Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?

    Γεια σας.Με λενε Σταυρο και ειμαι 18 χρονων.Εδω και περιπου 2-2μιση χρονια εχω κλειστει στον εαυτο μου και νομιζω οτι ειναι λογο καταθλιψης.Πιο συγκεκριμενα απο εκει που εβγενα καθε μερα σχεδον πλεον δεν βγαινω καθολου γιατι δεν νοιωθω ανετα με αυτο.Ακομα και με πολυ κοντινους μου φιλους.Επισης να πω οτι νοιωθω αφοριτη μοναξια γτ καθομαι συνεχεια μεσα.Προτειμω δλδ να κατσω σπιτι και να πιω τον καφε μου στο ιντερνετ και γενικα δεν με ευχαριστουν και πολλα αλλα πραγματα.Οταν ομως ειμαι εξω με φιλους και πιω καφε με πιανει αγχος και ναυτια απο το τρεμουλο και αυτο με αποτρεπει απο το να βγω με φιλους.Ακομη δλδ και το πρωι να κατσω σπιτι να πιω καφε και το απογευμα να βγω και παλι θα με πιασει.Αν ομως δεν πιω καθολου θα νιωθω μια τεραστια πλιξη και βαρεμαρα σε μεγαλο βαθμο.Και δεν μιλαω για μεγαλη ποσοτητα.Μιλαω απλα για εναν καφε την μερα.Επισης οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο αρθρο ειμαι ερωτευμενος με μια κοπελα και ολα αυτα με αποτρεπουν απο το να την βρω και να προσπαθησω να την κερδισω.Αυτο που θελω ειναι να μπορω να βγαινω και εγω με τους φιλους με για εναν καφε και να μην εχω προβλημα(οπως δηλαδη και ολα τα φυσιολογικα ατομα της ηλικιας μου) και φυσικα να μπορεσω να βρω το θαρρος και την ανεση να βρω και να κερδισω την κοπελα.Εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους για βελτιωση της καταστασης μου.Δηλαδη γυμναζομαι,τρωω υγειινα εχω αγορασει συμπληρωμα ωμεγα 3 και παλεοτερα επερνα πολυβιταμινες,κοιμαμαι αρκετες ωρες πιστευω αλλα απ οτι καταλαβα ολα αυτα δεν πολυβοηθουν.Εξαλλου ολα τα παιδια της ηλικιας μου φιλοι και γνωστοι δεν τα κανουν αυτα και ειναι μια χαρα σε θεμα ψυχολογιας.Πιστευετε αυτο που εχω ειναι καταθλιψη?Χρειαζεται να επιστευτω καποιων ειδικο?Σας παρακαλω ειναι αναγκη να απαντησετε και ευχαριστω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Γεια , θα με φας στην μάπα πάλι
    Πήρες κάνα φίλο σου τελικά ή όχι? Με την κοπέλα πέρασες από κει τελικά καθόλου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Η μάλλον ας σε αφήσω σε καλύτερα χέρια.......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Εχω μιλησει με εναν ξαδερφο μου για να παμε για καφε αυτη τη βδομαδα.Εχω περασει απο το σπιτι της αλλα δεν την πετυχα.Εχω ομως σκοπο να περασω απο κει αρκετες φορες ακομα.Οταν λες σε αφηνω σε καλυτερα χερια?Σορρυ που δεν σε πιανω απλα ειμαι καινουριος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπορεί να έχεις και άγχος απλό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δηλαδη τι θα μου προτεινες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Γενικοτερα και για αυτα που ανεφερα πιο πανω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Απορία
    Γιατί όλα τα 18χρονα αναρωτιούνται αν έχουν κατάθλιψη?
    Εγώ στα 18 μου έτρεχα από το πρωί ως το βράδυ σε μαθήματα, διαβάσματα, υποχρεώσεις και αν κατάφερνα να πάω μια βόλτα με την παρέα μου το θεωρούσα κατόρθωμα! Στο Λύκειο επίσης ένας αγώνας δρόμου, σχολείο-φροντιστήριο-αγγλικά-γαλλικά! και αφόρητο άγχος για τις πανελλήνιες, αν θα περάσω, πού, σε ποιά πόλη κλπ.

    2) Γιατί δεν δοκιμάζεις έναν ντεκαφεινέ για αρχή? ή έναν χυμό φρούτων? ο καφές δεν είναι δικαιολογια να μην βγαίνεις με τους φίλους σου. Ξέρω άτομα, υπέρμαχους της υγιεινης διατροφής που χτυπάνε τα τσαγια στις εξόδους τους, το ένα μετά το άλλο. Το να έχεις μια ευαισθησία στην καφεινη δεν είναι κακό. Δοκίμασε πράσινο τσάι!

    3) Για το θέμα της βελτίωσης της διάθεσης σου, δεν φτιάχνεις ένα απλό καθημερινό πρόγραμμα, να το τηρείς, να χαίρεσαι που είσαι παραγωγικός?

  9. #9
    Σταύρο η κοπέλα σου άρεσε πριν αρχίσεις να κλείνεσαι σπίτι σου ή μετά? Συνέβει κάτι την περίοδο που άρχισες να αποτραβιέσαι από τα "κοινά"? Απ' ότι καταλαβαίνω αυτή η συμπεριφορά σου ξεκίνησε από τα 16-16,5?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Από διατροφή καφές με καστανή ζάχαρη όχι φραπέ και τσάι χωρίς γλυκαντικό αυτοί που ασχολούνται με διατροφή αυτά παραγγέλνουν έχω φίλο που ασχολείται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Η κοπελα μου αρεσε αρκετα μετα.Δεν ξερω τι ακριβως συνεβει την περιοδο που αρχιζα να ξεκοβω απο τα κοινα(ηλικια 16).Παντος εκεινη την περιοδο εκανα αυστηρη διαιτα και δεν με ενοιαζε να βγω με τους φιλους μου.Απλα να φτιαξω το σωμα μου ηθελα και να μην με παρασυρουν σε διαφορα φαστφουνταδικα κτλ.Επισης πηγαινα παραλληλα και γυμναστηριο.Ξερω βεβαια αυτοι δεν ειναι λογοι για να ξεκοβει κανεις απο την κοινωνια.Και τωρα για παραδειγμα εχω ξεκινησει γυμναστικη αλλα πλεον δεν εχω προβλημα να φαω το οτιδηποτε αρκει να βαζω μετρο.Επισης να πω οτι φετος εδινα πανελληνιες και το οτι ειχα σχολειο ,φροντηστιριο ,διαβασματα και πανω απ ολα οτι συναναστραφομουν ολη μερα με αλλα ατομα και φιλους με εκανε να νιοιωθω πολυ ενταξι με τον εαυτο μου.Τωρα το μονο που θελω για να νοιωθω ενταξι ειναι να ειμαι με αυτη την κοπελα και να περναμε χρονο μαζι.Να βγαινουμε κτλ.Δεν μου αρεσει το τσαι και ο ντεκαφεινε ειναι πεταμενα λεφτα.Οταν λες απλο καθημερινο προγραμμα?Δεν πιστευω παντος πραγματικα πως οτιδηποτε κανω μονος μου ολο το καλοκαιρι θα μου φερει χαρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αναφέρεις ότι όταν είσαι εξω με φιλους για καφέ σε πιανει αγχος και ναυτια απο το τρεμουλο και αυτο σε αποτρεπει απο το να βγαίνεις. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι το βασικό σου θέμα είναι η κοινωνική φοβία; Αν αυτό ισχύει τότε τα καταθλιπτικά συμπτώματα που νιώθεις μπορεί αποτελούν δευτερογενή συμπτώματα (δηλαδή οι επιπτώσεις της απόσυρσής σου λόγο της φοβίας).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Αφού λοιπόν σου άρεσε η κοπέλα αρκετά μετά,μήπως τα θέματά σου ξεκινούν από το οικογενειακό σου περιβάλλον;
    Μηπως δεν έχεις καταλάβει οτι από κει προέρχονται όλα;

    Ο ερωτας με την κοπέλα μπορεί να είναι ένα ζήτημα,που απλώς σε έχει επιβαρύνει,μπορεί και να είναι μια απογοήτευση.
    Ο ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει και μπράβο σου που σε αυτή την ηλικία μπορείς και παίρνεις απόφαση να πας σε κάποιον ψυχολόγο.

    Μήπως να μας έλεγες περισσότερα πράγματα για την οικογενεια σου;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δεν πιστευω πραγματικα οτι ευθυνεται η οικογενεια μου γι αυτο.Ποτε εξαλλου δεν με πιεσαν για τιποτε.Ισα ισα που ειναι αρκετα υποστηρικτικοι και δεν εχουν προβλημα με οτι κανω και με τις αποφασεις που περνω.Ουτε αυστηροι ειναι.Και με την αδερφη μου δεν μια χαρα ειμαστε.Το μονο θεμα που ειχα απο παντα ηταν οτι ντρεπομουν να μιλησω σε αυτους για τα προσωπικα μου.Για παραδειγμα θα ντρεπομουν να φερω μια κοπελα στο σπιτι.Οχι γιατι θα ειχαν προβλημα απλα θα ντρεπομουν.Επισης οι γονεις μου δεν θα συμφωνουσαν να παω σε καποιν ειδικο γιατι πιστευουν οτι ο μονος που μπορει να λυσει ενα τετοιο θεμα ειναι ο εαυτος μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Το τί πιστεύει ο καθένας είναι δικό του θέμα,αλλά αυτή τη στιγμή λόγω του ότι δεν είσαι αυτόνομος οικονομικά,η ψυχοθεραπεία θα εξαρτηθεί από το τί πιστεύουν οι γονείς σου για αυτό το ζήτημα.

    Αλλά αφού είσαι ένα πολύ ώριμο παιδί απ'ότι βλέπω,τί είναι αυτό πιστεύεις που σε έχει φέρει σε κατάθλιψη;
    Το να φέρεις μία κοπέλα στο σπίτι να πιείτε ένα τσάι δε νομίζω ότι θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα από τη μεριά των γονιών σου,εξάλλου στην ηλικία σας δε νομίζω ότι θα την πήγαινες σαν αρραβωνιαστικιά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη? ψυχολογικη διαταραχη? κατι αλλο?
    By Elena167 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 07-06-2016, 23:16
  2. Μόνο κατάθλιψη η και κάτι άλλο
    By Anikan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 30-03-2016, 03:42
  3. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 14:57
  4. Αποπροσωποποιηση η κατι αλλο?
    By Anwnimos in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 15-01-2012, 21:14
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-2006, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •