Τι να κάνω όταν η δυστυχία επιμένει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

    Τι να κάνω όταν η δυστυχία επιμένει.

    Από τα 25 μου είμαι δυστυχισμένη και η δυστυχία επιμένει μέχρι και τώρα ..... τόσα χρόνια και δεν κατάφερα να είμαι ευχαριστημένη από την ζωή μου .... τι φταίει μήπως είμαι κακός άνθρωπος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Οχι,όλοι οι άνθρωποι έχουν κάποια δυστυχία,εν μέρει είναι στο χέρι μας να την αλλάξουμε.Εσύ απλά δεν θέλεις!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Κατά κύριο λόγο είναι η ποιότητα των σκέψεών μας που μας κάνει χαρούμενους ή όχι. Δεν λέω ότι οι εξωτερικοί παράγοντες δεν υπάρχουν και δεν μας επηρεάζουν, αλλά και πάλι είναι το πως εμείς τους επεξεργαζόμαστε και τους ερμηνεύουμε.
    Με τον τρόπο που μιλάς και χωρίς καν να σε ξέρω, μπορώ να σε φανταστώ απο τα 25 σου να σκέφτεσαι συνέχεια και συνέχεια κάθε μέρα, σαν να έχεις βάλλει μια μικρή κασετούλα μέσα στο κεφάλι σου και να παίζει ένα συνεχόμενο, "είμαι δυστυχισμένη" και να επικεντρώνεσαι σε αυτό ολοκληρωτικά, και ουσιαστικά με το κάθε τι γύρο σου που μπορεί να σε επιβεβαιώσει ότι είσαι δυστυχισμένη εσύ αυτό και θα προσέξεις.
    Δηλαδή, ακόμα και εάν σου συνέβει ή εάν πέτυχες κάτι ευχάριστο εσύ, είτε θα το αγνόησες είτε με κάποιον τρόπο θα έβγαλες κάτι αρνητικό απο αυτό.
    Και είμαι σίγουρος ότι μέσα σε ένα 2ωρο αν μιλούσαμε θα έβγαζες πολλά (μικρά ή και μεγάλα) πράγματα που πέτυχες

    1) Άρχισε να αλλάζεις τον τρόπο σκέψεις σου και αυτό θα σου αλλάξει τη ζωή σου.
    Οι σκέψεις μας δεν είναι απλά κάτι το ιδεατό που υπάρχουν κάπου ξέχωρα απο εμάς. Προέρχονται απο μας και επηρεάζουν είτε θετικά ειτε αρνητικά όλο τον οργανισμό μας (αναλογα με το τι σκεφτόμαστε). Σκέψεις μας, επηρεάζουν μέχρι και τα κύτταρα του σώματός μας, και σκέψου ότι έχουμε κάτι δισεκατομμύρια. Σκέψου πως ΚΑΘΕ αρνητική σκέψη που κάνεις γενικά και ιδιαίτερα για τον εαυτό σου, ειναι σαν πίσσα που μένει μέσα σου που σε βαραίνει, σε μαυρίζει και σε σαπίζει, και σε φτάνει σε ενα βαθμό να κατηγορείς τον εαυτό σου, ότι είσαι κακιά. Αλλαξε αυτόν τον τρόπο σκέψεις. Δεν είναι το συμβάν που σου συνέβει, σου συμβαινει και θα σου συμβεί, είναι το πως θα το ερμηνεύσεις.

    2) Άρχισε να βρίσκεις τις αυτόματες αρνητικές σκέψεις που κάνεις
    Όταν νιώσεις άσχημα για κάτι, κάτσε και πες στον εαυτό σου, τι σκέψεις περνούν απο το μυαλό μου τώρα; Τι σκέφτομαι για μένα τώρα; Και τελικά πως αισθάνομαι με αυτήν τι σκέψη;

    Ούτε το 1 ούτε και το 2 είναι εύκολα. Μην το σκεφτείς καν. Χρειάζεσαι αρκετή προσωπική δουλειά, αν θες να αλλάξεις

    Καλή σου συνέχεια

Similar Threads

  1. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ
    By Chaos60 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 27-01-2015, 21:13
  2. τι να κάνω όταν μου λένε ψέματα?
    By garifallia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 30-11-2014, 20:41
  3. Δυστυχια
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-02-2013, 19:09
  4. Δυστυχια
    By *Ghost* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2011, 16:06
  5. Μελαγχολια που επιμενει...
    By Mariah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2009, 04:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •