Απλά πρέπει να αποδεχτώ το γεγονός.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    δεν μου λες αφου εχεις τις απαντησεις σε ολα γιατι μας ρωτας; εγω δεν θα μπω στο τρυπακι να σου πω οτι δεν εισαι αχρηστη και μπλα μπλα εγω απλα θα σου πω ρην εμπειρια μου....εγω ειμαι πρωην ναρκομανης ψυχωτικος με παρανοιες και παραισθησεις συν παραβατικες συμπεριφορες οπως το γεγονος οτι πιανομουν στα χερια με ανθρωπους χωρις σοβαρο λογο και μαντεψε εχω περασει και εγω απο αυτο να νιωθω αχρηστος χωρις προοπτικη κι ολη μερα να μαι στο κρεβατι βεβαια εγω ξεκινησα απ τα χειροτερα διοτι με μαζεψαν απο το δρομο και καθαρισα απο ναρκωτικα...
    σημερα δεν πινω ναρκωτικα και αλκοολ ακολουθω αγωγη και εχω βρει δουλεια και πηγαινω καμια φορα για τρεξιμο και ασκηση......

    λοιπον; για πες ξανα τι ελεγες πριν; ποια ειναι η δικαιολογια σου; αν θες ολη μερα να σαι ετσι με αγχος η ξερω γω τι απο αυτα τα μοδατα και να λυπασαι καντο κανεις δεν θα λυπηθει αλλα αν δεν θες παρε την ζωη στα χερια σου βημα βημα τη φορα βαλε προτεραιοτητες και μικρους στοχους και μη μ πεις δεν μπορεις εγω δεν ηξερα ουτε πως να ζητησω δουλεια ημουν κυριολεκτικα στο περιθωριο..αφου μπορεσα εγω μπορεις και εσυ τα αλλα δικαιολογιες ειναι ...αυτα

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Είναι θέμα προσωπικότητας και λειτουργίας εγκεφάλου... Διακατέχομαι από : υπνηλία, έντονο αίσθημα κόπωσης και κονωνικό άγχος. Από τα 17 που έπιασα την πρώτη δουλειά μου διαπίστωσα ότι δεν είμαι για πολλά πολλά...
    Γεια σου και από εμένα. Κοίταξε να δεις ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι ψύχωση και πως το βιώνεις αυτό το πράγμα. Το γεγονός όμως ότι γράφεις εδώ σημαίνει ότι έχεις κάποια αίσθηση του εαυτού και ότι κάτι θες να αλλάξει. Λες ότι έχεις κοινωνικό άγχος μπορεί και η επικοινωνία σου με τους ανθρώπους να μην είναι και η καλύτερη αλλά και τι με αυτό; Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα. Το πρωτεύον είναι σιγά σιγά να αποκτάς όλο και μεγαλύτερη επαφή με τον εαυτό σου εκεί να επικεντρωθείς. Τα υπόλοιπα βάλτα σε δεύτερη μοίρα. Και εγώ είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος πήρε απαλλαγή από τον στρατό γιατί δεν άντεχε το περιβάλλον. Αυτό μπορεί κάτι να σημαίνει αλλά μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα. Η ουσία είναι ότι όλα τα πράγματα αλλάζουν...τίποτα δεν είναι μόνιμο. Μπορεί να φαίνεται ότι για κάποιο διάστημα παραμένουμε στάσιμοι ή οπισθοχωρούμε αλλά στην πραγματικότητα ποτέ δεν μένουμε ίδιοι. Όσο περισσότερο το συνειδητοποιούμε αυτό τόσο πιο δυνατοί γινόμαστε. Υπομονή... Κάποια πράγματα στην ζωή μας επαναλαμβάνονται γιατί κάτι θέλουν να μας πουν.
    Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη. Και μην νομίζεις γράφοντας αυτά προσπαθώ να δώσω δύναμη και στον εαυτό μου. Να είσαι καλά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Είμαι άχρηστη σε όλα. Η ζωή μου δεν έχει νόημα. Πιστεύω πλέον ακράδαντα πως είναι εφικτό λόγω dna και γονιδίου να υπάρχουν άνθρωποι παντελώς άχρηστοι, όπως είμαι εγώ.. Όλη μέρα κοιμάμαι και σερφάρω στο νετ. Αυτή είναι κατά βάσην η ζωή μου... Δεν έχω όρεξη για τίποτα και σε τίποτα δεν είμαι καλή. Ελπίζω κι εύχομαι να πεθάνω σύντομα... Έχω βέβαια όνειρα, όπως το να παντρευτώ΄και να κάνω ένα παιδάκι, αλλά πώς θα το μεγαλώσω το παιδί και πώς θα ανταπεξέλθω σε ένα νοικοκυριό χωρίς διάθεση κι ενώ θα κοιμάμαι όλη μέρα? Τίποτα.. ένα γαμώτο απλά για τα χρόνια που περνούν.
    Καλησπέρα! Δεν είσαι άχρηστη και μη νιώθεις έτσι για τον εαυτό σου! Όταν λες ότι κοιμάσαι όλη μέρα, τι εννοείς; Εννοώ, πόσες ώρες περίπου την ημέρα; Και ότι σερφάρεις στο νετ πολύ ώρα δεν είναι απαραίτητα κακό. Θα μαθαίνεις πολλά πράγματα ως τώρα και αυτό είναι και δημιουργικό! :)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου girl!!!
    Λυπάμαι για τα αρνητικά συναισθήματα που σε διακατέχουν.Δεν πιστεύω πως κάποιος άνθρωπος είναι άχρηστος από την φύση του.Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που έχασαν τα πάντα και ορθοπόδησαν και πάλι κάνοντας σπουδαία πράγματα.Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.
    Σ'αυτό που πιστεύω είναι οι επιλογές μας.Αυτό είναι που μας καθορίζει καθημερινά.Εχουμε όμως λογική και βούληση και με λίγη παρατηρητικότητα μπορούμε να διαπιστώσουμε τα πράγματα που μας πηγαίνουν πίσω.
    Πρώτα απ'όλα όπως είπες έχεις ψύχωση.Ενημερώθηκες για την κατάσταση σου;;Πρόσφατα ήσουν σε υποτροπή.Να σου πω ότι μετά από υποτροπή τα φάρμακα ίσως αυξηθούν κάτι που σημαίνει μεγαλύτερη καταστολή,υπνηλία,μειωμένο κίνητρο αν υπάρχουν αρνητικά συμπτώματα.
    Η πάθηση μας κάνει να βλέπουμε τα πράγματα μέσα από διαφορετικό πρίσμα μη ρεαλιστικό τις περισσότερες φορές.Οποιοσδήποτε ο οποίος δεν θα μπορούσε να κάνει απλά πράγματα λόγω μιας πάθησης όπως συμβαίνει και στην ψύχωση,η πρώτη σκέψη που θα του ερχόταν στο μυαλό θα ήταν η σύγκριση με τους υπόλοιπους ανθρώπους και θα έβαζε την ταμπέλα είμαι άχρηστος.Μη πιστεύεις στις ταμπέλες που τοποθετούνται στον εαυτό μας από τον εαυτο μας λόγω της πάθησης.Να πιστέψεις στις δυνατότητες.Κάθε άνθρωπος έχει απεριόριστες δυνατότητες.Φαντάσου τον εαυτό σου αυτή την στιγμή σαν ένα χωράφι χορταριασμένο.Πρέπει πρώτα να ξεχορταριάσεις δηλαδή να φύγουν τα συμπτώματα της πάθησης και μετά να τοποθετήσεις τους σπόρους που θα σε κάνουν έναν όμορφο άνθρωπο.Αυτά είναι οι αρχές και οι αξίες που θα σε καθοδηγούν.Αν τοποθετήσεις ζιζάνια όπως ταμπέλες και ηττοπάθεια λογικό είναι ο καρπός να είναι μικρής αξίας.

    Δεν θα σου πω το απλό πίστεψε στον εαυτό σου.Για να γίνει αυτό όπως είπε και o kavkaz πρέπει να τοποθετηθούν μικροί και επιτεύξιμοι στόχοι.Μη βλέπεις τι δεν μπορείς να κάνεις αλλά τι μπορείς.Ξεκίνα από απλά πράγματα όπως το να σηκωθείς 1 ώρα πιο πριν αρχικά...μετά από λίγες βδομάδες κάντο 2 ώρες και πάει λέγοντας.Σίγουρα θα έχεις πισωγυρίσματα.Λες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Δεν μπορείς πχ να πλύνεις τα πιάτα και να βοηθάς τους γονείς σου;;Προσπάθησε να δώσεις ένα χέρι βοήθειας.Ρώτα τους πως νιώθουν και αυτοί και γίνε δοτική.Έτσι θα αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις τον εαυτό σου.Μετά προσπάθησε να βγαίνεις.Καλό είναι το περπάτημα αν σε ζορίζει το τρέξιμο.Καλή είναι και η παρέα που μας καταλαβαίνει.Κάθε πρόβλημα έχει και μια λύση.Μη ρίχνεις όμως άσπρη πετσέτα βολευόμενη στην μιζέρια.Ξέρω πόσο δύσκολο είναι.Από τα ίδια πέρασα και γω.Αλλά υπάρχει ελπίδα.Προσωπικά την ψύχωση την είδα σαν ευκαιρία να γίνω καλύτερος άνθρωπος.Πένθησα για τον παλιό μου εαυτό.Κυλιέμαι στα μονοπάτια του αγνώστου και της αβεβαιότητας.Πιστεύω όμως στην αλλαγή.
    Σου εύχομαι καλή αρχή στις νέες σου αποφάσεις!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Και κάτι ακόμα...
    Μέρος της ανάρρωσης είναι η φάση από τον κριτικό εαυτό στην αποδοχή και στην εσωτερική φωνή συμπόνοιας προς τον εαυτό μας.

    Όλοι μας τείνουμε να είμαστε σκληροί με τους εαυτούς μας.Ειδικά όταν τον χρειαζόμαστε περισσότερο όπως σε μια δυσκολια όπως είναι η αρρώστιες.Λένε να συμπεριφερόμαστε στον εαυτό μας όπως στον καλύτερο μας φίλο.Σκέψου ένα πρόσωπο που αγαπάς.Θα του έλεγες μια δύσκολη στιγμή είσαι άχρηστο,χωρίς ικανόητες και προοπτική ζωής και καλύτερα να μας απαλλάξεις από την παρουσία σου;;Πιθανόν όχι!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. προσπαθω όσο οι δυνατότητες μου μου το επιτρέπουν..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    To ζήτημα είναι ότι δεν πιστεύεις πως έχεις δυνατότητες. Αν συνεχίσεις με την ίδια οπτική ποτέ δεν θα μάθεις τα όρια σου και θα κατηγορείς τα γονίδια λες και πάσχεις από κάποιο σύνδρομο χαμηλής νοημοσύνης που ακόμα και αυτά τα άτομα μια χαρά επιτεύγματα έχουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Δεν θελω να γινω κουραστικη, αλλα δυστυχως υπάρχει και αυτή η πραγματικότητα.. γνωρίζω κι αλλες γυναίκες έτσι, μεγαλυτερης ηλικιας, χωρίς δουλεια και οικογένεια που μένουν ακόμη με τους γονεις τους... Αυτό φοβάμαι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eίναι στο χέρι σου να μη επιτρέψεις στον φόβο σου να γίνει μοίρα σου αλλά κίνητρο για κάτι καλύτερο!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι, ευχαριστώ! Μακάρι...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    16
    Καταρχάς το όνειρο που έχεις να κάνεις οικογένεια και παιδί είναι πολύ όμορφο και είναι στο χέρι σου να το πραγματοποιήσεις :) Εκτός από αυτό τι άλλα όνειρα έχεις; Κάπου διάβασα ότι παίρνεις φάρμακα,το καλύτερο είναι να πας στον γιατρό σου και να στα αλλάξει γιατί και εγώ πέρασα από αυτό το στάδιο που περιγράφεις με κούραση,κόπωση,δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και είχα παραιτηθεί απ'τα πάντα!Και τελικά φταίγανε οι παρενέργειες των συγκεκριμένων φαρμάκων για όλα αυτά και φυσικά μου τα άλλαξε.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    αχαχχα γελαω γτ αισθανομαι οτι καποιο αλλο ατομο σκεφτηκε το dna οπως εγω .και γω τα ιδια κανω τρ δλδ π εχω καταθλιψη ηρεμησε

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Σε νιωθω girl1988, απολυτα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αυτή τη φάση που μένεις με τους γονείς, κοιμάσαι όλη μέρα (γιατί ξενύχτησες το βράδυ) και νιώθεις ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε καμία δουλειά γι'αυτό και δεν δουλεύεις, την περνάω εγώ τώρα. Αλλά ακριβώς.

    Προσπαθώ να το σπάσω αυτό όμως και να κάνω έστω το 1% αυτών που μου λέει ο θεραπευτής, μπας και γίνει το θαύμα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Σηκω, πλυσου, ντυσου και χτενισου και πηγαινει βολτες με παρεες , αυτο σιγα σιγα θα ειναι και το 1ο σου βημα στην θετικοτητα!!!
    [I]Love...[/I]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απλα για να τα πω
    By numbsoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2013, 13:13
  2. ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ
    By eutuxia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 18-01-2013, 15:41
  3. ενα γεγονος που σας εκανε να κρατατε το στομαχι σας απο τα γελια
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 10-06-2012, 12:26
  4. Το 10.000ο ποστ μου ειναι γεγονος...:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 10-08-2011, 14:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •