Είναι Placebo τα αντικαταθλιπτικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    38

    Είναι Placebo τα αντικαταθλιπτικά;

    Αγαπητοί φίλοι,
    Παλεύω εδώ και 15 χρόνια με το άγχος και την κατάθλιψη. Έχω πάρει τεράστεις δόσεις πολλών φαρμάκων, αλλά ΠΟΤΈ δεν είδα βελτίωση πριν περάσει τουλάχιστον εξάμηνο από τη έναρξη της αγωγής. Γιατί λοιπόν να πιστέψω ότι τα φάρμακα κάνουν κάτι και όχι ότι ο εγκέφαλος μου απλά μετά από "ξεκούραση" ή "shutting down" για κάποιο διάστημα, επανέρχεται στα κανονικά του;
    Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα, έχω δει βίντεο, έχω ρωτήσει γιατρούς, κανένας δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί δεν γίνομαι καλά σε 4 με 6 εβδομάδες που υπόσχονται τα φάρμακα;
    Έχω δει μελέτες που δείχνουν ότι η ανταπόκριση των ασθενών στα φάρμακα σε σχέση με το Placebo είχε ελάχιστη διαφορά.
    Έχω διακόψει σταδιακά την αγωγή 4 φορές και σε μερικούς μήνες ξαναέπεφτα (μαζί με στρεσογονα γεγονότα όμως, δεν ήταν όλα καλά...).
    Γενικά είμαι άτομο που αγχώνεται πολύ, είμαι εργασιομανής, επιδιώκω την αριστεία σε ό,τι κάνω και στενοχωριέμαι εύκολα.
    Είναι γεγονός ότι πιέζω τον εαυτό μου στο maximum όταν είμαι καλά, πχ με 3 δουλειές ταυτόχρονα...Μήπως είναι λογικό ο εγκέφαλος να κάνει shut down γιατί απλά πάει να καεί;
    Θα ήθελα πραγματικά να αφήσω τον εαυτό μου χωρίς θεραπεία για να δω αν θα γινόμουν καλά στο ίδιο διάστημα, αλλά φοβάμαι το ρίσκο...
    Τώρα παίρνω: EFEXOR 375mg, Remeron 60 mg και Lamictal 100 mg. Και η κατάσταση μου είναι μετά από 6 μήνες αγωγής όπως την πρώτη μέρα, μόνο που έχω βάλει και 10 κιλά από το remeron. Δε βγαίνω από το σπίτι, δεν πάω στη δουλειά, δεν κάνω μπάνιο, τίποτα, μαυρίλα όλα.
    Είμαι 36 χρονών και νιώθω τόσο ταλαιπωρημένη...Έχω δει τα όνειρά μου να γκρεμίζονται τόσες φορές...Δε θα κάνω οικογένεια, δεν μπορώ να διατηρήσω την εργασία μου, τις σχεσεις μου...Ήθελα τόσο ένα παιδί... Μερικές φορές σκέφτομαι να τα κόψω όλα μαχαίρι και να μείνω έγκυος και ό,τι γίνει. Χειρότερα από τώρα δε νομίζω να νιώθω...ουφ, δεν ξέρω...
    Καταραμένη κατάθλιψη, ΣΕ ΜΙΣΩ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ δεν το πιστευω οτι δεν πιανουν τα κωλοφαρμακα σε καποιους ανθρωπους!! μου φαινεται αδιανοητο κ απογοητευτικο!! λυπαμαι παρα πολυ οταν το ακουω κ δεν ξερω πραγματικα αν μπορω να βοηθησω να δωσω καποια συμβουλη κλπ..καθως ειμαι απο τα ατομα που με το που παιρνουν λιγη χαμηλη δοση γινονται πληρως νορμαλ!
    ναι... οντως..
    μηπως εχει να κανει με το τι αθλουμαι παρα πολυ??μηπως η ασκηση τελικα βοηθαει το φαρμακο??

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ρε συ δεν το πιστευω οτι δεν πιανουν τα κωλοφαρμακα σε καποιους ανθρωπους!! μου φαινεται αδιανοητο κ απογοητευτικο!! λυπαμαι παρα πολυ οταν το ακουω κ δεν ξερω πραγματικα αν μπορω να βοηθησω να δωσω καποια συμβουλη κλπ..καθως ειμαι απο τα ατομα που με το που παιρνουν λιγη χαμηλη δοση γινονται πληρως νορμαλ!
    ναι... οντως..
    μηπως εχει να κανει με το τι αθλουμαι παρα πολυ??μηπως η ασκηση τελικα βοηθαει το φαρμακο??
    Είναι πολύ πιθανό να σε βοηθάει η άσκηση. Μπορείς και ασκείσαι ακόμα και σε full κατάθλιψη;
    Και ο χαρακτήρας, η αισιοδοξία ίσως, δεν ξέρω...
    Θα ήθελα να μου απαντήσουν κι άλλοι αν κάνουν τόσο πολύ καιρό να τους πιάσουν τα φάρμακα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα..δεν ειμαι αισιοδοξη καθολου, αλλα κανω τρομερη ασκηση..
    πολλες φορες ακομα κ σε υποτροπη κανω ασκηση, απλα την λιγοστευω καπως..δεν εχω κουραγια..
    η αληθεια ειναι οτι η ασκηση αναγκαζει το αιμα να οξυγονωνει τον εγκεφαλο κ να εκκρινει περισσοτερη σεροτονινη, οποτε σιγουρα βοηθαει..
    επισης κανω πολυ ομορφες κ διασκεδαστικες δραστηριοτητες..
    οποτε μηπως απλα επειδη εχω κινητρα γενικα με πιανουν τα φαρμακα αμεσως?
    μηπως να εβαζες την ασκηση στην ζωη σου?
    επισης αλλο ενα μελος ο χριστοφορος εδω, εχει μεγαλο θεμα με τα φαρμακα, δεν τον πιανουν ευκολα κ αποφασισε να ξεκινησει ασκηση απο σημερα στο φουλ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κι εγώ είμαι με την άσκηση και τα φάρμακα τα παίρνω κι εγώ δέκα χρόνια παρατηρώ ότι δε με πιάνουν καλά δηλαδή θέλω τεράστιες δόσεις αλλά έχω μια ποιότητα ζωής
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    elis εχεις ψυχωση ομως...αλλο η γαδ κ αλλο αυτο που εχεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Όταν έχεις ψύχωση τα παθαινεισ όλα πρώτον δεύτερον για να αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξει η κατάσταση του οργανισμού δηλαδή είσαι κάπως παθαινεισ κατάθλιψη παίρνεις τα φάρμακα αλλάζει η κατάσταση μετά τα φάρμακα δε σε πιάνουν οπότε κάτι πρέπει να κανεισ μόνο με τη γυμναστική προχωρασ ρωτήστε ένα γιατρό και άμα ή δουλειά είναι κοπιαστική αν είναι δουλειά γραφείου θέλει γυμναστική έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Lila1980 View Post
    Είναι πολύ πιθανό να σε βοηθάει η άσκηση. Μπορείς και ασκείσαι ακόμα και σε full κατάθλιψη;
    Και ο χαρακτήρας, η αισιοδοξία ίσως, δεν ξέρω...
    Θα ήθελα να μου απαντήσουν κι άλλοι αν κάνουν τόσο πολύ καιρό να τους πιάσουν τα φάρμακα.
    Καλημερα και γω τα ιδια δν με πιανουν τα φαρμακα και εχω δοκιμασει πολλα απο ολες τις κατηγοριες..εχω ανχωδη καταθλιψη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αν πιεζεισ τον εαυτό σου το πιο λογικό είναι να καεισ αν είναι αυτό σίγουρα δεν έχεις κάτι ανησυχητικό επίσης μπορεί να μη τρεφεσαι σωστά για να τα κάνεις όλα αυτά η γυμναστική θα σ δώσει αντοχή στις καταστάσεις της ζωής άγχος κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Λιλα , μια απο τα ιδια , παιρνω αντικαταθλιπτικα 15 χρονια , ταχω δοκιμασει ολα , εχω κανει δικης μου επινοησης κοκτεηλς , εχω γνωση μεγαλη των φαρμακων και της κτθλψης , και μεχρι που παρεδεχθη ο γιατρος μου , οτι τα αντικκαθλ/κα δεν κανουν ουσιαστικα τιποτα .....................ισως στην αρχη σε πιασουν λιγο , και μετα τιποτα , εχω καταληξει να παιρνω 20mg seroxat , το μονο που κατι λιγουλακι πιανει , δεν υπαρχει λογος να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με megadoses φαρμακων , χαλας και τιο σηκωτι σου , και δεν ξερεις μακροπροθεσμα τις συνεπειες ..........τοχω παρει αποφαση οτι οτι καταφερω , μονον ιδιαις δυναμεις , και με δοσεις ανω των 1000mg EPA ( Ω3 ) , και megadoses B complex , ειδικα Β12 , και εχω δυστυχως εθιστει σε 7mg zanaξ /mera , αυτη ειναι η αγωγη μου ......................αμα δεν προσπαθησεις μονη σου , δεν προκειται να συνελθεις , οχι οτι εγω εχω συνελθει, αλλα ειμαι πολυ καλυτερα με θετικες σκεψεις και πολυχρονη γυμναστικη με βαρη ...........ειμαι 55 χρ. .......................αυτο το προσθετω για να δεξω οτι εχω περασει κι αλλες μπορες στην ζωη μου , εχω διαφορετικο τροπο σκεψης απο ενα παιδι , και βλεπω πιο θετικα τα πραματα .................αι δεν εχω υποχρεωσεις να με σκοτιζουν , χωρις να μπορω να πω αν αυτο ειναι καλο η κακο , διοτι η αδρανεια , ειναι συμμαχος της κτθλψης ........
    κατοπιν πιεσης στον γιατρο μου , παρεδεχθη επισης οτι μονο σενα 30% πιανουν λιγακι τα φαρμακα αυτα , η σε πολυ βαριες περιπτωσεις , ακραιες , που δεν ανηκεις σε αυτες ...........
    Last edited by Macgyver; 28-03-2017 at 05:52.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ενω εχω βαρια γαδ κ καταθλιψαρα..δλδ κανω μειζονα καταθλιπτικα, γιατι με πιανουν??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ενω εχω βαρια γαδ κ καταθλιψαρα..δλδ κανω μειζονα καταθλιπτικα, γιατι με πιανουν??
    Αν θες την γνώμη μου, επειδή τα βλέπω απ έξω χωρίς να ζω αυτό που περνάτε, η διαφορά που βλέπω σε σένα σε σχέση με πολλά παιδιά που γράφουν εδώ είναι αυτό που είπες. Οτι έχεις πολλές δραστηριότητες, έχεις πολλά ευχάριστα πράγματα που κάνεις και που δεν είναι μοναχικά ώστε να σε αφήσουν να βυθιστείς. Είσαι αναγκασμένη κάπως να τα ακολουθείς ακόμα κι όταν δεν νιώθεις τόσο καλά.
    Μάλλον αυτή είναι η διαφορά και νιώθεις οτι σε πιάνουν τα φάρμακα, παράλληλα με τα φάρμακα το οτι δεν αφήνεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Είναι διαφορετικό να λέμε ότι κάτι λειτουργεί ΣΑΝ placebo και διαφορετικό να λέμε ότι ΕΙΝΑΙ placebo. Τα placebo δεν έχουν ΚΑΜΙΑ παρενέργεια. Αν δεν σου έφερναν παρενέργειες τα αντικαταθλιπτικά και δεν ήταν επικίνδυνα σε πολλές περιπτώσεις (π.χ όταν κάποιος έχει ιδέες αυτοκτονίας και ήταν σε βαριά κατάθλιψη, το πρώτο διάστημα θα είναι επίφοβος γιατί παίρνει την ενέργεια που θα τον σηκώσει ώστε να το κάνει πράξη) τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι placebo. Δεν αμφισβητώ το ότι λειτουργούν ΚΑΙ σαν placebo και εδώ είναι η παγίδα γιατί κανείς ούτε καν ο γιατρός δεν θα σου πει πως θα πάρεις ένα χαπάκι και θα γίνεις καλά. Δεν είναι καν 50-50 το ποσοστό. Περισσότερη δουλειά/προσπάθεια κάνει ο ασθενής, παρά το φάρμακο. Το φάρμακο σου δίνει την ώθηση ΑΝ είσαι τυχερός και πάρεις το κατάλληλο, για συγκεκριμένο διάστημα. Για εκείνους που είναι αναγκασμένοι να τα παίρνουν χρόνια, να μην ξεχνάμε τουλάχιστον το πόσο μπορεί να βελτιωθεί η ζωή τους σε συνδιασμό με δικές τους δραστηριότητες/προσπάθεια και στο πού να επικεντρώνεται κανείς. Επίσης να θυμόμαστε πάντα ότι ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά. Αν δεν σε πιάνει κανένα φάρμακο σίγουρα αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως είναι placebo και δεν μπορεί να βοηθήσει άλλους (ή να τους χειροτερέψει, να τα λέμε όλα). Γι' αυτό μίλησα πριν για τύχη, αν υπάρχει κάποιο φάρμακο που θα σε βοηθούσε. Καταλαβαίνω ότι στη φάση της βαριάς κατάθλιψης χρειάζεσαι κάποια ώθηση, αλλά αν βλέπεις πως δεν σου δίνεται, αναγκαστικά πρέπει να βρεις άλλους τρόπους που στην τελική και φαρμακευτική αγωγή να ακολουθούσες το υπόλοιπο και μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτούς τους άλλους τρόπους βασίζεται. Δεν είναι ακατόρθωτο αλήθεια, δεν μιλάω εκ τους ασφαλούς. Μικρά μικρά βηματάκια, σε ό,τι σου άρεσε πριν, γιατί νομίζω πως τώρα λόγω αρρώστιας τίποτα δεν θα σου αρέσει. Ανάγκασε τον εαυτό σου να ξεκινήσεις από κάπου και προτιμότερο από αυτά που σε χαροποιούσαν προηγουμένως. Και ΠΟΛΛΥ ΠΟΛΛΥ γυμναστική, λίγη στην αρχή όσο αντέχεις μέχρι να σου δίνει σιγά σιγά ενέργεια. Θα τα βρεις ίσως κουφά και ακατόρθωτα αυτά που γράφω, αλλά εφόσον μέχρι τώρα δεν σε πιάνει κανένα φάρμακο, δεν είσαι καταδικασμένη απ' την στιγμή που υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μάλιστα αθώοι και αποτελεσματικοί.
    Last edited by blackbird; 27-03-2017 at 17:44.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    H πικρη αληθεια ειναι οτι το φαρμακο που καταπολεμα την κτθλψη στην ριζα της ,. δεν εχει ανακαλυφτει ακομη , ακομη κι η αιτια της καταθλιψης , ιατρικως , με την επαναπροληψη της σεροτονινης , ειναι μια εικασια ..........μην κοροιδευουμαστε , αλλο η ΓΑΔ ........αλλο η κτθλψη , ενας εντιμος γιατρος , οπως ο δικος μου , θα στο πει ευθεως , ισως οχι τις πρωτες φορες , διοτι οι γιατροι ΖΟΥΝ απο μας , δεν θα μπορουσαν να πουν εξ αρχης κατι τετοιο....καλυτερα τα εναλλακτικα και η γυμναστικη,, για την γυμναστικη εχει αποδειχτει σε ερευνα οτι υπερτερει των αντικαταθλιπτικων .....
    δεν ειπε η κοπελλα οτι τα αντθικατ/κα ειναι πλασεμπο , αλλα δρουν ως τετοια , αμα εισαι αδαης και ευπιστος , το χαβεις , αλλα για ποσο ?
    τωρα να κανεις συνεχως γυμναστικηγ , δεν υπαρχει λογος , ουτε κι ειναι εφικτο , μιση ωριτσα την μερα εντονης γυμμναστικης , αρκει , μαζι με προσπαθεια να μην μενεις αδρανης , η νασαι αρνητικος .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ενω εχω βαρια γαδ κ καταθλιψαρα..δλδ κανω μειζονα καταθλιπτικα, γιατι με πιανουν??
    Ειναι αρχη ακομα , την ΓΑΔ την πιανουν , την κτθλψη , σε λιγους μηνες δεν θα την πιανουν , εκτος κι αν φανεις πολυ τυχερη ......................δεν ξερω κανεναν πουγινε καλα με χαπια ....και ΝΟΜΙΖΕΙς οτι εχες κτθλψαρα , δεν εχεις την παραμικρη ιδεα τι σημαινει σοβαρη κτθλψη , ουτε γω εχω τετοια , αμα ειχες , θαχες εντονες αυτοκτονικες τασεις , μοου ταχει περιγραψει ο γιατρος μου , που εχουμε πλεον μια φιλικη σχεση , λογω καλης χημειας , και εγγυτητα ηλικιας ...........αλλα για τον καθενα, η κτθλψη του ειναι η μεγαλυτερη , λογικο .................................κι εγω το 08-10 , νομιζα οτι ειχα πιασει πατο , αμ δε, παντα υπαρχει παρακατω πατος , μεχρι την αυτοκτονια ......που για μενα ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας , κουραγιου και ελπιδας , μερικοι δεν αυοκτονουν ποτε , οτι και να τους συμβαινει ......................καλυτερα να μαχεσαι , εστω κι με λαθος τροπο , παρα να μενεις αδρανης .......και φυσικα ναγαπας τον εαυτο σου .....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα !!ποια ειναι τα πιο καλυτερα??εμπειριες κ γνωμες δεκτες!
    By babis1925 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 15:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 05-02-2012, 18:16
  3. Placebo (υπερ)σεξουαλικότητα
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2012, 15:15
  4. τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
    By Anonymous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-10-2011, 23:02
  5. placebo
    By christialena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2009, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •