μυνημα αισιοδοξιας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63

    μυνημα αισιοδοξιας!

    Περασε περιπου εναμησι ετος απο το τελευταιο μου ποστ και νομιζω πως ηρθε ο καιρος να πω ποσο σημαντικες αλλαγες εχουν συμβει στη ζωη μου.
    Ο λογος που το κανω ειναι για να δειξω σε πολλους γονεις πως οτι δυσκολια και αν περναμε με τα παιδια μας, οταν προσπαθουμε και δεν το βαζουμε κατω σιγουρα υπαρχει μεγαλη βελτιωση και η διαθεση μας απο "κακο χαλι" οπως συνηθιζα να λεω μπορει να γινει και "καλη".
    Οι δυσκολιες μας ηταν πολλες, για την ακριβεια στο καταλογο ειχαν προστεθει και αλλα προβληματα, η ενταξη μας στα νηπια ηταν οδυνηρη και γενικως η καθημερινοτητα αβασταχτη μερικες φορες.
    Σταματησα να κολλαω στους τιτλους που μας εδωσαν παιδοψυχιατροι και παιδοψυχολογοι, αλλεργιολογοι και παιδιατροι.
    Κοιταξα το προβλημα βαθια στην ριζα του και αντι να ασχολουμε αν λεγεται υπερκινητικοτητα ή δυσπραξια, αισθητηριακες δυσλειτουργιες, ασθμα ή βρογχιολιτιδα προτιμησα να δω τι μπορω να κανω και βελτιωσουμε το τροπο ζωης μας.
    Βρηκα τους καταλληλους θεραπευτες και μεγαλη υπομονη και επιμονη αυτη τη στιγμη ειμαστε σε θεση να καμαρωνουμε για το αποτελεσμα της προσπαθειας μας!
    Μην φανταστειτε πως εγιναν αυτες οι αλλαγες εγιναν με μαγικο τροπο ή πως πηραμε ενα μαγικο χαπι και ολα αλλαξαν!
    Εγιναν με σκληρη δουλεια και μεγαλη προσπαθεια...με πολυ τρεξιμο...διαβασμα ...υπομονη και οτι αλλο ηταν αναγκαιο.
    Πολλες προσπαθειες μας ηταν αποτυχημενες αλλα δεν το βαζαμε κατω...ξαναμαζευαμε τις χαμενες μας δυναμεις και προσπαθουσαμε να βρουμε σε αλλο μονοπατι τη λυση.
    Ενα πραγμα καταλαβα καλα πως οταν προσπαθεις βρισκεις παντα την λυση...πρεπει ομω το κινητρο να ειναι μεγαλο αλλιως ευκολα κουραζεσαι και τα παρατας.
    Στην δικη μου περιπτωση το κινητρο ειναι η κορη μου...και πιστεψτε με ειναι το σημαντικοτερο πραγμα στην ζωη μου μαζι με την οικογενεια μου φυσικα!
    Μπορει να μην εκανα ολα οσα ονειρευτηκα, δουλεια, διασκεδαση, καλοπεραση κλπ αλλα σιγουρα το σημαντικοτερο μου στοχο τον πετυχα και αυτο ειναι το παιδι μου να ειναι καλα!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Πολύ εμψυχωτικό και αισιόδοξο μήνυμα.
    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Κική μου χαίρομαι πολύ για όσα έγραψες.Θυμάσαι πριν κανα χρόνο που τα λέγαμε στο τσατ πόσο πιεσμένη αισθανόσουν? Ευχομαι όλα να πάνε καλά. Εγώ περιμένω το δεύτερο παιδάκι και ελπίζω κι εγώ τα πράγματα να καλυτερέψουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    μπράβο κική. Το μήνυμά σου είναι πολύ βοηθητικό για εμένα και μου δίνει κουράγιο...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    demetrios38 και εγω θυμαμαι που τα λεγαμε, σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...αντε με το καλο να ερθει και το δευτερο υγιεστατο πανω απο ολα!
    Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!
    Ευχομαι ολοι σας, ειτε ειστε γονεις ειτε εχετε αλλου ειδους προβληματα, να σας πανε ολα καλα και να βρειτε το δρομο σας!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by κικη


    Ενα πραγμα καταλαβα καλα πως οταν προσπαθεις βρισκεις παντα την λυση...
    απο τις μεγαλυτερες αληθειες που εχω σκεφτει ποτε μου, για οποιοδηποτε προβλημα......

    Η θεληση του ανθρωπου ειναι απλα ανικητη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by krino

    Η θεληση του ανθρωπου ειναι απλα ανικητη!
    Ειδικά άμα έχεις και την κατάλληλη βοήθεια
    Originally posted by κικη
    ............
    Βρηκα τους καταλληλους θεραπευτες και μεγαλη υπομονη και επιμονη αυτη τη στιγμη ειμαστε σε θεση να καμαρωνουμε για το αποτελεσμα της προσπαθειας μας!
    .........
    !!Κική σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας την αισιοδοξία σου!!
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Το πιο αισοδοξο μηνυμα που εχω διαβασει

    Ενα μεγαλο μπραβο απο μενα.......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Σε ευχαριστω πολυ...αλλοστε αυτος ηταν ο λογος που το εγραψα;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    σ ευχαριστουμε πολυ κικη για οσα εκανες - και απο εδω -;)

    να στε καλα και εσυ και το κουκλι σου

    φιλακια πολλα
    Dum spiro spero (?)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •