Θέλω να πάω ψυχίατρο αλλά δε μπορώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Θέλω να πάω ψυχίατρο αλλά δε μπορώ!

    Καλημέρα.
    Έχω φτάσει σε ένα αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Γράφω εδώ γιατί δεν έχω που αλλού να απευθυνθώ (από παντού δέχομαι μόνο κριτική).

    Όπως είχα πει και σε άλλο θέμα, πήγαινα 10 χρόνια ψυχολόγο αλλά έχω σταματήσει εδώ και 3-4 χρόνια.
    Έχω μια κατάθλιψη και έχω παραιτηθεί από τα ΠΑΝΤΑ! (φάρμακα δεν έχω πάρει ποτέ και ούτε θέλω)
    Δε χαίρομαι με τίποτα, όλα μου φαίνονται μάταια, και επιπλέον έχω και κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές που πρέπει να τελειώσω και διαιωνίζω για χρόνια...
    Σκέφτομαι ότι δεν αντέχω άλλο και θέλω να πάω σε ψυχίατρο, αν και δε θα μου λύσει τους λόγους που με έφτασαν σε αυτό το σημείο (δουλειά που αναγκάζομαι να κάνω και σιχαίνομαι, αυτοάνοσο νόσημα, φιλοδοξία και όνειρα που είχα σχετικά με αυτό που θέλω να κάνω που δεν πραγματοποιούνται).
    Αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος. (ήταν περίπου επιλογή μου που δε δούλεψα)

    Απ'την άλλη δεν θέλω να ζητάω λεφτά από τους γονείς μου (θα μπορούσαν να μου δώσουν από αυτά που είναι στην άκρη για μένα) γιατί όλο για λεφτά λενε και ότι δεν έχουμε και τί θα κάνουμε και όλο τα κόβουν κτλ, και απ'την άλλη δεν θέλω να τους στενοχωρώ γιατί παίρνουν "του θανατά" οτιδήποτε, ακόμα και τα πιο ασήμαντα πράγματα, αγχώνονται με το παραμικρό!
    Ξέρω, ότι αν πω ότι θέλω να πάω ψυχίατρο, η μάνα μου δεν θα κοιμάται τώρα και θα με παίρνει και 500 τηλέφωνα τη μέρα (είναι ο τύπος της δεσποτικής, υπερπροστατευτικής μάνας)

    Δεν ξέρω τι να κάνω...

    Θα μπορούσα να κάνω υπομονή μέχρι Οκτώβριο-Νοέμβριο που μάλλον όπως φαίνεται θα ξαναδουλεύω και θα βγάζω λεφτά για να πηγαίνω σε ψυχίατρο, αλλά είναι στη μέση και αυτό με τις σπουδές που επείγει.
    (υποτίθεται δε δούλεψα αυτή τη χρονιά για να κάτσω να κάνω τη δουλειά που έχω).
    Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα βάλω όλα στην άκρη και να ασχοληθώ με την εργασία που έχω να κάνω αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο αυτή τη στιγμή.

  2. #2
    Γεια σου titanic! κοιτα τι μπορεις να κανεις.Μπορεις να απευθυνθεις στο κοινωνικο ιατρειο αλλυλεγγυης της περιοχης σου (εχουν ψυχιατρο) και δεν εχεις καμια οικονομικη επιβαρυνση.Επισης αν δεν εχεις ασφαλεια ΙΚΑ μπορεις να βγαλεις Προνοια καλυπτει τα παντα σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια της χωρας μας (φαρμακα, νοσηλεια κτλ)

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Είχα πάει παλιά σε κέντρο ψυχικής υγείας (πριν αρχίσω με την ψυχολόγο), αλλά από την πρώτη φορά μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε ψυχολόγο-ψυχίατρο.
    (δε μου φάνηκαν και πολύ σόι έτσι κι αλλιώς).
    Ασφάλεια ΙΚΑ έχω.
    Εννοείς θα μπορούσα να πηγαίνω σε ψυχίατρο στο νοσοκομείο;
    Πάλι μου φαίνεται ότι δε θα σε προσέχουν εκεί, επειδή είναι δωρεάν κτλ. και ποιός ξέρει τι σόι γιατροί είναι εκεί...
    Ήθελα να πάω σε έναν συγκεκριμένο που μου έχει προτείνει ένας φίλος μου που πήγαινε ο ίδιος για να κάνω σοβαρή δουλειά, αν τύχει και ταιριάξουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574

    διευθύνσεις κοινωνικών ιατρείων

    άλλα είναι το κέντρα υγείας άλλα τα κοινωνικά ιατρεία.
    τα κοινωνικά ιατρεια-φαρμακεία δημιουργούνται από εθελοντές (ιατρους και μη) για να αντιμετωπιστουν ζητήματα υγείας για κόσμο που είναι ανασφάλιστος,άνεργος, αδυνατεί να πάρει φάρμακα...

    ενδεικτικά και αν εισαι αθήνα όπου θες μπορεις να πας. Τσεκαρε μονο αν χρειαζεται να παρεις τηλεφωνο για το ψυχιατρικό (σε μερικά χρειαζεται)

    1. http://kifiliou.blogspot.gr/search/l...81%CF%8E%CE%BD
    2. https://ergatikilesxi.wordpress.com/...3%CE%B3%CF%85/
    3. http://iatreioapa.blogspot.gr/
    4. http://www.kifa-athina.gr/%CE%B3%CE%...1%CE%BF%CE%B9/
    5. http://kifa-nsmirnis.gr/wp/%CE%B5%CE...F%CE%B1%CF%82/
    6. https://iatreioallperisteriou.wordpress.com/
    7. http://k-iatreio.blogspot.gr/

  5. #5
    Titanic μην πεφτεις στην παγιδα οτι επειδη καποιος ειναι ιδιωτης ειναι και καλος γιατρος και εκτος απ'αυτο σχεδον ολοι οι γιατροι που ειναι στο δημοσιο εχουν και δικο του ιδιοτικο γραφειο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Titanic μην πεφτεις στην παγιδα οτι επειδη καποιος ειναι ιδιωτης ειναι και καλος γιατρος και εκτος απ'αυτο σχεδον ολοι οι γιατροι που ειναι στο δημοσιο εχουν και δικο του ιδιοτικο γραφειο!
    Πολύ σωστό!!!

  7. #7
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Titanic μην πεφτεις στην παγιδα οτι επειδη καποιος ειναι ιδιωτης ειναι και καλος γιατρος και εκτος απ'αυτο σχεδον ολοι οι γιατροι που ειναι στο δημοσιο εχουν και δικο του ιδιοτικο γραφειο!
    Ναι, δεν αντιλέγω σε αυτό, ΑΛΛΑ
    αυτό που ίσως εννοούσα περισσότερο είναι ότι όταν είναι δωρεάν ο ίδιος ο καταρτισμένος γιατρός, αυτός με το ιδιωτικό γραφείο δε θα σε προσέξει και πολύ, ενώ αν πας στο ιδιωτικό του γραφείο και πληρώσεις θα σε προσέξει.
    Τουλάχιστον η εμπειρία μου με γιατρούς (μη ψυχιάτρους), αυτό μου έχει δείξει..

    black_adder ευχαριστώ, το έψαξα και εγώ λίγο. Δεν ξέρω, λίγο διστάζω να πάω σε κάποιον που δεν τον ξέρω καθόλου σε σύγκριση με κάποιον που μου τον προτείνουν (και έχω πάει και γω μια φορά, και μίλησε και μια φορά με την ψυχολόγο μου και απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ καταρτισμένος. Τώρα άλλο βέβαια αν θα μου ταίριαζε, γιατί δεν μας ταιριάζουν και όλοι)
    Δεν ξέρω τώρα κι αν αυτοί είναι πιο πολύ για επιφανειακά πρόσκαιρα προβλήματα (πχ. δεν έχω δουλειά, χώρισα με τη σχέση μου κτλ) και όχι να κάτσεις να κάνεις δουλειά σχετικά με σοβαρά προβλήματα που είναι βαθιά ριζωμένα από την παιδική ηλικία και χρίζουν ψυχανάλυσης και άλλων τέτοιων διαδικασιών.
    Τουλάχιστον αυτό κάπως κατάλαβα και από αυτούς που είχα πάει στο κέντρο ψυχικής υγείας.
    Διαφορετικά γιατί να με διώξουν από την πρώτη φορά που πήγα;
    Είδαν ότι έχω μάλλον κάτι σοβαρό και χρειάζομαι κάτι άλλο..

  8. #8
    Titanic τι να σου πω...εγω εχω μεινει ευχαριστημενη απο το δημοσιο αλλα ειναι και σε τι γιατρο θα πεσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    δεν ξέρω αλλά από αυτά που γράφεις, καθε πρόταση που γίνεται την αρνεισαι με διαφορα επιχειρήματα (συν ότι δεν θες να παρεις φάρμακα) μου δίνεις την εντύπωση οτι δεν θες να πας σε ψυχίατρο. Δεν ειναι κακο αφού ετσι αισθάνεσαι.Στην προκειμενη μαλλον πρέπει να ψαξεις για κάποιο ψυχολόγο. Πάντως το να αρχίσεις να μιλάς σε κάποιον για το τι σε προβληματίζει είναι ανακουφιστικό από μόνο του γιατι το μοιράζεσαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτα που λεσ δεν ειναι για γιατρο εισαι εσυ η ζωη κ οι επιλογεσ σου οποιοσ φοβαται πεφτει κ κοιμαται κοινωσ μαλλον πρεπει να απογαλακτιστεισ λιγο κ λιγο να το παρεισ αποφαση οτι κατι πρεπει να κανεισ με τη ζωη σου εσυ κι οχι ο φουφουτοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Titanic τι να σου πω...εγω εχω μεινει ευχαριστημενη απο το δημοσιο αλλα ειναι και σε τι γιατρο θα πεσεις.
    Όταν λες δημόσιο τί εννοείς;
    Σε νοσοκομείο ή σε αυτά τα κέντρα αλληλεγγύης;


    Black_adder
    φάρμακα δεν θέλω να πάρω, γιατί εκτός από παρενέργειες που ακούω ότι έχουν, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να επηρεάσουν κάποιες βιολογικές παραμέτρους στις αιματολογικές εξετάσεις. Αν γίνει αυτό, τότε πρέπει να σταματάω το φάρμακο που παίρνω για το αυτοάνοσο και τότε κλάφτα!
    Είδα και έπαθα 4-5 χρόνια να διατηρούνται σε ένα καλό επίπεδο οι εξετάσεις μου για να μπορώ να παίρνω το φάρμακο. Τώρα, ούτε depon δε θέλω να παίρνω παραπάνω.

    elis δεν κατάλαβα αυτό που λες "Αυτα που λεσ δεν ειναι για γιατρο"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα στο ξαναπω στη ζωη μετα απο μια ηλικια πρεπει να παρουσιαζεισ κατι ειτε αυτο ειναι σπουδεσ ειτε αυτο ειναι δουλεισ ειτε εθελοντισμοσ ειτε καλλιτεχνικα ειτε οτιδηποτε προφανωσ το αυτοανοσο δε σ αφηνει να εισαι καλοσ σε αυτα που θελεισ προφανωσ πρεπει με κατι να ασχοληθεισ μεχρι να βελτιωθει η υγεια σου προφανωσ αμα δεν κανεισ τιποτα δε θα γινει κ τιποτα νομοσ ζωησ ειναι οτι οταν κινεισαι κατι θετικο θα συμβει μπορει κ πεντε μαλακιεσ ακομα αλλα αυτοσ ειναι ο νομοσ ο νομοσ λοιπον λεει οτι μετα τα τριαντα κατι πρεπει να παρουσιαζεισ εστω κι αν αυτο δε σ αρεσει κ ο αλλοσ νομοσ ειναι οτι πρεπει να δρασεισ μπασ κ γινει αυτο που θελεισ καποτε αυτοι οι δυο νομοι ειναι καθολικοι κ παγκοσμιοι κ ισχυουν για τισ ζωεσ ολων μασ εκει κολλαει το οποιοσ φοβαται πεφτεικ κοιμαται καλη τυχη στο ταξιδι σου σε αυτο που λεμε ζωη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Titanic τι να σου πω...εγω εχω μεινει ευχαριστημενη απο το δημοσιο αλλα ειναι και σε τι γιατρο θα πεσεις.
    Μπορείς να μου πεις με προσωπικό μήνυμα σε ποιόν πήγες και είσαι ευχαριστημένη;

  14. #14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα στο ξαναπω στη ζωη μετα απο μια ηλικια πρεπει να παρουσιαζεισ κατι ειτε αυτο ειναι σπουδεσ ειτε αυτο ειναι δουλεισ ειτε εθελοντισμοσ ειτε καλλιτεχνικα ειτε οτιδηποτε προφανωσ το αυτοανοσο δε σ αφηνει να εισαι καλοσ σε αυτα που θελεισ προφανωσ πρεπει με κατι να ασχοληθεισ μεχρι να βελτιωθει η υγεια σου προφανωσ αμα δεν κανεισ τιποτα δε θα γινει κ τιποτα νομοσ ζωησ ειναι οτι οταν κινεισαι κατι θετικο θα συμβει μπορει κ πεντε μαλακιεσ ακομα αλλα αυτοσ ειναι ο νομοσ ο νομοσ λοιπον λεει οτι μετα τα τριαντα κατι πρεπει να παρουσιαζεισ εστω κι αν αυτο δε σ αρεσει κ ο αλλοσ νομοσ ειναι οτι πρεπει να δρασεισ μπασ κ γινει αυτο που θελεισ καποτε αυτοι οι δυο νομοι ειναι καθολικοι κ παγκοσμιοι κ ισχυουν για τισ ζωεσ ολων μασ εκει κολλαει το οποιοσ φοβαται πεφτεικ κοιμαται καλη τυχη στο ταξιδι σου σε αυτο που λεμε ζωη
    Και αν αυτο που ονειρεύομαι να κάνω και με γεμίζει απόλυτα στη ζωή μου εμποδίζεται από κάποιους εξωτερικούς παράγοντες, τί γίνεται τότε;
    Αν εγώ πχ. θέλω διακαώς να γίνω αστροναύτης αλλά από την άλλη είμαι αναγκασμένος για τον α, β λόγο να μείνω στην Ελλάδα, όσο και να χτυπιέμαι είναι ανώφελο. Γιατί πολύ απλά δε γίνεται να γίνεις (προφανώς) αστροναύτης στην Ελλάδα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by titanic View Post
    Όταν λες δημόσιο τί εννοείς;
    Σε νοσοκομείο ή σε αυτά τα κέντρα αλληλεγγύης;


    Black_adder
    φάρμακα δεν θέλω να πάρω, γιατί εκτός από παρενέργειες που ακούω ότι έχουν, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να επηρεάσουν κάποιες βιολογικές παραμέτρους στις αιματολογικές εξετάσεις. Αν γίνει αυτό, τότε πρέπει να σταματάω το φάρμακο που παίρνω για το αυτοάνοσο και τότε κλάφτα!
    Είδα και έπαθα 4-5 χρόνια να διατηρούνται σε ένα καλό επίπεδο οι εξετάσεις μου για να μπορώ να παίρνω το φάρμακο. Τώρα, ούτε depon δε θέλω να παίρνω παραπάνω.

    elis δεν κατάλαβα αυτό που λες "Αυτα που λεσ δεν ειναι για γιατρο"
    Εγω πηγαινω στο Νοσοκομειο της πολης μου για ψυχιατρο και ειναι πολυ καλος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρωκτικό σεξ-θέλω αλλά δε μπορώ
    By kokkinoskoufitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 154
    Last Post: 01-09-2019, 20:23
  2. Replies: 19
    Last Post: 15-12-2015, 02:45
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!
    By weirdthings in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 18-02-2014, 02:14
  4. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By donald in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2012, 22:24
  5. Θέλω αλλά δεν μπορώ... νομίζω...
    By Naranja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2006, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •