Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Εχει σταματησει κανεις το abilify για αλλο αντιψυχωτικο?

    Αισθανομαι ιδιαιτερα κουρασμενος πολλες φορες και αυτο φυσικα εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα της ζωης μου.

    Αναρωτιεμαι μηπως αφηνα το ablify το οποιο μου χορηγειται εδω και χρονια και δοκιμαζα κατι αλλο.

    Αλλα δεν ξερω, θα το συζητησω με τον γιατρο που το πιο πιθανο ειναι να ειναι προθυμος να το κανει , μιας και μου εχει ριξει παλια σποντουλες για αλλαγη φαρμακου.

    Βεβαια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα , αλλαζεις φαρμακο και συνεχιζεις , οι παθοντες με αυτη την ασθενεια ξερουν για τι μιλαω....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μηπως αισθανεσαι ωρες - ωρες μια αφυσικη κοπωση εκει που περπατας για παραδειγμα ?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    όχι τιποτα... και παω και ορειβασια! περπατημα στα βουνα για ωρες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου keep!!Πως είσαι κατα τα άλλα;;Είναι ο μόνος παράγοντας που επηρεάζει την ποιότητα ζωής σου;;
    Η κόπωση είναι μια παρενέργεια των φαρμάκων ειδικά τα πρώτα χρόνια.Τώρα νομίζω είσαι σε δόση συντήρησης στα 10mg αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα και μετά μπορεί να έχει επιπτώσεις στα επίπεδα ενέργειας μας. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το διαχωρίσω αν είναι μόνο από τα φάρμακα ή και την πάθηση.
    Βασικά δες πως είναι και ο ύπνος σου και η διατροφή σου.Αν κάνεις πολλά πράγματα και δουλεύεις πολλές ώρες.Είσαι και καπνιστής αν δεν κάνω λάθος.Όλα αυτά μπορεί να έχουν κάποιες επιπτώσεις αν δεν είναι καλή η ισορροπία τους.
    Προληπτικές εξετάσεις κάνεις;;
    Συζήτα το και με τον γιατρό σου βέβαια.Τώρα στην αλλαγή φαρμάκου δεν είμαι κ ειδικός για να σου πω ότι θα αλλάξει κάτι.Μπορεί να σου φύγει η κόπωση και να προστεθεί κάτι άλλο.Δεν ξέρω.Πολύ δύσκολη απόφαση πιστεύω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    όχι τιποτα... και παω και ορειβασια! περπατημα στα βουνα για ωρες...
    Ενθαρυντικο το παραπανω :) Αντε να δουμε τι φταιει στην περιπτωση μου...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Γεια σου keep!!Πως είσαι κατα τα άλλα;;Είναι ο μόνος παράγοντας που επηρεάζει την ποιότητα ζωής σου;;
    Η κόπωση είναι μια παρενέργεια των φαρμάκων ειδικά τα πρώτα χρόνια.Τώρα νομίζω είσαι σε δόση συντήρησης στα 10mg αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα και μετά μπορεί να έχει επιπτώσεις στα επίπεδα ενέργειας μας. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το διαχωρίσω αν είναι μόνο από τα φάρμακα ή και την πάθηση.
    Βασικά δες πως είναι και ο ύπνος σου και η διατροφή σου.Αν κάνεις πολλά πράγματα και δουλεύεις πολλές ώρες.Είσαι και καπνιστής αν δεν κάνω λάθος.Όλα αυτά μπορεί να έχουν κάποιες επιπτώσεις αν δεν είναι καλή η ισορροπία τους.
    Προληπτικές εξετάσεις κάνεις;;
    Συζήτα το και με τον γιατρό σου βέβαια.Τώρα στην αλλαγή φαρμάκου δεν είμαι κ ειδικός για να σου πω ότι θα αλλάξει κάτι.Μπορεί να σου φύγει η κόπωση και να προστεθεί κάτι άλλο.Δεν ξέρω.Πολύ δύσκολη απόφαση πιστεύω.

    Ναι πρεπει να παω να κανω καμμια εξεταση αιματος , να δω τι παιζει. Εχω προσφατα που ξεμπερδεψα με το καπνισμα , το γυρισα στο ηλεκτρονικο. Πηρα λιγα κιλα και πολεμαω να τα χασω , γιατι και αυτος ειναι ισως ενας παραγοντας αρνητικος. Παντως τελος με το καπνισμα επιτελους ... δεν μπορω να το πιστεψω ακομα οτι εκλεισε αυτο το κεφαλαιο.

    Σιγουρα φταιει και η καθιστικη ζωη και η πολυωρη ενασχοληση με τον υπολογιατη μιας και ασχολουμε και επαγγελματικα με αυτον , αλλα και παλι δεν δικαιολογειτε ισως τοση κοπωση. Δεν ξερω εαν ειναι και σωματικο ή ψυχολογικο αλλα οπως το αισθανομαι ειναι " το πνευμα προθυμο αλλα το σωμα δεν μπορει" . Ευχαριστω για τις απαντησεις.

    Επισκεψη σε παθολογο , για να μου συνταγογραφησει τις καταλληλες εξετασεις αιματος ειναι η επομενη κινηση , καθως και συνεχεια της διαιτας και ολιγον τι οσο μπορω περπατημα κλπ για να μην χανω οση "φορμα" διαθετω ακομα :)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    καλησπέρα!
    να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το abilify, γιατί βλέπω ότι γνωρίζετε αρκετά πράγματα και μπορείτε να με βοηθήσετε...
    Είμαι σε 225 effexor, 100 lamictal kai 2X75 lyrica, με (γενική) διάγνωση, Generalized Anxiety Disorder με στοιχεία κατάθλιψης.
    Είμαι πολύ πεσμένος και βλέπω ότι το εφεξορ δεν δουλεύει....

    Ο γιατρός μου, μου προτείνει το abilify, σε χαμηλή δόση, μόνο και μόνο για σταθεροποίηση του συναισθήματος,
    που στη δική μου περίπτωση θα σημάνει και "ανέβασμα" του συναισθήματος....

    Είμαι όμως επιφυλακτικός, διότι πριν 3 χρόνια που είχα "προσπαθήσει" να πάρω abilify (μικρή δόση, ούτε 10mg),
    είχα παρενέργειες όπως ακαθισία (λίγη), αϋπνία (λίγη).
    Αυτό που δεν μπορούσα να "αντέξω" ήταν η "πνευματική" υπερδιέγερση, σε βαθμό που δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι με ηρεμία και συγκέντρωση...

    Στο επάγγελμά μου πρέπει να σκέφτομαι, να διαβάζω βιβλία κλπ.....
    Δεν μπορούσα να "λειτουργήσω", φοβήθηκα και το σταμάτησα μετά από 7 ημέρες.

    Τώρα το ξανασκέφτομαι....

    καμία ιδέα?
    σας ευχαριστω εκ των προτερων...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    demis εγω είμαι με abilify των 30 mg... εδώ και 5 χρονια... δεν εχω τις παρενέργειες που λες.. καποια θεματακια στο σεξουαλικο κομματι από εκει και περα όλα καλα

  9. #9
    noumac, ευχαριστω για την απαντηση....
    αυτο που φοβαμαι ειναι η περιοδος "προσαρμογης"....
    ποσες μερες περασαν μεχρι να "ισορροπησει" ο οργανισμος σου?

    εγω ειχα τα προβληματα που προανεφερα, και δισταζω....

    αν επιτρεπεται, με τι διαγνωση παιρνεις αβι?
    εχεις δοκιμασει αλλα φαρμακα?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    στην αρχη μου ειχαν δωσει το adovia ρισπεριδονη αν δεν κανω λαθος.. το επαιρνα κανα τριμηνο και ειχα τρομερες παρενέργειες... μετα από ψαξιμο μονος το αλλαξα σε abilify... μεσα σε 10-15 μερες ημουν ΟΚ..

    η διαγνωση είναι σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου... με βγαλαν τρελλο επειδή ακουγα διαφορα :) !!!

  11. #11
    ok, η εκφραση "με πειραξε" ειναι λιγο υπερβολική, γιατι ως ψυχαναγκαστικος δεν μπορω να κανω υπομονη.....
    Γι αυτο λεω να προσπαθησω παλι....

    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @παιδιά εγώ έπαιρνα το αμπιλιφαι μαζί με μεγάλη δόση αλοπεριντιν και δεν ξέρω ποιο από τα δύο έφταιγε αλλά ήμουν χάλια και από κοπωση και από σεξουαλικο και δε μου εδιωξε τα θετικά συμπτώματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Παιδιά είναι δυνατόν το zyprexa των 2,5 mg να δημιουργήσει , ακαθισία , εσωτερική ταραχή, και σφιγμένους μύς? Νίωθω ώρες ώρες σαν να πάει να με πιάσει επιληψία . Ο γιατρός λέει είναι απο τις ιδέες μου. Η ιστορία μου ξεκινάει απο τα 18, έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή που φτάνει στα όρια της νεύρωσης , και τι φάρμακο δεν έχω πάρει. Ti dumyrox , ladose, από αγχολυτικά , minitran , tranxene , cymbalta, bespar, stedon, atarax, μου το γύρισε πρόσφατα σε αντιψυχωτικά με ξεκίνημα το seroquel , και τώρα το olansek που νε γενόσημο του zyprexa και μου πρόσθεσε και το seroxat. Συλλογή έχω κάνει και έχω γίνει ψυχίατρος. Στο τέλος θα μπούν σε εκθέματα τα φάρμακα. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει το ζυπρέξα και να τον ενόχλησε , πέρα απο την αύξηση της όρεξης? Σήμερα το έκοψα , άντε να δούμε άν θα φύγουν τα συμπτώματα. Νίωθω και μια τάση αποπραγμάτωσης και αποπροσωποποιήσης, κινούμε σαν ζόμπι στο χώρο! Όλα αυτά μπορεί να τα κάνει ένα ζυπρέξα των 2,5 η η αυθυποβολή μου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H δόση νομίζω είναι πολύ μικρή για να δημιουργήσει ακαθισία.Ίσως απλά είσαι αγχωμένος.Εγώ για ψύχωση έπαιρνα 20 mg και δεν είχα παρατηρήσει ακαθισία.Ύστερα με το invega είχα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    H ακαθισια serios σου συνοδευεται με μαγκώματα στα νεύρα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 11:26
  2. Abilify...το έχει ξαναπάρει κάποιος/α??
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2016, 21:40
  3. abilify ξέρει κανείς??
    By kosto30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2014, 23:00
  4. Zoloft...το εχει δοκιμασει κανεις???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-08-2013, 16:21
  5. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •