Κατάθλιψη-Γενικευμένη αγχώδης διαταραχη- ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307

    Απόγνωση-ψυχοσωματικά-αγχος

    Καλησπέρα σας. Ειμαι καινούριο μέλος.
    Είναι τόσα πολλά αυτά που θα ήθελα να γράψω, όμως καταλαβαίνω οτι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
    Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον μου με τον οποίο μπορώ να μιλήσω, η μάλλον δεν μου αρέσει να επιβαρύνω τους δικούς μου και τους φίλους μου με τα προβλήματα μου.
    Συνοπτικά: Πολύ αυστηρά παιδικά χρόνια, πολλοι περιορισμοί, μεγάλη καταπίεση, απίστευτο μόνιμο άγχος για τα πάντα, ενοχές, καθωσπρεπισμός με αποτέλεσμα κρίσεις πανικου (τώρα είναι σε ύφεση), κατάθλιψη και αμέτρητα ψυχοσωματικά που το τελευταίο δίμηνο διαδέχονται το ένα το άλλο.
    Last edited by ΕΛΠΙΔΑΨ; 10-07-2016 at 00:50.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και τι να σου κανουμε εμεις απο δω ? αυτα τα προβληματα , απτονται της ψυχιατρικης , μονο ενας καταλληλος ειδικος , θα μπορεσει να σε βοηθησει , τι περιμενεις ?

  3. #3
    Καλημερα Ελπιδα...
    Ξεκινησες καποια αγωγη ; Ειναι δυσκολη η γαδ γτ εμφανιζετα οποτε να ναι...
    Σου προτεινω ψυχοθεραπεια,γλιτωνεις πικρα και απορριψη απ το περιβαλλον.
    Εζησα με γαδ 4χρονια, κατοπιν περασα και καταθλιψη...

    Αν με επαιρνε να ξεκινησω απο την αρχη θα γυριζα το χρονο πισω να το κανω.
    Last edited by Constantly curious; 10-07-2016 at 11:34.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Καλησπέρα και από μένα...αν και σας διαβάζω καιρό, 1ο ποστ σήμερα...

    (Σίγουρα) θα ξέρεις ότι για τα δύσκολα είναι η οικογένεια...οι φίλοι...ίσως για τους α,β λόγους να μη θέλεις να στενοχωρήσεις τους δικούς σου αλλά κάποιος φίλ-ος/η πρέπει να υπάρχει να σε ακούσει...διαφορετικά δεν είναι φίλος (τους χρειαζόμαστε ΚΑΙ για τα δύσκολα και όχι μόνο όταν περνάμε καλά).

    Έχεις προσπαθήσει να τους μιλήσεις και δεν σε άκουσαν...?

    Πήγαινες σε κάποιο ψυχολόγο....ακολουθούσες κάποια αγωγή...και τώρα σταμάτησες..? Γιατί το τελευταίο δίμηνο υπάρχει αυτή η έξαρση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποσων ετών είσαι; μια ιδέα θα ηταν να κοιτάξεις να αυτονομηθείς οσο γίνεται πχ να μενες σε κάποιο συγγενή για λίγο και μετα να δεις τα θέματα ένα ένα αφου ηρεμήσεις λιγο δηλαδη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Macgyver εχω παει σε ψυχολόγο για διαστημα 5 χρόνων. Γράφτηκα στο forum ελπίζοντας σε κάποια μορφή επικοινωνίας σε στιγμές απολυτης μοναξιας απογνωσης και ασχημων σκεψεων κυρίως τις βραδυνες ωρες . Ομως προφανως εκανα λαθος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    EmaFil Εχεις δικιο...
    Πηγαινα επι 5 χρονια σε ψυχολογο, εχω ακολουθησει 2 διαφορετικές αγωγες για διαφορα χρονικα διαστήματα, τις διέκοψα όμως λόγω διάφορων παρενεργειων. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    kerasi ειμαι 50 και εχω οικογενεια δικη μου με συζυγο και 3 παιδια. Σ ευχαριστω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Constantly curious σε ευχαριστώ. Πηγαινα σε ψυχολογο επι 5 χρόνια συστηματικα και καπου καπου εξακολουθω να πηγαινω πυροσβεστικα , και καπου νομιζω οτι επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια. Εχω φτασει στι σημειο να ξερω απο πριν την απαντηση του και τι θα μου πει. Ειμαι ατομο με υπερβολικη ενσυναισθηση σε σημειο που ειναι αρνητικη γιατι υποφερω και απιστευτη ενοχικοτητα για τα παντα. Την αγωγη την σταματησα λογω παρενεργειων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Macgyver εχω παει σε ψυχολόγο για διαστημα 5 χρόνων. Γράφτηκα στο forum ελπίζοντας σε κάποια μορφή επικοινωνίας σε στιγμές απολυτης μοναξιας απογνωσης και ασχημων σκεψεων κυρίως τις βραδυνες ωρες . Ομως προφανως εκανα λαθος.
    Α , γι αυτο ............... για κουβεντουλα ειναι το καταλληλο μερος , νομιζα οτι ηθελες διαγνωση/θεραπεια , με συγχωρεις , δεν το καταλαβα ............δεν εγραψες οτι εχεις παεο 5 χρονια σε ψυχολογο , βιαστηκα .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Macgyver οκ, εχεις δικιο κι εσύ, δεν ηταν καθολου ενημερωτικο το πρωτο μου κείμενο...η αληθεια είναι πως ημουν πολυ διστακτικη οταν γραφτηκα στο forum. Δεν ειναι εύκολο στα ξαφνικά να μοιράζεσαι τα προσωπικα σου με εντελώς άγνωστα άτομα και ας κρυβόμαστε πίσω απο τα ψευδώνυμα μας. Δεν ηξερα καν αν θα μου απαντησει καποιος... Ο ψυχολογος με εχει βοηθησει πολυ, ομως οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να τον ενοχλω τα ξημερωματα η οποτε αισθανομαι απελπισια και απογνωση (αν και μου το εχει προτεινει και με εχει παροτρυνει να το κανω, οτι ωρα και αν ειναι)... ετσι σερφαροντας στο internet (oλη την ωρα αυτο κανω, μια και εκτος απο ολα τα άλλα, ειμαι και κατα φαντασιαν ασθενης και ψάχνω να ενημερωθω για ολες τις ασθενειες), βρηκα το συγκεκριμενο forum. Σε ευχαριστω για την απαντηση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φυσικα καταλαβαινω , Ελπιδα , γιατι καλέ νασαι διστακτικη να γραφτεις , εδω υπαρχουν πολυ προθυμα παιδια να βοηθησουν , και το θεμα σου , απτεται απολυτως της θεματολογιας του φορουμ , εχουμε διαβασει εδω μεσα σημεια και τερατα !!! ..................εγω δεν κρυβομαι παντως , λεω το μικρο μου ονομα συνηθως και οτι εχω καταθλιψη , σιγα το πραμα , βεβαια ο καθενας τα βλεπει κατα το δοκουν , μαλλον ειμαι ο μονος που δεν κρυβεται !! διαβασα οτι εχεις κρισεις πανικου , απο τις οποιες ( ευτυχως ! ) δεν εχω καμμια εμπειρια , τωρα νασαι και κατα φαντασιαν ασθενης , τι εννοεις , αρρωστοφοβικη ? εχεις δει παντως αποτελεσμα απο τον ψυχολογο , καλο αυτο , παντως βλεπω μπολικα προβληματακια , ισως εξ ου και η 5ετης θητεια στον ψυχολογο .........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Macgyver, γενικα ειμαι κλειστος ανθρωπος. Οταν εννοω κρυβομαι, θελω να πω οτι επικοινωνουμε μεσω οθονης και δεν γνωριζει ο ενας την ταυτοτητα του αλλου. Το κατα φαντασιαν ειναι πως εχοντας μεγαλωσει σε απιστευτα καταστροφολογικο και αγχωτικο περιβαλλλον, τωρα στα 50 μου, οτι αρρωστια και πονο εχουν οι φιλες μου νομιζω πως το εχω κι εγω...Ψυχοσωματικα δηλαδη ενα σωρό..ειναι αυτο που παιρνεις σβαρνα τους γιατρους καθε λιγο και λιγακι για να σε πεισουν οτι δεν εχεις κατι και αν δεν μπορεις να το κανεις, σερφαρεις στο internet (οτι χειροτερο ειναι αυτο) και ότι διαβαζεις εκει, νομιζεις πως το εχεις κι εσυ.. (πχ ζαλιζομουν περσυ τα Χριστουγεννα , επι ενα μηνα και ημουν σιγουρη πως ειχα ΣΚΠ (Σκλήρυνση κατα πλακας). Τελικα ηταν υπερκοπωση και χαμηλη πιεση ).Προβληματακια ψυχολογικα εν σωρο λοιπον , δυστυχως...Ο κρισεις πανικου εχουν σχεδον εξαφανιστει, χαρη στον ψυχολογο, η και να εμφανιζονται αρεα και που, δεν με ενοχλουν πια, ξερω να τις διαχειριζομαι, ηταν ομως ο λογος που πρωτοπηγα σε ψυχολογο .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ωωωπ , Ελπιδα , σε περνω κατα 4.5 χρονια !! μου φαινεται περιεργο , τωρα στα 50 σου , να γινεις αρρωστοφοβικη , υποχονδρια , δεν ξερω πως να το πω .........εγω ειμαι το αντιθετο , οτι και να μου συμβαινει δεν ιδρωνει ταυτακι μου , εχω μεγαλωσει σε φυσιολογικο περιβαλλον , οχι οπως περιγραφεις το δικο σου .......ουσιαστικα , αφου περασαν οι κρισεις πανικου , δεν εχεις κατι συγκεκριμενο .......... το ' κλειστος ανθρωπος ' ισως εξηγει γιατι δεν εχεις καμμιά φιλη , να τα συζητατε , εχω τον παιδιοθεν κολλητο μου , και οτι θελω , και θελει , επικοινωνουμε τηλεφωνικως , διοτι ειναι πλεον στην Γερμανια , για οικονομικους λογους , τσπαντων .................... η ουσια ειναι οτι θες κουβεντα , αν καταλαβα καλα .........οικογενεια , παιδια , εχεις ? εγω οχι ...............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Constantly curious σε ευχαριστώ. Πηγαινα σε ψυχολογο επι 5 χρόνια συστηματικα και καπου καπου εξακολουθω να πηγαινω πυροσβεστικα , και καπου νομιζω οτι επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια. Εχω φτασει στι σημειο να ξερω απο πριν την απαντηση του και τι θα μου πει. Ειμαι ατομο με υπερβολικη ενσυναισθηση σε σημειο που ειναι αρνητικη γιατι υποφερω και απιστευτη ενοχικοτητα για τα παντα. Την αγωγη την σταματησα λογω παρενεργειων.
    Μου θυμιζεις εμενα..κ γω υπερβολικη ενσυναισθηση κ υπερβολικη ενοχη..κ γενικα ο χαρακτηρας μου ειναι ετσι πλεον διαμορφωμενος..
    απλα τον αποδεχτηκα..δεν θελω να με αλλαξω..απλα οταν εχω εξαρση των ψυχολογικων μου(εχω ΓΑΔ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ), απλα ακολουθω πυροσβεστικα οδηγιες του ψυχιατρου κ παω πυροσβεστικα σε μια ψυχολογο..εχω κανει τονους ψυχοθεραπεια..αλλα δεν εχω παραπονο απο τη ζωη μου καθολου..ειμαι μια χαρα!
    με τα κατω μου κ τα πανω μου..πρεπει να αποδεχτεις κ συ λιγο τον εαυτο σου κ οταν σου συμβαινει εξαρση να αφηνεσαι καπως στα χερια των γιατρων κ να λες κ αυτο θα περασει..
    μεσα σου υπαρχουν καταπιεσμενα συναισθηματα κ βγαινουν με την μορφη ψυχοσωματικων..εκφρασου. πες ο.τι σε ενοχλει στην οικογενεια σου κ στον συζυγο..
    εχεις μεσα σου κουπιδακια που πρεπει να βγουν..
    κ να εχεις παντα ψυχραιμια να αποδεχεσαι την κατασταση..
    εχεις ευαισθητη συναισθηματικη νοημοσυνη σαν εμενα ....λιγο κατι να γινει δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω ανεπηρρεαστη...
    διαβασε βιλβλια για την συναισθηματικη νοημοσυνη κ προ παντως μην κλεινεις τα ματια σου σε ο.τι σε ενοχλει..
    εγω τωρα ειμαι σε υφεση κ ειμαι καλα...
    δεν με ενοχλει τιποτα βασικα...κ ας περασα εναν χειμωνα αστα βραστα...με επεισοδιο καταθλιψαρας κ στρες φουλ.
    πηρα αγωγη κ τωρα εχει σταματησει..με αφησε σκετη ο γιατρος να δει πως θα μαι..πανε 2 μηνες χωρις αγωγη κ ειμαι οκ..μια χαρα θα ελεγα..
    δνε ορκιζομαι οτι θα ειμαι παντα καλα..εχω αποδεχτει το προβλημα μου, οτι θα εχω εξαρσεις κ υφεσεις, ειδικα οταν γινεται κατι, αντιδρω με στρες κ καταθλιψη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 04-01-2016, 15:30
  2. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  3. Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-10-2014, 23:33
  4. Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 19:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •