βενζοδιαζεπινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34

    βενζοδιαζεπινη

    παιδεια ξεκινηνισα ξανα αγωγη ειναι τοσο κακη αυτη οι βενζοδιαζεπινη που ειναι στο dorm και σε αλλα φαρμακα lorazepam να τα πινεις κανουν κακο στον οργανισμο γιατι διαβασα πολλα στο ιντερνετ τι πιστευετε εχει καποιος εμπειρια ειναι κακο πχ να τα πινεις μια ζωη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επαιρνα και παιρνω βενζοδιαζεπινες.πρεπει να τις παιρνει καποιος οπως ακριβως πει ο γιατρος γιατι ειναι εθιστικες πολυ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχει δικιο η Μπου , οι βενζο , ειναι για χρηση περιορισμενου χρονικου διαστηματος , μην κοιτας που εδω τις παιρνουμε με τις χουφτες μ στην Αγγλια και στην Γερμανια , τις δινουν με πολυ φειδω , ειναι υποπτες για προκληση , η επιδεινωση κτθλψης , σε μακροχρονια χρηση , αυτη δε που αναφερεις , ειναι στην ουσια το ταβορ , οχι κι οτι καλυτερο , και το ζαναξ υπαγεται εκει , ας εχει αλλη χημικη ονομασια , και αλλα πολλα , με αλλες . παρπλανητικες χημικες ονομασιες ,' θεραπευουν ' τα συμπτωματα , την αιτια , οχι , παντως για χορταση δεν ειναι , ειναι για εκτακτες περιστασεις , οχι επι μονιμης βασεως ..........οι γιατροι τις γραφουν ευκολα , πολυ κακως ....................στην Γερμανια , ακομα και ντεπον , θελει συνταγη .........εγω , χαρη σεναν ' γιατρο ' εχω εθιστει στα ζαναξ , και δυσκολο να ξεμπλεξω , το αλκοολ το εκοψα μονος , στα ζαναξ , δυσκολευομαι ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Stas εγω εχω εμπειρία από το xanax ... Πραγματικά εθιζεσαι, δυσκολα κοβεται, ειχα φτασει να μην κοιμαμαι αν δεν παρω 0.25 (ευτυχώς μικρη δοση), τα κατάφερα ομως και τα εκοψα τελειως. (το μεγαλυτερο διαστημα που τα επαιρνα ηταν 6 μηνες). Πυροσβεστικα ειναι προτιμοτερο να τα παιρνει κανεις, δηλαδη σε εκτακτη αναγκη, αλλα και αυτο ακομη να τα αποφευγεις οσο μπορεις. Σιγουρα ο γιατρος ειναι ο μονος καταλληλος να καθορίσει την δοση και την διαρκεια. Παντως για να λεμε και τα καλά, σαν φαρμακο ειναι σωτηριο. Και να ξερεις ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες αλλα τα παιρνουμε οταν το καλο που μας κανουν ειναι μεγαλυτερο από το κακο.. οποτε ακολουθησε τον γιατρο που εμπιστευεσαι και ξεχνα ολα τα αλλα... και ναι , θεραπευουν τα συμπτώματα, και οχι την αιτια..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    ισχιει οτι προκαλει αλτσχαιμερ και ανοια βασικα εγω πινο μισο dorm βραδυ μονο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    ετσι εχω διαβασει κ εγω για ολα αυτα ... το dorm ειδικα δεν το ξερω... υποθετω πως ειναι για να κοιμασαι ?? ομως ειναι αυτο που σου ειπα... ολα τα φαρμακα τα παιρνουμε οταν ειναι αναγκαια .. υποθετω πως στα εδωσε γιατρος.. Σε ψυχολογο πηγες??

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    ψυχιατρο πηγα πριν περασα και απο ομειοπαθιτικα απατη αποδιχτικε υποτροπιασα και κσεκινισα ξανα την αγωγη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    ετσι εχω διαβασει κ εγω για ολα αυτα ... το dorm ειδικα δεν το ξερω... υποθετω πως ειναι για να κοιμασαι ?? ομως ειναι αυτο που σου ειπα... ολα τα φαρμακα τα παιρνουμε οταν ειναι αναγκαια .. υποθετω πως στα εδωσε γιατρος.. Σε ψυχολογο πηγες??
    Δεν ξερω σε ποιον απευθυνεσαι , αλλα το dorn , ειναι γενοσημο του tavor .......και αν ηταν να προκαλουν αλτσχαιμερ , που ισως , δεν το ξερω , πως γινεται στα 54 μου , ναχω αψογη , απιστευτη μνημη , και εχω παρει τα τελευταια 12 χρονια , 34,000 ζαναξ του 1mg , δεν λεω να κανετε το ιδιο , αλλα καταθετω την δικη μου εμπειρια .........

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    macgyver δεν ξερω και εγω πιστευω οτι αυτα τα φαρμακα φερνουν εθισμο μονο και τιποτα αλλο αλλα σε εκεινο σιτε ελεγε οτι ειχε γινει ερευνα κτλπ και κτλπ τωρα αν ισχιει οι ειναι ψεματα δε γνωριζω να και το λινκ http://www.healthyliving.gr/2014/09/...noia-kindynos/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    μπορει να ακουστει κουφο φιλε μακ αλλα εχω φιλο που εκοψε την ηρωινη κ δυκολευεται με τα ζαναξ περισοτερο μου λεει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Για την stas ηταν η ερωτηση Macgyver, ευχαριστω , δεν το εχω ακουσει το dorn... μακαρι να μη μας επηρεαζουν ολα αυτα..εγω δεν παιρνω τιποτε πλεον, ισως λιγο xanax πυροσβεστικα, μια φορα στο τρίμηνο, σε μεγαλο ζορι.. οχι πως δεν τα χρειαζομαι, αλλα με εχει πιασει το πεισμα μου και το αντιδραστικο μου να τα βγάλω περα μονη μου...οσο δυσκολα και να περναω...σιγουρα ομως βοηθουν πολυ ολα αυτα κατοπιν εντολης γιατρου φυσικα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    μπορει να ακουστει κουφο φιλε μακ αλλα εχω φιλο που εκοψε την ηρωινη κ δυκολευεται με τα ζαναξ περισοτερο μου λεει
    Τωρα μεφτιαξες ..............!

    Tο αλκοολ , μετα απο 5-6 χρονια καταχρησης , τοκοψα , τα ζαναξ ........τσου !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Macgyver , ναι δεν κοβεται καθολου ευκoλα το xanax, αλλα αν σε βοηθαει και δεν ειναι και μεγαλη η δοση...αν και νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο ολο αυτο..γιατι αν το παιρνεις χρονια πλεον ισως εχει συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν σου προσφερει κατι , αλλα ειναι η ιδεα μονο και μονο οτι το παιρνεις που σε ηρεμει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    μπορει να ακουστει κουφο φιλε μακ αλλα εχω φιλο που εκοψε την ηρωινη κ δυκολευεται με τα ζαναξ περισοτερο μου λεει
    Για τί δόση xanax μιλάμε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Macgyver , ναι δεν κοβεται καθολου ευκoλα το xanax, αλλα αν σε βοηθαει και δεν ειναι και μεγαλη η δοση...αν και νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο ολο αυτο..γιατι αν το παιρνεις χρονια πλεον ισως εχει συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν σου προσφερει κατι , αλλα ειναι η ιδεα μονο και μονο οτι το παιρνεις που σε ηρεμει...
    Μακαρι ναταν αυτο , αλλα αν παιρνεις επι 12 χρονια megadoses , ειναι βεβαιον οτι δεν ειναι ιδεα σου , εχεις σωματικο εθισμο , διαβαζα για καποιον που επαιρνε επι χρονια 8-9 ζαναξ , για να τα κοψει , παραιτηθηκε απ την δουλεια του , διοτι ειναι φουλ ταιμ δουλεια η διακοπη τοσων ζαναξ , εκανε 2.5 χρονια να κοιμηθη ανθρωπινως , και γενικως , μαρτυρησε ο ανθρωπος ..........................μεχρι κι πρωην ψυχιατρος μου τοχε πει , που της ελεγα ( ψεμματα ) οτι παιρνω 5 ζαναξ , θα κοβεις , μουχε πει ενα καθε 3 μηννες , και παλι θα σου φαινεται , και μην κανεις καμμια ταρζανια και κοψεις πολλα μαζεμενα , μην παθεις εγκεφαλικο απ την ανοδο της πιεσης ....................το καλο με αυτα , ειναι οτι δεν εθιζεσαι ψυχολογικα , οπως το αλκοολ , δενσε ' φτιαχνουν ' , αλλα χωρις αυτα , καλ δεν αισθανεσαι , ανεβαινει κατακορυφα το αγχος , ειναι σωματικος ο εθισμος , εχουν αδρανησει οι μηχανισμοι που ηρεμουν το σωμα ( η εκκριση του GABA ) , και πρεοπει να τους ξαναβαλεις μπρος .............................. ειναι σαν την μανα μου , που παιρνει 10-12 χρονια υπακτικα , και εχουν αδρανησει οι μυς του εντερου , γιαυτο και εχει εναν μονιμο τυμπανισμο , στο κατω μερος της κοιλιας , και αν δεν παρει το υπακτικο της , δεν προκειται να παει ποτε ξανα τουαλετα , κυριολεκτικα ........................θελει συστημα , ο γιατρος μου , μου ειπε οτι μετα απο 6-7 βδομαδες , αν εισαι στα 8 ( εκει ειμαι ) , παυει να σου λειπει το 8ο , λειτουργεις και με 7 , κανεις ενα διαλειμμα 2 βδομαδων , να ξεκουραστεις , και μετα , ασντε παλι απ την αρχη , για καντο αυτο επι 8 , να δεις ποσο βγαινει σε χρονο ,.......................... και δεν παει σαν το ανεκδοτο , πως πηδας απο εναν ουρανοξυστη ............πηδας , και μολις φτασεις στον 2-3 οροφο , χαμηλα εισαι , οποτε δινεις ενα πηδημα , κι εφτασες ................!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •