Ξαφνική Ζαλάδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ξαφνική Ζαλάδα

    Καλησπέρα σε όλους, γράφω σχετικά με ένα συμβάν που μου προέκυψε πριν λίγη ώρα. Ήμουν έξω και είχα βγάλει βόλτα το σκύλο και στο τέλος περίπου της διαδρομής αισθάνθηκα ξαφνικά ζαλάδα η οποία διήρκησε γύρω στα 10 δευτερόλεπτα, ενώ έκατσα κάπως στο πάτωμα για να μη νιώσω χειρότερα. ( Η ηλικία μου είναι 22 ετών να αναφέρω ) Είναι η αίσθηση σαν να είσαι σε καράβι κατά κάποιο τρόπο, σαν να γέρνει προς τα πίσω πλάι κτλ. Δεν είχα οπτικά κάτι ούτε αισθάνθηκα αδυναμία. Μιρμήγκιασμα αισθάνθηκα μπορώ να πω απλά δεν ξέρω αν ήταν λόγω του φόβου ή αν ήταν κάποια κρίση άγχους. Το ίδιο και για τον ιδρώτα. Η μέρα δεν μπορώ να πω ότι ήταν εξαντλητική, φαγητό όχι πλήρης αλλά ούτε και νηστικός ενώ παθολογικά προβλήματα υγείας είτε χρόνια είτε απρόοπτα δεν είχα. ( πχ. ανεμία, σίδηρο, καρδιολογικά κτλ. ). Ψυχολογικά έχω περάσει από αγχώδη διαταραχή με φοβίες και διάφορα άλλα τέτοια συμπτώματα ( έχω πάθει μια κρίση πανικού ), δεν λέω ότι είμαι περδίκι αλλά πιστεύω δεν είμαι όπως παλιά, και στην τωρινή φάση κυρίως συναισθηματικά-διάθεση δεν είμαι καλά. Έχετε ξαναπάθει κάτι παρόμοιο και αν ναι τι ήταν? Τι πιστεύετε ότι μπορεί να συνέβη σε αυτή τη περίπτωση? Γνωρίζω ότι δεν μπορούμε να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα αν δεν είμαστε γιατροί αλλά τουλάχιστον συζητώντας μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Το είχα πάθει πολύ παλιά 2-3 φορές αλλά δεν το έψαξα και πέρασε μόνο του. Πάντως μην φοβάσαι. Ίσως είναι ψυχολογικό, ίσως να σου έπεσε ξαφνικά η πίεση.

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το είχα πάθει πολύ παλιά 2-3 φορές αλλά δεν το έψαξα και πέρασε μόνο του. Πάντως μην φοβάσαι. Ίσως είναι ψυχολογικό, ίσως να σου έπεσε ξαφνικά η πίεση.
    Καλησπέρα Κασσάνδρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν! Όταν λες υπάρχει περίπτωση να μου πέσει η πίεση, αυτό συμβαίνει από ψυχολογικό παράγοντα επίσης ή είναι καθαρά παθολογικής φύσης και μπορεί να προκλήθηκε και από τη ζέστη?

  4. #4
    Κοίταξε, δεν είμαι γιατρός, αλλά από αυτά που ξέρω γενικά η ζάλη προέρχεται από στιγμιαία χαμηλή αιμάτωση του εγκεφάλου. Αυτό μπορεί να συμβεί τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη, αν αφυδατωθείς και αυτό μπορεί να ρίξει την πίεση απότομα. Επίσης, μπορεί να το πάθεις άμα κατέβει πολύ το σάκχαρο στο αίμα. Μπορεί να κουράστηκες ή να ήσουν νηστικός, αλλά το πιθανότερο είναι η ζέστη. Εγώ το είχα πάθει μια φορά σε λεωφορείο και δεν ήταν και η πολύ ζεστή ημέρα. Καμια φορά μπορεί να αφυδατωθείς χωρις να το πάρεις χαμπάρι και χωρίς να διψάς. Δεν νομίζω οτι είναι λόγος να ανησυχείς, εκτός και αν σου συμβεί κι άλλες φορές.
    Να σου πω οτι ο πατέρας μου πριν χρόνια είχε ιλίγγους και αυτό οφειλόταν σε ένα προβληματάκι στα έντερα (εκκολπώσεις).
    Πάντως πρόσεχε αυτές τις μέρες να μην κυκλοφορείς με ζέστη και να πίνεις πολύ νερό.

  5. #5
    Ιντερφερον σαφώς και μπορεί να φταίει η ζέστη... ότι λέει η Κασσάνδρα ξέρω κι εγώ πως ισχύει, άσχετα αν ποτέ δεν θα μπορούσα να το εκφράσω με τοσο ωραίο τρόπο.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

Similar Threads

  1. Η ξαφνική απώλεια του πατερούλη μου
    By anthi75 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 21-12-2013, 04:17
  2. ξαφνικη δυσπνοια
    By adonistsav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2011, 15:08
  3. Ξαφνικη ταχυκαρδια
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-2011, 11:55
  4. ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 14-03-2011, 21:18
  5. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •