αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503

    αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους

    Εχω ξαναναφερει οτι υπηρξα ανορεκτικη με 1.71 υψος 46 κιλα
    οταν πριν εναμιση χρονο περιπου μπηκαν στη ζωη μου τα αντιψυχωσικα
    αρχικα το largactil κ εδω κ 3μιση μηνες το seroquel
    οπως ειναι γνωστο τα αντιψυχωσικα φερνουν βουλιμια με αποτελεσμα να ζυγιζω πια 62 κιλα
    δεν μπορω να συνηθισω τον εαυτο μου ετσι
    νιωθω σκατα
    δρ says απλα παιρνε τα κ πεσε για υπνο
    δεν ξερει ομως οτι εκεινη την ωρα που δρουν η ελευθερη βουληση γινεται εξαρτημενη απο το χαπι κ χανω καθε επαφη με την εγκρατεια κ συνδεομαι με το ψυγειο κ τα ντουλαπια
    θελω απο την πειρα σας εναν τροπο δικος σας που βουλωσατε το στομα σας απο μονοι σας στην λαιμαργια που φερνουν τα αντιψυχωσικα
    ισως φαινομαι υπερβολικη να νιωθω σκατα με 62 κιλα κ υψος 1.71 αλλα πιστεψτε με μου χει γινει εμμονη
    ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.schizophrenia.com/sznews/archives/005902.html

    Φρεσκα νεα 9 Ιανουαριου του 2008 το εχω ξαναποσταρει.
    Για δειξε αυτην την ερευνα στον γιατρο σου να δεις τι εχει να πει...δεν ξερω σε τι σταδιο βρισκεται ισως να ειναι πολυ νεα ερευνα και να μην εχει εξεταστει πληρως...ναι πρεπει να παιρνεις και αλλο φαρμακο αλλα δεν ξερω αν εχει τιποτα περιεργες παρενεργειες μπορει να ειναι σχετικα ακινδυνο...αν μπορεις να πεις ακινδυνο ενα φαρμακο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δλδ το κειμενο λεει οτι εαν παιρνεις metformin χανεις τα κιλα απο τα ψυχοφαρμακα???καλα καταλαβα?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι.
    that suggested that the common weight gain that people experience with anti-psychotic medications could be minimized with use of the diabetes drug Metformin

    το κοινο προβλημα της αυξησης βαρους που παρατηρειται στους ανθρωπους που παιρνουν αντιψυχωτικη αγωγη μπορει να πεσει σε χαμηλα επιπεδα με την χρηση του φαρμακου metformin (Φαρμακο για διαβητη)

    If weight gain is a problem for you, print out this study and take it to your doctor and discuss a weight loss program with the doctor.
    Εαν η αυξηση βαρους ειναι προβλημα για σενα εκτυπωσε την παραπανω ερευνα και πηγαινε την στο γιατρο σου για να συζητησε τε ενα προγραμμα για μειωση του βαρους.
    The good news is that Metformin is quite cheap and easily available from pharmacies around the world

    Τα καλα νεα ειναι οτι το Metformin ειναι αρκετα φτηνο και ευκολα διαθεσιμο απο τα φαρμακεια σε ολο το κοσμο.

    Απο οτι καταλαβα μιλαει για atypical antipsychotics που φανταζομαι πως ειναι και αυτα που παιρνεις (σχεδον μετα βεβαιοτητας)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ατυπο αντιψυχωσικο ειναι ναι!
    keep σε ευχαριστω πολυ!!
    θα το δειξω στο δρ που θα παω κι ας ευελπιστω οτι κατι θα κανει!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Για μεταφράσεις ξένης ιστοσελίδα το systran της otenet στη σελίδα
    http://www.otenet.gr/otenet/info/systran/ (που σου βγαίνει αν γκουγκλάρεις systran otenet)

    στο οποίο μπορείς να εισάγεις το url (ή και απλό κείμενο αλλά δύο τρείς παραγραφούλες μόνο) που επιθυμείς να μεταφραστεί δίνει πολύ καλά αποτελέσματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα μην το επιχειρησεις πηγαινε το αγγλικο πρωτοτυπο...πιστευω θα ξερει αγγλικα...εχει αρκετη ορολογια οπως AAP κλπ και δεν ξερω αν βγαινει νοημα με την μεταφραση...αλλα καλυτερα κανε και τα δυο...δηλαδη ενα μεταφρασμενο και ενα στα αγγλικα.
    Παντα στην διαθεση σου Interappted:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ευχαριστω keep παρομιοως
    αλλωστε θα πω οτι λιγοι εδω μεσα χειριζομαστε με θαρρος κ μαχομαστε!οποτε αυτο το εκτιμω πολυ πανω σου

    θα του το παω μονο στα Αγγλικα
    θα πρεπει να ξερει..λογικα...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    εχμμμμ εγώ το έδωσα το λίνκ γιατί πρώτα την διάβασα την μεταφρασμένη σελίδα και κατάλβα τι λέει (κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ μεταφράση keep δοκίμασέ το και θα δεις).
    Για την ιντερ και όποιον άλλο ήθελε να το διαβάσει και δεν ξέρει αγγλικά το έδωσα
    been good, been bad. WILL GO ON

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλα εκανες justme και εγω χρησιμοποιω το babelfish μερικες φορες οταν τα μπλεκω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι εγω αυτο χρησιμοποιω μονο που τελευταια δεν μπορω να συγκεντρωθω σε κατι μεχρι να βγαλω συμπερασμα κ συγνωμη αν ζητησα λιγο πιο μασημενη την τροφη....
    τωρα μου εδωσε κ trileptal κ δεν ξερω τι μελει γενεσθε κ με αυτα!
    θα βαλω ?θα χασω??αυτη το καταπετασμα παντως μετα απο 2 ωρες απο το seroquel δεν μπορω ουτε να την καταλαβω ουτε να την αντιμετωπισω!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ενα κολπο που βοηθησε εμενα με τη βουλιμια του αντιψυχωσικου ειναι οτι ετρωγα φρουτα και λαχανικα για να χορταινω.Βεβαια ωρες-ωρες ηθελα ζαχαρη τοσο πολυ που θα γκρεμιζα το σπιτι για να τη βρω!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ενα κολπο που βοηθησε εμενα με τη βουλιμια του αντιψυχωσικου ειναι οτι ετρωγα φρουτα και λαχανικα για να χορταινω.Βεβαια ωρες-ωρες ηθελα ζαχαρη τοσο πολυ που θα γκρεμιζα το σπιτι για να τη βρω!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •