ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Γεια σας και από μένα...Εδώ και περίπου τέσσερις μήνες πάσχω και εγώ από διάφορα συμπτώματα..Τουλάχιστον τρεις φορές είχα έντονο μούδιασμα σε όλο το σώμα,πόνο στο στέρνο και εσωτερικό τρέμουλο αν το χαρακτηρίζω σωστά στα πόδια.Το χειρότερο όλων είναι ότι σχεδόν σε καθημερινή βάση νοιώθω μια έντονη αστάθεια όταν είμαι όρθιος και σφίξιμο στο κεφάλι,πράγμα που δεν με κάνει λειτουργικό στη καθημερινότητά μου..Έκανα μαγνητική και μου βγήκε μόνο αυχενικό αλλά δεν συντρέχει φοβερός λόγος μου είπαν.Η αλήθεια είναι ότι φορτώθηκα με επίμονο άγχος το τελευταίο καιρό.Έχω πάει και σε ψυχολόγο.Τα έντονα μουδιάσματα και το τρέμουλο έχω μάθει να τα διαχειρίζομαι παρόλα αυτά δεν τα θέλω...αυτή την αστάθεια όμως δε μπορώ να τη νικήσω με τρελαίνει νομίζω συνεχώς πως κάτι άλλο έχω.. Παρά την απογοήτευση που με διακατέχει μπορώ να πω πως είμαι εκεί έξω και προσπαθώ να κάνω μικρές και μεγάλες νίκες απέναντι σε αυτό το πράγμα.Έχω ταξιδέψει με αεροπλάνο,περπατάω σε λεωφόρους,πάω για δουλειά,αγοράζω μόνος μου τα πράγματά μου(από ένα καφέ μέχρι και σούπερ μάρκετ)και γενικά παλεύω.Το μόνο πράγμα που με τρώει είναι πότε θα τελειώσει όλο αυτό το μαρτύριο??Πότε θα πάω για καφέ και δεν θα σκέφτομαι δύο ώρες πριν μη με ξαναπιάσει αυτό το πράγμα ή να σηκωθώ να πάω σπίτι μου?Χρειάζομαι ένα λόγο για να συνεχίσω να προσπαθώ διότι η ψυχολογία μου στο να το αντιμετωπίσω έχει αρκετές διακυμάνσεις.Συγγνώμη αν κούρασα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Συγγνώμη που ξαναγράφω...ενώ για τρεις μέρες κλείστηκα μέσα σήμερα πήρα την απόφαση και επέστρεψα έξω στη μάχη...αρκετή αστάθεια αλλά θα το παλέψω ξανά...δεν έχει νόημα να χάνω τη ζωή μου θα προσπαθήσω να το νικήσω.Σκέφτομαι πάντα τι έχω πετύχει έως τώρα και όχι τι θα συμβεί αν πάω κάπου.Τουλάχιστον αυτό με κάνει πιο αισιόδοξο για την ώρα.Ελπίζω να μην πέσει η ψυχολογία ξανά!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Γεια σας. ειμαι 23 χρονων. Πριν 14 μερες καθως περπαταγα στο σπιτι βρηκα σε μια προεξοχη του γραφειου και εκανα μια μικρη γρατζουνια (ελαχιστο αιμα ετρεξε και η πληγη πλεον δεν φαινεται καθολου) αλλα μετα απο 2 μερες απ το ατυχηματακι διαπιστωσα οτι στην προεξοχη υπηρχε λιγο σκουρια η εχει φυγει το χρωμα (δεν μπορω να καταλαβω)..ε απο τοτε εχω πανικοβληθει για τετανο. διαβαζω στο google ενα σωρο πραγματα και πανικοβαλλομαι. ρωτησα φαρμακοποιους,φιλους και γελαγαν και οτι δεν ειναι κατι. το ιδιο και οι γονεις. αλλα εγω ακομα τπτ..με το παραμικρο που θα νιωσω νομιζω οτι ειναι συμπτωματα απο τετανο..ιδρωνω ολος,ταχυκαρδια και ολα τα γνωστα!!! τι να κανω? μονο οταν αθλουμαι το ξεχναω αλλα οταν γυριζω σπιτι παλι απο την αρχη τα ιδια...

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  2. Κρισεις πανικου
    By Johndd in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2015, 22:01
  3. Κρίσεις πανικου
    By Νεραιδα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2015, 02:28
  4. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 01:06
  5. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •