οι ομιλητικοι ανθρωποι δεν παθαινουν ευκολα καταθλιψη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    οι ομιλητικοι ανθρωποι δεν παθαινουν ευκολα καταθλιψη....

    Οπως το λεει και ο τιτλος του θεματος, συμφωνα με ερευνα οι ομιλητικοι ή αλλιως οι επικοινωνιακοι ανθρωποι δεν βασανιζονται τοσο απο τα ψυχικα νοσηματα...δεν λεμε πως δεν μπορουν να παθουν και αυτοι καταθλιψη, αλλα ειναι σε πλειονεκτικοτερη θεση, απο αλλους που ειναι απο την φυση τους εσωστρεφεις....Αν και ειμαι σιγουρος και αν κανω λαθος σε αυτο διορθωστε με, αλλα συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου, οταν βρισκεσαι σε καταθλιψη σιγουρα δεν εισαι σε θεση να μιλας και να επικοινωνεις με αλλους ανθρωπους...Μπορει να μιλας, να συζητας αλλα οχι στον ιδιο βαθμο οπως παλιοτερα....και σιγουρα οι γνωριμιες σου με νεους ανθρωπους εχουν περιοριστει...το βλεπω και στον εαυτο μου αυτο, δεν ειμαι αυτος που οταν βγω θα εχω τον πρωτο λογο στην συζητηση...Η επικοινωνια μου με αλλους ανθρωπους εχει μειωθει και δεν εχω κανει πολλες γνωριμιες, ωστε να αυξησω τον κυκλο συναναστραφων...Η συμβουλη εκ μερους μου, σε οσους πολεμανε με την καταθλιψη, προσπαθειστε να αποφυγετε την απομωνοση...οι συναναστροφες ειναι το δευτερο γιατρικο κατα την αποψη μου....Ευχαριστω για τον χρονο σας...Δεκτα σχολια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ως εσωστρεφης συμφωνω
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Οπως το λεει και ο τιτλος του θεματος, συμφωνα με ερευνα οι ομιλητικοι ή αλλιως οι επικοινωνιακοι ανθρωποι δεν βασανιζονται τοσο απο τα ψυχικα νοσηματα...δεν λεμε πως δεν μπορουν να παθουν και αυτοι καταθλιψη, αλλα ειναι σε πλειονεκτικοτερη θεση, απο αλλους που ειναι απο την φυση τους εσωστρεφεις....Αν και ειμαι σιγουρος και αν κανω λαθος σε αυτο διορθωστε με, αλλα συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου, οταν βρισκεσαι σε καταθλιψη σιγουρα δεν εισαι σε θεση να μιλας και να επικοινωνεις με αλλους ανθρωπους...Μπορει να μιλας, να συζητας αλλα οχι στον ιδιο βαθμο οπως παλιοτερα....και σιγουρα οι γνωριμιες σου με νεους ανθρωπους εχουν περιοριστει...το βλεπω και στον εαυτο μου αυτο, δεν ειμαι αυτος που οταν βγω θα εχω τον πρωτο λογο στην συζητηση...Η επικοινωνια μου με αλλους ανθρωπους εχει μειωθει και δεν εχω κανει πολλες γνωριμιες, ωστε να αυξησω τον κυκλο συναναστραφων...Η συμβουλη εκ μερους μου, σε οσους πολεμανε με την καταθλιψη, προσπαθειστε να αποφυγετε την απομωνοση...οι συναναστροφες ειναι το δευτερο γιατρικο κατα την αποψη μου....Ευχαριστω για τον χρονο σας...Δεκτα σχολια!
    Μπουρδες. Σπανια χρησιμοποιω τετοιο λεξιλογιο αλλα εχω λιγο νευρα. Οι εξωστρεφεις... που λενε οτι τους ερθει αφιλτραριστο και δεν νιωθουν μετα ντροπη - ενοχη - και αυτο λογοκρισια ΝΑΙ. Για ποιο λογο να παθουν καταθλιψη ; ο εαυτος τους ρεει εκτος... η ενεργεια τους.
    Οι εσωστρεφεις τυποι ειναι ιδιαιτερη κατηγορια... μπορει να φορανε και τη μασκα του επικοινωνιακου αλλα να μπλοκαρει η ενεργεια τους. Καποιοι φαινονται δηλαδη εξωστρεφεις αλλα ειναι μια πλανη, μεσα τους ειναι αποσυνδεδεμενοι απο την αληθεια τους. Εχω γνωρισει ανθρωπους δλδ ομιλητικους με ενεργεια να φαινονται κεφατοι ζωντανοι και τελικα πισω απο κλειστες πορτες να ναι τοσοο μα τοσο αδειοι.

    Εγω πιστευω πολυ στο οτι ζηταμε να κοινωνησουμε - επι κοινωνησουμε με ενα αλλο ανθρωπινο ον ενα βιωμα, συναισθημα, που περναμε, οταν δεν το εχουμε αυτο ειτε γιατι δεν ξερουμε τον τροπο, ειτε το ταιμινγκ ε φυσικο και επομενο να πεσουμε περισσοτερο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και ομως , εχει αποδειχτει , οτι πιο επιρρεπεις στην κτθλψη , ειναι οι δραστηριοι ανθρωποι , αγνωστο το γιατι , οπως και οι πιο εξυπνοι ...... επικοινωνιακος ειμαι πολυ , την κτθλψη την επαθα ομως ..........ημουν πολυ δραστηριος παντως ........τωρα καθολου , φυσιολογικο ειναι για κτθλψη .....ουσιαστικα , η κτθλψη μπορει να ' χτυπησει ' τον οιονδηποτε ...............δεν ειναι γνωστες ακομη οι αιτιες , μην κανουμε εικασιες .......

  5. #5
    Συμφωνω με το ΟΡ.

    Παντως,με τοσες μαλακιες που ακουω και τοσους μαλακες που βλεπω,θα μουν πολυ πιο ευτυχισμενος αν δεν ημουν αναγκασμενος να επικοινωνω με τοσα ατομα καθε μερα,αλλα επικοινωνουσα μονο με τους 5-6 που θελω.

Similar Threads

  1. συγκινουμαι ευκολα ακομα και ενα τραγουδι
    By duosmos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2012, 16:23
  2. Replies: 12
    Last Post: 30-05-2012, 23:15
  3. Γίνεται να ερωτεύομαι τόσο εύκολα?
    By impossible in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 09-10-2010, 21:29
  4. Στεναχωριέμαι εύκολα!
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2010, 16:35
  5. γιατι ναι μην ειναι ολα πιο ευκολα?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 06-02-2008, 03:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •