Δεν θέλω να ειμαι μόνος - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 220 of 220
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Σε ας πούμε ακαδημαϊκού επιπέδου θέματα (το υπόβαθρο το έχουμε), ένα είδος self-study.
    Ήθελα να το ξεκινήσω νωρίτερα, αλλά όπως έχεις μάλλον καταλάβει είμαι της αναβολής γενικότερα...... Αλλά βλέπω ότι το πλήρωσα τόσο ακριβά! ( και τα χρόνια περνούν νερό!)
    Δεν με νοιάζει η ηλικία πάνω σε αυτό, η σχέση με τις γυναίκες με αγχώνει ηλικιακά..

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Self-study? Δε ξερω ρε συ ποσο καλη ιδεα ειναι...ειναι καλο πραγμα η αυτογνωσια αλλα και το να αυτοσκοπουμε πολυ δεν ειναι οτι πιο υγιες...μπορει να σου βγει σε κακο πιο πολυ απο οτι σε καλο.
    Οκ ναι ειναι καλο ειναι να παρατηρεις καποια πραγματα και καποιες αντιδρασεις σου αλλα μην αφιερωσεις ολη σου την ενεργεια εκει...για να παρατηρησεις επιτυχως την αλληλεπιδραση σου με το κοσμο και για να ειναι εποικοδομητικο αυτο πρεπει να αρχισεις να κανεις και πρακτικα πραγματα ετσι; Να εχεις βιωματα, εμπειρικα δεδομενα για να κανεις τις παρατηρησεις σου με ασφαλη τροπο και να μη πεφτεις στη παγιδα των γενικευσεων.
    Και αντι να αυτοσκοπεις θα μπορουσες να ασχοληθεις με το κομματι της κοινωνικης ψυχολογιας που εξεταζει τις ανθρωπινες σχεσεις και αλληλεπιδρασεις πιο γενικα.
    Αν και εγω επιμενω για να εχει οτιδηποτε απο αυτα νοημα πρεπει να κανεις πρακτικα πραγματα. Αλλαξε ρουτινα, ξεκινα υγιεινες συνηθειες, διατροφη, τρεξιμο, κοψε το τσιγαρο, κανε κανα μαστορεμα στο σπιτι σου, μαθε ξερω γω να μαγειρευεις αν δε ξερεις ηδη, κανε πραγματα με τα χερια σου και το σωμα σου...και κανε και πραγματα που θα σε βγαζουν απο το σπιτι. Παρε ενα ποδηλατο βρε αδερφε και κοβε βολτες τις κυριακες, κατι.
    Οσο για το οτι σε αγχωνει η σχεση με τις γυναικες ηλικιακα, στο ειπα και χτες...αφου σε ζοριζει που σε ζοριζει το θεμα και δε βλεπεις που δε βλεπεις φως στο τουνελ γιατί να κλαις τη μοιρα σου; Ειτε αγχωνεσαι ειτε οχι ειναι ανυπαρκτες. Αρα εστιασε στο να εισαι εσυ καλα...και μολις αρχισεις να νιωθεις εσυ καλα ισως θα αρχισεις να εκμεταλλευσαι καποιες ευκαιριες λιγο καλυτερα.

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Ετσι όπως το θέτεις, ο αυτοσκοπός δεν είναι απαραιτητα κακό.
    Θα σου απαντήσω εκτενέστερα σε λίγη ώρα.

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η αυτοσκόπηση εννοεις; Το σκαλισμα του εαυτου; Χμ...δε ξερω...επιμενω πως ειναι ρισκο (μπορει να βγει σε καλο δηλαδη μπορει ομως να βγει και σε κακο) και επιλεον σιγουρα χρειαζεται πολλες αλλες ενεργειες/πραξεις για να ειναι εποικοδομητικο. Αλλα οκ πες μου το σκεπτικο σου οταν ευκαιρησεις.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Self-study? Δε ξερω ρε συ ποσο καλη ιδεα ειναι...ειναι καλο πραγμα η αυτογνωσια αλλα και το να...
    Όπα με συγχωρείς, δεν το είδα νωρίτερα.
    Δεν μίλησα για αυτογνωσία εγώ.
    [Self study= a way of learning about a subject that involves studying alone at home, rather than in a classroom with a teacher ]

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    Όπα με συγχωρείς, δεν το είδα νωρίτερα.
    Δεν μίλησα για αυτογνωσία εγώ.
    [Self study= a way of learning about a subject that involves studying alone at home, rather than in a classroom with a teacher ]
    Αααα οκ τρομαξα για μια στιγμη λολ. Αλλα πανω σε τι αντικειμενο θες να κανεις μελετη σε ρωτησα πριν μου πεις self study καλε...τελοσπαντων αν ειναι ετσι οκ, ειναι μια πολυ καλη αρχη αυτο.
    Απλα επιμενω...κανε και τα αλλα (μολις παρεις θαρρος σιγα σιγα απο αυτο)...

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Καλά, μπορεί να βάλω στο πρόγραμμα και λίγο τζιμ

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Με το ζορι μη κανεις τιποτα, να ειναι πραγματα που θελεις πραγματικα...τεσπα. Θεωρω το εξαντλησαμε, δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω, καλη τυχη! :)

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Σ' ευχαριστώ για όλα Ναταλία, και σε σένα καλή τύχη!
    Και συγγνώμη.

    :)

  10. #220
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    Καλησπερα σας,

    θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου με εσας.

    Είμαι ιδ. υπάληλος, είμαι κατοικος Αθηνών και είμαι 30 ετών.
    Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι δεν έτυχε μέχρι τωρα να συνάψω κάποιου είδους σχέση με γυναίκα (ερωτική, φλερτ μηδέν κλπ.). Μου αρέσουν οι γυναίκες πάρα πολύ, πάντα μου άρεσαν, αλλά όμως παρατηρώ οτι εγώ δεν αρέσω..!!

    Έξω με παρεες που βγαίνω (όχι και πολύ συχνά τα τελευταία χρόνια) κανένα αποτέλεσμα.
    Όλοι οι γνωστοί μου σε απέλπιδες προσπάθειες να μου τονώσουν το ηθικό συνηθίζουν να μου λένε "είσαι ωραίο παιδί, εισαι καλό παιδί, κάτι θα βρεθεί και για σένα, νέος είσαι, μην το σκέφτεσαι" κ.α.

    Το ανησυχητικό είναι ότι τα παραπάνω λόγια τα έχω ακούσει και από γυναίκες!!!!! μιας και ξέρω ότι στην γλώσσα των γυναικών το "εισαι καλό παιδί" μεταφράζεται ως "δεν σε γουστάρω/δεν σε βλέπω ερωτικά" κλπ.

    Παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου, τους φίλους μου, τις συμπεριφορές τους και κατανοώ οτι ενω για κάποιους είναι πανεύκολο να κάνουν μια σχέση με μια κοπέλα, την ίδια ώρα για κάποιους άλλους είναι τόσο δύσκολο..

    Έχω αρχίσει και φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος μου στο τέλος και δεν μου αρέσει η ιδέα.. και τα χρόνια περνούν..

    ΥΓ. Σε γνωστή ιστοσελίδα γνωριμιών που είχα γραφτεί προ καιρού πάλι κανένα αποτέλεσμα.

    ΥΓ 2. Θα πήγαινα σε γραφείο συνοικεσίων αλλά και εκεί δεν βλέπω να έχω και πολύ τύχη μιας και είμαι.. χαμηλόμισθος! (μισθός >€500).

    ΥΓ 3. Πολλοί με προτρέπουν οτι για να κάνω μια γνωριμία θα πρέπει εγω να μιλήσω/προσεγγίσω πρώτος την γυναίκα αλλά κατι τέτοιο είναι αδύνατον για δυο λόγους: 1ον) Έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή σε συμβατική ορολογία και 2ον) Γνωρίζω είτε από παραδείγματα που ακούω καθημερινά είτε διαβάζοντας στο διαδίκτυο ότι οι γυναίκες δεν επιθυμούν να τις προσεγγίζουν άγνωστοι άντρες, ενοχλούνται και το θεωρούν ανωμαλία. Αν και δεν εχω προσωπική πείρα πάνω σε αυτό, αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει.
    μη διαβαζεις στο ιντερνετ τι να κανεις για να βρεις γυναικα ή τι μπορει να φταιει και πώς να το λυσεις οπως επισης μην ακους την αποψαρα του καθενος που μιλαει απο προσωπικη πειρα. Σπανια μπαινει καποιος στη θεση του αλλου. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Κατα τη γνωμη μου, πρεπει να απευθυνθεις σε ενα ψυχολογο, γιατι μονο αυτος μπορει να διαγνωσει αν κανεις κατι λαθος, αν υπαρχει κατι σε σενα που απωθει και γενικα ειναι αρκετα πιο ειδικος απο το ιντερνετ και τους χρηστες εδω. Συνηθως οσο περισσοτερο καθυστερεις να ξεκινησεις σχεσεις τοσο πιο δυσκολο μετα, γιατι ο εγκεφαλος σου προσαρμοζεται στη λογικη οτι δε θα βρω ποτε γυναικα. Το μυαλο ειναι υπουλο και πολλες φορες μας κανει να βγαζουμε αυτη την ανασφαλεια και προς τα εξω. Χρειαζεσαι αλλαγη πορειας και γ αυτη θα σ καθοδηγησει μονο ενας ειδικος!

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Similar Threads

  1. Ειμαι μονος χωρις φιλους
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-07-2017, 01:33
  2. Δε μπορω να ειμαι αλλο μονος μου
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-2014, 13:40
  3. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...
    By olga18 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2012, 00:41
  4. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 05:09
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2009, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •