Στρες μετά από αλλαγή περιβάλλοντος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24

    Στρες μετά από αλλαγή περιβάλλοντος

    Καλησπέρα. Αποφάσισα για το καλοκαίρι να δουλέψω στο εξωτερικό μαζί με την σύντροφό μου γιατί έχουμε ανάγκη τα χρήματα χωρίς όμως να μπορούμε να είμαστε μαζί εδώ. Οι συνθήκες εργασίας είναι καλές και έχω δωρεάν φαγητό και στέγαση. Τώρα ίσως αναρωτηθεί κανείς: και ποιο είναι το πρόβλημα; Τα πράγματα δεν τα βιώνουμε πάντα όπως δείχνουν...καλά ή άσχημα και αυτό γιατί η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι ιδιαίτερη αντιδρά/δρα σε διαφορετικά ερεθίσματα αλλά ταυτόχρονα έχουμε και πολλές κοινά αναγνωρίσιμες συμπεριφορές, δυσάρεστες ή ευχάριστες. Στην ουσία...Είμαι περίπου μια βδομάδα εδώ και τις πρώτες μέρες ένιωθα πολύ έντονο στρες. Μου περνούσαν φευγαλέες σκέψεις φυγής. Άρχισα να το επεξεργάζομαι σιγά σιγά. Ίσως να έχω μια τάση αποφυγής μιας νέας πραγματικότητας που αντιμετωπίζω γιατί δεν προετοιμάζομαι από πριν με αποτέλεσμα να δημιουργώ αθόρυβα στο μυαλό μου με εικόνες μια μη επώδυνη ιδεατή πραγματικότητα. Προσπαθώ να το φιλοσοφώ κάθε μέρα και βλέπω βελτίωση αλλά το στρες υπάρχει και είναι λίγο έντονο. Με απογοητεύει ο καιρός εδώ πέρα με δυσαρεστεί το μικροσκοπικό μου δωμάτιο, αγανακτώ που δεν μπορώ να συννεννοηθώ τέλεια και να επικοινωνήσω καλά στην ξένη γλώσσα (άλλο να το ακούς και άλλο να το ζεις) μου λείπει το σπιτικό φαγητό γιατί το φαγητό στο κοινόχρηστο εστιατόριο εδώ είναι μετριότατο έως κακό, γενικά είμαι αδύνατος και νομίζω πως έχασα λίγο βάρος, νιώθω το στομάχι μου κενό δεν ξέρω αν είναι από στρες από τις διαφορετικές ώρες που τρώμε εδώ. Προσπαθώ να κοντρολάρω τον εαυτό μου αλλά το στρες υπάρχει. Προσπαθώ να το βλέπω σαν δοκιμασία ούτως ώστε να μάθω κάτι από αυτό αλλά δεν νομίζω να το ξαναέκανα και το στρες είναι σταθερό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι αφυσικο ναχεις στρες ............ στην κλιμακα των αγχογονων καταστασεων , η μετακομιση , και η αλλαγη τροπου ζωης , ερχονται η 4η , η 5η , μετα τα ευλογως στρεσσογονα γεγονοτα ............... ακομη κι ο γαμος , ερχεται καπου 7ος στην κλιμακα αυτη , ο καλος , ο κακος , αστα να πανε , μπορει να παρει και την πρωτια ................. !!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλησπερα indianas...Τετοια λεγε μου να αρχισω να φρικαρω κι εγω που θελω να φυγω εξωτερικο :P
    Κοιτα..καπως ετσι το φανταζομαι εξαρχης και εγω. Νομιζω ολο αυτο το στρες που βιωνεις ειναι φυσιολογικο. Εισαι μονος (αν καταλαβα καλα η συντροφος σου δεν ειναι μαζι) , σε μια ξενη χωρα, σε ενα ξενο κλιμα, δεν μπορεις να συνεννοηθεις καλα οπως λες, εισαι εκει καθαρα για εργασια μεχρι τωρα, σα το ρομποτακι δηλαδη, διαμενεις και κοντα στην εργασια σου τρως κοιμασαι εκει και πιθανοτατα δεν εχεις εικονα του πως μπορει να εξελιχθουν τα πραγματα, ε τι περιμενες να μη σου τη βιδωσει; Σε διαβαζω και με εχει πιασει και εμενα αγχος και ενα πεταρισμα στο στηθος. Σε παρηγορησα τωρα χαχα :P
    Συγνωμη...απλα θελω να πω δεν ειναι κατι το μη αναμενομενο μαλλον...ειναι σκληρο.
    Το βλεπεις ως κατι το παροδικο σωστα; Εχεις καποιους αλλους στοχους καποια αλλα σχεδια; Κανε κουραγιο οραματιζομενος αυτα τα ονειρα και σχεδια που εχεις ειτε μονος ειτε με τη συντροφο σου, αυτα να σε παρακινουν την καθε στιγμη...επισης δοκιμασε να φροντιζεις λιγο καλυτερα τις αναγκες σου...να κοιμασαι καλα, να τρως λιγο καλυτερα (σπασε λιγο τη μονοτονια του κοινοχρηστου εστιατοριου), παρε κανα φρουτακι (ο κουκος αηδονι θα σου βγει ξερω, αλλα λεεεμε τωρα οσο μπορεις), πανε καμια βολτα αν εχεις ελευθερο χρονο να ξεσκασεις μακρια απο το γνωριμο περιβαλλον που ζεις 24ωρες το 24ωρο...εχω μια ξαδερφουλα εξω κι εγω που κανει κατι παρομοιο με εσενα αλλα εχει παρει πχ ενα ποδηλατακι και βολταρει και ξεσκαει...βεβαια η προοπτικη της ειναι να ζει εκει παντα και προσαμοζεται λιγο καλυτερα στο νεο περιβαλλον...εσυ για προσωρινο χαμαλικι πηγες; Τι να σου πω περα απο κανε υπομονη :/
    Ελευθερο χρονο εχεις βασικα; Δε σε ρωτησα...α
    Εισαι καιρο εκει; Κοιτα σε δυσκολες συνθηκες εργασιας σε παρομοια φαση εδω στην ελλαδα ομως εγω ειχα παραιτηθει (και σκεψου μιλουσα και την ιδια γλωσσα), μου ελεγαν ομως τα αλλα μελη του προσωπικου οτι ολοι ειχαν περασει μια φαση που ηθελαν να φυγουν αφου ομως ξεπερασαν και αντεξαν αυτο το σταδιο μετα ηταν καλα, συνηθισαν και προσαρμοστηκαν...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Καλησπερα indianas...Τετοια λεγε μου να αρχισω να φρικαρω κι εγω που θελω να φυγω εξωτερικο :P
    Κοιτα..καπως ετσι το φανταζομαι εξαρχης και εγω. Νομιζω ολο αυτο το στρες που βιωνεις ειναι φυσιολογικο. Εισαι μονος (αν καταλαβα καλα η συντροφος σου δεν ειναι μαζι) , σε μια ξενη χωρα, σε ενα ξενο κλιμα, δεν μπορεις να συνεννοηθεις καλα οπως λες, εισαι εκει καθαρα για εργασια μεχρι τωρα, σα το ρομποτακι δηλαδη, διαμενεις και κοντα στην εργασια σου τρως κοιμασαι εκει και πιθανοτατα δεν εχεις εικονα του πως μπορει να εξελιχθουν τα πραγματα, ε τι περιμενες να μη σου τη βιδωσει; Σε διαβαζω και με εχει πιασει και εμενα αγχος και ενα πεταρισμα στο στηθος. Σε παρηγορησα τωρα χαχα :P
    Συγνωμη...απλα θελω να πω δεν ειναι κατι το μη αναμενομενο μαλλον...ειναι σκληρο.
    Το βλεπεις ως κατι το παροδικο σωστα; Εχεις καποιους αλλους στοχους καποια αλλα σχεδια; Κανε κουραγιο οραματιζομενος αυτα τα ονειρα και σχεδια που εχεις ειτε μονος ειτε με τη συντροφο σου, αυτα να σε παρακινουν την καθε στιγμη...επισης δοκιμασε να φροντιζεις λιγο καλυτερα τις αναγκες σου...να κοιμασαι καλα, να τρως λιγο καλυτερα (σπασε λιγο τη μονοτονια του κοινοχρηστου εστιατοριου), παρε κανα φρουτακι (ο κουκος αηδονι θα σου βγει ξερω, αλλα λεεεμε τωρα οσο μπορεις), πανε καμια βολτα αν εχεις ελευθερο χρονο να ξεσκασεις μακρια απο το γνωριμο περιβαλλον που ζεις 24ωρες το 24ωρο...εχω μια ξαδερφουλα εξω κι εγω που κανει κατι παρομοιο με εσενα αλλα εχει παρει πχ ενα ποδηλατακι και βολταρει και ξεσκαει...βεβαια η προοπτικη της ειναι να ζει εκει παντα και προσαμοζεται λιγο καλυτερα στο νεο περιβαλλον...εσυ για προσωρινο χαμαλικι πηγες; Τι να σου πω περα απο κανε υπομονη :/
    Ελευθερο χρονο εχεις βασικα; Δε σε ρωτησα...α
    Εισαι καιρο εκει; Κοιτα σε δυσκολες συνθηκες εργασιας σε παρομοια φαση εδω στην ελλαδα ομως εγω ειχα παραιτηθει (και σκεψου μιλουσα και την ιδια γλωσσα), μου ελεγαν ομως τα αλλα μελη του προσωπικου οτι ολοι ειχαν περασει μια φαση που ηθελαν να φυγουν αφου ομως ξεπερασαν και αντεξαν αυτο το σταδιο μετα ηταν καλα, συνηθισαν και προσαρμοστηκαν...
    Αγαπητή Natalia, Η σύντροφος μου είναι σε άλλη περιοχή αλλά στην ίδια χώρα, επικοινωνούμε όποτε μπορούμε και βλεπόμαστε μια στο τόσο. Όχι μην φρικάρεις εσύ μπορεί να προσαρμόζεσαι καλύτερα. Και ναι νιώθω σαν την μύγα μες στο γάλα και ξεβολεμένος. Τα χρήματα είναι καλά και ώρες εργασίες δεν είναι πολλές και έχω όλη την μέρα ελεύθερη αλλά αυτό δεν μου κάνει την ζωή εδώ καλύτερη. Δεν ξέρω δεν έχω διάθεση να βγω πολύ έξω και ναι είναι ασύμφορο οικονομικά να ψωνίζω από έξω έστω που και που. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να περάσουν οι βδομάδες και να γυρίσουμε. Σε ευχαριστώ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ειναι αφυσικο ναχεις στρες ............ στην κλιμακα των αγχογονων καταστασεων , η μετακομιση , και η αλλαγη τροπου ζωης , ερχονται η 4η , η 5η , μετα τα ευλογως στρεσσογονα γεγονοτα ............... ακομη κι ο γαμος , ερχεται καπου 7ος στην κλιμακα αυτη , ο καλος , ο κακος , αστα να πανε , μπορει να παρει και την πρωτια ................. !!
    Νομίζω Macgyver πως η ριζική αλλαγή περιβάλλοντος είναι από τα πράγματα που με στρεσάρουν περισσότερο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Παιδιά αν γίνεται να έχουμε μια περιοδική επικοινωνία μέχρι να τελειώσει όλο αυτό, είναι σημαντικό για μένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Φυσικα, οτι σε προβληματιζει να μας το λες...ειναι σημαντικη η ανθρωπινη επικοινωνια και η συνεννοηση σε τετοιες καταστασεις, φανταζομαι καθε κουβεντα ειναι σαν μια βαλβιδα που ανοιγεις για να φυγει λιγη πιεση...το ιδιο ελπιζω να κανω κι εγω οταν ερθει η ωρα μιας και απο γερμανικα δε ξερω και πολλα και οπως και να το κανουμε δεν ειναι το ιδιο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    )) Βοηθάει λίγο αν και και το σφίξιμο υπάρχει. Γερμανικά εσύ αγγλικά εγώ. Να είσαι καλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ρε συ ,στη περιπτωση έπεσες...ελα εδώ ρώτα με οτι θες για τα αγγλικά, καθηγήτρια ειμαι χαχα
    Μη μασας τίποτα αμα θές να πεις δυο φωνήεντα ξηγημένα σε κάποιον θα τα φτιάξουμε έτσι που θα τους πέσουν τα σαγόνια :P
    Πέρα της πλάκας πάντως θεωρώ οτι με τον καιρό θα προσαρμοστείς λίγο καλύτερα, απλά σου παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο ίσως/ σε ζορίζει πιο πολυ η αλλαγή γενικά. Αλλα οι άνθρωποι είμαστε ευπροσάρμοστη πάστα όσο βουνό και αν σου φαίνεται, μπορεί το άγχος και το σφίξιμο να μένουν εκει αλλα θα βελτιωθεί η κατάσταση πιστεύω

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Xαχα. Και εγώ αυτό πιστεύω. Νομίζω ότι όταν φτάσω στις δυο τελευταίες βδομάδες θα έχω «φάει τον γάιδαρο». Και να σκεφτείς ότι σκεφτόμουν να μείνω και μόνιμα στο εξωτερικό. Τελικά άλλο η θεωρία άλλο η πράξη. Καμιά φορά αυτό που θέλουμε ίσως να βρίσκεται ακριβώς δίπλα μας αλλά εθελοτυφλούμε. Μόνο δοκιμάζοντας και αναθεωρώντας προχωράμε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Mπορώ να πω πως έχω αρχίσει να νιώθω κάπως καλύτερα και πιο άνετα σε αυτό το περιβάλλον όχι ότι μου αρέσει εδώ. Όποτε έχω ανάγκη αγοράζω φαγητό από έξω προσεκτικά απλούστατα γιατί δεν γίνεται αλλιώς και θέλω να κάνω την παραμονή μου εδώ όσο το δυνατόν πιο βιώσιμη μέχρι να επιστρέψω. «Δεν με απασχολούν τα χρήματα» αλλά να είμαι καλά μέχρι να γυρίσω. Με την σύντροφο μου «έχουμε βάλει «πρόγραμμα» να συναντιόμαστε περίπου μια φορά την εβδομάδα.
    Πριν φύγω από την Ελλάδα είχα επισκεφτεί έναν γαστρεντερολόγο γιατί είχα κάτι ενοχλήσεις στο έντερο για να κάνω εξετάσεις για να μην αγχώνομαι μετά. Έδωσα αίμα για ήπαρ νεφρά κτλ μέχρι και ΤΚΕ και CRP μου έγραψε, έκανα υπέρηχο όχι όμως στο στομάχι, ακτινογραφία κοιλίας, και έδωσα και δείγμα κοπράνων για διάφορα. Όλες οι εξετάσεις ήταν κάτι παραπάνω από καλές. Προληπτικά όμως μου είχε γράψει να κάνω και μια γαστροσκόπηση την οποία όμως δεν πρόλαβα να την κάνω γιατί έφυγα εξωτερικό. Ίσως αυτό που με στρεσάρει περισσότερο αυτην την στιγμή σε συνδυασμό και με την αλλαγή περιβάλλοντος είναι ότι τον τελευταίο καιρό έχω έναν περιστασιακό πόνο στο στομάχι τον οποίο τον είχα και πριν φύγω, όχι σφίξιμο αλλά σαν πίεση συν το γεγονός ότι έχασα και βάρος. Γενικά χάνω εύκολα βάρος. Εκτός του ότι κάποιες φορές δεν είχα φάει καλά εδώ επειδή δουλεύω νύχτα και είμαι σε κίνηση νομίζω χάνω περισσότερες θερμίδες και νιώθω κάπως κενό το στομάχι μου, ίσως να συμβάλλει και το στρες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by indianas View Post
    Νομίζω Macgyver πως η ριζική αλλαγή περιβάλλοντος είναι από τα πράγματα που με στρεσάρουν περισσότερο.
    Δεν υπονοησα το αντιθετο , αλλα στην κλιμακα στρεσσογονων καταστασεων , πρωτο ερχεται απωλεια αγαπημενου προσωπου ( θανατος ) , ασθενεια αγαπημενου προσωπου , η του ιδιου , χωρισμος .........δλδ τα ευκολως εννοουμενα .....αλλα αμα πας με την συντροφο σου , δεν ειναι πια και το τελος του κοσμου , τι να πουν αυτοι που ξενιτευονται μονοι τους ......... τι να πει ο πατερας μου , που εφυγε αφραγκος , μονος , το 1952 , για το τρομερο Καμερουν , Δυτικη Αφρικη , φρικτο κλιμα , οχι ρευμα , τιποτα , επαθε ελονοσια ......... θα σας ελεγε καλομαθημενους ...........

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Nαι κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Απλά εγώ μίλησα προσωπικά. Εξάλλου απλά να εκφραστώ και επικοινωνήσω ήθελα απλά και ανθρώπινα. Δεν λέω ότι έχω κάποιο «σοβαρό» πρόβλημα. Τώρα από εκεί και πέρα επειδή το έχω ζήσει με τον πατέρα μου δεν μπορώ να πω πως με στρεσάρει ο θάνατος αγαπημένου προσώπου, με θλίβει, με ταράζει, με αποδιοργανώνει για ένα διάστημα, με κάνει να «κλείνομαι» στον εαυτό μου, θα τολμόύσα να πω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ ότι με «εξαγνίζει» (τώρα το να χάνει κάποιος το παιδί του ή τον άντρα και την γυναίκα του φαντάζομαι πως είναι πολύ πιο δύσκολο) αλλά δεν μπορώ να πω πως μου δημιουργεί αυτό το ενοχλητικό συναίσθημα του στρες.
    Σίγουρα, άλλες εποχές τότε, πιο δύσκολες. Κοίταξε να δεις αν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις και δεν έχεις άλλη επιλογή αναγκαστικά φεύγεις και ότι γίνει. Αυτό δεν σημαίνει ότι σήμερα όλα είναι ρόδινα και εύκολα.
    Τέλος πάντων αρχίζω και βρίσκω τα «πατήματά» μου σιγά σιγά. Για παράδειγμα οι ώρες φαγητού εδώ είναι τρελές. Μέχρι τις 2 το μεσημεριανό και μέχρι τις 7 το βραδινό. Γι' αυτό και εγώ επειδή δουλεύω νύχτα μου βάζουν το φαγητό σε πακέτο και τρώω όποτε θέλω εγώ. Μου λείπει η ζέστη της Ελλάδας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατ αρχην , οι τοτε εποχες ηταν μακραν πιο ευκολες απο τις σημερινες , απλα ο πατερας μου ηταν φιλοδοξος , ειχε υψηλους στοχους , και ηθελε να καταφερει κατι σημαντικο σττην ζωη του , μονος του , και το καταφερε .................... η λεξη ' στρες ' , δεν αναφερεται μονο στο αγχος , ακομη και η στεναχωρια , συγκαταλεγεται στο στρες , εχει μια πολυ ευρυτερη εννοια αυτη η λεξη , απο την λεξη ' αγχος ' ..................οσο για την ξενιτεια , επειδη ζησαμε 10 χρονια στο εξωτερικο , ξερω πολυ καλα τι σημαινει ................

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατ αρχην , οι τοτε εποχες ηταν μακραν πιο ευκολες απο τις σημερινες , απλα ο πατερας μου ηταν φιλοδοξος , ειχε υψηλους στοχους , και ηθελε να καταφερει κατι σημαντικο σττην ζωη του , μονος του , και το καταφερε .................... η λεξη ' στρες ' , δεν αναφερεται μονο στο αγχος , ακομη και η στεναχωρια , συγκαταλεγεται στο στρες , εχει μια πολυ ευρυτερη εννοια αυτη η λεξη , απο την λεξη ' αγχος ' ..................οσο για την ξενιτεια , επειδη ζησαμε 10 χρονια στο εξωτερικο , ξερω πολυ καλα τι σημαινει ................
    Φίλε μου κάθε άνθρωπος τραβάει τον δικό του δρόμο μέσα από αναθεωρήσεις, επιβεβαιώσεις, λάθη, μαθήματα, κτλ. Τώρα αν ήταν παλιά καλύτερα ή χειρότερα είναι μεγάλη συζήτηση με πολλούς παράγοντες μέσα. Η ουσία είναι ότι ζούμε στην σημερινή εποχή και από την στιγμή που δεν έχουμε κάποια χρονομηχανή για να συγκρίνουμε (χιουμοριστικά το λέω) προσπαθούμε λογικά ο καθένας και η καθεμία εδώ όσο μπορεί για το καλύτερο. Ειλικρινά δεν έχω διάθεση να μπω σε κοινωνιολογικού ή φιλοσοφικού τύπου συζητήσεις τούτη την περίοδο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θετική σκέψη και επηρεασμός του περιβάλλοντος
    By Deleted240217a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 15-08-2015, 22:17
  2. Μετατραυματικό στρές
    By O Frikoubikos in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2011, 22:09
  3. Δουλειά και στρες
    By giorgos_86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 04:46
  4. στρες και ιδρώτας
    By argonaute in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2007, 15:24
  5. ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΣΤΡΕΣ?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-09-2006, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •