παλιά κοβόμουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14

    παλιά κοβόμουν

    παλιά κοβόμουν.έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε και τελευταία το σκέφτομαι ξανά.δεν έχω πάει ποτέ σε ειδικό.νόμιζα ότι το ξεπέρασα.παρόλα αυτά δε νομίζω ότι θα το ξαναρχίσω τελικά.γνώμες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν έχω εμπειρία με το θέμα αλλά μπορώ να σου πω μία γνώμη με κάθε επιφυλαξη...τώρα που το σκέφτεσαι ξανά μετά από πέντε χρόνια προφανώς κάτι σε πιέζει/ψυχοπλακωνει/στενοχωρει αυτή τη περιοδο;
    Ή έτσι στα καλά καθουμενα αρχισες να το σκέφτεσαι..;
    Υπάρχει κάποιο θέμα πάνω στο οποίο χρειάζεσαι στήριξη; Νιώθεις πως θα σε βοηθούσε ένα ειδικός αν πηγαινες είτε με ό,τι σε στενοχωρει/αγχωνει αυτή τη περιοδο είτε με τις καθαυτό σκέψεις; Ή πιστεύεις ότι έχεις μηχανισμούς για να το διαχειριστεις μόνος/μονη πάλι; Το ότι λες πως δεν νομίζεις ότι θα το ξανακάνεις είναι καλό...το ρίσκο να ξανακυλησεις πως πιστεύεις ότι θα μειωθεί αν πας σε ειδικό ή αν δεν πας; Πως το βλέπεις..; Φυσικά και δεν είναι υγιές να το ξεκινήσεις παλι...βασικα πάνω σε τι θέλεις γνώμη, πες μας πιο συγκεκριμένα αν θέλεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    ναι περνάω μια αρκετά αγχωτική περίοδο και επίσης αυτό το έκανα παλιότερα για να σωματοποιώ τον πόνο που ένιωθα μέσα μου και έτσι να μουδιάζω λίγο και να ηρεμώ.τελευταία ανακάλυψα κάποια πράγματα και ορισμένες καταστάσεις του παρελθόντος έχουν επιστρέψει μαζί με τα συναισθήματα του τότε φυσικά.οπότε θα ήθελα να μου πείτε γνώμες, για το αν πρέπει να πάω σε ειδικό και επίσης αν αυτό αποτελεί κάποιο σύνδρομο ή κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Για να σου επιστρέφουν συναισθήματα και καταστασεις του παρελθόντος σημαίνει πως δεν ελυσες έστω τα σημαντικά κομμάτια που σου προκαλούν λύπη και πόνο απο παλια, απλα μάλλον τα καταπιεσες με επιτυχία μέχρι να βρεθείς πάλι σε στρεσογονο κατάσταση και να έρθουν ολα ξανά στην επιφάνεια...άρα είναι πιθανό να σε βοηθούσε ένας ειδικός, εγώ νομίζω θα ήταν καλό να πας αν έχεις τη δυνατότητα και νιώθεις την ανάγκη. Αλλά φυσικά να είσαι έτοιμος/η σιγά σιγά να έρθεις αντιμέτωπος/η με πράγματα που μέχρι τώρα αγνοούσες/καταπιεζες...για να βρεθεί ίσως κάποια πιο ουσιαστικη λύση θα πρέπει ίσως να σκαλισετε πράγματα που δεν είναι ευχάριστο να σκαλισετε. Αλλά σε αυτά θα σε κατευθύνει ο/η ειδικός που θα επιλέξεις προσεκτικά και σιγά σιγά θα γίνουν όλα...εδώ να πω πως δεν ξέρω πόσο δραματική πρόοδο θα κάνετε μαζί με τον ειδικό, αλλους τους βοηθάει άλλους όχι, απλά μη τα περιμένεις όλα γρήγορα. Ωστόσο δοκίμασε γιατί όχι. Και δες πως νιώθεις.
    Αν είναι σύνδρομο...είναι αυτοκαταστροφικες τάσεις που μόνος/η σου ερμηνεύσες ήδη σωστά, ότι σωματοποιεις το πόνο σου για να μουδιάζει ο ψυχικός σου πόνος. Νομίζω συνήθως αυτο συνυπάρχει μαζί με άλλες καταστάσεις, είναι σύμπτωμα/απορροια/εκφανση άλλων θεμάτων, αυτόνομο δεν νομίζω να είναι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κι εδώ αν θέλεις να συζητήσεις οτιδήποτε μην διαστάσεις...να είσαι καλά και να φροντίζεις τον αυτό σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κοβομουν παλιοτερα για καποια χρονια παρα πολυ.εκανα μεχρι και ραμματα.με ειχαν βγαλει με οριακη διαταραχη προσωπικοτητας που συμπεριλαμβανει αυτοτραυματισμους μαζι με καποια ακομα συμπτωματα.για 1-1.5 χρονο δεν κοβομουν.τελευταια φορα κοπηκα φετος τον Ιανουαριο. σε καταλαβαινω πολυ...το τρικ ειναι να αντισταθεις εκεινα τα 2-3 λεπτα που σου ερχεται η παρορμηση.ξεσπασε σε κατι αλλο εκεινη την ωρα.βοηθαει ο παγος στα χερια.παγος μεχρι να πονεσεις.πιο υγιες.εγω την τελευταια φορα που κοπηκα με εκανε να νιωσω για 1η φορα χειροτερα απο οτι πριν κοπω.το πηρα σαν ηττα και απογοητευτηκα χειροτερα μετα γιατι υπεκυψα.ειναι δυσκολη κατασταση γιατι ειναι παρορμηση και δυσκολα ελεγχεται και θελει πεισμα για να το αποφυγεις.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    boo κίνητρο θέλει κυρίως για να μη το κάνεις.άμα δε σε νοιάζει είναι πολύ εύκολο.έχω ακόμα τα σημάδια στα χέρια μου από τότε.όντως αυτά τα 2-3 λεπτά θέλουν πολύ κόπο για να αντισταθείς.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    natalia_sups ναι προσέχω μην ανησυχείς.είπα δε σκοπεύω να το ξανακάνω.κάποιες φορές όταν νιώθω πολύ έντονα θυμό ή νεύρα μου έρχεται αλλά σκέφτομαι όλα αυτά που έχω και δε το κάνω.όταν το έκανα δεν είχα τίποτα ουσιαστικά.είναι το κίνητρο όλα αυτά που έχω που απάντησα και στην boo

  10. #10
    Γεια σας και από εμένα, πλέον 30 χρονών. Αρκετά πιο μικρός κοβόμουν, δεν ήξερα ακριβώς γιατί αλλά το έκανα (οχι πολύ συχνά πάντως). Λίγο επειδή βαριόμουν, λίγο επειδή ήθελα να νοιώσω και δεν τα κατάφερνα και πάει λέγοντας. Το σταμάτησα για αρκετά χρόνια και πριν λίγο καιρό άρχισα να καίγομαι. Διαγνώστηκα κι εγώ τλκ με οριακή διαταραχή προσωπικότητας και κάπου μέσα στη θεραπεία, στα φάρμακα και στη βοήθεια από τους κοντινούς μου ανθρώπους βρήκα το κουράγιο να μη το ξανακάνω. Δεν είναι καθόλου εύκολο και ακόμα το σκέφτομαι καμιά φορά. Είναι κι αυτό μια εξάρτηση. Τώρα όταν νοιώθω πως θέλω να τραυματιστώ ρίχνω κρύο νερο στο κεφάλι μου. Αυτό με τον πάγο επίσης βοηθάει πάρα πολύ. Πίνω ξύδι και διάφορα άλλα κόλπα προκειμένου να με επαναφέρουν στην πραγματικότητα και στο εδώ και τώρα. Σου εύχομαι τα καλύτερα και όλα να πάνε καλά και να μη ξανά κάνεις κακό στον εαυτό σου. Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και να τον εκτιμάμαι πάνω από όλα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Γεια σας και από εμένα, πλέον 30 χρονών. Αρκετά πιο μικρός κοβόμουν, δεν ήξερα ακριβώς γιατί αλλά το έκανα (οχι πολύ συχνά πάντως). Λίγο επειδή βαριόμουν, λίγο επειδή ήθελα να νοιώσω και δεν τα κατάφερνα και πάει λέγοντας. Το σταμάτησα για αρκετά χρόνια και πριν λίγο καιρό άρχισα να καίγομαι. Διαγνώστηκα κι εγώ τλκ με οριακή διαταραχή προσωπικότητας και κάπου μέσα στη θεραπεία, στα φάρμακα και στη βοήθεια από τους κοντινούς μου ανθρώπους βρήκα το κουράγιο να μη το ξανακάνω. Δεν είναι καθόλου εύκολο και ακόμα το σκέφτομαι καμιά φορά. Είναι κι αυτό μια εξάρτηση. Τώρα όταν νοιώθω πως θέλω να τραυματιστώ ρίχνω κρύο νερο στο κεφάλι μου. Αυτό με τον πάγο επίσης βοηθάει πάρα πολύ. Πίνω ξύδι και διάφορα άλλα κόλπα προκειμένου να με επαναφέρουν στην πραγματικότητα και στο εδώ και τώρα. Σου εύχομαι τα καλύτερα και όλα να πάνε καλά και να μη ξανά κάνεις κακό στον εαυτό σου. Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και να τον εκτιμάμαι πάνω από όλα.
    εντάξει δεν έχω φτάσει να το νιώθω τόσο πολύ έντονα ώστε να πρέπει να βρω άμεσα κάποιο υποκατάστατο.απλά περνάει κάποιες φορές από το μυαλό μου και αμα έχω πολλή ένταση,νεύρα θυμό κλπ, αλλά μετά σκέφτομαι κάτι άλλο, ασχολούμαι με κάτι άλλο και μου περνάει.οπότε νομίζω ότι το ελέγχω.πάντως σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι να συνεχίσεις να αντιστέκεσαι και να το παλεύεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Usedtobeme τον θυμό και τα νεύρα σου τα εκφράζεις/βγαζεις αλλού; Αν τα καταπιέζεις μπορει να φταίει και αυτό που σου έρχεται ή επιθυμία να κοπεις...αν είχες μια υγιή διεξοδο για το θυμό και τα νεύρα σου ίσως σε βοηθούσε...είτε να μην καταπινες τα πάντα από τους άλλους δηλαδή αν σου προκαλούν το θυμό ανθρωποι στη ζωη σου και να ορθωνες ανάστημα οταν χρειάζεται, ειτε να ξεσπαγες σε κάτι με έντονη φυσική δραστηριότητα, πχ σάκο του μποξ, τρέξιμο, κολύμπι κάνα άθλημα ότι σ'αρεσει. Βασικά δεν ξέρω γιατί αλλά η άσκηση μου φαίνεται καλή ιδέα...αν ο φυσικός πόνος αποσπά τη προσοχή σου από τον ψυχικό τότε ίσως και η φυσική κούραση που προκύπτει με την άσκηση και η συγκέντρωση που απαιτείται εκεί σου έκανε το ίδιο...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Usedtobeme τον θυμό και τα νεύρα σου τα εκφράζεις/βγαζεις αλλού; Αν τα καταπιέζεις μπορει να φταίει και αυτό που σου έρχεται ή επιθυμία να κοπεις...αν είχες μια υγιή διεξοδο για το θυμό και τα νεύρα σου ίσως σε βοηθούσε...είτε να μην καταπινες τα πάντα από τους άλλους δηλαδή αν σου προκαλούν το θυμό ανθρωποι στη ζωη σου και να ορθωνες ανάστημα οταν χρειάζεται, ειτε να ξεσπαγες σε κάτι με έντονη φυσική δραστηριότητα, πχ σάκο του μποξ, τρέξιμο, κολύμπι κάνα άθλημα ότι σ'αρεσει. Βασικά δεν ξέρω γιατί αλλά η άσκηση μου φαίνεται καλή ιδέα...αν ο φυσικός πόνος αποσπά τη προσοχή σου από τον ψυχικό τότε ίσως και η φυσική κούραση που προκύπτει με την άσκηση και η συγκέντρωση που απαιτείται εκεί σου έκανε το ίδιο...
    κοίτα η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωπος δεν είμαι και πολύ εκδηλωτική στα συναισθήματα κλπ.οπότε όπως καταλαβαίνεις τα καταπιέζω κάπως.αλλά η δουλειά μου απαιτεί έτσι κι αλλιώς διαύγεια προσοχή και συγκέντρωση καθώς και αρκετό χρόνο οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει τρόπος για να ξεφεύγει το μυαλό μου πέρα από όλα τα άλλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by usedtobeme View Post
    κοίτα η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωπος δεν είμαι και πολύ εκδηλωτική στα συναισθήματα κλπ.οπότε όπως καταλαβαίνεις τα καταπιέζω κάπως.αλλά η δουλειά μου απαιτεί έτσι κι αλλιώς διαύγεια προσοχή και συγκέντρωση καθώς και αρκετό χρόνο οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει τρόπος για να ξεφεύγει το μυαλό μου πέρα από όλα τα άλλα.
    Καταλαβα, το φανταστηκα ότι μάλλον δεν εκδηλώνεις τα συναισθήματα σου...αρκεί όμως το να ξεφεύγει το μυαλό σου; Το ότι δεν σκέφτεσαι κάτι δεν σημαίνει ότι εκτονωνονται όσα νιώθεις. Νομίζω θα σου έκανε καλό να βρεις και ένα τροπο να εκτονώνεσαι...δεν ξέρω ιδέες ριχνω γιατί βλέπω προσπαθείς να το διαχειριστεις μόνη σου...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Καταλαβα, το φανταστηκα ότι μάλλον δεν εκδηλώνεις τα συναισθήματα σου...αρκεί όμως το να ξεφεύγει το μυαλό σου; Το ότι δεν σκέφτεσαι κάτι δεν σημαίνει ότι εκτονωνονται όσα νιώθεις. Νομίζω θα σου έκανε καλό να βρεις και ένα τροπο να εκτονώνεσαι...δεν ξέρω ιδέες ριχνω γιατί βλέπω προσπαθείς να το διαχειριστεις μόνη σου...
    ναι το έχω σκεφτεί και γω αλλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω.γενικά δε μπορείς να πεις οτι μου αρέσουν αθλήματα κλπ.αλλά εντάξει το έχω παλέψει πολλά χρόνια τώρα.απλά αναρωτιόμουν αν θα ήταν καλό να πάω σε ψυχολόγο.μήπως τρομάξει ή κάτι τέτοιο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. βουλιμια απο παλια..
    By circus in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 29-04-2014, 01:22
  2. πισω στα παλια...
    By swaggy97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 25-06-2013, 23:55
  3. επιστροφή στα παλιά!
    By deppy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 28-05-2012, 13:57
  4. μετανιωνω για τα παλια
    By Ελένη93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-08-2011, 12:23
  5. Ας θυμηθουμε τα παλια...ενα νημα για παλια ποστ που μας εκαναν εντυπωση:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-07-2011, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •