Περι εξυπνάδας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770

    Περι εξυπνάδας!

    Η μαμά μου, αλλά και ο πνευματικός μου λένε ότι είμαι η πιο έξυπνη κοπέλα από όλες τις φίλες μου και όλες τις κοπέλες τις εκκλησίας που έχουνε γνωρίσει και η μαμά μου ούτε ο πνευματικός είναι χαζοί λέτε να έχουν δίκαιο;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Η μαμά μου, αλλά και ο πνευματικός μου λένε ότι είμαι η πιο έξυπνη κοπέλα από όλες τις φίλες μου και όλες τις κοπέλες τις εκκλησίας που έχουνε γνωρίσει και η μαμά μου ούτε ο πνευματικός είναι χαζοί λέτε να έχουν δίκαιο;
    Γεια σου αγαπητή μου. Ωραίο ψευδώνυμο έχεις επιλέξει. Τα δελφίνια είναι από τα πιο έξυπνα όντα, οπότε βαθειά μέσα σου γνωρίζεις την απάντηση σε αυτό που μας ρωτάς.

    Γεννήθηκες με την δυνατότητα να είσαι έξυπνη, και για να παρατηρούν την εξυπνάδα σου, τόσοι άνθρωποι, κάτι βλέπουν. Δεν βρίσκω νόημα στο να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους υπόλοιπους, διότι ο καθένας είναι ξεχωριστός. Το δύσκολο κομμάτι είναι να είσαι Έξυπνη (Εκτός Ύπνου/Εκτός Ύπνωσης) όλη την ημέρα. Μπορείς να το πετύχεις; Εγώ δεν το έχω καταφέρει ακόμα.

    Ο άνθρωπος που είναι μεταφορικά Εκτός Ύπνου, δεν είναι χαμένος στις φαντασιώσεις του μυαλού του. Το παρελθόν και το μέλλον αποτελούν φαντασία, οπότε μόνο ο επικεντρωμένος στο Παρόν είναι έξυπνος. Για να είσαι Εκτός Ύπνου (Ύπνωσης) πρέπει να μην ζεις την καθημερινότητα με αφηρημένο τρόπο. Πολλοί άνθρωποι κάνουν αυτοματοποιημένα μια δουλειά, οδηγούν, μαγειρεύουν κτλ. Αναλαμβάνει ο υποσυνείδητος νους τους να κάνει σαν ρομπότ την δουλειά και είναι αφηρημένοι, ονειροπολούν ή είναι χαμένοι στον κόσμο των αισθήσεων. Αφήνουν την ζωή τους να κυλάει στον αυτόματο πιλότο. Ο Αληθινά Έξυπνος άνθρωπος κάθε τι που κάνει το κάνει συνειδητά, ζει στον παρόν και αναγνωρίζει ότι δεν είναι οι πέντε αισθήσεις του, αλλά έχει τις πέντε αισθήσεις. Ο Έξυπνος άνθρωπος δεν γίνεται ένα με τον υλικό κόσμο, αλλά ζει την ζωή του αφυπνισμένος ως ο Παρατηρητής των εμπειριών του.

    Ένας τρόπος για να μην είμαστε διασκορπισμένοι άλλου, είναι να βρίσκουμε το Κέντρο του Αληθινού Εσώτερου Εαυτού μας. Όταν ζούμε στο Τώρα και δεν είμαστε διασκορπισμένοι, τότε δεν κάνουμε και συχνά λάθη. Αν για παράδειγμα είμαστε στη δουλειά, αλλά η σκέψη μας είναι χαμένη στους φόβους μας, ή στο τι θα κάνουμε όταν γυρίσουμε σπίτι, τότε είναι πιθανό να μιλάμε στο τηλέφωνο με έναν πελάτη που δίνει μια παραγγελία και να σημειώσουμε λάθος την παραγγελία του. Που είχαμε το μυαλό μας; Λοιπόν, ο άνθρωπος που επιδιώκει την εξυπνάδα, σπάνια κάνει λάθη.

    Ο μέσος άνθρωπος ζει την καθημερινότητα του σε ύπνωση, είναι υπνωτισμένος από το σύστημα. Ο υπνωτισμένος άνθρωπος είναι η χαρά του κάθε διαφημιστή, διότι είναι εύκολα χειραγωγήσιμος. Ας προσπαθήσουμε να μας γίνει συνήθεια να βγαίνουμε όσο περισσότερο γίνεται από την ύπνωση. Άλλωστε την νύχτα έχουμε άφθονο χρόνο για να κοιμηθούμε κανονικά, δεν χρειάζεται να το κάνουμε και την ημέρα!

    Μη συσχηματίζεσθε τω αιώνι τούτω.
    The Daydreaming Kills the Clever man. Wake Up!
    Last edited by Nox; 06-07-2016 at 21:55.
    Ho Drakon Ho Megas

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχουν σημαντικοτερα προσοντα απο την εξυπναδα , ειναι υπερτιμημενη ...............

Similar Threads

  1. Περί αμφιφυλοφιλίας
    By foufoutos32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-06-2021, 19:55
  2. ΠΕΡΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2013, 13:54
  3. Περι ευθιξίας.....
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 155
    Last Post: 05-05-2011, 16:36
  4. Περι σχεσεων...
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2011, 01:38
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •