Ενα παρκο για αρουραιους ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352

    Ενα παρκο για αρουραιους ....

    Εθισμος μια λεξη χιλιες απαντησεις χιλια συναισθηματα περισσοτερα αρνητικα γτ?
    Αποτι προκαλειτε ας πουμε ο εθισμος στην ηρωινη ?
    Αυτη ειναι μια πολυ χαζη ερωτηση μαλλον ε?
    Ειναι προφανες ολοι το ξερουμε οτι η ηρωινη προκαλει εθισμο στην ηρωινη ας δουμε ομως ναλυτηκοτερα πως δουλευει εαν κανεις χρηση ηρωινης για 20 μερες την 21 μερα ο οργανισμος σου θα θελει το ναρκωτικο αυτο εξαιτιας των χημικων αγκιστων ( εξαρτιογονες ουσιες ) που υπαρχουν σε αυτο .Αυτο σημενει εθισμος αλλα εδω υπαρχει μια μεγαλη παγιδα
    Σχεδον οτι νομιζαμε και ξεραμε για τον εθισμο εμεις ειναι λαθος!!!
    Ας παρουμε ενα παραδειγμα
    Εαν σπασεος το ισχυο σου θα μεταφερθεις στο νοσοκομειο και θα σου χορηγηθει αρκετη διαμορφηνη για εβδομαδες και μηνες .η διαμορφηνη ειναι ηρωινη που ομως ειναι πολυ πιο δυνατοτερη απο αυτη που μπορει να βρει ενας εθισμενος στο δρομο διοτι δεν ειναι μολυσμενη με ολες τις προσμιξεις που χρησιμοποιουν οι εμποροι ναρκωτικων
    Υπαρχουν χιλιαδες ατομα διπλα μας που τους χορηγητε ( λουξ) ηρωινη σε μεγαλη ποσοτητα αυτη την στιγμη επομενως καποιοι απο αυτους πρεπει να ειναι εθισμενοι σωστα??
    Αυτο εχει μελετηθει σωστα και δεν συμβαινει
    Οι ασθενεις δεν εθιζονται λογω της αντικαταστασεις του ισχυο τους η του καθε ιατρικου προβληματος που απαιτη ηρωινη γτ ομως??
    Αυτη η απαντηςηπροκυπτει απο τα πολλα πειραμετα που εχουν γινει και λαμβανουν χωρα πριν των 20ο αιωνα
    Το πειραμα ειναι απλο παιρνεις ενα αρουραιο τον βαεις σε ενα κλοβι με δυο μπουκαλια τον ενα περιεχει νερο και ηρωινη και το αλλο σκετο νερο σχεδον καθε φορα θα γινετε αυτο το πειραμα ο αρουραιος θα εχει εμονη- χρηση με το νερο μετο ναρκωτικο και θα συνεχησει να πινει μεχρι να σκοτωθει
    Το 1970 ομως ο μπρους αλεξαντερ καθηγητης ψυχολογιας παρατηρησε κατι πανω σε αυτο το πειραμα ..ο αρουραιος ηταν μονος του στο κλουβι!!! Δεν ειχε τπτ αλλο να κανει απο το να παιρνει ναρκωτικα τι θα γινοταν ομως εαν καναμε διαφορετικα αυτο το πειραμα? πηγε και εφτιαξε λοιπον ενα παρκο αρουραιων που ηταν στην κυριολεξια ενα κλουβι ομως ενας παραδεισος για τους αρουραιος με πολυχρωμες μπαλες τουνελ και πολυ χωρο απο μπορουσαν να τρεξουν να παιξουν να ζευγαρωσουν κλπ και ενοητε με πολλους αρουραιους ομως παλι θα ειχαν τα δυο διαφορετικα μπουκαλιαεδω ομως ειναι το συναρπαστικο γεγονος στο παρκο των αρουραιων δεν εγινε σχεδον καθολου χρηση με το υποναρκωτικο νερο παραμονο με το καθορο νερο
    Ισως ομως να ηταν μια ιδιοτροπια των αρουραιων ....
    Ομως ενα αλλο αυτη την φορα ανθρβπινο πειραμα μας εδειξε τα ιδια αποτελεσματα ο πολεμος του βιετναμ !!!
    Πανω απο 20% των στρατιωτων εκανε υπερβολικη χρηση ηρωινης στο πολεμο οι αμερικη που ηταν οισω στην πατριδα ειχαν τρομοκρατηθει καθως ποστευαν οτι ολοι θα γυρνουσαν εθισμενοι
    Μια ερευνα ομως ακολουθησε των επαναπατρισμο των στρατιωτων δεν οηγαν αποτοξινοση ουτε αποσυρθηκαν το 95% αυτων απλα σταματησε την χρηση οταν εφτασε σπιτι του
    Εαν πιστευεις την παλια ιστορια με τον εθισμο απλα δεν βγαζει νοημα
    Αλλα αμα πιστευεις την θεωρια του αλεξανντερ βγαζει γτ εαν πας σε μια φρικιαστικη ζουγλα μια χωρας στην οποια δεν ηθελες να πας και εισαο αναγκασμενος να σκοτωσεις η να σκοτοθεις δεν θα ειχε τπτ καλυτερο να κανεις το να κανεις ηρωινη ειναι ενας πολυ ωραιος τροπος να περασεις την ωρα σου αλλα εαν πας πισω σπιτι στους φιλους και στην οικογενεια σου ειναι το ιδιο μετο να σε βγαζουν απο το πρωτο κλουβι και να σε βαζουν σε ενα αθρωπινο παρκο αρουραιων δεν ειναι τα χημικα ειναι το κλουβι σου πρεπει να σκεφτομαστε διαφορετικα οσο αναφορα τον εθισμο τα οντα εχουν αναγκη να επικοινονουνοταν ειμαστε χαρουμενη θα δεθουμε με ατομα γυρω μας αλλα οταν δεν ειμαστεεπειδη ειμαστε "νικημενοι " απο την ζωη θα δεθουμε με κατι που μας δινει την αισθηση ανκουφησεις αυτο μπορει να ειναι το κινητο μας η πορνογραφια ο τζογκς η η ηρωινη αλλα θα δεθουμε με κατι γτ ειναι στη φυση μας ο δρομος που οδηγει εξω απο τους μη υγιους δεσμους ειναι η δημηουργεια υγειων δεσμων ο εθισμος ειναι ενα συμπτωμα της ελειψης εποικηνονιας ολοι το αισθανοματσε με μια ερευνα ξερουμε οτι ο μεσος αριθμος φιλων εχει σταδιακα μειωθει μεχρι σημερα ενω η οικια των ατομων εχει σταδιακα αυξηθει σε χωρο
    Για να διαλεξουμ πραγματα αντι για φιλους
    Ο πολεμος των ναρκωτικων που αγωνιζομαστε τα εχει κανει ολα χειροτερα και αντι να βοηθαει τους παθοντες να ξαναφτιαξουν τις ζωες τους τους εξοριζουν απο την κοινωνια εχει γινει ποιο δυσκολο για αυτους να βρουνε δουλεια σπιτι φιλους κλπ με αποτελεσμα να τους πεταμε σε κλουβια και να μισουμε που δεν αναρρωνουν ολοι κανουν μεμονοποιημενη βοηθειααλλα χρειαζετε κοινωνικη αναρρωση
    Περπει να καταργησουμε τα κλουβια και να τα αντικαταστησουμε με παρκα αρουραιων γι να ανακαλυψουμε ξανα ο ενας τον αλλων το αντιθετο του εθισμου δεν ειναι η νηφαλιοτητα αλλα η επικοινωνια
    Το κειμενο το αναδιατυπωσα με δικα μου λογια απο ενα βιντεακι πιυ ειδα και θα προσπαθησω να το βρω ξανα ωστε να το δειτε και εσεις ;-)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    οι εθισμενοι δεν ειμαστε νικησμενοι απο την ζωη απο τον εαυτο μας ειμαστε ειναι γεγονος πως καποιος χωρις την ασθενεια του εθισμου αν κανει ηρωινη θα περασει χαρμανα και δεν θα ξαναδοκιμασει οι εθισμενοι χαρακτηρες δεν μπορουν να σταματησουν εξ αιτιας της ασθενειας τους το λεω και το ξαναλεω δεν εθιζει η ηρωινη ο χαρακτηρας ειναι εθισμενος αν ηταν ετσι ολοι οι γχωδεις και χειρουργημενοι θα ταν ναρκομανεις τωρα οι εθισμενοι εκ γεννετης εχουν λιγοτερους υποδοχεις ντοπαμινης και αν σας ξενιζουν αυτα θα τολμησω να πω πως το προγραμμα που ακολουθω εγω και μενω καθαρος ειναι παγκοσμιο προγραμμα με εκατομμυρια χρηστες που μενουν καθαροι

  3. #3
    Αρν δεν είναι μόνο το περιβάλλον που σε σπρώχνει στην χρήση, σαφώς και υπάρχει κι αυτό αλλά όταν μιλάμε και εξάρτηση μέσα στις πόλεις που στην ίδια ζω εγώ κι εσύ κι ο ένας είναι εξαρτημένος ενώ ο άλλος όχι κάτι άλλο συμβαίνει.. Θα συμφωνήσω με τον Καβ πως δεν είναι νικημένοι από την ζωή αλλά από τον εαυτό τους οι εξαρτημένοι...

    Τα 3 κύρια χαρακτηριστικά του εξαρτημένου είναι τρία, 1. το να μην μπορείς να ελέγχεις την δόση, 2. ο βαθμός της επιθυμίας, ο εξαρτημένος είναι διατεθημένος να καταβάλει υπέρμετρες προσπάθειες για την χρήση και 3. ο εξαρτημένος συνεχίζει την χρήση παρότι αντιλαμβάνεται πως οι αρνητικές συνέπειες είναι μεγαλύτερες από τις θετικές...

    Μ' αυτά τα τρία κριτήρια λοιπόν κλείσαν 3000 ποντίκια σε όμοια κλουβιά σε πείραμα που έκανε το 2004 ο δρ Πιατσο. Βάλανε λοιπόν αυτά τα 3000 ποντίκια να παίρνουν μορφίνη για δυο βδομάδες, είχαν μάθει να πατάνε ένα κουμπάκι και να τους γίνεται ψεκασμός με μορφίνη. Τα εξαρτημένα ποντίκια μετά τις δύο βδομάδες άρχισαν να πατάνε το κουμπάκι όλο και περισσότερες φορές μέσα στην μέρα παρόλο που ήξεραν πως οι ψεκασμοί γίνονται συγκεκριμένες ώρες, τα άλλα ποντίκια που κι αυτά έκανα χρήση δυο βδομάδες ζητούσαν μόνο τις ώρες που ήξεραν πως θα πάρουν την δόση τους.
    Σιγά σιγά οι επιστήμονες ζητούσαν από τα ποντίκια να πατάνε πιο πολλές φορές το κουμπάκι για να τα ψεκάσουν τα μη εξαρτημένα ποντίκια πατούσαν 70-100 φορές και σταματούσαν, κάποια από τα εξαρτημένα ποντίκια έφταναν τα 3000 χτυπήματα.
    Και τέλος πριν ψεκάσουν τα ποντίκια τους έκαναν ένα μικρό ηλεκτροσόκ τα μη εξαρτημένα ποντίκια δεν δεχοντουσαν το ηλεκτροσοκ για να πάρουν την δόση τους, ενώ τα εξαρτημένα καθόντουσαν να το υπομένουν για ένα ψέκασμα.

    Το ποσοστό των εξαρτημένων ποντικιών ήταν περίπου το 20% του πληθυσμού των ποντικιών, λίγο περισσότερο από το ποσοστό των εξαρτημένων ανθρώπων στην σύγχρονη κοινωνία.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  4. #4
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    οι εθισμενοι χαρακτηρες δεν μπορουν να σταματησουν εξ αιτιας της ασθενειας τους το λεω και το ξαναλεω δεν εθιζει η ηρωινη ο χαρακτηρας ειναι εθισμενος
    Δηλαδή για να καθαρίσει κάποιος πρέπει να αλλάξει ο χαρακτήρας του? Θεωρώ πως είναι αδύνατον να αλλάξει ο χαρακτήρας κάποιου γι αυτό ρωτάω...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Παιδια το μνμ δεν ειναι δικο μου το ειδα σε βιντεο το οποιο μολις βρω θα αναρτησω
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  6. #6
    καλά κουβέντα κάνουμε...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    εγω ας πουμε βαζω αρχες στην ζωη μου και καποια μοτιβα δεν τα κανω επισης κανω ομαδες για τα συναισθηματα μου οποια κι αν ειν αυτα γτ υπαρχουν συναισθηματα που εγω προσωπικα δεν βιωνω

  8. #8
    Ακόμα υπάρχουν συναισθήματα Καβ που δεν βιώνεις? Μήπως έχεις και κάποιο άλλο πρόβλημα και δεν είχες μόνο το πρόβλημα της χρήσης? Εγώ πχ έχω κατάθλιψη.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θέλω να μου εξηγήσετε τι είναι εθισμός στο χαρακτήρα θέλω να καταλάβω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Ακόμα υπάρχουν συναισθήματα Καβ που δεν βιώνεις? Μήπως έχεις και κάποιο άλλο πρόβλημα και δεν είχες μόνο το πρόβλημα της χρήσης? Εγώ πχ έχω κατάθλιψη.
    ναι δεν νιωθω τυψεις και δεν εχω ενσυναισθηση επισης εχω ψυχωση αλλα η γιατρος μου μαλλον ψαχουλευει και την προσωπικοτητα μου παλαιοτερα ειχα και διαγνωσεις οπως αντικοινωνικη διαταραχη και σχιζοφρενεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    ναι δεν νιωθω τυψεις και δεν εχω ενσυναισθηση επισης εχω ψυχωση
    Aυτά στα είπε ο ψυχίατρος σου Ή εσύ μόνος σου τα αντιλήφθηκες?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •