To enlift παχαίνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    To enlift παχαίνει;

    Καλησπέρα, παίρνω το enlift 1 χρόνο σχεδόν και εχω πάρει 10 κιλά. Κατα τάλλα με έχει βοηθήσει αρκετά. Αλλά μάλλον επηρεάζει την όρεξη; Γενικώς προσπαθώ να προσέχω. Επειδή θέλω να αδυνατήσω , παίρνω μισό χάπι. Υπάρχει κάποιος- κάποια με αντίστοιχο θέμα με το enlift?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mπααα , ιδεα σου ειναι , η δραστικη του ουσια ειναι αυτη του σιπραλεξ , του εσποζα ...........εχω παρει εσποζα , δεν μου ανοιξε καμμια ορεξη , και καποιος φιλος που παιρνει σιπραλεξ , ουτε αυτουνου του ανοιξε η ορεξη , μονο η δικη σου ανοιξε , λες ναναι ψυχογενης η ορεξη , λογω κτθλψης ? ε , τι λες ?

  3. #3
    και cipralex έπαιρνα παλιότερα και είχα αρκετή όρεξη...μόνο με το ladose αδυνάτισα...ψυχογενης όρεξη χμμμ θα το κοιταξω. thanks για την απάντηση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα φαρμακα εχουν περιεργες αντιδρασεις απο τον καθε οργανισμο , αυτο που κανει δουλεια σε μενα , σεσενα μπορει να μην κανει τιποτα , αυτο που μου κανει δυσκοιλιοτητα , εσενα μπορει να μην σου κανει ......... δεν βγαζεις ευκολα ακρη , ακομη και ρωτωντας χρηστες , διαφορετικα επιδρα στον καθενα το καθε φαρμακο ........ μονο με δοκιμη και λαθος , ανακαλυπτεις ποιο φαρμακο σου ' παει ' , ουτε ο γιατρος ξερει , οδο εμπειρος και ναναι , δοκιμες κανει κι αυτος .........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by equinox View Post
    Καλησπέρα, παίρνω το enlift 1 χρόνο σχεδόν και εχω πάρει 10 κιλά. Κατα τάλλα με έχει βοηθήσει αρκετά. Αλλά μάλλον επηρεάζει την όρεξη; Γενικώς προσπαθώ να προσέχω. Επειδή θέλω να αδυνατήσω , παίρνω μισό χάπι. Υπάρχει κάποιος- κάποια με αντίστοιχο θέμα με το enlift?
    ένας φίλος μου που παίρνει cipralex (το πρωτότυπο) εδώ και 3 χρόνια είναι στυλάκι!!!
    Πιθανόν όμως σε σένα να λειτουργεί διαφορετικά δεν ξέρω...
    Εγώ παίρνω ρεμερον το κατεξοχήν φάρμακο που ανοίγει την όρεξη και προσθέτει κιλά και παρόλα αυτά το θέμα των κιλών είναι ελέγξιμο. Θέλω να πω δηλαδή ότι αν προσέχουμε λίγο τους εαυτούς μας όλα γίνονται. Και κιλά να χάσουμε χωρίς να κόψουμε τα φάρμακα, και... και... Πειραματισμούς πάντως να μην κάνεις χωρίς οδηγίες από το γιατρό. Σε κάθε περίπτωση συζήτα το με το γιατρό σου αν νομίζεις ότι σε παχαίνει να στο αλλάξει σε κάτι άλλο

  6. #6
    εγω τσεκαρα οτι μιρταζαπινη σε εμενα εβαλε κιλα...πεινουσα δλδ.
    Και η ολανζαπινη σε κοντινο μου ατομο επισης.
    Αυτα τα 2 εχω δει οτι φερνουν μια επιθυμια για φαγητο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Iσχύει αυτό που λες πάντως, αλλά το ladose έχω διαβάσει και απο αλλού οτι δεν τους άνοιγε την όρεξη- κάπου διάβασα οτι το συνταγογραφούν για τη βουλιμία. Και όπως λέει απο κάτω ο φίλος μας black adder αλλά και o constantly curious για την μιρταζαπίνη δηλ. το remeron ανοίγουν την όρεξη. Δηλαδή η φλουοξετίνη του ladose σε κάνει κάπως υπερδραστήριο και λειτουργεί ο μεταβολισμός γρηγορότερα ενώ η μιρταζαπίνη του remeron φέρνει υπνηλία -απότι διάβασα στο φόρουμ- και "κοιμήζει" τον μεταβολισμό. Aυτό κατάλαβα εγώ χωρίς να είμαι ειδικός. Η εσκιταλοπράμη του cipralex και του enlift είναι κάτι ενδιάμεσο νομίζω διότι και κοιμάμαι νορμαλ -ενώ με το ladose δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα- αλλά η εσκιταλοπράμη μου κοιμήζει τον μεταβολισμό αφού έχω παχύνει? γιατί τρώω κανονικά. Δηλαδή θα ήταν καλό ένα ladose δηλαδή φλουοξετίνη μαζί με λίγο υπνωτικό. Το οποίο το δοκίμασα, είχα πάρει με τον γιατρό παντα, circardin ( που ελέγχει τη μελατονίνη , τίποτα δε μου εκανε) μετά tritico το οποίο πήγε να με στείλει...και τώρα με το enlift όπως είπα που το παίρνω ένα χρόνο. Θα τα κόψω όλα μου φαίνεται και θα αρχίσω το kava kava......

  8. #8
    τι ειναι το kava kava ;;;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by equinox View Post
    ενώ η μιρταζαπίνη του remeron φέρνει υπνηλία -από τι διάβασα στο φόρουμ- και "κοιμίζει" τον μεταβολισμό.
    όχι ιδιαίτερα, κοιμίζει σε χαμηλή δοσολογία όσο την αυξάνεις δεν υπάρχει η παρενέργεια αυτή το ίδιο και η όρεξη. Σε μεγαλύτερη δόση σε κινητοποιεί. Τεσπα το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση είναι να βιολογικοποιούμε τα βιώματα μας...

  11. #11
    ωραία το είπες...βιολογικοποίηση των βιωμάτων....ειναι καλό που υπάρχουν και τέτοια φόρουμ και τα συζητάμε.

Similar Threads

  1. ENLIFT
    By mariostdm900 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 39
    Last Post: 10-08-2023, 10:36
  2. ποιο αντικαταθλιπτικο δνε παχαινει?
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 92
    Last Post: 18-04-2019, 16:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •