ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΧΡΩΜΑΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48

    ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΧΡΩΜΑΤΑ

    Παιδιά να ρωτήσω εάν κάποιος απο εσάς που έχετε ΙΔΨ αποφεύγετε κάποια συγκεκριμένα χρώματα γιατί τα έχετε συνδέσει με στρεσογόνες καταστάσεις ή κάποιο άτομο που σας αγχώνει πολύ και αποτελεί ή πυροδοτεί υποσεινήδητα τις επαναλαμβανόμενες τελετουργικές πράξεις?Αν μπορει κάποιος να απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by REDC View Post
    Παιδιά να ρωτήσω εάν κάποιος απο εσάς που έχετε ΙΔΨ αποφεύγετε κάποια συγκεκριμένα χρώματα γιατί τα έχετε συνδέσει με στρεσογόνες καταστάσεις ή κάποιο άτομο που σας αγχώνει πολύ και αποτελεί ή πυροδοτεί υποσεινήδητα τις επαναλαμβανόμενες τελετουργικές πράξεις?Αν μπορει κάποιος να απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ...
    εγω το ειχα αυτο με αριθμούς ...ειναι κλασικό σύμπτωμα ΙΔΨ ...θέλει προσπάθεια για να το αγνοήσεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Σ ευχαριστώ πολύ που μου απαντησες.Να σε ρωτήσω κάτι εάν δεν σε πειράζει?Λες το είχα, εικάζω ότι το έχεις ξεπεράσει.Εαν ναι, αυτό έγινε και με την βοήθεια της φαρμακευτικής αγωγής?Σε ρωτάω γιατι είναι πολύ δύσκολη η καθημερινότητα.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by REDC View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ που μου απαντησες.Να σε ρωτήσω κάτι εάν δεν σε πειράζει?Λες το είχα, εικάζω ότι το έχεις ξεπεράσει.Εαν ναι, αυτό έγινε και με την βοήθεια της φαρμακευτικής αγωγής?Σε ρωτάω γιατι είναι πολύ δύσκολη η καθημερινότητα.....
    Κοιτα γενικά εχω πολλα συμπτώματα της ΙΔΨ και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή χρονια οποτε υποθέτω οτι και σε συνδυασμό με τη βοήθεια του ψυχιάτρου ετσι ξεπερασα το συγκεκριμένο ...το σκέφτομαι απλώς το αγνοώ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Πήγαινες και σε ψυχολόγο?Fighter, να σε ρωτήσω κάτι εάν θέλεις μου απαντάς...Θυμάσαι μήπως όταν είχες αρχίσειτην φαρμακευτική αγωγή μετά από πόσο καιρό είχε αρχίσει να πέφτει η ένταση των ψυχαναγκασμων.Ξέρεις γιατί σε ρωτάω...?Ειναι τόσοι πολύ οι ψυχαναγκασμοί και η καθημερινότητα ειναι πολύ δυσκολή....Υπηρχαν
    επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλά οι ψυχαναγκασμοι δεν με αφήνουν να πάω..Περιμένω να δρασει το χαπι να βοηθήσει λιγο ωστε να
    συνεχίσω....Περιμένω με αγωνια την απαντηση σου..Ειναι σημαντικο να μιλαω με καποιο που το έχει ξεπεράσει.Σου δίνει δύναμη αυτό....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by REDC View Post
    Πήγαινες και σε ψυχολόγο?Fighter, να σε ρωτήσω κάτι εάν θέλεις μου απαντάς...Θυμάσαι μήπως όταν είχες αρχίσειτην φαρμακευτική αγωγή μετά από πόσο καιρό είχε αρχίσει να πέφτει η ένταση των ψυχαναγκασμων.Ξέρεις γιατί σε ρωτάω...?Ειναι τόσοι πολύ οι ψυχαναγκασμοί και η καθημερινότητα ειναι πολύ δυσκολή....Υπηρχαν
    επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλά οι ψυχαναγκασμοι δεν με αφήνουν να πάω..Περιμένω να δρασει το χαπι να βοηθήσει λιγο ωστε να
    συνεχίσω....Περιμένω με αγωνια την απαντηση σου..Ειναι σημαντικο να μιλαω με καποιο που το έχει ξεπεράσει.Σου δίνει δύναμη αυτό....
    Νομίζω μετα απο ένα μήνα ειδα διαφορα ...χωρις να μπορω να το πω με σιγουριά γιατι όντως κι εγω ειχα κι εχω πολλές ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    στην δουλεια δεν γραφω ποτε με κοκκινο μαρκαδορο, μονο μπλε η πρασινο, μαυρο ποτε, δεν αγοραζω αλλωστε...γιατι το κοκ ειναι το χρωμα του αιματος κτλ. στο γραφειο εχω κοκκινο στυλο, παντα το βαζω ας πουμε μακρια απο εμενα πρωτα βαζω τους μπλε μπικ, παντως κοκκινα πουκαμισα εχω καρο με μαυρο η λευκο.
    σχετικα με τους αριθμους εχω μερικα προβληματα με αυτους που δεν διαιρουνται καλα παλιοτερα ειχα μεγαλυτερα προβληματα με αυτους τους αριθμους

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εγω χτυπαω ξυλο καμμια 500ρια φορες την ημερα οταν δεν με βλεπουν αλλοι....παλιοτερα εκανα και διαφορα αλλα τελετουργικα τωρα τα σταματησα,αλλα
    οταν δεν εχω τι να κανω, παντα εχω και πλαθω διαφορες αρνητικες σκεψεις σχετικα με εμενα κτλ αυτο ειναι ιδεοληψια;;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    Πιστεύετε ότι πίσω από τους ψυχαναγκασμούς κρύβονται και ψυχολογικά αίτια που σχετίζονται με τα παιδικά μας χρόνια και την σχέση με τους γονείς μας και τον τρόπο που μεγαλώσαμε ή είναι απλά θέμα χημείας του εγκεφάλου?Fighter πήγαινες και σε ψυχολόγο?Εάν ναι για να ισσοροπησεις σε βοήθησε πιο πολύ ο ψυχολογος ή τα φάρμακα?Τι θα συμβουλευ(ς)/(ατε) όσοι το έχετε υπό έλεγχο και είστε λειτουργικοί?Τι εφόδια πρέπει να έχει κάποιος για να βγεί από αυτόν τον εφιάλτη?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by REDC View Post
    Πιστεύετε ότι πίσω από τους ψυχαναγκασμούς κρύβονται και ψυχολογικά αίτια που σχετίζονται με τα παιδικά μας χρόνια και την σχέση με τους γονείς μας και τον τρόπο που μεγαλώσαμε ή είναι απλά θέμα χημείας του εγκεφάλου?Fighter πήγαινες και σε ψυχολόγο?Εάν ναι για να ισσοροπησεις σε βοήθησε πιο πολύ ο ψυχολογος ή τα φάρμακα?Τι θα συμβουλευ(ς)/(ατε) όσοι το έχετε υπό έλεγχο και είστε λειτουργικοί?Τι εφόδια πρέπει να έχει κάποιος για να βγεί από αυτόν τον εφιάλτη?
    Πήγαινα και παω σε ψυχίατρο -ψυχοθεραπευτή ...πιο πολυ απ ολα με βοηθάει η κουβεντα με το γιατρο και προσωπικά η επαφη με την εκκλησία ...βεβαια αυτο εχει να κάνει με το αν πιστεύεις η όχι ....εμένα μια απλή συζήτηση λίγης ώρας με τον πνευματικό μου με βοηθάει ...μη φανταστείς οτι εχω μεγάλη επαφή με την εκκλησία απλά μια φορα η δυο το μήνα πηγαίνω και συζητάω με τον πνευματικό μου ...μετα έρχονται τα φάρμακα που έχουν να κάνουν με τη χημεία του εγκεφάλου ...θέλει προσπάθεια και διαρκή αγώνα για να βγεις απ αυτόν τον εφιάλτη

Similar Threads

  1. Χρώματα και χαρακτήρας
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 53
    Last Post: 24-08-2016, 18:51
  2. Αποφεύγω πρόσωπα και καταστάσεις
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2014, 16:43
  3. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 04:18
  4. αγχος,αποφευγω φιλους,κοινωνικη φοβια???
    By FreakOut in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 03-03-2011, 23:25
  5. ΧΡΩΜΑΤΑ!
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 20-10-2010, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •