Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Απο το καλοκαιρι εχω ενα μηνα που σταθεροποιηθηκα. Ο γιατρος μου εδωσε μετα το σεροκουελ reagila 4,5 mg. Η δυστονια επεστρεψε ο εγκεφαλος στη δουλεια μπλοκαρονταν και σταματουσε μετα το δυωρο δεν μπορουσα να διαβασω 3 γραμμες. Χωρις να γινω απολυτως καλα απο την υποτροπη ο γιατρος το μειωσε στα 3 mg. Απο τοτε υπαρχει τεραστια βελτιωση στις παρενεργειες το αποδιδω οτι το φαρμακο ηταν μια νεα ουσια κ τη συνηθισα. Επισης σταθεροποιηθηκα δεν νιωθω καμια απειλη για νεα υποτροπη. Δυστυχως εμενα το αμπιλιφαι δεν μου ειχε κατσει καλα. Ακομα κ οταν λειτουργουσε πριν τις υποτροπες ενιωθα ανηδονια ελλειψη ενεργειας κ καθιζηση
    Επειδή το reagila μου το πρότεινε ο γιατρός και σκέφτομαι να το πάρω αν και ακριβό λες ότι κάνει δουλειά.Προβληματα με σκεψη ομιλια εχεις;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Ειναι σιγουρα καλυτερο απο το αμπιλιφαι. Αν το παρεις ακουσα σε μια περιπτωση ανεβασε πιεση παρακολουθησε το. Δεν εχω θεμα με σκεψη κ ομιλια τωρα κ η υποτροπη δεν φαινεται να εκανε ανεπανορθωτη βλαβη εκει. Απλα με την υψηλη δοση reagila μεχρι να το συνηθισω προκαλουνταν κοπωση στον εγκεφαλο κ δεν μπορουσα να διεκπεραιωσω τις δουλειες μου. Περασε ομως. Εαν αντιμετωπισεις τα παρεργα της υποτροπης με το φαρμακο τοτε σιγα σιγα σε βαθος χρονου θα βελτιωθεις

  3. #33
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Ειναι σιγουρα καλυτερο απο το αμπιλιφαι. Αν το παρεις ακουσα σε μια περιπτωση ανεβασε πιεση παρακολουθησε το. Δεν εχω θεμα με σκεψη κ ομιλια τωρα κ η υποτροπη δεν φαινεται να εκανε ανεπανορθωτη βλαβη εκει. Απλα με την υψηλη δοση reagila μεχρι να το συνηθισω προκαλουνταν κοπωση στον εγκεφαλο κ δεν μπορουσα να διεκπεραιωσω τις δουλειες μου. Περασε ομως. Εαν αντιμετωπισεις τα παρεργα της υποτροπης με το φαρμακο τοτε σιγα σιγα σε βαθος χρονου θα βελτιωθεις
    Οκ θενκς φίλε καλή δύναμη

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Υπαρχουν κ σωματικα φαρμακα που κανουν την ιδια δουλεια να ξερετε

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    20
    Καλησπερα σε όλους εγώ έπαιρνα το αμπιλιφαυ και πλέον παίρνω το ινβεγκα δεν είχα κούραση με το αμπιλιφαυ ούτε καταστολή είναι υο μοναδικό φάρμακο που δεν με έριχνε απλώς το αλλάξαμε γιατί στις παρενέργειες έχει την αδυναμία ελέγχου παρορμήσεως και έχω θεματάκι με τις παρορμήσεις μου
    Έχω τριπλή διάγνωση μια από αυτές είναι και ψύχωση μεγάλη ταλαιπωρία με το παραλήρημα


    Έμπαινα και παλαιότερα με άλλο νικνειμ αλλά έφαγα μπαν

  6. #36
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by James6 View Post
    Καλησπερα σε όλους εγώ έπαιρνα το αμπιλιφαυ και πλέον παίρνω το ινβεγκα δεν είχα κούραση με το αμπιλιφαυ ούτε καταστολή είναι υο μοναδικό φάρμακο που δεν με έριχνε απλώς το αλλάξαμε γιατί στις παρενέργειες έχει την αδυναμία ελέγχου παρορμήσεως και έχω θεματάκι με τις παρορμήσεις μου
    Έχω τριπλή διάγνωση μια από αυτές είναι και ψύχωση μεγάλη ταλαιπωρία με το παραλήρημα


    Έμπαινα και παλαιότερα με άλλο νικνειμ αλλά έφαγα μπαν
    Τι γνώμη έχεις για το ινβεγκα;ρε φίλε ψάχνω να προτείνω ένα στον γιατρό να μη με κάνει να νιώθω από κοπωση λες και είμαι 50 χρονών.μια βοήθεια παρακαλά.αυτο με το αμπι λαό τις παρορμησεις το είχα και εγω

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    20
    Έχω πάρει πολλά αντίψυχωσικα το ινβεγκα είναι από τα καλά ανοίγει την όρεξη πιο πολύ από το αμπιλιφαυ και σε ρίχνει λίγο στην αρχή μετά περνάει γενικά εμένα με βοηθάει πολύ στο συναίσθημα δεν βιώνω τα συναισθήματα με καταιγιστική ένταση ούτε νεύρα σε σημείο τρέλας
    Γενικά είναι καλύτερο από κάτι ζυπρεξα και ρισπερνταλ

  8. #38
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by James6 View Post
    Έχω πάρει πολλά αντίψυχωσικα το ινβεγκα είναι από τα καλά ανοίγει την όρεξη πιο πολύ από το αμπιλιφαυ και σε ρίχνει λίγο στην αρχή μετά περνάει γενικά εμένα με βοηθάει πολύ στο συναίσθημα δεν βιώνω τα συναισθήματα με καταιγιστική ένταση ούτε νεύρα σε σημείο τρέλας
    Γενικά είναι καλύτερο από κάτι ζυπρεξα και ρισπερνταλ
    Μαλιστα ίσως του το προτείνω.Γενικα πως εισαι μετά το επεισοδιο;

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    20
    Έχω κάποια συμπτώματα ακόμα αλλά είναι υπολείμματα γενικά ήρεμος είμαι κάτι ασυνήθιστο
    Έχω κι άλλες διαγνώσεις Έκτορας από ψύχωση έχω και διαταραχή προσωπικότητας και στην ζωή μου επικρατούσε χάος
    Στα ψύχραιμα δεν ήμουν απομόνωση αντίθετα ήμουν επικινδυνος

  10. #40
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by James6 View Post
    Έχω κάποια συμπτώματα ακόμα αλλά είναι υπολείμματα γενικά ήρεμος είμαι κάτι ασυνήθιστο
    Έχω κι άλλες διαγνώσεις Έκτορας από ψύχωση έχω και διαταραχή προσωπικότητας και στην ζωή μου επικρατούσε χάος
    Στα ψύχραιμα δεν ήμουν απομόνωση αντίθετα ήμουν επικινδυνος
    Μαλιστα σου εύχομαι τα καλύτερα

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    20
    Να σαι καλά επίσης

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 10:26
  2. Abilify...το έχει ξαναπάρει κάποιος/α??
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2016, 20:40
  3. abilify ξέρει κανείς??
    By kosto30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2014, 22:00
  4. Zoloft...το εχει δοκιμασει κανεις???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-08-2013, 15:21
  5. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •