Σύνδρομο Ασπεργκερ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1

    Σύνδρομο Ασπεργκερ

    Προφανώς και είναι λάθος η ενότητα που επέλεξα να δημοσιέυσω το θέμα μου, αλλά δεν ήξερα και σε ποια ταιριάζει. Ο μόνος λόγος που επέλεξα αυτή την ενότητα είναι γιατί έχω κατάθλιψη...
    Αρκετό καιρό τώρα μου έχει μπει στο μυαλό η ιδέα πως μπορεί να έχω σύνδρομο άσπεργκερ, είχα δει πριν καιρό μία εκπομπή στην τηλεόραση γι αυτό και παρουσιάζω τα περισσότερα συμπτώματα, δηλαδή σε ένα ποσοστό 9 στα 10. Όσο περισσότερο έψαχνα στο διαδίκτυο τόσο επιβαιβεωνόταν η υποψία μου.. δυστυχώς όμως όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει διαγνωστικά κέντρα για το συγκεκρίμενο σύνδρομο... Έχω διαβάσει πως η διάγνωση γίνεται από εξιδεικευμένους ψυχίατρους και κλινικούς ψυχολόγους. Δεν υπάρχει κάποιος δημόσιος φορέας που να ασχολείται μ' αυτό? Ρώτησα τον ψυχιάτρο μου, ο οποίος είναι δημόσιος γιατρός και μου είπε πως δεν ξέρει και να το ψάξω στο διαδικτυο. Ξέρει κάποιος από σας κάτι όσον αορά το θέμα? Ευχαριστώ
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Δηλαδή για να καταλάβω..ο ψυχίατρος σου, σου είπε ότι δεν γνωρίζει για το σύνδρομο αυτό?Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ψυχολόγο η ψυχίατρο με ειδίκευση στην ειδική αγωγή..εκείνοι νομίζω γνωρίζουν περισσότερα..τη διάγνωση την έβγαλες μόνος σου? Δεν σου είπε κάτι ο γιατρός σου γι'αυτό?Πάντως καθρέφτη μια φιλική συμβουλή.. το έχω ξαναπεί και σε άλλους και έμαθα να το λέω και σε μένα, προσπάθησε να μην βγάζεις διαγνώσεις μόνος σου..σε κάνουν να νιώθεις χάλια και τις περισσότερες φορές είναι λάθος..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καθρέφτη τι κάνεις? Πες κανένα νέο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχεις ασπεργκερ , ιδεα σου ειναι , αμα κατσω και διαβασω κι εγω το ιντερνετ , θα μου βγαλω ενα σκασμο ασθενειες , μην το διαβαζεις ............................... πες κανα νεο βρε καθρεπτη , κατα τα αλλα πως πας με την δουλεια , εχει πτωση η δουλεια που εκανες , δεν την γραφω φυσικα ...........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lil77 View Post
    .τη διάγνωση την έβγαλες μόνος σου? ..
    Γυναικα ειναι ....................πληροφοριακα ...

  6. #6
    Λιλ δεν έβγαλα καμία διάγνωση, ποτέ δεν το κάνω.. είπα πιστεύω πως έχω και ψάχνω ειδικό για την διάγνωση...

    Ελις και Μακ σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.. το θέμα είναι πως όταν επανέρχομαι στο φόρουμ είμαι σε ούτε πολύ κακή ούτε καλή φάση... με την δουλειά τίποτα... είναι καιρός που έχω σταματήσει... τελικώς με το ζόρι έβγαζα τα έξοδα μου... ο άλλος οδηγός έλεγε πως είναι επειδή είναι αρχή και να δώσω χρόνο, δυστυχώς όμως δεν υπήρχαν χρήματα για άλλο χρόνο.. Σ' αυτό το διάστημα έκανα και μια σχέση που κράτησε περίπου ένα δίμηνο, τελείωσε όμως κι αυτή...
    Στην ουσία το μόνο που μου χει μείνει από το απ που είχα κάνει είναι πως πάει σε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή... Δυστυχώς όμως επειδή πάλι εξαρτάμαι οικονομικά από την μανα μου είμαι μονίμως με την απειλή να σταματήσω την αγωγή, πράγμα που με φοβίζει γιατί όσες φορές γίνεται αυτό πέφτω χειρότερα από ότι ήμουν πριν αρχίσω...
    Τουλάχιστον δεν καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που ξυπνάω... Έκανα 10 βημάτα μπροστά και 9 πίσω.. τουλάχιστον έμεινε αυτό το ένα βηματάκι κι αυτό είναι κατι... Τώρα είμαι όμως πάλι στην φάση που πρέπει να κάνω σάλτο για να ξεκολλήσω και όχι ένα βήμα... και να μείνει ξανά το ένα..
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  7. #7
    Μακ να σου πω για το σύνδρομο αυτό είχα δει σε μια εκπομπή της Ελεωνόρας Μελέτη. Και θα με ανακούφιζε πολύ να ξέρω ότι έχω αυτό το σύνδρομο, έχω όλα τα συμπτώματα σχεδόν... και τα αρνητικά και τα θετικά... και επιτέλους θα μπορέσω να πω στην μάνα μου πως να δεν είμαι τρελή σύνδρομο άσπεργκερ έχω... Θα ανακουφιστώ επειδή θα το χειριστώ κι εγώ αλλιώς μετά.. το να γνωρίζεις πως έχεις ένα πρόβλημα σε κάνει ποιο δυνάτο απέναντι, γιατί ξέρεις που υστερείς και που υπερτερείς.. και τι και πως μπορείς να βελτιώσεις.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καθρέπτη αν δουλεύω ο σταθερός θα σου κάνα μια καντάδα τιμητική που γύρισες μπράβο ρε κούκλα πολύ χάρηκα που είσαι καλά καλό κουράγιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Να σαι κάλά Ελις μου, με συγκινείται πάντα σε κάθε επιστροφή μου με το ενδιαφέρον σας
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    καθρέπτη καλησπέρα.λες γιαυτή την εκπομπή? https://www.youtube.com/watch?v=I1qDQBxoYTw
    το παλικάρι που μιλάει απο το 12' λεπτό και μετά είναι σαν να μιλάω εγώ... βέβαια εμένα οι γονείς μου ποτέ δεν δέχτηκαν ότι είμαι "ιδιαίτερο" παιδί και όλα σκεπάζονταν κάτω απο την ταμπέλα "είσαι τεμπέλης"..σε ένα σημείο λέει και το όνομα μιας παιδοψυχολόγου που τον διέγνωσε..υποθέτω ότι είσαι Αθήνα οπότε μάλλον θα είναι σχετικά εύκολο να την βρεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγώ πάντως όταν νόμιζα ότι έχω ασπεργκερ βρήκα στο εξωτερικό διαφορά φόρουμ και να σας πω ότι αυτοί πιστεύουν ότι είναι άλλη καλωδίση στον εγκέφαλο και αντιλαμβάνονται τα πράγματα αλλιώς και ότι είναι χαρισματικόι πολύ πιθανό αν κουνηθείτε λίγο να τα βρείτε κι εσείς επίσης υπάρχουν σύλλογοι διάφοροι άμα θέλετε ψάξτε τα επίσης έχω διαβάσει άρθρο που υποστήριζε ότι λίγος αυτισμός χρειάζεται για να γίνεις επιτυχημένος δηλαδή αν πάρεις ένα και τον αναλύσεις θα βρεις πολλά κομμάτια αυτός που έχει μια σταλιά αυτισμό συνήθως είναι επιτυχημένος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Εlis ξέρω για ποια φόρουμ λες..Ειχα πάει και στην ελληνική ομάδα που βρήκα στο fb..Ναι το "πρόβλημα" είναι αυτό ακριβώς..Οτι αυτοι εκεί οι περισσότεροι τους έχουν πείσει απο τις οικογένειες τους ότι είναι ανώτεροι απο τους υπόλοιπους.Απόψεις του στυλ "και τι έγινε που δεν είσαι κοινωνικός?","ξέρεις πόσο χρόνο ξοδεύουν οι κοινωνικοί άνθρωποι για τις συναναστροφές τους και δεν βγάζουν τη δουλειά?" "να χαίρεσαι που είσαι έτσι γιατί θα εισαι πιο παραγωγικός στην εργασία σου κτλ" και ξέρεις κάτι" "για πολλά χρόνια ήμουν ακριβώς αυτό..το "ρομποτάκι" που ήταν παραγωγικό και δεν έκανε τίποτε άλλο.." και τι να τα κάνω τα χρήματα απο την πολύ παραγωγικότητα άμα δεν μπορώ να έχω ανθρώπους δίπλα μου να τα μοιράζομαι και να περνάμε καλά? να τα πάρω μαζί μου στον άλλο κόσμο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ψηλέ έχουν ένα δίκιο όμως γιατί οι σχέσεις είναι δύσκολες πλέον και η δουλειά είναι βασική αφού μπορούνε γιατί όχι προσφέρουν όμως δε ζουν σε ροζ σύννεφο είναι μια μορφή επιβίωσης κι αυτή μην την απορρίπτεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    elis δεν την απορρίπτω.γνωρίζω απο πρώτο χέρι ότι η δουλειά είναι βασική καθώς χάρη στην δουλειά μου επιβιώνω..όμως αυτό δεν έχει καμμιά σχέση με όλα τα υπόλοιπα που δε μπορεί να έχει ένας άνθρωπος που πάσχει απο κάτι τέτοιο.και φυσικά όλα ξεκινάνε απο την οικογένεια και την παιδική ηλικία..ένα παιδί που μπορεί να αντιμετωπίζει αυτό το σύνδρομο μπορεί να κάνει μια απόλυτα ευτυχισμένη ζωή όταν απο μικρό του έχουν δώσει όλα εκείνα τα εφόδια και τη στήριξη που χρειάζεται.Το θέμα είναι λοιπόν όταν δε σου έχουν δώσει την κατάλληλη στήριξη,όσο περνάνε τα χρόνια και εσύ βλέπεις ότι διαφέρεις απο το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο,ότι νιώθεις ο εξωγήινος σε αυτόν τον κόσμο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κοίτα και μένα όταν ήμουν μικρός με πήγαν σε ψυχολόγο τους είπε να το ψάξουν ο πατέρας μου αντί να το ψάξει με έγραψε γυμναστήριο και τον βοηθούσα στις δουλειές γιατί μ άρεσε ήθελα να γίνω άντρας από τότε πέρασα άπειρες φάσεις και άπειρες δυσκολίες ξέρω πράγματα που ούτε φαντάζεσαι ότι υπάρχουν κι έχω περάσει ψυχολογικά λούκια απίστευτα αλλά είμαι καλά και δεν παραπονιέμαι και λίγο αυτισμό να είχα έφυγε οπότε είμαι καλά αλλά το να νιώθω εξωγήινος το είχα κι εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  2. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  3. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  4. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •