!Έκτοτε η καθημερινότητά μου περιείχε πέρα από τη σχολή και τη δουλειά που με πίεζαν και με άγχωναν αρκετά βράδια διασκέδασης με μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ!Δεν ήμουν εθισμένη,αλλά μου άρεσε η ευφορία και η εξωστρέφεια που μου προκαλούσε!Κάθε επόμενη μέρα όμως ήταν σα να μην υπήρχε!Έβγαζα πέρα τις υποχρεώσεις μου με ένα διαρκές άγχος μην πάθω πάλι κρίση πανικού(τα συμπτώματα του χανγκ όβερ μου προκαλούσαν φόβο πως κάτι έχω) και επέστρεφα σπίτι να κοιμηθώ και να ξυπνήσω πάλι φυσιολογικά!Το τελευταίο εξάμηνο αυτό μπορώ να πω πως συνέβαινε μέρα παρά μέρα,ενώ παράλληλα είχα πίεση από τη δουλειά μου και ένα γενικότερο αίσθημα του τύπου "τι κάνω με τη ζωή μου"!Ώσπου λίγο καιρό πριν το Πάσχα άρχισα να έχω ένα συνεχόμενο "ψυχοπλάκωμα",που ακολουθήθηκε από πονοκεφάλους,αίσθημα πως "φεύγει το μυαλό μου" και ένιωθα πως σκέφτομαι αλλά υπάρχει και κάποιος άλλος μέσα μου που παρακολουθεί τις σκέψεις μου,άρχισα να πιστεύω πως τρελαίνομαι,πως είμαι διχασμένη προσωπικότητα ή έχω αρχή σχιζοφρένειας!Αυτή η κατάσταση κράτησε μέρες και μου προκαλούσε μεγάλη δυσφορία!Πριν περίπου ένα μήνα,έχοντας συνεχώς αυτή την κατάσταση στο μυαλό μου, μετά από μία πολύ έντονη και κουραστική μέρα που έκλεισε με ξενύχτι και πολλές μπύρες,αφού ετοιμάστηκα να πάω για δουλειά,έπαθα κρίση πανικού και δεν μπορούσα να διαχειριστώ τις σκέψεις μου! Για κάποιες μέρες δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι,ούτε να συναναστρέφομαι με κόσμο!Ήταν στιγμές που ήμουν καλύτερα,αλλά και άλλες που δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου στον καθρέφτη,τους ίδιους μου τους γονείς,κοιτούσα από το μπαλκόνι και μου φαίνονταν όλα ψεύτικα,ένιωθα πως έχω πεθάνει και τίποτα δεν είναι αληθινό!Όταν πλέον δεν άντεχα άλλο επικοινώνησα με έναν ψυχίατρο και πήρα κάποια αγχολυτικά χάπια!Μου είπε πως πρόκειται για αποπροσωποποίηση και αποπραγματοποίηση και πως θα περάσει μόλις ηρεμήσω!Παρόλο που κατά ημέρες ήμουν πιο ήρεμη,αντί να περάσει έχει γίνει πολύ πιο έντονο!Δεν αναγνωρίζω καν τη φωνή μου στο μυαλό μου,δεν αναγνωρίζω τους γύρω μου,μου φαίνονται όλα ψεύτικα και με απωθεί ο ίδιος μου ο εαυτός!Επίσης δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα,δεν εισπράττω ουσιαστική ευχαρίστηση από τίποτα,δε βρίσκω νόημα σε τίποτα,όλα φαίνονται μάταια και νιώθω να βαλτώνω όλο και περισσότερο!Όλη μου η ζωή ως τώρα και οι άνθρωποι σε αυτή μου φαίνονται ψεύτικοι!Είναι στιγμές που τίποτα δε μου φαίνεται λογικό,όπως το ότι είμαι μια φωνή μέσα σε ένα σώμα,ή ακόμη και καθημερινά πράγματα που μέχρι τώρα ήταν φυσιολογικά!Ξαναεπισκέφτη� �α το γιατρό μου και μου έδωσε και αντικαταθλιπτικά χάπια,αλλά μόλις σήμερα ξεκίνησα!Ακόμη κι αυτή τη στιγμή που γράφω νιώθω πως δεν είμαι στην πραγματικότητα!Νιώθω πως όσο περνάει ο καιρός απομακρύνομαι όλο και πιο πολύ από αυτή!Προσπαθώ να θυμηθώ πως ήμουν παλιότερα,πως σκεφτόμουν,πως διαχειριζόμουν και απολάμβανα το να μένω μόνη μου και δεν μπορώ!Έχω συνεχώς την αίσθηση πως ο χρόνος περνάει πάρα πολύ γρήγορα και ανούσια και το μυαλό μου υπερλειτουργεί χωρίς να μπορώ να συγκεντρωθώ σε κάτι!Προσπαθώ να σκεφτώ το μέλλον και να κάνω κάποια "όνειρα",να ελπίσω για κάτι αλλά ποιανού το μέλλον να σχεδιάσω;Δεν έχω καμία συναίσθηση του ποια είμαι πλέον!Φοβάμαι πως θα τρελαθώ τελείως,πως δε θα αντέξω άλλο,πως θα βυθιστώ μόνιμα σε αυτή την κατάσταση!Ψάχνω κάτι να με επαναφέρει,γιατί νιώθω πως όσο μένω απαθής χειροτερεύω!Συγγνώμη για το πολύ μεγάλο κείμενο και τη χαοτική σύνταξη και ροή του λόγου,αλλά έχω την ανάγκη να τα μοιραστώ με κάποιους που ίσως έχουν αντίστοιχες εμπειρίες και μπορούν να με καταλάβουν και ίσως να με συμβουλέψουν κάπως!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5
    το γιατρό μου και μου έδωσε και αντικαταθλιπτικά χάπια,αλλά μόλις σήμερα ξεκίνησα!Ακόμη κι αυτή τη στιγμή που γράφω νιώθω πως δεν είμαι στην πραγματικότητα!Νιώθω πως όσο περνάει ο καιρός απομακρύνομαι όλο και πιο πολύ από αυτή!Προσπαθώ να θυμηθώ πως ήμουν παλιότερα,πως σκεφτόμουν,πως διαχειριζόμουν και απολάμβανα το να μένω μόνη μου και δεν μπορώ!Έχω συνεχώς την αίσθηση πως ο χρόνος περνάει πάρα πολύ γρήγορα και ανούσια και το μυαλό μου υπερλειτουργεί χωρίς να μπορώ να συγκεντρωθώ σε κάτι!Προσπαθώ να σκεφτώ το μέλλον και να κάνω κάποια "όνειρα",να ελπίσω για κάτι αλλά ποιανού το μέλλον να σχεδιάσω;Δεν έχω καμία συναίσθηση του ποια είμαι πλέον!Φοβάμαι πως θα τρελαθώ τελείως,πως δε θα αντέξω άλλο,πως θα βυθιστώ μόνιμα σε αυτή την κατάσταση!Ψάχνω κάτι να με επαναφέρει,γιατί νιώθω πως όσο μένω απαθής χειροτερεύω!Συγγνώμη για το πολύ μεγάλο κείμενο και τη χαοτική σύνταξη και ροή του λόγου,αλλά έχω την ανάγκη να τα μοιραστώ με κάποιους που ίσως έχουν αντίστοιχες εμπειρίες και μπορούν να με καταλάβουν και ίσως να με συμβουλέψουν κάπως!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Γτ δεν δοκιμαζεις να κανεις νεα ονειρα σκεψεις κλπ με τον καινουργιο- παρον εαυτο σου?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5
    Γιατί δεν έχω συναίσθηση εαυτού και πραγματικότητας!Τα πάντα που ήξερα τα βιώνω πλέον ως μη αληθινά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    annag δεν εχω βιωσει ποτε ΙΨΔ η κρισεις πανικου αλλα μπορω να σου μιλησω για την αποπροσωποποιηση/αποπραγματοποιηση που σε τρομαζει και σε βασανιζει τωρα...το ειχα παθει και η ιδια παλια σε περιοδο στρες/καταθλιψης και σε περιοδους που εψαχνα τον εαυτο μου/αναλογιζομουν τα υπαρξιακα μου αλλα περασε.
    Αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου οτι δηλαδη θα περασει μολις ηρεμησεις ισχυει...ειναι συμπτωμα του στρες και ισως και της θλιψης σου (μιας και σου εδωσε αντικαταθλιπτικα) που σε εχουν καταβαλει και κουρασει πολυ ψυχολογικα και νοητικα και θα φυγει μολις αρχισουν να βελτιωνονται αυτα.
    ΔΕΝ ειναι η νεα κατασταση της ζωης σου αυτη ουτε τρελαινεσαι, στο υποσχομαι οτι ειναι παροδικο.
    Η αληθεια ειναι ομως πως οσο αυτοσκοπεις και παρατηρεις τον εαυτο σου και τον πιεζεις σκεφτομενη τι να κανεις για να νιωσεις καλυτερα και ποτε θα νιωσεις καλυτερα εντεινεις την πιεση και διαιωνιζεις τη κατασταση. Το κλειδι ειναι να το παρατησεις οσο περιεργο και αν σου φαινεται...βιωνε απλα την καθε μερα οπως σου ερχεται, συνεχισε σε αυτοματο πιλοτο και αγνοησε το οτι ολα σου φαινονται ψευτικα και ξενα. Μπορεις να το πατατηρησεις και η ιδια αν θες πως αν απορροφηθεις σε μια ταινια η ενα βιβλιο η καποια εργασια η αλλη εγνοια αυτη η αισθηση δεν θα ειναι τοσο εντονη...αφεσου λοιποννθα ελεγα και μην σκας για αυτο οσο τρομακτικο και αν σου φαινεται. Φροντισε ολα τα αλλα κομματια σου...παιρνε τα φαρμακα σου, φροντιζε το κομματι της ΙΨΔ και πρπσπαθησε να ελεγχεις τον εαυτο σου ωστε να μην εχεις κρισεις η οτι αλλο σε συμβουλεψε να κανεις για αυτο ο γιατρος σου και αυτα μονο. Η αποπροσωποποιηση ειναι σα να ρωτας γιατι εχω φαγουρα στο ποδι μεσα στο γυψο ενω ειναι σπασμενο. Εσυ κοιτα να γινει καλα το σπασιμο...και μολις γιανει εκεινο και φυγει ο γυψος θα φυγει και η φαγουρα
    Υπαρχει μελος με παρομοιο θεμα στο φορουμ που του εγραψα και εκεινου δυο λογια...κατσε να προσπαθησω να το βρω.

  6. #6

  7. #7
    Πω... ποσο σε καταλαβαινω... ( κλισε ατακα τη σιχαινομαι ) αλλα εχω περασει απο αναλογα σταδια,

    Νουμερο ενα δεν φταις που εχεις υπεραναλυτικο μυαλο και δεν σου διδαξαν οτι χρειαζεται εξειδικευμενη γνωση αντιμετωπιση για να μαθεις να βαζεις τελείες.
    2. Ναι το αλκοολ επειδη μουδιαζει σκεψη και συναισθημα νιωθουμε οτι βοηθαει απο το χαος μεσα μας και πραγματι εκεινη τη στιγμη οσο κρατα η επιδραση αυτο κανει.

    Τριτον... μπραβο που τολμησες και ζητησες βοηθεια, συμβουλη σκετο χαπια δεν βοηθανε, με σωστη αγωγη προσεξε με δεν θα πινεις αλκοολ, σε 60 μερες υποθετικα θα εχεις επαναφερθει βαση λογικης σε ενα οκ πλαισιο ρουτινας, μετα κηνυγησε μια καλη ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση να μαθεις ποια εισαι και πως να διαχειριζεσαι το χαος του μυαλου σου !!

    Δεν ειναι απαραιτητα σχιζο, ισως ειναι επεισοδια αποπραγματοποιησης και αποπροσωποποιησης ισως απο το υπερ αγχος και απο οσα εχεις μαζεψει καιρο μεσα σου, τα εχω περασει και ξερω.
    Με ζολοφτ κ ζαναξ σε ξεκινησε ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον εφησυχασμό,ακόμη βέβαια δυσκολεύομαι πολύ στην καθημερινότητά μου και έχω ένα αίσθημα απόγνωσης που δεν μπορώ να ελέγξω,αλλά θα προσπαθήσω μάλλον σιγά σιγά να βγαίνω από το σπίτι και να κάνω κάτι,έστω μια βόλτα!

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Με ζολοφτ κ ζαναξ σε ξεκινησε ;
    Με ζάναξ και λαντοζ!

  9. #9
    Τα ζαναξ εχουν μικρης διαρκειας ηρεμιστικη επιδραση, ετσι λενε, δλδ μετα απο 2ωρο ή 3ωρο αναλογα τον οργανισμο νιωθει κανείς παλι ανησυχια. Αλλα φανταζομαι ξεκινας με χαμηλες δοσολογιες 50 ζολ και 0.2.5 ζαν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5
    Νιώθω πως η κατάστασή μου όλο και χειροτερεύει!
    Νιώθω σαν να έχω "τοποθετηθεί" εδώ να ζω τη ζωή κάποιας άλλης!Ξέρω τα πάντα για αυτή,αλλά δεν είμαι εγώ,δε νιώθω να είμαι εγώ!
    Ξέρετε αν κι αυτό αντιστοιχεί στη ίδια κατάσταση ή να ψάξω μήπως έχω κάτι άλλο;

  11. #11
    Εναρξη ψυχοθεραπειας αμεσα ή αναφορα της αισθησης στον γιατρο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. δεν ξέρω ποια είμαι
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-05-2016, 22:52
  2. Δεν ξέρω ποιά είμαι πιά...
    By ninaelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 09-03-2015, 18:15
  3. δεν ξερω τι μου γινεται πλεον!!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2014, 04:04
  4. δεν ξερω πλεον τιποτα...
    By platanos86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-04-2013, 02:40
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ......
    By nikoleta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-10-2007, 11:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •