Τι είναι αυτό που νιώθω;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3

    Τι είναι αυτό που νιώθω;;;;;;

    Χαιρετιζω την εκλεκτη παρεα!Ειμαι εντελως καινουργιος στο φορουμ,παρ'οτι το ειχα υποψιν μου και παλιοτερα,όποτε αντιμετώπιζα κάποιο απο τα αγχωτικα θεματα που κατα καιρους με απασχολουσαν!
    Για να μην τα πολυλογω,ειμαι 32 ετων καιλαμβανω αγωγη με zoloft εδω και 10 χρονια, λογω κυριως ιδεοληπτικης μορφης αγχους,σαν μια μορφη ψυχαναγκαστικης διαταραχης!Η ιδεοληψια μου ειχε ως εξης:Αν δεν μπορω να ξεχασω το ταδε πραγμα,αυτο θα το σκεφτομαι για παντα,η ζωη μου θα γινει κολαση,θα εξαντλω τη σκεψη μου εκει κλπ!Συγκεκριμενα σχετιζοταν με τη λειτουργια της καταποσης (οσο τρελο η' αστειο και αν ακουγεται αυτο)!Ξερετε,οταν εστιαστει η προσοχη καπου,σε καποιο σημειο του σωματος κ σκεφτουμε οτι μας πιανει φαγουρα,το πιθανοτερο ειναι οντως να μας πιασει!Ετσι και με εμενα..ημουν κρυωμενος μια μερα πριν 10 χρονια περιπου,με κλειστο λαιμο κ αναγκαστικα καταπινα για να τον καθαρισω!Και εκει ξεκινησε το "what if.."Συνειδητοποιουσα ποσο τρελο ειναι αυτο και απο την αλλη βυθιζομουνα σε αυτη τη σκεψη!Το αγχος μου και ο φοβος μου ηταν τρομερος την περιοδο εκεινη!
    Εν παση περιπτωσει,μετα απο σωματοποιηση του αγχους αυτου,η σκεψη αυτη περασε,ακριβως επειδη η προσοχη μου στραφηκε στο σωματικο μου προβλημα!Καπου εκει ξεκινησα και τα zoloft που με βοηθησαν πολυ,τα οποια και διεκοψα σχετικα σταδιακα τον περασμενο Φεβρουαριο,χωρις ιατρικη παρακολουθηση,λογω του οτι αισθανομουν οτι η λιμπιντο μου ειχε μειωθει (γεγονος που δεν μου συνεβαινε παλιοτερα)!Επαιρνα σταθερα 250mg τα τελευταια χρονια,οποτε και ημουν πολυ καλα,μεχρι που απο τον περασμενο Νοεμβρη μειωνα τη δοση κατα 50mg μεχρι και το Φλεβαρη που πηρα την τελευταια δοση των 50!Τις πρωτες 20-25 μερες αφοτου τα σταματησα ενιωθα μια χαρα,απλα λογω της προωρης εκσπερματισης που μου παρουσιαστικε,αποφασισα να ξαναπαρω απο μονος μου 50mg και να παραμεινω εκει!
    Την τριτη ημερα,αφοτου τα ξαναξεκινησα εκδηλωσα αυπνια και τρομερο αγχος με κλασικους φοβους τυπου "δε θα ξανακοιμηθω ποτε" κλπ!Την απεδωσα στα zoloft και τα ξανασταματησα!Απο τοτε και μετα,σαν να πυροδοτηθηκε κατι μεσ;α μου αρχισα να νιωθω οτι κατα καποιο τροπο το προβλημα ειμαι εγω,αρχισα να σκεφτομαι "ποιος ειμαι";Να συνειδητοποιω οτι βλεπω τον κοσμο μεσα απο τα ματια μου και να νιωθω σε μετριο βαθμο αποξενωμενος και φοβισμενος για ολους και για ολα,ακομα και για την ιδια μου την υπαρξη!Εδω και 2,5 μηνες εχω ξαναρχισει τα zoloft-μετα απο ιατρικη παρακολουθηση- και εδω και 20-25 μερες ειμαι και παλι.στα 250mg!Για ενα διαστημα 2 μηνων και κατι, επαιρνα και μικρες δοσεις αρχικα xanax(0,75 mg) κατοπιν lexotanil και τελος tranxene(5 mg),τα οποια σταματησα-"μαχαιρι" απο το φοβο της εξαρτησης!
    Ειμαι σε μια υπαρξιακη κριση(;)Πολλα γεγονοτα ασχημα συνεβησαν στην προσωπικη μου κυριως ζωη τον τελευταιο χρονο αλλα οσο ημουν στα φαρμακα με επηρεασαν φυσιολογικα!Απο τον περασμενο ομως Απριλη ειμαι χαλια,με φοβιζει ΤΡΟΜΕΡΑ αυτο που βιωνω και φοβαμαι μηπως το σταματημα των φαρμακων μετα απο τοσα χρονια δημιουργησε καποια βλαβη σε καποιο κεντρο του εγκεφαλου που οριζει το "ΕΓΩ',τη συνειδηση..δεν ξερω!Συγγνωμη για το σεντονι..καθε ιδεα,προταση,θα μου ηταν πολυ χρησιμη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι φιλε μυο δεν συμβαινει να εχεις βλαβη στον εγκεφαλο σου που οριζει το ΕΓΩ ...
    το πιο πιθανο ειναι οτι βρισκεσαι ισως σε αποπραγματοποιηση το οποιο ειναι κλασσικο συμπτωμα του στρες κ δημιουργει ακομα πιο πολυ στρες..κανε υπομονη εφοσον ξεκινησες παλι αγωγη κ σιγα σιγα θα νιωσεις παλι νορμαλ..απλα εχεις πολυ ταραχτει κ εισαι σε συγχιση κ κολλαει εγκεφαλος σου σε διαφορες ιδεες.
    μολις το ζολοφτα ξεκινησει παλι να κανει δουλεια θα μειωθουν ολα αυτα..κ θα ηρεμησεις..
    καλο θα ειναι να μην κοβεις απο δω κ περα το φαρμακο σου εφοσον ειδες οτι εκανες παλι υποτροπη..
    δεν υπαρχει βλαβη απο αντικταθλιπτικα στον εγκεφαλο..εκτος κ αν ειχες παρει κανα LSD Ή κανα ECSTASY..αλλα κ παλι μετα απο αρκετη χρηση αυτων, ερχεται η εγκεφαλικη βλαβη..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οχι φιλε μυο δεν συμβαινει να εχεις βλαβη στον εγκεφαλο σου που οριζει το ΕΓΩ ...
    το πιο πιθανο ειναι οτι βρισκεσαι ισως σε αποπραγματοποιηση το οποιο ειναι κλασσικο συμπτωμα του στρες κ δημιουργει ακομα πιο πολυ στρες..κανε υπομονη εφοσον ξεκινησες παλι αγωγη κ σιγα σιγα θα νιωσεις παλι νορμαλ..απλα εχεις πολυ ταραχτει κ εισαι σε συγχιση κ κολλαει εγκεφαλος σου σε διαφορες ιδεες.
    μολις το ζολοφτα ξεκινησει παλι να κανει δουλεια θα μειωθουν ολα αυτα..κ θα ηρεμησεις..
    καλο θα ειναι να μην κοβεις απο δω κ περα το φαρμακο σου εφοσον ειδες οτι εκανες παλι υποτροπη..
    δεν υπαρχει βλαβη απο αντικταθλιπτικα στον εγκεφαλο..εκτος κ αν ειχες παρει κανα LSD Ή κανα ECSTASY..αλλα κ παλι μετα απο αρκετη χρηση αυτων, ερχεται η εγκεφαλικη βλαβη..
    Απλα,αυτό που με φοβιζει ειναι οτι τα επαιρνα απο τα 23 μου...εν τω μεταξυ εμπαινα και διαβαζα καποια site,forums που ελεγαν οσον αφορα αυτους που κανουν μακροχρονια χρηση ,οτι καλυτερο ειναι να μην τα σταματουν ποτε και ειχε μαρτυριες ανθρωπων που παθαιναν αυτο που λεμε protracted withdrawl κι ειχα χ@στει! Παντως δεν ξερω,νιωθω πως ολα εχουν αλλαξει απο τοτε που μου συνεβη αυτο!Εχω χασει τον εαυτο μου,σα να δεχτηκε πληγμα το "εγω" μου!Ανατραπηκε ολος ο κοσμος μου,η κανονικοτητα μου και φοβομουν-και ακομα φοβαμαι-μηπως ολα αυτα συνιστουν προαγγελο "τρελας"!Το zoloft δεν επρεπε να με ειχε πιασει εδω και 3 μηνες;;Η βελτιωση ειναι μικρη!

    Οποιος γνωριζει οτιδηποτε σχετικο με τα φαρμακα,εχει λαβει αγωγη,εχει σταματησει και ξαναξεκινησει ή οποιος γνωριζει σχετικα με αυτο το site και αυτα που λεει http://www.madinamerica.com/2013/08/...-acknowledged/ ,ας με βοηθησει!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    Επισης να συμπληρωσω οτι αυτο το τρομακτικο αισθημα-βιωμα του "ποιος ειμαι; ποιος και τι ειναι ο Νασος;" ( το ονομα μου ),το ειχα πρωτοπαθει στα 18 μου ως φοιτητης αλλα δε θυμαμαι να ηταν τοσο ισχυρο! Δεν ξερω,ειναι σαν η προσωπικοτητα μου,το "ειναι" μου να ειναι εξαιρετικα ευθραυστα και σε καθε αλλαγη της ζωης μου να γκρεμιζονται!Ο φοβος μου εχει να κανει με το οτι αυτο το αισθημα της αδυναμιας,της υπερσυνειδητοποιησης του εαυτου μου και της υπαρξης μου,θα με κανει να "χαθω",να τρελαθω 'η να μεινει ενα σωμα αδειο κι εγω να "εξαφανιστω"..καπως ετσι!Νοσταλγω πολλες φορες την περιοδο που καταπινα συνεχεια,εχοντας την ΙΨΔ,γιατι τοτε το προβλημα ηταν αυτο,τωρα ειναι σαν το προβλημα να ειμαι εγω! Και απ'τον εαυτο σου δεν μπορεις να ξεφυγεις! Τελος,συνειδητοποιω τι βλακειες ειναι αυτα που σκεφτομαι και βιωνω και αυτο με "ριχνει" ακομα πιο πολυ!Με κανει και αισθα;νομαι σα να εχω παθει μια ανιατη ασθενεια! Ισως φταει για ολα αυτα το οτι ειχα δεχτει bulling μικρος στο Γυμνασιο και Λυκειο,μετα αυτο αλλαξε,μεγαλωσα,ομορφυνα, αλλα οι βασεις δαπλασης του χαρακτηρα μου ειναι σαθρες

Similar Threads

  1. τι ειναι αυτο που νιωθω???
    By katerina14 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 03-01-2015, 12:48
  2. τι ειναι αυτο??
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 12:51
  3. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ?Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ??
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-2011, 16:05
  4. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20
  5. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •