Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Όταν την είχα έκανα βόλτες πάνω κάτω μέσα στο σπίτι.Εγώ πάσχω από ψύχωση.Δεν μπορούσα να κάτσω για πολύ ώρα σε ένα σημείο.Ήταν αφόρητα κουραστικό και αρκετά επίπονο.Είχα μαγκώματα αλλά φυσικά μιλάμε για την υψηλότερη δόση αντιψυχωσικού αυτή που έπαιρνα.
    Δίνουν φάρμακο γι'αυτή την παρενέργεια,αντιπαρκινσον� �κό.Δεν μου έρχεται η ονομασία αυτού που μου έδιναν.Το σύμπτωμα φεύγει με την ελάττωση της δόσης.Τώρα εσένα είναι ήδη στο ελάχιστο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    στα 20mg zyprexa δεν ειχα καμια παρενεργεια.με το aloperidin ειχα πολλες παρενεργειες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Με τους ψυχίατρους έχετε καλές σχέσεις ? Σας καταλαβαίνουν? Η έχετε αλλάξει πολλούς? Εγώ έχω αλλάξει τρείς. Οι γονείς μού αρχίζουν να πιστεύουν ότι είμαι υπερβολικός, και ότι λίγο άγχος είναι μωρέ και θα περάσει! Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι μην πάθω επιληψία και το παρερμηνεύσω σαν δαιμονική κατοχή , και κρασάρω για τα καλά! Οπότε ο φόβος μου τροφοδοτείτε και αρχίζω να αναπτύσσω φοβίες που δεν είχα παλαιότερα , όπως μη μου έχουν κάνει μάγια και τέτοια , που έχουν ψυχωτική φύση! Το zyprexa δε βοήθησε σε αυτά. Ο γιατρός μου έδωσε ladose , και επειδή μου δημιουργούσε υπομανία , μου το γύρισε σε zyprexa , λεγοντάς μου , δεν είναι το φαρμακό σου , αλλά επειδή έχεις ευαισθησία στα Ssris , πάρε zyprexa των 2,5. Δε βγάζω άκρη! Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε? Θα την εκτιμήσω και μπράβο σας που παλεύετε και καταφέρνετε να πολεμήσετε αυτά! Ελπίζω να μπορέσω και εγώ κάποια μέρα!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σε μικρές δόσεις το αντιψυχωσικό μπορεί να έχει αντικαταθλιπτική ή αγχολυτική δράση.Η αντιψυχωσική δράση στο ζυπρέξα ξεκινά από υψηλότερες δόσεις συνήθως 10-20 mg.
    Συμβουλή μου είναι συνέχισε την θεραπεία για κάποιους μήνες.Μη περιμένεις γρήγορα αποτελέσματα αν και κάποια σημάδια βελτίωσης μέσα στις πρώτες βδομάδες μπορούν να φανούν.Μη σταματάς την αγωγή χωρίς συμβουλή γιατρού!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @ποκεμον είναι μικρή η δόση αλλά στον καθένα είναι αλλιώς
    Πες τα στο γιατρό σου αν είναι για καμιά αλλαγή η τροποποίηση της δόσης

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    εσωτερική σήψη και serios τώρα που βγήκα λίγο έξω , πέρασαν τα μαγκώματα, και ένιωσα το σώμα μου βαρύ , λές και κουβαλάω βαρίδια, εσάς όταν σας μπαίνει μια ιδέα, προσπαθείτε να την αντικαταστήσετε με κάποια άλλη? Στα 18 μου είχα ξανανιώσει έτσι , μετά υπήρξαν υφέσεις και λίγες εξάρσεις! Το μεταφυσικό όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να φύγει σαν ιδέα, και μου είπε ο γιατρός , όσο και να σου δώσω , δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσεις να πιστέυεις! Το σταμάτησα σήμερα το zyprexa , μου είπε αφού δε το θές , σταμάτα το , και έμεινα με μισό seroxat , και μισό stedon. Το stedon θέλει να μου το κόψει αλλά εγώ του λέω , με την καμία , το χρειάζομαι! Ξέρω ότι είναι το πασίγνωστο βάλιουμ , αλλά το έχω ψιλοσυνηθίσει! Ευχαριστώ παιδιά που με ακούτε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το να βάζουμε ερωτηματικά σε κάποιες ιδέες και απόψεις είτε για το περιβάλλον μας είτε για τον εαυτό μας σίγουρα όταν νοσείς από ψύχωση για παράδειγμα μετά από ένα σημείο και μετά το κάνεις.Το κάνεις γιατί πολλές από αυτές τις απόψεις και κρίσεις δεν είναι ρεαλιστικές.
    Σε μας η παράνοια είναι συχνό φαινόμενο.Έτσι όταν κάνουμε κάποιες σκέψεις παρανοϊκές κρατάμε μια πισινή από ένα σημείο και μετά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Εχείς δίκιο serios , το δύσκολο σε μένα βέβαια και σε άλλους που έχουν ιδψ , είναι ότι παλεύουν με δύο κόσμους! Ο θείος μου είχε νοσηλευτεί στο Αιγινήτειο με βαριά ψύχωση, και έγινε καλά μόλις έπιασε δουλειά , 15 χρόνια ταλαιπωριόταν. Εγώ απο τα 18 και είμαι 30.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @ποκεμον λένε ότι η ψύχωση καταλαγιαζει με τα χρόνια αλλά δεν το πολυπιστευω

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    5
    Αυτη τη στιγμη αλλαζω απο .αμπιλιφαι σε σεροκουελ.προς τοπαρον μονο θετικα εχω να πω ειμαι πιο ηρεμη και δεν χρειαζεται να παιρνω πολυ συχνα ηρεμιστικο, βεβαια ολογος που το αλλαξα ειναι οτι υπαρχςι μια πιθανοτητα να μου προκαλεσε παρορμητικη ενασχοληση με τον τζογο και αρκετα χρεη. Αν ισχυει αυτο τοτε με την αλλαγη σε σεροκουελ θα δω αλλαγη και στην συμπεριφορα απεναντι στα τυχερα παιχνιδια. Ποτε δεν περιμενα μια τετοια εκβαση στην ζωη μου απο αθτα τα φαρμακα, τι αλλο θα δω...

  11. #26
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by despina308 View Post
    Αυτη τη στιγμη αλλαζω απο .αμπιλιφαι σε σεροκουελ.προς τοπαρον μονο θετικα εχω να πω ειμαι πιο ηρεμη και δεν χρειαζεται να παιρνω πολυ συχνα ηρεμιστικο, βεβαια ολογος που το αλλαξα ειναι οτι υπαρχςι μια πιθανοτητα να μου προκαλεσε παρορμητικη ενασχοληση με τον τζογο και αρκετα χρεη. Αν ισχυει αυτο τοτε με την αλλαγη σε σεροκουελ θα δω αλλαγη και στην συμπεριφορα απεναντι στα τυχερα παιχνιδια. Ποτε δεν περιμενα μια τετοια εκβαση στην ζωη μου απο αθτα τα φαρμακα, τι αλλο θα δω...
    Άστα επειδή σκέφτομαι να βάλω και εγώ το σεροκελ.σου φέρνει κοπωση μέσα στη μερα;

  12. #27
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μηπως αισθανεσαι ωρες - ωρες μια αφυσικη κοπωση εκει που περπατας για παραδειγμα ?
    Keep_walking σου έφυγε η κοπωση από τα φάρμακα τελικα;εμένα το αντιψυχωτικο με έχει ψιλοδιαλυσει

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Εγω μετα τη πρωτη υποτροπη ξανα αρχισα το αμπιλιφαι αλλα με επιασε 75% επειτα ειχα καποιες παρενεργειες κ ο γιατρος μου το αλλαξε σε σεροκουελ. Ενιωθα απιστευτα ωραια με το σεροκουελ κοιμομουν ποιοτικα ολες οι παρενεργειες εφυγαν αναμεσα σε αλλα κ μια δυστονια στο χερι και γεμισα ενεργεια ηταν σαν να μην επαιρνα φαρμακο. Δυστυχως με το σεροκουελ εκανα δευτερη υποτροπη δεν με επιασε κ τωρα παιρνω ενα νεο φαρμακο το reagila

  14. #29
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Εγω μετα τη πρωτη υποτροπη ξανα αρχισα το αμπιλιφαι αλλα με επιασε 75% επειτα ειχα καποιες παρενεργειες κ ο γιατρος μου το αλλαξε σε σεροκουελ. Ενιωθα απιστευτα ωραια με το σεροκουελ κοιμομουν ποιοτικα ολες οι παρενεργειες εφυγαν αναμεσα σε αλλα κ μια δυστονια στο χερι και γεμισα ενεργεια ηταν σαν να μην επαιρνα φαρμακο. Δυστυχως με το σεροκουελ εκανα δευτερη υποτροπη κ τωρα παιρνω ενα νεο φαρμακο το reagila
    Πως εισαι μετά τις υποτροπές λειτουργικά.Εγω έχω δύο και έχω γεμίσει αρνητικα συμπτωματα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Πως εισαι μετά τις υποτροπές λειτουργικά.Εγω έχω δύο και έχω γεμίσει αρνητικα συμπτωματα.
    Απο το καλοκαιρι εχω ενα μηνα που σταθεροποιηθηκα. Ο γιατρος μου εδωσε μετα το σεροκουελ reagila 4,5 mg. Η δυστονια επεστρεψε ο εγκεφαλος στη δουλεια μπλοκαρονταν και σταματουσε μετα το δυωρο δεν μπορουσα να διαβασω 3 γραμμες. Χωρις να γινω απολυτως καλα απο την υποτροπη ο γιατρος το μειωσε στα 3 mg. Απο τοτε υπαρχει τεραστια βελτιωση στις παρενεργειες το αποδιδω οτι το φαρμακο ηταν μια νεα ουσια κ τη συνηθισα. Επισης σταθεροποιηθηκα δεν νιωθω καμια απειλη για νεα υποτροπη. Δυστυχως εμενα το αμπιλιφαι δεν μου ειχε κατσει καλα. Ακομα κ οταν λειτουργουσε πριν τις υποτροπες ενιωθα ανηδονια ελλειψη ενεργειας κ καθιζηση

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 11:26
  2. Abilify...το έχει ξαναπάρει κάποιος/α??
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2016, 21:40
  3. abilify ξέρει κανείς??
    By kosto30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2014, 23:00
  4. Zoloft...το εχει δοκιμασει κανεις???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-08-2013, 16:21
  5. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •