βενζοδιαζεπινη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Macgyver , ναι δεν κοβεται καθολου ευκoλα το xanax, αλλα αν σε βοηθαει και δεν ειναι και μεγαλη η δοση...αν και νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο ολο αυτο..γιατι αν το παιρνεις χρονια πλεον ισως εχει συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν σου προσφερει κατι , αλλα ειναι η ιδεα μονο και μονο οτι το παιρνεις που σε ηρεμει...
    Σωστο ειναι , δεν μου προσφερει τιποτα η ληψη τους , η ελλειψη τους ομως φαινεται και παραφαινεται ......μια-δυο φορες που επιχειρησα να κοψω δυο-τρια μαζι , χτυπησα 100+ παλμους , και πιεση 11-16 ......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Για τί δόση xanax μιλάμε?
    12 χρονια , 34.000 ζαναξ ......τα γραφω .......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    12 χρονια , 34.000 ζαναξ ......τα γραφω .......
    το ειχα διαβασει αλλα δεν καταλαβα πως το εννοουσες κυριολεκτικά.... Απιστευτο...
    Το xanax για σενα ειναι σαν την σοκολατα για μενα.. δεν μπορω χωρις αυτη, ειμαι εθισμενη, αλλα οσους τοννους και αν καταναλωσω ουτε ζαχαρο ανεβαζω , ουτε κιλα βαζω...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    8 mg καθημερινα δηλαδη...Χωρις καθόλου αυξομείωση?
    Νταξει, δεν είναι και για χόρταση τα φάρμακα.

    Εγώ έπαιρνα 0,25 Χ 3 φορές τη μέρα για 3 μήνες, μετά Χ 2 φορές τη μέρα για ένα μήνα και μετά Χ 1 φορά τη μέρα για ένα μηνα. Και στοπ. Από το 2012. Και μου είχε πει τότε ο ψυχίατρος ότι από το οξύ χρόνιο στρες καλό είναι για ένα τρίμηνο το χρόνο να το παίρνω για να χαλαρώνω.
    Αν και σαν χαρακτήρας είμαι πάρα πολύ νευρική και δραστήρια, μου αρέσει η κίνηση, να κάνω πράγματα, είχα φτάσει τότε στα 30κατι μου, σε σημείο να μην μπορώ να χαλαρώσω με τίποτα, είχα χτυπήσει κόκκινο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    8 mg καθημερινα δηλαδη...Χωρις καθόλου αυξομείωση?
    Νταξει, δεν είναι και για χόρταση τα φάρμακα.

    Εγώ έπαιρνα 0,25 Χ 3 φορές τη μέρα για 3 μήνες, μετά Χ 2 φορές τη μέρα για ένα μήνα και μετά Χ 1 φορά τη μέρα για ένα μηνα. Και στοπ. Από το 2012. Και μου είχε πει τότε ο ψυχίατρος ότι από το οξύ χρόνιο στρες καλό είναι για ένα τρίμηνο το χρόνο να το παίρνω για να χαλαρώνω.
    Αν και σαν χαρακτήρας είμαι πάρα πολύ νευρική και δραστήρια, μου αρέσει η κίνηση, να κάνω πράγματα, είχα φτάσει τότε στα 30κατι μου, σε σημείο να μην μπορώ να χαλαρώσω με τίποτα, είχα χτυπήσει κόκκινο.
    Περιπου τετοια δοση επαιρνα κι εγω... συνολικα για 6 μηνες...το εκοψα ομως μετα...καταλαβαινω τι λες... κι εγω μια απο τα ιδια.. πρεπει ολο με κατι να απασχολουμαι..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι εννοεις macgyver?οτι τα γραφεις?κ πως τα μετρησες τοσα πολλα?
    μηπως τα σημειωνεις σε excelaki?πες μου τωρα αυτο να λιωσω!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μακαρι ναταν αυτο , αλλα αν παιρνεις επι 12 χρονια megadoses , ειναι βεβαιον οτι δεν ειναι ιδεα σου , εχεις σωματικο εθισμο , διαβαζα για καποιον που επαιρνε επι χρονια 8-9 ζαναξ , για να τα κοψει , παραιτηθηκε απ την δουλεια του , διοτι ειναι φουλ ταιμ δουλεια η διακοπη τοσων ζαναξ , εκανε 2.5 χρονια να κοιμηθη ανθρωπινως , και γενικως , μαρτυρησε ο ανθρωπος ..........................μεχρι κι πρωην ψυχιατρος μου τοχε πει , που της ελεγα ( ψεμματα ) οτι παιρνω 5 ζαναξ , θα κοβεις , μουχε πει ενα καθε 3 μηννες , και παλι θα σου φαινεται , και μην κανεις καμμια ταρζανια και κοψεις πολλα μαζεμενα , μην παθεις εγκεφαλικο απ την ανοδο της πιεσης ....................το καλο με αυτα , ειναι οτι δεν εθιζεσαι ψυχολογικα , οπως το αλκοολ , δενσε ' φτιαχνουν ' , αλλα χωρις αυτα , καλ δεν αισθανεσαι , ανεβαινει κατακορυφα το αγχος , ειναι σωματικος ο εθισμος , εχουν αδρανησει οι μηχανισμοι που ηρεμουν το σωμα ( η εκκριση του GABA ) , και πρεοπει να τους ξαναβαλεις μπρος .............................. ειναι σαν την μανα μου , που παιρνει 10-12 χρονια υπακτικα , και εχουν αδρανησει οι μυς του εντερου , γιαυτο και εχει εναν μονιμο τυμπανισμο , στο κατω μερος της κοιλιας , και αν δεν παρει το υπακτικο της , δεν προκειται να παει ποτε ξανα τουαλετα , κυριολεκτικα ........................θελει συστημα , ο γιατρος μου , μου ειπε οτι μετα απο 6-7 βδομαδες , αν εισαι στα 8 ( εκει ειμαι ) , παυει να σου λειπει το 8ο , λειτουργεις και με 7 , κανεις ενα διαλειμμα 2 βδομαδων , να ξεκουραστεις , και μετα , ασντε παλι απ την αρχη , για καντο αυτο επι 8 , να δεις ποσο βγαινει σε χρονο ,.......................... και δεν παει σαν το ανεκδοτο , πως πηδας απο εναν ουρανοξυστη ............πηδας , και μολις φτασεις στον 2-3 οροφο , χαμηλα εισαι , οποτε δινεις ενα πηδημα , κι εφτασες ................!!
    Καλα...εχεις postdoc στο θεμα...εχεις δικιο...δεν ειναι καθολου απλο..ειδικα με τοσο μεγαλες δοσεις...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Περιπου τετοια δοση επαιρνα κι εγω... συνολικα για 6 μηνες...το εκοψα ομως μετα...καταλαβαινω τι λες... κι εγω μια απο τα ιδια.. πρεπει ολο με κατι να απασχολουμαι..
    Μα το ζαναξ δεν είναι για χόρταση! ούτε για συνεχή χρήση. Θέλει αυξομείωση σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πχ 3-4 μήνες το χρόνο. Και κάθε χρόνο να το παίρνεις, γιατί οκ από μια ηλικία και μετά, με την υπερκόπωση, την πίεση, το άγχος, την απαιτητική καθημερινότητα το έχουμε ανάγκη, αν τηρούμε το 3μηνο-4μηνο με αυξομείωση, καμία εξάρτηση. Ισα ισα καλό κάνει, χαλαρώνει, ξεκούραζει. Και μετά βρισκεις μια θάλασσα να κάνεις ένα μπανιο, μια βόλτα, μουσική, αθλητισμό κλπ. Δεν εγκλωβιζομαστε στο χάπι, ένα βοηθημα είναι για τον οργανισμό.
    Είπαμε, η προσεγγιση στα ψυχοπαθολογικά είναι ολιστική!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νομίζω στην περίπτωση του Macgyver το πρόβλημα του είναι ο εθισμός εν γένει και όχι το ζαναξ αυτό καθαυτό.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Νομίζω στην περίπτωση του Macgyver το πρόβλημα του είναι ο εθισμός εν γένει και όχι το ζαναξ αυτό καθαυτό.
    Μαλλον ξερετε περισσοτερα για μενα , απο οσα εγω για τον εαυτο μου !!! εθιστηκα στα ζαναξ , επειδη ο γιατρος , ο τοτε , μου ταγραφε με την οκά , αρχισα να παιρνω απο το 98 , οποτε εθιστηκα στα ζαναξ , ειναι το νομιμο ναρκωτικο της εποχης μας ................ εχουν την τιμητικη τους στις Αμερικανικες φυλακες , και στις πιατσες των ντηλερς στο usa , αλλα αυτο το πηρα χαμπαρι πολυ μετα τον εθισμο μου , ο οποιος δεν με ανησυχει ιδαιτερως , αμα εκοψα το αλκοολ , μπορω και τα ζαναξ , εχω τεραστια εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες μου , και στον εαυτο μου ΄............................ στην Αγγλια , προσφατως , παρεδεχθησαν την εθιστικοτητα του ζαναξ ,ειδικα αυτου , .και εχουν παρει μετρα , καθε 4 μηνες , επανεξεταζεται ο ασθενης , και διπιστουται αν ακομα χρειαζεται τα ζαναξ , οχι σαν το Ρωμεικο , δωσε κι μενα μπαρμπα .................... για μενα δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω ....................................

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μαλλον ξερετε περισσοτερα για μενα , απο οσα εγω για τον εαυτο μου !!! εθιστηκα στα ζαναξ , επειδη ο γιατρος , ο τοτε , μου ταγραφε με την οκά , αρχισα να παιρνω απο το 98 , οποτε εθιστηκα στα ζαναξ , ειναι το νομιμο ναρκωτικο της εποχης μας ................ εχουν την τιμητικη τους στις Αμερικανικες φυλακες , και στις πιατσες των ντηλερς στο usa , αλλα αυτο το πηρα χαμπαρι πολυ μετα τον εθισμο μου , ο οποιος δεν με ανησυχει ιδαιτερως , αμα εκοψα το αλκοολ , μπορω και τα ζαναξ , εχω τεραστια εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες μου , και στον εαυτο μου ΄............................ στην Αγγλια , προσφατως , παρεδεχθησαν την εθιστικοτητα του ζαναξ ,ειδικα αυτου , .και εχουν παρει μετρα , καθε 4 μηνες , επανεξεταζεται ο ασθενης , και διπιστουται αν ακομα χρειαζεται τα ζαναξ , οχι σαν το Ρωμεικο , δωσε κι μενα μπαρμπα .................... για μενα δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω ....................................
    "για μενα δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω .................................." μεγαλη κουβεντα αυτη, και σηκωνει πολλη συζητηση! Πολλες φορες μας σαμποταρει το ιδιο μας το μυαλο και λεμε οτι δεν μπορουμε αλλο... Στο δικο μου μυαλο το "δεν θελω " και το "δεν μπορω" ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα το ενα με το αλλο και αυτο με κανει να ειμαι σε πληρη συγχηση ως του τι μπορω και τι θέλω, τι δεν μπορω και τι δεν θέλω...αλλα το κλεινω εδω για να μην σας ζαλιζω...Ειναι ορισμενα θεματα που δεν λυνονται τοσο απλα μεσω μιας φιλικης καλοπροαιρετης συζητησης σε ενα forum ψυχολογιας.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι εννοεις macgyver?οτι τα γραφεις?κ πως τα μετρησες τοσα πολλα?
    μηπως τα σημειωνεις σε excelaki?πες μου τωρα αυτο να λιωσω!!
    Κρατω εδω και 20 χρονια , εξοδολογιο αναλυτικο , οπως και ημερολογια , που ταχω φυλαγμενα , γραφω τι φαρμακο-α παιρνω , ποσα ζαναξ /μερα , καθε ενα που παιρνω , το καταγραφω ................. και βγαζω εβδομαδιαιο αβερειτζ , οπως και ετησιο , περισυ εκανα on average 9.23 ζαναξ/μερα , αλλα δεν τα καταγραφω σε η/υ , δεν τουε συμπαθω , προτιμω το παλιο καλο χαρτι και μολυβι ...................... οποτε δεν εχω σταθερο αριθμο ζαναξ/μερα , παιζουν απο 7 εως 11 , αναλογως την μερα ..................... ταξη υπερανω ολων !!! γι αυτο προκοψα στις δουλειες , παντα ξερω τι μου γινεται , ποσα εχω λαμβανειν , ποσα χρωστω , ποσα εχω με ακριβεια 0.001% , δλδ ακριβως , αμα δω οτι ενας μηνας εχει υπερβαλλοντα εξοδα , ψαχνω να βρω το γιατι , και τι μπορω να περικοψω στον επομενο-ους ............βασικα , στο μυαλο μου τα κρατω .............

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    "για μενα δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω .................................." μεγαλη κουβεντα αυτη, και σηκωνει πολλη συζητηση! Πολλες φορες μας σαμποταρει το ιδιο μας το μυαλο και λεμε οτι δεν μπορουμε αλλο... Στο δικο μου μυαλο το "δεν θελω " και το "δεν μπορω" ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα το ενα με το αλλο και αυτο με κανει να ειμαι σε πληρη συγχηση ως του τι μπορω και τι θέλω, τι δεν μπορω και τι δεν θέλω...αλλα το κλεινω εδω για να μην σας ζαλιζω...Ειναι ορισμενα θεματα που δεν λυνονται τοσο απλα μεσω μιας φιλικης καλοπροαιρετης συζητησης σε ενα forum ψυχολογιας.
    Αν αναφερομαστε σε μια ασθενεια , φυσικα υπαρχει δεν μπορω , αλλα τουλαχιστον θα βαλεις τα δυνατα σου ............. γι αυτο κι υπαρχει η ρηση ' αμα πιστευεις οτι δεν μπορεις , εχεις δικιο , δεν μπορεις ' , ουτε εγω εξαιρουμαι του κανονα αυτου , ωστε να μην παριστανω τον σουπερμαν , σιγουρα μπορω να κανω παραπανω , αλλα καπου λεω , κακως , δεν βαριεσαι , ................

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η οπως ειχε πει ο διασημος οδηγος αγωνων , Μαριο Αντρεττι , F1 , ' αμα αισθανεσαι οτι τα εχεις ολα υπο ελεγχο ,τοτε δεν πηγαινεις αρκετα γρηγορα ' , νομιζω οτι εχει εφαρμογη σε πολλα πραματα , ειναι αδυνατον ναχεις υπο ελεγχο την ολη ζωη σου ........................

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    [QUOTE=Macgyver;626039]Κρατω εδω και 20 χρονια , εξοδολογιο αναλυτικο , οπως και ημερολογια , που ταχω φυλαγμενα , γραφω τι φαρμακο-α παιρνω , ποσα ζαναξ /μερα , καθε ενα που παιρνω , το καταγραφω ................. και βγαζω εβδομαδιαιο αβερειτζ , οπως και ετησιο , περισυ εκανα on average 9.23 ζαναξ/μερα , αλλα δεν τα καταγραφω σε η/υ , δεν τουε συμπαθω , προτιμω το παλιο καλο χαρτι και μολυβι ...................... οποτε δεν εχω σταθερο αριθμο ζαναξ/μερα , παιζουν απο 7 εως 11 , αναλογως την μερα ..................... ταξη υπερανω ολων !!! γι αυτο προκοψα στις δουλειες , παντα ξερω τι μου γινεται , ποσα εχω λαμβανειν , ποσα χρωστω , ποσα εχω με ακριβεια 0.001% , δλδ ακριβως , αμα δω οτι ενας μηνας εχει υπερβαλλοντα εξοδα , ψαχνω να βρω το γιατι , και τι μπορω να περικοψω στον επομενο-ους ............βασικα , στο μυαλο μου τα κρατω .............[/QUOTE


    ΟΥΑΟΥΥΥΥΥ γι αυτο που κανεις! κ ΟΥΑΟΥΥΥ για τα 7-11 ζαναξ την μερα???τωρα σοβαρα???παιρνεις τοσα χαναξ την μερα???? ιιιιιιιιιιιιιιιι !!!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •