Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44

    Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;

    Οποιος εχει κανει βηματα για να ξεπερασει την αγοραφοβια θα μπορουσε να μου πει τι κανει εκεινη την ωρα .Τα χαπια βοηθουν εχω μειωσει στο ελαχιστο τις εξοδους μου και ενω ξερω οτι ειναι χειροτερο ετσι για την κατασταση μου τουλαχιστον ελεγχω τον πανικο μεχρι να δω τι θα κανω .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Πρεπει να βρεις αυτο που θα κανει να μεινεις ακινητη - να αλλαξει τη σκεψη σου εκεινη τη.στιγμη δηλαδη να ακυρωσει το ενστικτο σου ( φοβο) μεχρι τωρα τι εχεις κανει?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Μεχρι τωρα με πιανει πανικος μολις αρχιζουν τα συμπτωματα .Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να το σταματησω ισως γιατι δεν το πιστευω οτι θα τα καταφερω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Σε ποιανει πανικος λογο.....
    ( σγουρα φοβου αλλα θελω να το προσδιορισεις καλυτερα πχ ντροπης που ειναι αποτελεσμα του φοβο που τον πανικο)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Αν σου πω οτι δεν καταλαβα .πχ ειμαι στο αστικο εκεινη την ωρα θα με πιασει δυσφορια και δεν θα μπορω να παρω ανασα και αυτοματα εχω ταση οτι θα λιποθυμησω εκει ειναι που πανικοβαλλομαι τι θα γινει εαν λυποθημησω .Αν καταφερω και κατεβω τοτε κοκαλωνουν τα ποδια μου και ενω μου μιλαω συνεχιζω τα ποδια να μην προχωρουν και ανεβαζω παλμους με τασεις λιποθυμιας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Πες μας λιγα πραγματα για σενα να καταλαβουμε το πλασιο στο οποίο κινείσαι.
    Με την οικογενεια σου πως μεγαλωσες?
    Πως σου προεκυψε η αγοραφοβια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by Georgia78 View Post
    Αν σου πω οτι δεν καταλαβα .πχ ειμαι στο αστικο εκεινη την ωρα θα με πιασει δυσφορια και δεν θα μπορω να παρω ανασα και αυτοματα εχω ταση οτι θα λιποθυμησω εκει ειναι που πανικοβαλλομαι τι θα γινει εαν λυποθημησω .Αν καταφερω και κατεβω τοτε κοκαλωνουν τα ποδια μου και ενω μου μιλαω συνεχιζω τα ποδια να μην προχωρουν και ανεβαζω παλμους με τασεις λιποθυμιας
    Προσπαθησε να βρεις μεσα σου γτ ανχονεσε εαν λιποθυμησεις εκεινη την ωρα εσν λιποθυμησεις τι θα γινει μετα ? αυτο το μετα ειναι αυτο που θελω παντα κατ εσε
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Μεγαλωσα μονο με την μανα μου και ημαστε τρια αδερφια ο πατερας μας ηταν απων βεβαια τωρα εχει πεθανει εδω 4 χρονια .Μια ζωη ημουν παιδι ντροπαλο και εσωστρεφης με λιγες παρεες .Τωρα ειμαι παντρεμενη και εχω τρια παιδακια και ενω παθαινα παλια κρισεις πανικου ειχα κανει ψυχοθεραπεια και τις ελεγχα τωρα .Η ψυχολογος μου ειχε πει οτι ειμαι ατομο που οταν χανω τον ελεγχο της ζωης μου τοτε ξεκινουν τα αγχη μας .Αγχωνομαι με την δουλεια του ανδρα μου ειναι απαιτητικη και τα οικονομικα μας δεν ειναι καλα .Αυτο το διαστημα χανω και κιλα και νομιζω οτι εχω κατι παθολογικο .Ολα ξεκινησαν που πηγα στο νοσοκομειο και με εντονους πονους και ταχυπαλμιες και πιστευα οτι σβηνω φοβηθηκα για τα παιδια μου οτι δεν τα ξαναδω .Απο την επομενη μερα ενω θεωρησα οτι ελα μωρε μια κριση ειναι και ξεκινησα να κανω οτι εκανα πχ να παω για τους λογαριασμους ,για ψωνια με πιανει πανικος και ζαλαδα εκει τρομαζω .Δεν εχω κουραγιο ουτε 100 μετρα να παω και αρχιζουν τα συμπτωματα .Πιστευω οτι φοβαμαι την λιποθυμια οτι θα πεσω και δεν θα ξυπνησω ξανα .εχω ενα μηνα που ειμαι ρακος .Πχ σημερα πηγα για να κανω την φορολογικη μου δηλωση και απο το πρωι αισθανομουν θα σπασει η καρδια μου και επελεξα ταξι μαρτυρησα μεχρι να φτασω στον λογιστη .Αισθανομουν οτι πνιγομαι .Ακομη και στον λογιστη μολις μου ελεγε κατι στεναχωρο πχ οτι πρεπει να πληρωσω φορο παλι πανικος μολις με ρωτησε για τν δουλεια παλι με επιασε πανικος .Φοβαμαι οτι θα λυποθυμησω οχι εξαιτιας της αγοραφοβιας αλλα οτι ειναι κατι παθολογικο .Συγνωμη αν σας τα λεω μπερδεμενα αλλα το μυαλο μου αισθανομαι απο τον φοβο μου οτι υπολειτουργει .Εξαιτιας της αγοραφοβιας σταματησα τις εξοδους μολις πω θα βγω ή θα με πιασει εντονη υπνηλια ή ταχυπαλμια και δυσπνοια .στον γυρισμο ενω γυρισα με ταξι ο οδηγος ειχε ανοιχτα τα παραθυρα και ακουγα μουσικη ενιωσα ηρεμη χωρις πανικο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Georgia78
    εχεις σκεφτεί να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο γιατρο?
    Νομιζω οτι αυτος ειναι ο πλεον καταλληλος να σε βοηθησει και να ανακουφισει τα συμπτωματα σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Georgia78
    εχεις σκεφτεί να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο γιατρο?
    Νομιζω οτι αυτος ειναι ο πλεον καταλληλος να σε βοηθησει και να ανακουφισει τα συμπτωματα σου.
    Αφου γραφει στην 4η γραμμη οτι εχει παει σε ψυχολογο , τι να πουμε εδω , ειδημονες ειμαστε ? αυτη ειναι σοβαρη κατασταση .......

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Καλημερα εχω παει αυτην την στιγμη σε ψυχιατρο - ομοιοπαθητικο ο οποιος μου εγραψε φαρμακα μου προτεινε (ακομη δεν τα πηρα ) βεβαια και ομοιπαθητικο χαπι σε συνδιασμο με ψυχοθεραπεια θα δουλεψει ποιο γρηγορα σε σχεση με το συμβατικο μου ειπε για να υποχωρησουν τα συμπτωματα αλλα τα οικονομικα μου ειναι χαλια .Την Τεταρτη ειναι να παω σε ψυχολογο πηγαινα και παλια αλλα τωρα ειναι σαν τα ξεχασα οσα μου ειχε πει .Για να παρω θαρρος εγραψα μηπως και καποιος μου εδινε εστω μια ιδεα για το πωως αντιμετωπιζει την αγοραφοβια .

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Να μαι παλι τελικα πηγα σε ψυχολογο αλλα κρατικο και σε αλλον ψυχιατρο ο οποιος μου εδωσε αντικαταθλιπτικο αλλα χωρις καποιο αλλο φαρμακο για τις παρενεργειες .το πηρα δυο μερες το escitalopram και υποτιθεται εχει λιγες παρενεργειες και εγω να εχω κεφαλι που απλα νομιζα θα σκασει ,το στομαχι χαλια και ενα καψιμο στο κορμι με ταραχη και πολλες κρισεις εκεινη την ημερα .Ενω μιλησα μαζι του τηλ μου ειπε να κανω μονο υπομονη αλλα παιδια δεν το πηρα γιατι ειμαι μονη μου στο σπιτι με τα παιδια τα οποια με εβλεπαν σε τραγικη κατασταση και εκλαιγαν μαζι μου .Το εχασα το κουραγιο μου .Διαβαζω οτι αν κανεις την αρχη δεν τα σταματας γιατι ερχονται οι πανικοι ακομοι πιο εντονοι και το αγχος μου μεγαλωνει .Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αισθανομαι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η αγοραφοβια , επειδη ειχα οταν αρχισα να ξετσουμιζω απο το σπιτι , υποχωρησε εντελως , με τις επανειλημμενες εξοδους , τωρα δεν εχω ιχνος ............

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    ακολουθησες θεραπεια; μπορεις να μου πεις ετσι καποια βηματα που εκανες ;εγω για παραδειγμα εχθες ημουν οπως παλια αλλα ειχα τον ανδρα μου μαζι σημερα που πηγα στο κρεοπωλειο με επιασε ο πανικος και μετα αφου γυρισαστο σπιτι με επιασε ο τρομος που ειμαι μονη με τα παιδια και τι θα κανω.Θελω να βγω οπως παλια αλλα χλωμο μου φαινεται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Γεωργία καλησπέρα!Άκουσέ με!
    Τα Αντικαταθλιπτικά,τις πρώτες μέρες χορήγησης,προκαλούν αυξημένη διέγερση και άγχος.
    Στην Φαρμακολογία της Ψυχιατρικής θεωρείται ως το ηπιότερο Αντικαταθλιπτικό η Εσκιταλοπράμη!
    Αλλά εσένα βλέπω σου έκανε κάποιες παρενέργειες όπως πονοκέφαλο αλλά και πρόβλημα στο στομάχι.Συνήθως αυτές οι παρενέργειες υποχωρούν με την συνέχιση της αγωγής.
    Το θέμα είναι:Mπορείς να αντέξεις για 2 εβδομάδες αυτές τις παρενέργειες ή δεν παλεύονται καθόλου?


    Διαβαζω οτι αν κανεις την αρχη δεν τα σταματας γιατι ερχονται οι πανικοι ακομοι πιο εντονοι και το αγχος μου μεγαλωνει .Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αισθανομαι
    Όχι όχι,2 μόλις μερούλες το πήρες.Σιγά!Αυτό το λένε για άτομα που το παίρνουν μήνες σερί και επιπροσθέτως το κόβουν μαχαίρι!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποιήση .. ξεπερνιέται;;
    By joy123 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2017, 02:16
  2. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 16:18
  3. Τελικά ξεπερνιέται?
    By Desimal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2014, 01:59
  4. Κι όμως ξεπερνιέται!
    By giasemi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-08-2012, 11:16
  5. τρεμουλο!πως ξεπερνιεται?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2012, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •