Ο πρώην βαριά ναρκομανης αδερφός μου έκανε χασίς. Πως να αντίδρασω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    3

    Ο πρώην βαριά ναρκομανης αδερφός μου έκανε χασίς. Πως να αντίδρασω?

    Καλησπέρα ο αδερφός μου ήταν χρήστης ηρωινης περίπου μια δεκαετία. Σε αυτά τα δέκα χρόνια τι τραβηξαμε οικογενειακά δεν φαντάζεστε όσοι γνωρίζουν ξέρουν(επιπλέον και πόσες δεκάδες χιλιάδες ευρώ σκορπισαμε να γίνει καλά και σε δικαστήρια) . Πλέον δουλεύει πωλητής σε ένα μαγαζάκι, εδώ και μερικούς μήνες πάω και βοηθάω νιώθω ότι όσο πρόοδο έκανε μαζί μου δεν την έκανε σε τόσους ψυχολογους - προγράμματα - διαφορετικές θεραπείες κτλ.
    Χθες καπνίζε χασίς κρυφά. Τι να κάνω όλο το βράδυ μου ρχονται φλασιες ηρωινης. Με ενοχλεί πολύ η διακαιολογια κάνω ένα να κοιμηθώ. Νιώθω ότι καπνιζοντας δεν βγαίνει από το τρυπακι της μάστουρας ανεξάρτητα αν είναι ελαφρύ.
    Σκέφτομαι να μαλωσω χοντρά ακόμη και να το κοπανησω, δεν αντέχω άλλο να δίνω ευκαιρίες. Να το καταπιω ίσως αλλά αν δεν το ταρακουνησω φοβάμαι ότι θα συνεχίσει. Λυπάμαι και τους γονείς μας αν κάνω σκηνή που λίγο ηρεμησαν.

    Δεν μπορώ να αδιαφορησω δεν μπορώ να μην δίνω σημασία καμία φορά τρελαίνομαι και νευριαζω με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να σταματάω να βοηθάω έναν άνθρωπο που έχει κάνει τόσα άσχημα πράγματα και νιώθω μια πάλη. Η λογική μου λέει είναι σκαρτος μου κατέστρεψε την ζωή και εμένα μας πήρε η μπάλα όλη την οικογένεια αλλά υποσυνείδητα τον νοιαζομαι, πιθανον για κάποιες στιγμές που ήμασταν μικροί

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    για αρχη δεν ειναι σκαρτος δεν ηταν επιλογη του ο εθισμος δεν ειναι επιλογη διαταραχη ειναι
    τωρα απο αυτα που λες στην ουσια αντικατεστησε την ηρωινη με φουντα η ερωτηση κλειδι ειναι αν θελει να καθαρισει απ ολα η οχι; αν δεν θελει και λεει δικαιολογιες μην ασχολεισαι αν θελει πες του να κανει ομαδες αυτοβοηθειας

  3. #3
    Γιάννη καλησπέρα, να σου πω καταρχάς πως σε καταλαβαίνω μιας και τα λάθη του αδερφού σου τα χω κάνει κι εγώ.. Θα διαφωνήσω με τον από πάνω μου εγώ και θα πω πως η χρήση είναι επιλογή δεν είναι διαταραχή. Θα διαφωνήσω και με σένα όμως γιατί ο αδερφός σου δεν είναι σκάρτος ή τουλάχιστον δεν είναι πιο σκάρτος από σένα. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ και με δυσκολία πρέπει να σου πω πως δέχτηκα, είναι πως όλο το περιβάλλον του χρήστη είναι προβληματικό και όλο το περιβάλλον βολεύεται με την χρήση, άσχετα αν την κάνει μόνο ένας... όλους σας βολεύει και όλους σας τρώει όπως λες. Το άλλο επίσης που κατάλαβα είναι πως όσοι είχαμε πρόβλημα με την ηρωίνη δεν μπορούμε να μείνουμε στην χρήση χασίς ή στην κατάχρηση αλκοόλ... αυτά είναι απλά μεταβατικά στάδια για έναν πρώην χρήστη ηρωίνης..

    Θα σε ρωτησώ κι εγώ με την σειρά μου αν ο αδερφός σου έχει μείνει κάποιο διάστημα τελείως καθαρός ή αν κατευθείαν αντεκατέστησε την μία ουσία με την άλλη, αν ήταν καθαρός πόσο καιρό ήταν και τέλος με πιο τρόπο σταμάτησε την χρήση, μόνος του? σε πρόγραμμα? σε ιδιώτη?

    Θα σου έλεγα επίσης αν θες να πας κι εσύ σε ένα πρόγραμμά για οικογένειες χρηστών, θα το κάνεις με αφορμή τον αδερφό σου αλλά θα βοηθηθείς κι εσύ, θα βοηθήσεις και τον αδέρφο σου. Εύχομαι να είναι κάτι παροδικό αν και δεν ξερω πόσο παροδικό μπορεί να είναι απ' την στίγμη που δεν θα υπάρξει ταρακούνημα.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    και εγω που ημουν χρηστης ηρωινης και νυν καθαρος εχω μαθει πως ειναι διαταραχη ο εθισμος και οτι η χρηση ναρκωτικων ειναι το συμπτωμα απλα απο πισω κρυβονται αλλα και ναι τα πιστευω αυτα γιατι τα βλεπω στην προσωπικοτητα μου

  5. #5
    Οι διαταραχές είναι έξι και δεν είναι ο εθισμός μέσα σ' αυτές... Μπορεί κάποιος με διαταραχή προσωπικότητας να καταφεύγει σε εξαρτήσεις, όπως και ένας καταθλιπτικός μπορεί αλλά και κάποιος που δεν έχει τίποτα απ' όλα αυτά... Σαφώς και η χρήση είναι το σύμπτωμα άλλων προβλημάτων... Τα οποία αν δεν μάθεις να διαχειρίζεσαι δεν θα κόψεις την χρήση.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Καβ ο καθρέπτης είναι ένα μέλος με πολύ ωραίο μυαλό και καλά θα κάνεις να την ακούς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    ελις μην μου λες τι να κανω πρωτον δςυτεεον εγω ειπα την εμπειρια μου και πως εκοψα στο προγραμμα που ακολουθω εγω μας βολευει να το αποκαλουμαι ασθενεια και ναι δεν υπαρχει στα dsm ε και....και για εξηγησε μου τοτε πως καποιοι γινονται αλκοολικοι και αλλοι οχι; μαλλον οι πρωτοι πινουν πολυ θα μου πεις ε; οχι δεν ειναι αυτο οι εθισμενοι εχουν συγκεκριμενη προσωπικοτητα με εμμονη και καταναγκασμο γιαυτο δεν σταματανε επισης θα θελα να μου πεις πως καθαρισες αν επινες αν δεν επινες μην τολμησεις καν να απαντησεις εγω ειμαι καθαρος απο ολα και απο το αλκοολ...

    εσυ ελις μη μου υποδεικνυεις ποιον θα ακουω ειδικα σε αυτο το θεμα καθως το χω βιωσει και εχω βρει την λυση δεν ακουω αμπελοφιλοσοφιες ποσο μαλλον απο καποιους που δεν το χουν ζησει

  8. #8
    Καβ κι εγώ σε πρόγραμμα που χρησιμοποιεί την λέξη θεραπεία έχω πάει... η φιλοσοφία όμως του προγράμματος είναι πως είναι ασθένεια που επιλέγεις... αλλά τα προγράμματα είναι πάρα πολλά όπως και οι προσωπικότητες των χρηστών και ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα. Αφού πλέον είναι ξεκάθαρο πως ο το διαταραχή χρησιμοποιήτε καταχρηστικά, γιατί ο Γιάννης που άνοιξε το θέμα δυστυχώς δεν έχει βγάλει πρόγραμμα και μπορεί να το πήρε κυριολεκτικώς όπως κι εγώ στην αρχή...

    Ελις δεν νομίζω να έχω σε κάποιο θέμα το αλάθητο και να χρειάζομαι αντίλογο για να εξελιχθώ.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    καλα οπως νομιζεις εγω δεν εχω τελειωσει το προγραμμα ειναι προγραμμα τροπος ζωης με αρχες και ομαδες αυτοβοηθειας και εκει εμαθα οτι οι εθισμενοι εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα προσωπικοτητας οπως π.χ εγωκεντρισμο και χαμ.αυτοεκτιμηση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Καβ με όλη την καλή διάθεση όσον αφορά την ψύχωση που ξέρω έχεις την ασέβεια εκείνου που παίρνει πρώτη φορά φάρμακα και τα καταφέρνει νομίζω δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης τα φάρμακα είναι δύσκολα δεν είναι παίξε γέλασε δεν είναι όλοι χαζοί κι εμείς είμαστε οι έξυπνοι παίζουν πολλά ρόλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Βλέπω την εμπειρία σου καθρέφτη και χαίρομαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Καβ νομίζω κατάλαβα σε ποιο πρόγραμμα πας, μιας και έχω δοκιμάσει αρκετά, εγώ ήμουνα στο ΚΕΘΕΑ και έχουν διαφορετική φιλοσοφία τα προγράμματα που επιλέξαμε... δεν έχει λάθος και σωστό, απλά είναι διαφορετικά και είναι το τι πάει στον καθένα...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    αν καταλαβες σε ποιο προγραμμα παω τοτε θα ξερεις οτι δεν μπορω να μιλαω γιαυτο ανοιχτα χαιρομαι παντως που επιτελους συμφωνουμε εξαλλου σημασια εχει το αποτελεσμα εφοσον μενουμε καθαροι τοτε κανουμε και οι δυο κατι σωστα...

    ελις περιμενω απαντηση ακομα στο θεμα τι σκεφτεσται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καβ με όλη την καλή διάθεση όσον αφορά την ψύχωση που ξέρω έχεις την ασέβεια εκείνου που παίρνει πρώτη φορά φάρμακα και τα καταφέρνει νομίζω δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης τα φάρμακα είναι δύσκολα δεν είναι παίξε γέλασε δεν είναι όλοι χαζοί κι εμείς είμαστε οι έξυπνοι παίζουν πολλά ρόλο
    πρωτον δεν περνω πρωτη φορα φαρμακα 200 φορες το χω γραψει δευτερον εδω μιλαμε για ναρκωτικα που εχω αποψη και εγω και η κοπελα εσυ χωρις εμπειρια γιατι βγαζεις συμπερασμα ποιος ειναι σωστος και ποιος λαθος; το πας με τις προσωπικοτητες και ετσι;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Σου απάντησα είχα ένα φίλο με μεικτή ψύχωση κι έπαιρνε ουσίες και φάρμακα δεν ξέρω λεπτομέρειες και πέθανε σαράντα πέντε χρονών
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να αντιδράσω ακριβώς ;;
    By Eva_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 24-10-2015, 08:04
  2. Βαριά πόδια-κατάθλιψη
    By pak23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 06-03-2013, 04:00
  3. ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 30-04-2012, 23:44
  4. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 02:19
  5. πως να αντιδρασω?ποναω πολυ
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 17-03-2011, 18:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •