Βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6

    Βοήθεια!!!

    Γεια σας παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας.
    Γνώρισα μία κοπέλα και αφού μιλήσαμε στο τηλ μερικές φορές καταλαβα ότι κατι δεν πάει καλά μαζί της παρόλα αυτά κανονισαμε να συναντηθούμε. Με την κουβέντα που κάναμε σιγουρευτηκα ότι κατι δεν πάει καλα, ή ίδια μου είπε ότι έχει κρίσεις πανικού ,εγώ προσωπικα πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω δεν ξέρω τι ,αλλά αυτήν την αίσθηση έχω. Προσπάθησα λοιπόν να την κάνω να ανοιχτεί λίγο και να μου μιλήσει για την ζωή της και το πρόβλημα της και συμπερανα ότι την εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί άνδρες λόγω της κατάστασης της δεν θα ήθελα να είμαι με τίποτα ένας από αυτούς αν και θα μπορούσα να το κάνω. Μου είπε πράγματα για τον εαυτό της και επαθα πλάκα με όλα όσα έχει περάσει (άφησε να εννοηθεί ότι κάποτε προσπάθησε να βλάψει τον εαυτό της). Την προετρεψα λοιπόν να επισκεφτεί κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο ή να βρεί κάποιον πνευματικό οτι την βοηθάει περισσότερο,αλλά να μην ψάχνει απεγνωσμένα για μία σχέση γιατι θα πληγωθεί περισσότερο και θα γίνει χειρότερα. Το θέμα είναι λοποιν ότι ζητάει πράγματα από μένα τα οποία δεν είμαι έτοιμος να δώσω και δεν θελω να την κάνω χειρότερα. Της ειπα λοιπόν ότι κατά την γνώμη μου δεν έχει ανάγκη από σχέση αλλά πρέπει να μείνει λίγο μόνη της και να δουλέψει με τον εαυτό της και ότι από την γνωριμία μας κέρδισε έναν φίλο αυτο βέβαια δεν ξέρω αν το καταλαβε. Πιστεύω ότι έκανα καλά,εσεις τι λέτε? το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται τι τακτική πρέπει να ακολουθησω,δεν θέλω με τίποτα να την πληγωσω και να αισθανθεί χειρότερα για αυτό ζητώ την γνώμη σας.
    Ευχαριστώ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το ποστ δεν βγάζει νόημα αλλά είναι δύσκολο να γραψω τα πάντα.

  2. #2
    Της ειπες μια "αληθεια" που ισως να μην ειναι ετοιμη ψυχολογικα να καταπιει, πως δεν θα τη σωσει καποια σχεση δηλαδη.
    Εαν θελεις να την βοηθησεις πλην πνευματικου υπαρχει και η συζητηση να μιλησει σε δωρεαν κψυ ή σε ιδιωτη. Ετυχε να γνωρισεις μια πληγωμενη κοπελα, μπραβο σου που ησουν ειλικρινης αλλά ειναι λεπτα τα ορια.
    Εαν μπορεσεις να την κανεις να καταλαβει οτι πρεπει να αναζητησει βοηθεια και αλλου εχει καλως, αν οχι, δεν εχεις την ευθυνη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by dimt View Post
    Το θέμα είναι λοποιν ότι ζητάει πράγματα από μένα τα οποία δεν είμαι έτοιμος να δώσω και δεν θελω να την κάνω χειρότερα. Της ειπα λοιπόν ότι κατά την γνώμη μου δεν έχει ανάγκη από σχέση αλλά πρέπει να μείνει λίγο μόνη της και να δουλέψει με τον εαυτό της και ότι από την γνωριμία μας κέρδισε έναν φίλο αυτο βέβαια δεν ξέρω αν το καταλαβε. Πιστεύω ότι έκανα καλά,εσεις τι λέτε? το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται τι τακτική πρέπει να ακολουθησω,δεν θέλω με τίποτα να την πληγωσω και να αισθανθεί χειρότερα .
    Πολύ καλη η προθεση σου και μπραβο για ολη την κινηση, την ελικρινεια και το νοιαξιμο....
    Πολυ φοβαμαι ομως μην προσπαθησει να γαντζωθει πανω σου, σαν απελπισμενη που θεωρω πως ειναι...και αθελα σου πληγωθει και ταλαιπωρηθεις κι εσυ που με την καλη σου την καρδια προσπαθησες να βοηθησεις.. πολυ λεπτες οι ισορροπιες σε αυτην την φιλικη σχεση...δεν νομιζω πως σε βοηθαει η απαντηση μου, μαλλον θα σε αγχωσει..συγνωμη για αυτο ομως θεωρω πως αυτη ειναι η αληθεια. Προσπαθησε λοιπον οσο γινεται να απεχεις και να μην εμπλακεις συναισθηματικα γιατι ολο αυτο ειναι πολυ ψυχοφθορο για σενα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by dimt View Post
    Γεια σας παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας.
    Γνώρισα μία κοπέλα και αφού μιλήσαμε στο τηλ μερικές φορές καταλαβα ότι κατι δεν πάει καλά μαζί της παρόλα αυτά κανονισαμε να συναντηθούμε. Με την κουβέντα που κάναμε σιγουρευτηκα ότι κατι δεν πάει καλα, ή ίδια μου είπε ότι έχει κρίσεις πανικού ,εγώ προσωπικα πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω δεν ξέρω τι ,αλλά αυτήν την αίσθηση έχω. Προσπάθησα λοιπόν να την κάνω να ανοιχτεί λίγο και να μου μιλήσει για την ζωή της και το πρόβλημα της και συμπερανα ότι την εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί άνδρες λόγω της κατάστασης της δεν θα ήθελα να είμαι με τίποτα ένας από αυτούς αν και θα μπορούσα να το κάνω. Μου είπε πράγματα για τον εαυτό της και επαθα πλάκα με όλα όσα έχει περάσει (άφησε να εννοηθεί ότι κάποτε προσπάθησε να βλάψει τον εαυτό της). Την προετρεψα λοιπόν να επισκεφτεί κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο ή να βρεί κάποιον πνευματικό οτι την βοηθάει περισσότερο,αλλά να μην ψάχνει απεγνωσμένα για μία σχέση γιατι θα πληγωθεί περισσότερο και θα γίνει χειρότερα. Το θέμα είναι λοποιν ότι ζητάει πράγματα από μένα τα οποία δεν είμαι έτοιμος να δώσω και δεν θελω να την κάνω χειρότερα. Της ειπα λοιπόν ότι κατά την γνώμη μου δεν έχει ανάγκη από σχέση αλλά πρέπει να μείνει λίγο μόνη της και να δουλέψει με τον εαυτό της και ότι από την γνωριμία μας κέρδισε έναν φίλο αυτο βέβαια δεν ξέρω αν το καταλαβε. Πιστεύω ότι έκανα καλά,εσεις τι λέτε? το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται τι τακτική πρέπει να ακολουθησω,δεν θέλω με τίποτα να την πληγωσω και να αισθανθεί χειρότερα για αυτό ζητώ την γνώμη σας.
    Ευχαριστώ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το ποστ δεν βγάζει νόημα αλλά είναι δύσκολο να γραψω τα πάντα.
    με την ιδια λογικη αν το προβλημα της κρατησει για παντα, δεν πρεπει να κανει ποτε σχεση. Προβλημα διαρκες εχει, οχι του ενος χρονου. Αλλο αν δε θες εσυ να κανεις σχεση μαζι της, που ειναι πληρως κατανοητο και αλλο να της λες να μεινει λιγο μονη της να δουλεψει με τον εαυτο της. Αυτου του τυπου τα προβληματα δε φευγουν αλλα ειναι σε καταστολη με καποια αγωγη και ψυχικη βοηθεια. Οποτε να μενει αιωνιως μονη της απο δω κ περα δυσκολο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •