ομοιοπαθητικη!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    ομοιοπαθητικη!!!

    Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω ποσοι απο εσας εχουν ασχοληθει με εναλλακτικη μορφη θεραπειας της καταθλιψης και συγκεκριμενα την ομοιοπαθητικη, ως εναλλακτικη ιατρικη... διαβαζωντας απο αλλα μελη ειδα οτι καποιοι αισθανθηκαν οτι η ομοιοπαθητικη οντως του βοηθησε και με το παραπανω και δεν επεστρεψαν ξανα πισω στην συμβατικη ιατρικη, με τα αντικαταθλιπτικα και με τα αγχολυτικα, με τιποτα και για κανεναν λογο... Ωστοσω υπαρχουν και ανθρωποι που με το που την δοκιμασαν αμεσως ξαναγυρισαν πισω στις συνταγες του ψυχιατρου!! Εγω πηρα την αποφαση να δοκιμασω αν και σε μενα θα με βοηθησει...εχω ενα μηνα τωρα, αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος πως εχει υπαρξει καποια διαφορα, αν και συμφωνα με τον ομοιοπαθητικο μου θα αργησω να γινω καλα, εφοσον εξακολουθω να παιρνω και την αγωγη του ψυχιατρου, απλα το θεμα ειναι πως δεν τα κοβεις αυτα τα σκευασματα, ξαναξ ξερω εγω, μπαμ και εξω αλλα σιγα-σιγα...Θα ηθελα να με απαντησουν ατομα που την εχουν δοκιμασει ή συνεχιζουν να την δοκιμαζουν ως εναλλακτικη μορφη θεραπειας, για ανταλλαγη αποψεων...Γιατι με φαινεται καπως περιεργω να γινω καλα με ενα φαρμακο που παιρνω και καθε βδομαδα που ερχεται...Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πρεπει να πεσεις σε πολυ καλο ομοιοπαθητικο , για να δεις αποτελεσματα , και ο μονος τροπος να τον κρινεις , ειναι ειτε μεσω γνωστου που εχει παει κι εχει δει αποτελεσματα , το καλυτερο , ειτε εκ του αποτελεσματος ......................παντως με φαρμακα , αντικαταθλιπτικα , ποτε δεν εγινε καποιος καλα ......

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το θεμα ειναι Μακ πως ελπιζω να εχει να κανει η ομοιοπαθητικη με την ιατρικη που προσφερει το ομοιοπαθητικο σκευασμα και οχι την ποιοτητα του ομοιοπαθητικου γιατρου!!! Οπως και συμβαινει και με τους ψυχιατρους, οσο καλος να θεωρειται ενας ψυχιατρος δεν ειναι αυτος που θα σε γιατρεψει αλλα το αντικαταθλιπτικο που θα σε γραψει...Και αυτο το ξερεις πολυ καλα και μονος σου!!! Αν και η λεξη ψυχιατρος πρεπει να βγει απο το ειδικοτητα του γιατρου, καθως κανενας ψυχιατρος οτι αντικαταθλιπτικα και να εχει δωσει δεν εχει θεραπευσει καποιες ψυχες.....Και ας μην παμε μακρυα, ας ξεκινησουμε απο εμενα, απο τον δικο μου ψυχισμο!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    τ!!! Οπως και συμβαινει και με τους ψυχιατρους, οσο καλος να θεωρειται ενας ψυχιατρος δεν ειναι αυτος που θα σε γιατρεψει αλλα το αντικαταθλιπτικο που θα σε γραψει...Και αυτο το ξερεις πολυ καλα και μονος σου!!! !!
    Λαθος εντυπωση εχεις menis , υπαρχουν μια ντουζινα αντικαταθλιπτικα , εχεις την εντυπωση , οτοι ο καλος ψυχιατρος ' σε κοβει ' , και λεει , ' α , αυτουνου του παει το το Χ αντι/κο ' , οχι βεβαια , πειραματα κανει , που να ξερει πιο αντικ/κο σου παει , δοκιμαζει , και αν πιασει , επιασε , αν δεν πιασει , στο αλλαζει , η σου προσθετει καποιο αντιψυχωτικο για ενισχυση , ταχουμε σπουδασει αυτα , μην κοιτας εσυ που εισαι νεος στην καταθλιψη ........................................ δεν εχει ανακαλυφθει η φαρμακευτικη αντιμετωπιση της καταθλιψεως , οι ψυχιατροι ειναι για αλλες ασθενειες , μετα απο 15 χρονια χρησης αντ/κων , ξερω ακριβως και οσα ξερει κι ο γιατρος , ξερω ναναγνωριζω τα συμπτωματα του σεροτονινεργικου συνδρομου , ξερω να συνδυαζω δυο ssris , παροτι επισημως δεν συνδυαζονται , αν δεν μειχε εθισει ο προηγουμενος γιατρος/εγκληματιας στα ζαναξ , δεν θα πηγαινα καν σε ψυχιατρο , θα εκανα μονος τα πειραματα μου .........................
    Last edited by Macgyver; 08-07-2016 at 18:09.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    16
    Η ομοιοπαθητική είναι κατάλληλη για την αντιμετώπιση μόνο ορισμένων παθήσεων να το πω έτσι.Εξαρτάται βέβαια να σου δώσει το κατάλληλο "φάρμακο",γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν περισσότερα για τη αντιμετώπιση μιας κατάστασης και στην ανάλογη δοσολογία.Για παράδειγμα,ο πατέρας μου έπαιρνε επί 1 χρόνο για την αντιμετώπιση πόνων στη μέση και δεν έχει ξαναπάθει τίποτα από τότε.Η μητέρα μου πάλι,για 1μιση χρόνο έκανε θεραπεία για κρίσεις πανικού και ήταν επιτυχημένη.Εγώ που πήγα για επιληπτικές κρίσεις στον ύπνο,με χειροτέρεψαν τα ομοιοπαθητικά και αναγκαστικά στράφηκα σε φάρμακα της συμβατικής ιατρικής.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μαλιστα, τοξοτης, ναι αυτο βλεπω και εγω οτι για αγχος και καταθλιψη υπαρχουν καμια δεκαρια φαρμακα που εχει να σε δωσει...εγω μεχρι στιγμης δοκιμασα καμια 5 διαφορετικα απο αυτα... αν και το καθενα εκανε την δουλεια του λιγο ή πολυ...αν και εχω την εντυπωση πως βρηκα ποιο ηταν αυτο που με ικανοποιησε πιο πολυ και το ανεφερα στον ομοιοπαθητικο μηπως τυχον να παιρνω μονο αυτο...δηλαδη η διαρκεια της θεραπειας με ομοιοπαθητικα σκευασματα ειναι μακρά (χρονικα εννοω)...? εγω εχω ενα μηνα, αν και δεν παιρνω καθε μερα και απο κατι, συνηθως γυρω στην μια βδομαδα βαζω κατι στο στομα μου...ειναι φυσιολογικο αυτο? ειναι δυνατον το φαρμακο αφου μεταβολισθει απο το σωμα να συνεχισει να εχει θετικη επιδραση στον αργανισμο? Σορρυ, αλλα θα με πεις δεν εισαι ομοιοπαθητικος γιατρος για να μου το απαντησεις αυτο, αλλα τουλαχιστον θα ξερεις πανω-κατω απο την μητερα σου και απο τον πατερα σου ποια ειναι η συχνοτητα των φαρμακων αυτων...ευχαριστω, και αναμενω απαντηση σου!!

Similar Threads

  1. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By a+b in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2013, 11:13
  2. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 14:28
  3. ομοιοπαθητική
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-10-2011, 20:31
  4. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •