Σύνδρομο Ασπεργκερ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Μακ να σου πω για το σύνδρομο αυτό είχα δει σε μια εκπομπή της Ελεωνόρας Μελέτη. Και θα με ανακούφιζε πολύ να ξέρω ότι έχω αυτό το σύνδρομο, έχω όλα τα συμπτώματα σχεδόν... και τα αρνητικά και τα θετικά... και επιτέλους θα μπορέσω να πω στην μάνα μου πως να δεν είμαι τρελή σύνδρομο άσπεργκερ έχω... Θα ανακουφιστώ επειδή θα το χειριστώ κι εγώ αλλιώς μετά.. το να γνωρίζεις πως έχεις ένα πρόβλημα σε κάνει ποιο δυνάτο απέναντι, γιατί ξέρεις που υστερείς και που υπερτερείς.. και τι και πως μπορείς να βελτιώσεις.
    Ενταξει , καθρεπτη , κατανοητον , ενας γιατρος μονο θα σου λυσει την απορια ...........αυτο για το ενα βηματακι , κατι ειναι , οχι αμελητεο ........παντως , εκανες και σχεσουλα , δρασηριοποιηθηκες , πολυ καλα τα πηγες , λεω ........θα μπορουσες ναχεις βυθιστει στην αδρανεια ............

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Λιλ δεν έβγαλα καμία διάγνωση, ποτέ δεν το κάνω.. είπα πιστεύω πως έχω και ψάχνω ειδικό για την διάγνωση...

    Ελις και Μακ σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.. το θέμα είναι πως όταν επανέρχομαι στο φόρουμ είμαι σε ούτε πολύ κακή ούτε καλή φάση... με την δουλειά τίποτα... είναι καιρός που έχω σταματήσει... τελικώς με το ζόρι έβγαζα τα έξοδα μου... ο άλλος οδηγός έλεγε πως είναι επειδή είναι αρχή και να δώσω χρόνο, δυστυχώς όμως δεν υπήρχαν χρήματα για άλλο χρόνο.. Σ' αυτό το διάστημα έκανα και μια σχέση που κράτησε περίπου ένα δίμηνο, τελείωσε όμως κι αυτή...
    Στην ουσία το μόνο που μου χει μείνει από το απ που είχα κάνει είναι πως πάει σε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή... Δυστυχώς όμως επειδή πάλι εξαρτάμαι οικονομικά από την μανα μου είμαι μονίμως με την απειλή να σταματήσω την αγωγή, πράγμα που με φοβίζει γιατί όσες φορές γίνεται αυτό πέφτω χειρότερα από ότι ήμουν πριν αρχίσω...
    Τουλάχιστον δεν καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που ξυπνάω... Έκανα 10 βημάτα μπροστά και 9 πίσω.. τουλάχιστον έμεινε αυτό το ένα βηματάκι κι αυτό είναι κατι... Τώρα είμαι όμως πάλι στην φάση που πρέπει να κάνω σάλτο για να ξεκολλήσω και όχι ένα βήμα... και να μείνει ξανά το ένα..
    Με συγχωρείς τότε καθρέφτη και συγνώμη δεν ήξερα ότι είσαι κοπέλα (Ευχαριστώ Μacgyver)..συμφωνώ με το Macgyver για την απορία σου, ένας ψυχολόγος με ειδίκευση στην ειδική αγωγή πιστεύω θα σου δώσει την απάντηση..δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον καλό..:/

  3. #18
    admforall αυτή ακριβώς την εκπομπή λέω, θα την ακούσω ξανά μιας και αναφέρει και ονόματα ειδικών... δεν το είχα προσέξει εγώ.. πάλι εγώ όσο έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο ακόμα και το σαιτ που λέει σ' αυτό το θέμα http://www.e-psychology.gr/forum/thr...BA%CE%B5%CF%81 έχει κλείσει, και το κέντρο αυτιστικών ενηλίκων ελλάδας έχει κλείσει...

    Εσύ έχεις ασπεργκερ? Πως και πότε διαγνώστηκες? Εγώ πάλι δεν είχα στην αρχή του σχολείου ειδικά μαθησιακές δυσκολίες, το αντίθετο μάλιστα.. άρχισαν να μειώνονται οι μαθησιακές μου δυσκολίες καθώς μεγάλωνα επείδή εμφάνισα κατάθλιψη. Σε παιδοψυχολόγο πρώτη φορά πήγα στα 13-14, καπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς... προβλήμα επικοινωνίας πολύ μεγάλο..θα δούμε.

    Επίσης αν έχω καταλάβει για τις διαγνωστικές εξετάσεις χρειάζεται κι ο ένας από τους δύο γονείς? Γιατί μ' αυτό το θέμα ίσως έχω ένα μικρό πρόβλημα..
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  4. #19
    Mολις ξαναείδα την εκπομπή... ειλικρινά απορώ πως δεν είχα σκεφτεί να την δω δεύτερη φορά, εκτός από το όνομα της ψυχολόγου που λες αναφέρει και κάποια κέντρα... ίσως να είναι κάποιο από αυτό χωρίς χρέωση και αυτό θα με κάνει να το προτιμήσω γιατί είμαι πάλι χωρίς δουλειά και οικονομικά πάρα πολυ δύσκολα.. Σ' ευχαριστώ ξανά αντφορμαλ
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    απο ποτε η καταθλιψη ειναι τρελα;
    επισης καθρεπτη σαν συμπτωμα δηλαδη δυσκολευεσαι να αναγνωρισεις συναισθηματα σε αλλους αλλα μπορεις να ταυτιστεις συναισθηματικα; το ρωταω γτ εγω ειμαι το αντιθετο μυριζομαι κατευθειαν τι νιωθει ο αλλος αλλα δεν ταυτιζομαι συναιαθηματικα...παντως καλο ειναι να το κοιταξεις μην βγαζεις τυχαια συμπερασματα εγω π.χ εχω ηδη διαγνωση απο παλαιοτερο γιατρο για αντικοινωνικη διαταραχη και πραγματι εχω συμπτωματα αλλα δεν δινω βαση....το μονο που ξερω σιγουρα για μενα ειναι οτι ειμαι παραληρηματικος με μανια καταδιωξης και παραισθησεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    απο ποτε η καταθλιψη ειναι τρελα;
    επισης καθρεπτη σαν συμπτωμα δηλαδη δυσκολευεσαι να αναγνωρισεις συναισθηματα σε αλλους αλλα μπορεις να ταυτιστεις συναισθηματικα; το ρωταω γτ εγω ειμαι το αντιθετο μυριζομαι κατευθειαν τι νιωθει ο αλλος αλλα δεν ταυτιζομαι συναιαθηματικα...παντως καλο ειναι να το κοιταξεις μην βγαζεις τυχαια συμπερασματα εγω π.χ εχω ηδη διαγνωση απο παλαιοτερο γιατρο για αντικοινωνικη διαταραχη και πραγματι εχω συμπτωματα αλλα δεν δινω βαση....το μονο που ξερω σιγουρα για μενα ειναι οτι ειμαι παραληρηματικος με μανια καταδιωξης και παραισθησεις
    Ο Αυτισμός είναι νευροψυχιατρική διαταραχή εκ γενετής αλλά δεν ανήκει στην σχιζοφρένεια , απλά ενημερωτικά

  7. #22
    Kαβκαζ τα συναισθήματα να αναγνωρίσω στους άλλους μπορώ, δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί νοιώθουν αυτό το συναίσθημα, επίσης δεν μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματα μου με τίποτα εκτός από τη λεκτική επικοινωνια και μέχρι πολύ μεγάλη δεν μπορούσα να αναγνωρίσω κι όλας τα συναισθήματα μου. Και δεν είπα πως η κατάθλιψη είναι τρέλα, αποκλείεται να χω πει κάτι τέτοιο, ίσως είπα πως η μάνα μου με θεωρεί τρελλή και η αλήθεια είναι πως κουβαλάω αυτή την ταμπέλα στην οικογένεια, του προβληματικού ατόμου από την προεφηβεία.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  8. #23
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Kαβκαζ τα συναισθήματα να αναγνωρίσω στους άλλους μπορώ, δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί νοιώθουν αυτό το συναίσθημα, επίσης δεν μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματα μου με τίποτα εκτός από τη λεκτική επικοινωνια και μέχρι πολύ μεγάλη δεν μπορούσα να αναγνωρίσω κι όλας τα συναισθήματα μου. Και δεν είπα πως η κατάθλιψη είναι τρέλα, αποκλείεται να χω πει κάτι τέτοιο, ίσως είπα πως η μάνα μου με θεωρεί τρελλή και η αλήθεια είναι πως κουβαλάω αυτή την ταμπέλα στην οικογένεια, του προβληματικού ατόμου από την προεφηβεία.
    Εγω προσωπικα θεωρω πως μια βαρια καταθλιψη συν ταση σε εθισμο συν διαταραχη αγχους φερνει πολλαααα κουλα συμπτωματα... διασχισης. Δευτερον, ειχα και εγω δυσκολια στο να αποκωδικοποιω τις συναισθηματικες μεταβασεις των γυρω μου. Ως ενηλικη καταλαβαινω 2-3 βασικα που νιωθουν οι αλλοι με τη λογικη μου αλλά εμενα δεν με καταλαβαινα ποτε στο συναισθηματικο πεδιο.

    Μπορει πραγματι να ειχες ως παιδι αυτο το συνδρομο και να σε εφερε εδω. Δυστυχως βλεπω πως αρκετοι ενηλικες που βασανιζονται απλα τα χαρακτηριζαν "δυσκολα παιδια" ενω δεν νομιζω οτι φερει την ευθυνη ενα παιδι αν εχει συνδρομο, ισα ισα ο γονεας οφειλει να το τσεκαρει.

    Καθρεφτη ελειπες καιρο ευχομαι να εισαι καλυτεραα πλεον.:)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Ο Αυτισμός είναι νευροψυχιατρική διαταραχή εκ γενετής αλλά δεν ανήκει στην σχιζοφρένεια , απλά ενημερωτικά
    εννοια σου μεγαλε δεν τα μπερδεψα αλλα εννοουσα απο αυτα π καταλαβες

  10. #25
    Curious δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια λέξη είχαμε βρει που σήμαινε περίεργη μόνο με την θετική έννοια έτσι θα σε λέω κιουριους... Εχεις διαγνωστεί κι εσύ με αυτισμό? Γιατί αυτό καταλαβαίνω από το γραπτό σου, αλλά δεν το λες ξεκάθαρα... Επίσης να σου πω πως έχω την εντύπωση πως το χω ακόμα, άλλωστε νομίζω πως δεν είναι και κάτι παροδικό...
    Επίσης δεν ήμουν καθόλου δύσκολο παιδί, το ακριβώς αντίθετο.. καταρχάς ήμουνα υπερβολικά ήσυχη... μπορούσες να με βάλεις σε μια καρέκλα και να περάσεις μετά από τρεις ώρες κι εγώ να μην έχω σηκωθεί καθόλου... Επίσης μπορούσα να κάνω κουβέντες με τους ενήλικες σχεδόν ως ίσος προς ίσο... ξεπερνούσα πολύ τις συνηθισμένες κουβέντες με μικρό παιδί, είχα απορίες που δεν συνήθιζαν να κάνουν παιδιά της ηλικίας μου και δεν είχα και τόσο παιδική θεματολογία. Τέλος πάντων δεν ήμουν καθόλου δύσκολο παιδί... ως παιδί, ως έφηβη όμως ήμουν το παιδί που δεν θα θελες να χες.. εκεί τα πράγματα, πραγματικά έγιναν πολύ δύσκολα.. ήμουν υπερβολικά αντιδραστική, χωρίς φασαρίες όμως.... ήμουν αυτοκαταστροφική κυρίως... το ότι δεν μπορούσα να εκφράσω τα συναισθήματα μου έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα... μιας και κανείς δεν καταλάβαινε πως δε πάει καλά μέχρι να αρχίσει να πάει υπερβολικά κακά...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Και εγώ που είμαι κοινωνιοφοβική, διαβάζοντας τα συμπτώματα του Ασπέργκερ αναρωτιέμαι μήπως έχω αυτό το σύνδρομο?
    Πολλά από όσα αναφέρει ταιριάζουν γάντι με την αγχώδη κοινωνική φοβία!


    ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΑΣΠΕΡΓΚΕΡ

    Το σύνδρομο Άσπεργκερ πολλές φορές χαρακτηρίζεται ως «κρυφή διαταραχή». Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν κάποιος έχει αυτό το σύνδρομο από την εξωτερική του εμφάνιση. Τα άτομα με Άσπεργκερ αντιμετωπίζουν δυσκολίες σε τρεις τομείς. Αυτή είναι η γνωστή «τριάδα των διαταραχών»:

    Κοινωνική αλληλεπίδραση
    Κοινωνική επικοινωνία
    Κοινωνική φαντασία

    Τα χαρακτηριστικά αυτά και ο βαθμός εμφάνισης τους διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Παρακάτω εξηγούνται με περισσότερες λεπτομέρειες.
    Δυσκολίες κατά την Κοινωνική Αλληλεπίδραση

    Πολλά άτομα με Άσπεργκερ επιζητούν την κοινωνική συναναστροφή, αλλά δυσκολεύονται στο να αρχίσουν και να διατηρήσουν κοινωνικές σχέσεις. Αυτό τους προκαλεί μεγάλο άγχος. Τα άτομο με Άσπεργκερ μπορεί:

    Να θέλει να κάνει φίλους, αλλά να μη διαθέτει τις απαιτούμενες δεξιότητες για να δημιουργήσει και να διατηρήσει φιλίες
    Να μην καταλαβαίνει τα συμβατικά «κοινωνικά σήματα» ή τους άγραφους κοινωνικούς κανόνες συμπεριφοράς
    Να συμπεριφέρεται με κοινωνικά ακατάλληλο τρόπο
    Να είναι κοινωνικά απομονωμένο
    Να βρίσκει τη συμπεριφορά των άλλων ανθρώπων απρόβλεπτη και αγχωτική

    Δυσκολίες κατά την Κοινωνική Επικοινωνία

    Τα άτομα με Άσπεργκερ δυσκολεύονται να εκφραστούν συναισθηματικά και κοινωνικά. Ένα τέτοιο άτομο μπορεί:

    Να δυσκολεύεται να αντιληφθεί τη σημασία της μη λεκτικής επικοινωνίας όπως χειρονομίες, εκφράσεις προσώπου και στάση σώματος
    Να μη γνωρίζει πότε να αρχίσει ή να δώσει τέλος σε μια συζήτηση
    Να μιλά με μονότονη μη εκφραστική φωνή και να μην κατανοεί τη σημασία της αλλαγής τόνου
    Να αντιλαμβάνεται τα νοήματα πάντα κυριολεκτικά και να δυσκολεύεται στην αναγνώριση αστείων, μεταφορών και ειρωνείας
    Να έχει επιφανειακά τέλειο λόγο που όμως τείνει να είναι τυπικός και σχολαστικός

    Δυσκολίες με την Κοινωνική Φαντασία

    Τα άτομα με Άσπεργκερ διαθέτουν φαντασία με τη συμβατική έννοια του όρου, αλλά αντιμετωπίζουν δυσκολίες με την κοινωνική φαντασία. Αυτό σημαίνει ότι ένα τέτοιο άτομο μπορεί:

    Να δυσκολεύεται να φανταστεί εναλλακτικά κοινωνικά σενάρια και να προβλέψει τι θα συμβεί κατά την εξέλιξη μιας κοινωνικής επαφής
    Να δυσκολεύεται να ερμηνεύσει τα λόγια, τις πράξεις και τα συναισθήματα των άλλων
    Να έχει περιορισμένα ενδιαφέροντα με τα οποία ασχολείται σχολαστικά και επαναλαμβανόμενα
    Να επιμένει σε συγκεκριμένες ρουτίνες

  12. #27
    Μαρα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως τα άτομα με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας, όπως μου είπανε ο όρος Ασπεργκερ έχει εδώ και χρόνια καταργηθεί, λογικό είναι να παρουσιάζουν και κοινωνική φοβία, αν και λογικά πάλι δεν πρέπει να είναι και απαραίτητο, μάλλον όμως για να θεωρηθείς άτομο με αυτισμό θα πρέπει να έχεις και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που καποιος που πάσχει απλά από κοινωνική φοβια να μην τα έχει... δεν ξέρω κι όλας... κάποιος που ξέρει ίσως θα μπορούσε να μας βοηθήσει σ' αυτό...
    Εσύ από πάντα σε θυμάσαι με κοινωνική φόβια? Ίσως αυτή να είναι μια διαφορά. Ως παιδί είχες παρές? με τους γονείς σου έπαιζες? Αδέρφια έχεις?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #28
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Curious δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια λέξη είχαμε βρει που σήμαινε περίεργη μόνο με την θετική έννοια έτσι θα σε λέω κιουριους... Εχεις διαγνωστεί κι εσύ με αυτισμό? Γιατί αυτό καταλαβαίνω από το γραπτό σου, αλλά δεν το λες ξεκάθαρα... Επίσης να σου πω πως έχω την εντύπωση πως το χω ακόμα, άλλωστε νομίζω πως δεν είναι και κάτι παροδικό...
    Επίσης δεν ήμουν καθόλου δύσκολο παιδί, το ακριβώς αντίθετο.. καταρχάς ήμουνα υπερβολικά ήσυχη... μπορούσες να με βάλεις σε μια καρέκλα και να περάσεις μετά από τρεις ώρες κι εγώ να μην έχω σηκωθεί καθόλου... Επίσης μπορούσα να κάνω κουβέντες με τους ενήλικες σχεδόν ως ίσος προς ίσο... ξεπερνούσα πολύ τις συνηθισμένες κουβέντες με μικρό παιδί, είχα απορίες που δεν συνήθιζαν να κάνουν παιδιά της ηλικίας μου και δεν είχα και τόσο παιδική θεματολογία. Τέλος πάντων δεν ήμουν καθόλου δύσκολο παιδί... ως παιδί, ως έφηβη όμως ήμουν το παιδί που δεν θα θελες να χες.. εκεί τα πράγματα, πραγματικά έγιναν πολύ δύσκολα.. ήμουν υπερβολικά αντιδραστική, χωρίς φασαρίες όμως.... ήμουν αυτοκαταστροφική κυρίως... το ότι δεν μπορούσα να εκφράσω τα συναισθήματα μου έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα... μιας και κανείς δεν καταλάβαινε πως δε πάει καλά μέχρι να αρχίσει να πάει υπερβολικά κακά...
    Ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια μορφη αυτισμου ειχα διαβασει σε μια μελετη. Εγω τωρα καταβαινω τι πονο μ εχω προκαλεσει και ζοριζομαι φυσικα. νηφαλιοτητα και πονος ξερεις.... συγκρουση. εμενα με απασχολει πολυ το ζητημα γτ το εχω βιωμα. υπερκινητικο μελος οικογενειας με μαθησιακες δυσκολιες π αντι να το πανε σε ειδικο ετρωγε ξυλο. τωρα εχει πολλα προβληματα. ειναι μπαχαλο εντος κ εμφανισε ψυχωση. προσπαθω να εστιασω στο τωρα κ σε λυσεις αλλα αν δεν θελει το ιδιο το ατομο να βοηθηθει γμσ τα. αναμενω υποτροπη απο το ατομο αυτο κ δυστυχως δεν μπορω να κανω κ πολλα. Συγνωμη που πλατειασα αλλα μ βγηκε να τα γραψω τωρα να νιωσω λιγο καλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #29
    Καλά έκανες και έγραψες κιουριους αφού σε έκανε να νιώσεις καλύτερα... το άτομο για το οποίο μιλάς είσαι εσύ? αν δεν θες μην απαντάς, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  15. #30
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Καλά έκανες και έγραψες κιουριους αφού σε έκανε να νιώσεις καλύτερα... το άτομο για το οποίο μιλάς είσαι εσύ? αν δεν θες μην απαντάς, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία.
    Καλημερα, καλο μας μηνα! οχι, ειναι κοντινο μου προσωπο. Εγω εχω βιωσει απο παιδι θεματα τοτε δεν καταλαβαινα οτι ειναι νοσηρα. Ανεπτυξα ποολυ την λογικη μου. Ειχα καταθλιψη και δεν το αναγνωριζα. Μετα κατερευσα νευρολογικα κρισεις αγχους αυπνιες μπλα μπλα το παλεψα οσο μπορουσα χωρις αγωγη κ με ευθυνες. Απεκτησα καταφυγιακι συνηθεια το αλκοολ. Μετα ξεκινησα αγωγη αλλα χωρις ψυχοθεραπεια, λαθος μου. Εχω περασει μειζον. Εχω νιωσει παντελως αγνωστη του εαυτου μου. ενα κομματι κρεας. απαθεια. απελπισια τρομους. λιγο απ ολα. Τωρα μπορω να σου πω οτι αρχισα να εχω επαφη με το τι θα πει νιωθω. Το κοντινο μ ατομο ομως ειναι στην αφετηρια του ταξιδιου δεν εχει επιγνωση της σοβαροτητας, το παει για υποτροπη και νιωθω μπαλονι που θα εκραγει. Αλλά πρεπει εγω να αποφασιζω κατα ποσο θα με επηρεαζουν οι καταστασεις. Ετσι λεει στην ψυχοθεραπεια το μπλα μπλα, εγω να επιλεγω ποσοο βαθια μεσα μου μπαινουν τα αρνητικα. Νοητικα μια χαρα δομη εχω συναισθηματικα εχω κανει πολλες βλακειες. Στο τελος με νεκρωσα για να ησυχασω δλδ. Τωρα που αρχιζω παλι κ νιωθω και εχω μπει στον τζογο - τι -νιωθω πως το διαχειριζομαι ... εσκασε κ η βομβα. δε θελω να λεω πολλα γιατι νιωθω οτι μιλαω για τη ζωη ενος αλλου ανθρωπου χωρις την αδεια. καλοο κακο δεν ξερω ... ανα φασεις ανοιγομαι ανα φασεις κλεινομαι.

    Φαντασου οτι δεν μπορω να δω καν σε τι εχω βελτιωθει εγω παρολο που κοπιασα. Νιωθω ευαλωτη και το κλασσικο του αβεβαιου, οτι οκ.... εγω με ζορι, με κοπο με ευθυγραμμιζω τον/ την αλλον ομως δεν μπορω ουτε να βοηθησω, ουτε να θεραπευσω ουτε τιποτα ... αλλά οτι επιβαλεται πλεον να μην γινω παλι και εξιλαστηριο θυμα. αυτα.
    Last edited by Constantly curious; 01-07-2016 at 11:24.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  2. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  3. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  4. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •