Προβλημα με την φιλη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    104

    Προβλημα με την φιλη μου

    Καλησπερα σε ολους.Ειμαι 19 χρονων και τον τελευταιο εναμιση χρονο αντιμετωπιζω προβλημα με την κολλητη μου φιλη με την οποια ειμαστε φιλες(και γειτονισσες) απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,να φανταστειτε πριν ακομα παμε σχολειο.Ολα λοιπον αρχισαν οταν πηγαμε στην πρωτη Λυκειου και αναμεσα σε εμας τις δυο προστεθηκε και μια ακομη κοπελα με την οποια αρκετα γρηγορα δεθηκαμε και ειμαστε πολυ καλες φιλες μεχρι και σημερααα.Περασε και η δευτερα λυκειου και η τριτη λυκειου και ειδικοτερα και οι πανελληνιες.Η κολλητη μου φιλη δεν περασε καπου αλλα δεν ειχε σκοπο να ξαναδωσει πανελληνιες η αλλη κοπελα περασε σε μια πολυ καλη σχολη και εγω επειδη δεν περασα εκει που ηθελα(δημοσιογραφια στα σιγουρα)αποφασισα να ξαναδωσω πανελλαδικες.Και εδω ξεκιναει το πραγματικο προβλημα.Η τριτη λυκειου και οι πανελλαδικες τελειωσαν το 2015 και το καλοκαιρι εκεινο το περασα σε μεγαλο βαθμο με την κολλητη μου φιλη,δηλαδη πηγα στο εξοχικο της μετα πηγαμε και διακοπες σε ενα νησι,με αποτελεσμα στις αρχες Αυγουστου που η καθεμια γυρισε στο εξοχικο της για να συνεχισει τις διακοπες με την οικογενεια της να εχουμε βαρεθει υπερβολικα η μια την αλλη γιατι επι εναμιση μηνα ειμασταν συνεχεια μαζιιι και επισης λιγο πριν χωριστουμε ειπαμε οτι τον μηνα Αυγουστο δεν θα μιλαμε καθολου,ουτε με μηνυματα ουτε τηλεφωνηματα ουτε τιποτα λιγο να ξεκοψει η μια απο την αλλη.Οταν λοιπον τελειωσε το καλοκαιρι και επιστρεψαμε τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα για αρχη τουλαχιστον ειπαμε οτι θα ξαναειμαστε οπως πριν.Εγω να τονισω εδω οτι λογω τους υπερβολικου αγχους εξαιτιας των πανελλαδικων μου δημιουργηθηκε ενα αλλο προβλημα μεσα στον Αυγουστο,αρχισα να φοβαμαι υπερβολικα τις αρρωστιες σε σημειο να υποχρεωνω τη μητερα μου να με πηγαινει για εξετασεις και ολα αυτα λογω του αγχους των πανελλαδικων.Τελοσπαντων οταν ξανασυναντηθηκαμε με την "κολλητη"μου τον Σεπτεμβριο και ξεκαθαρισαμε την κατασταση αρχισαμε να μιλαμε για το πως περασαμε τον Αυγουστο.Μολις τα ειπαμε ξεκινησα να της λεω για το προβλημα που με απασχολησε σε μεγαλο βαθμο μεσα στο καλοκαιρι,το θεμα της αρρωστοφοβιας.Μολις λοιπον της το ειπα αρχισε να μου λεει οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα αυτα ειναι βλακειες,κατι που το θεωρησα πολυ αδικο γιατι εγω παντα σε οτι την απασχολουσε την βοηθουσα παρα πολυυ.Μετα απο αυτο λοιπον συνεχισαμε κανονικα να μιλαμε και να βγαινουμε με την αλλη κοπελαα.Βεβαια μεσα στον μηνα αυτο εγω ειχα ξεκινησει το διαβασμα για τη δευτερη φορα που θα εδινα πανελληνιες και ενω εκεινη μου ειχε πει οτι θα ειναι διπλα μου σε αυτο παρατηρησα οτι μονο αυτο δεν εκανε αντιθετως αρχισε να βγαινει συστηματικα με την αλλη φιλη μας,μου λεγανε και εμενα να πηγαινω αλλα εγω δεν μπορουσα να βγαινω γιατι ηθελα να πετυχω πολυ αυτη τη σχολη.Αυτο εγινε καμποσες φορες μεσα στον μηνα Σεπτεμβρη βγαινανε οι δυο τους και εγω δεν μπορουσα να πηγαινω μαζι τους.Με την κολλητη μου εφτασα να μην μιλαω σχεδον καθολου μονο με την αλλη μας την φιλη μιλουσααα αρκετα η οποια ενδιαφεροταν να μαθει πως τα πηγαινω με το διαβασμα.Μεχρι που εφτασε αρχες Οκτωβρη και ενα βραδυ που μου εστειλε μηνυμα για να με ρωτησει αν μπορουσα να βγουμε ολοι μαζι την επομενη μερα δεν αντεξα και της ειπα ολα οσα με ειχαν ενοχλησει ολο αυτο τον καιρο και το γεγονος οτι στο θεμα της αρρωστοφοβιας μου που εμενα μου ειχε δημιουργησει τεραστιο προβλημα και ψυχικη φθορα εκεινη φεβ μου ειχε σταθει καθολου.Εννοειται πως εκεινη τα αρνηθηκε ολα.Ετσι λοιπον τσακωθηκαμε με μηνυματα και η συζητηση εληξε χωρις να βρεθει μια λυση.Καταληξαμε λοιπον για τον επομενο ενα μηνα να μην μιλαμε καθολου εγω να μην θελω να την βλεπω,να με εχει αηδιασει ολη αυτη η κατασταση.Με την αλλη φιλη μας αρχισαμε να μιλαμε αραια και που τωρα πια,αφου ηταν φανερο οτι μιλαγανε πιο πολυ οι δυο τους και βγαινανε με αποτελεσμα εγω να εχω μεινει τελειως μονη μου με το μεγαλο λουκι των πανελληνιων και το θεμα της αρρωστοφοβιας που με ετρωγε καθημερινααα.Τα πραγματα λοιπον τον μηνα Οκτωβρη ειχαν γινει τραγικα,ειχαμε καταντησει να βρισκομαστε στον ιδιο χωρο καποιες φορες και να μην ανταλλασουμε ουτε μια κουβεντα,εγω πραγματικα δεν αντεχα ουτε να την βλεπω πια με νευριαζε υπερβολικααα.
    Αφου μπηκε λοιπον και ο μηνας Νοεμβρης και αφου τα πραγματα ειχαν φτασει στο απροχωρητο,συναντηθηκαμε σε ενα παρτυ ενος κοινου μας φιλουυυ και η αδερφη της καλυτερης μου φιλης με παροτρυνε να κανω μια προσπαθεια να τα ξαναβρουμε.Την επομενη μερα της εστειλα ενα μηνυμα και της ειπα ολα αυτα που με ειχαν ενοχλησει,αν και δεν θα επρεπε να ειχα κανει εγω το πρωτο βημα γιατι το μετανιωσα.Μετα απο λιγη συζητηση τα βρηκαμε και μαζι με αυτι ξαναηρθαμε κοντα και με την αλλη την κοπελα της παρεας και ετσι περασαν οι μηνες.Μετα ηρθε και προστεθηκε και αλλο προβλημα πηγαν οι δυο τους το χειμωνα σε ενα νησι για λιγες μερες σε μια γνωστη που ειχε περασει επαρχια και εγω δεν μπορουσα να παω λογω διαβασματος.Και ετσι περασαν οι μηνες χωρις να ασχολουμαι ιδιαιτερα με το τι γινοταν.Μεχρι που εφτασε Δεκεμβριος και η μια κοπελα απο τις τρεις μας τα εφτιαξε με τον γιο της νονας της στενης μου φιλης.Μπορει αυτο "εκ πρωτης οψεως"να φαινεται ασημαντο αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι καθολουυ.Ετσι λοιπον αυτες οι δυο λογω αυτου του γεγονοτος αρχισαν να κανουν ακομη πιο πολυ παρεα και εμενα να με εχουν συνεχως στην απ'εξω.Περνουσαν ετσι οι μηνες μεχρι που εφτασε Μαρτιος και ενα βραδυ ερχετε στο σπιτι μου η "στενη"μου φιλη και μου λεει οτι εχει παρατηρησει οτι τον τελευταιο καιρο εχουν ψυχρανθει οι σχεσεις μας και οτι της φαινεται να εχω απομακρυνθει.Και εγω της ειπα οτι μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει πως περιμενες να ειναι η σχεση μας,μου ειπε οτι το εχει μετανιωσει τρομερα και ζητουσε μια δευτερη ευκαιρια.Αποφασισα να της την δωσω αν και δεν την αξιζε ουτε στο ελαχιστο.Περνουσαν οι μηνες και πλησιαζαν οι πανελληνιες και εγω ειχα κλειστει κυριολεκτικα μεσα στο σπιτι,και η "κολλητη"μου αφαντη,καλα για την αλλη δεν το συζητω καν.Μαθαινα οτι εβγαιναν καθε μερα οι δυο τους και μαζι με το αγορι της αλλης κοπελας,και εννοειται οτι αφου εβγαιναν καθε μερα δενοντουσαν και περισσοτερο.Περασαν λοιπον οι πανελληνιες στις οποιες ναι μεν τα πηγα καλα αλλα παλι δεν πιανω την Δημοσιογραφια που τοσο πολυ θελωωω και σκεφτομαι να ξαναδωσω για 3η φορα πανελληνιες.Και ηρθε να προστεθει και ενα τριτο θεμα τωρα η στενη μου φιλη τα εφτιαξε με ενα αγορι πριν κανα δυο εβδομαδες και εχω παρατηρησει σε μεγαλο βαθμο οτι δεν μου μιλαει καθολου για αυτο το θεμα αλλα ολα τα λεει στην αλλη την κοπελα,η οποια βλεπει οτι υπαρχει θεμα αλλα βρισκει συνεχως πατηματα για να δενονται ολο και περισσοτερο!!Εχω καταλαβει οτι μενω πια σε μια τετοια "φιλια"μονο και μονο γιατι φοβαμαι μην μεινω μονη μου,και δεν εχω καποιον να μιλησω σε μια δυσκολη στιγμη!
    Ειλικρινα εχω βαρεθει παρα πολυ με ολη αυτη την κατασταση,δηλαδη να προσπαθω εγω συνεχεια και αυτη να ειναι στον κοσμο της,αξιζει ειλικρινα να συνεχισω να προσπαθω για αυτη τη φιλια ή να τα παρατησωω??
    Συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο!!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να σου πω, έχεις ένα δίκιο και συ αλλα έχουν δίκιο και οι φίλες σου, με την έννοια οτι ο καθένας απορροφάται απο τα δικα του και δεν υπάρχει χρόνος για ολα. Αφου εσυ διαβάζεις δεν είναι εύκολο να ακολουθήσεις αυτές που ειναι free. Βρίσκονται πιο πολυ, δεθήκανε πιο πολυ, μετα εφόσον βρήκαν και αγόρια ακομα χειρότερα. Βέβαια πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες και περιθώρια στους φίλους ακομα και αν απορροφηθούν με αλλα πράγματα και βλέπεις. Θέλω να πω οτι ηταν και λίγο αναπόφευκτο ολο αυτό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να σου πω, έχεις ένα δίκιο και συ αλλα έχουν δίκιο και οι φίλες σου, με την έννοια οτι ο καθένας απορροφάται απο τα δικα του και δεν υπάρχει χρόνος για ολα. Αφου εσυ διαβάζεις δεν είναι εύκολο να ακολουθήσεις αυτές που ειναι free. Βρίσκονται πιο πολυ, δεθήκανε πιο πολυ, μετα εφόσον βρήκαν και αγόρια ακομα χειρότερα. Βέβαια πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες και περιθώρια στους φίλους ακομα και αν απορροφηθούν με αλλα πράγματα και βλέπεις. Θέλω να πω οτι ηταν και λίγο αναπόφευκτο ολο αυτό.
    Δεκτο,αλλα πρωτον οι πανελληνιες και το διαβασμα εχουν τελειωσει εδω και παρα πολυ καιρο δευτερον πιστεψε εχω δωσει αρκετες ευκαιριες και δεν εχει εκτιμησει καμια η φιλη μου και τριτον εγω ξερω οτι οι φιλοι ειναι και για τα ευκολα και για τα δυσκολα οπως εχω σταθει εγω στα δυσκολα ηταν υποχρεωση της να μου σταθει και αυτη!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα ας πουμε καθε ποτε μιλάτε;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τωρα ας πουμε καθε ποτε μιλάτε;
    Τωρα αυτη ειναι στο εξοχικο της και εγω στο δικο μου και το πολυ να μιλησουμε μια φορα την εβδομαδα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με την φοβία με τις ασθένειες πώς τα πας τωρα;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Με την φοβία με τις ασθένειες πώς τα πας τωρα;
    Ευτυχως ειμαι μια χαρα τωρα,ειχα μεγαλη στηριξη απο τη μητερα μου και τωρα ουτε που το σκεφτομαι!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με τα μαθήματα τι κάνεις; πας θερινά μαθήματα φροντιστήριο;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    16
    Απ'τη στιγμή που έχεις κάνει τόσες προσπάθειες για να έρθετε πιο κοντά και έχουν πέσει στο κενό,ποιος ο λόγος να προσπαθείς ξανά και ξανά;Καλύτερα να βρεις μια καινούργια φίλη,δεν έχει νόημα να ξαναβάζεις στη ζωή σου άτομα που σε πληγώνουν και σε κουράζουν ψυχολογικά

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by Toxotis View Post
    Απ'τη στιγμή που έχεις κάνει τόσες προσπάθειες για να έρθετε πιο κοντά και έχουν πέσει στο κενό,ποιος ο λόγος να προσπαθείς ξανά και ξανά;Καλύτερα να βρεις μια καινούργια φίλη,δεν έχει νόημα να ξαναβάζεις στη ζωή σου άτομα που σε πληγώνουν και σε κουράζουν ψυχολογικά
    Η αληθεια ειναι αυτη αλλα στις μερες μας δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεις εναν σωστο φιλοοο!

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 21:26
  2. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
    By panos7wwe in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2014, 20:27
  3. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 15:57
  4. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 00:39
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •