ονειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: ονειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220

    ονειρα

    θα προσπαθησω να μη κουρασω με πολλες λεπτομερειες...τ θεμα εχει ως εξης.νταξει ολοι λιγο πολυ λενε γ τα ονειρα ως μερος του υποσυνειδητου που κατι προσπαθει να σου πει αν μπορεσεις ν το ερμηνευσεις. εγω προσωπικα δν ασχοληθηκα ποτε ιδιαιτερα με οτι εβλεπα στν υπνο μου μονο που τα τελευταια χρονια αρχισα να χω καποια επεισοδια εκ των οποιων το ενα κ τηλεπαθητικο αλλα δν θα αναφερθω σε αυτο παρα σε κατι σχετικα απλο...μεσα σε ενα εναμιση χρονο ειδα τρεις φορες ονειρο στ οποιο μ φευγει δοντι καθε ενα απ τα οποια ιδιαιτερα εντονα ...τη πρωτη φορα δν εδωσα σημασια το περασα ετσι ..τη δευτερη ρωτησα τη μανα μ ν μ πει μηπως ξερει τπτ σχετικα με αυτο μ λεει δν ειναι τπτ μην ασχολεισαι αλλα μ φανηκε λγ περιεργος ο τροπος της κ ετσι εψαξα ερμηνειες π δινουν (ονειροκριτης κ βλκειες δε τα πιστευα) εγραφε οτι ειναι θανατος συγγενικου προσωπου η του φιλικου κυκλου...αφου τ λεω στ μανα μ μου λεει το ξερα δν ηθελα ν στ πω ..η θεια σου ειναι στ τελευταια της ( ν σημειωθει οτι τη πρωτη φορα π ειδα τ ονειρο πεθανε ενας γειτονας αν κ δν τ χα ψαξει τοτε) ...οντως μετα απο μιαμιση πρπ βδομαδα πεθαινει κ η θεια μ ....τ βλεπω γ τριτη φορα προσφατως κ αρχιζει ν με κοβει ιδρωταςς...μετα απο ουτε βδομαδα πεθανε η αδερφη του θειου μ.....μετα απ αυτο αρχισα να αναρωτιεμαι γιατι σε μενα γτ ν βλεπω εγω στν υπνο μ πραγματα π προμηνυουν καταστασεις κ ν ανχωνομαι ...οποτε βλεπω κατι πεταγομαι ιδρωνω δν μπορω ν ησυχασω με τπτ ...ειναι περιοδοι που καθε βραδυ βλεπω εντονα ονειρα κ εφιαλτες με αποτελεσμα ν μενω αυπνη....
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλε αν καθε φορα που μου επεφταν τα δοντια στο ονειρο μου πεθαινε καποιος θα ειχαμε πεθανει ολοι και δεν θα γραφαμε αυτη τη στιγμη στο φορουμ λολ
    Η ψυχαναλυτικη ερμηνεια αυτου του ονειρου ειναι νομιζω το αγχος η οτι αισθανεσαι ευαλωτος/η η εκτεθειμενος/εκτεθειμενη σε καταστασεις της ζωης σου η ξερω γω οτι δεν εχεις τον ελεγχο ενω θελεις να τον εχεις (τα δοντια αρχετυπικα ειναι πρωτογονη αμυνα αλλωστε, λεμε "τριζω τα δοντια" κλπ)...
    Απο τη μια οκ σου φαινεται κουλο να βλεπεις ονειρο οτι σου πεφτει δοντι και να πεθαινει καποιος και ειναι λογικο να σε αγχωνει λιγο...αλλα δε σημαινει πως ειναι αλληλενδετα αυτα, μπορει να βλεπεις αυτα τα ονειρα επειδη εισαι αγχωμενη και οκ τυχαινει καποιοι ανθρωποι γυρω να πεθαινουν...ο κοσμος πεθαινει οπως και να εχει ειτε βλεπουμε ονειρα ειτε οχι. Αλλωστε που ξερεις πως τα ονειρα σου προμηνυαν καταστασεις; Ποιος ειναι ο χρονος δρασης ενος προφητικου ας πουμε ονειρου; Μια εβδομαδα; Δυο; Ενας μηνας; Τρεις μηνες; Ενας χρονος; Μπορει να πεθανει κανας γειτονας και να πω κι εγω α ειδα ονειρο οτι μου επεσε το δοντι τρεις μηνες πριν. Αυτο ειναι, παω στους Δελφους :P

    Απο την αλλη γαμωτο...μου εχει τυχει να δω κι εγω ονειρο που προμηνυε κατασταση και βγηκε αληθινη :/
    Ισως υποσεινηδητα το μυαλο μου επιανε ενδειξεις εδω κι εκει και συνειδητα δε χαμπαριαζα; Αλλα ηταν πολυ συγκεκριμενα, ουτε καν συμβολικα τα δικα μου ονειρα...ειδα στα καλα καθουμενα ονειρο οτι ο πρωην μου τσιλιμπουρδιζε με αλλη και μου φεροταν ασχημα/ψυχρα περιπου ενα μηνα πριν γινουν αυτα ακριβως και του το ειπα και γελουσαμε... λολ...μου ειχε φανει τελειως παραλογο ονειρο.
    Και μου ετυχε αλλη μια φορα ξανα ετσι με συγκεκριμενο τροπο παλι.
    Η μια αλλη φορα ξυπνησε η μητερα μου μεσα στην αγρια νυχτα κατα τις τρεις τεσσερις επειδη ειδε κακο ονειρο και πηρε τηλεφωνο τον αδερφο μου και του ειπε να πει στο φιλο του με τον οποιο ηταν μαζι να μην τρεχει με το αμαξι...ε λιγο μετα ο φιλος του εχασε τον ελεγχο του αυτοκινητου. Mπηκαν και στο αντιθετο ρευμα, ευτυχως δεν περνουσαν αλλα αμαξια και ευτυχως ειχε κοψει ταχυτητα γιατι δεν ντραπηκε να του πει ο αδερφος μου στο χαλαρο τυπου μη τρεχεις ρε μαλακα τοσο...απο τη τροχαια τους ειπαν πως ηταν πολυ τυχεροι αν ετρεχαν λιγο παραπανω η περνουσε καποιος αλλος θα τους μαζευαν λεει με το κουταλι :/
    Αλλα αυτο ειναι μητρικο ενστικτο μαλλον; Ξερω γω τι σκατα;
    Δεν ξερω κι εγω αν τα πιστευω μου φαινεται χαζο αλλα εχω αυτα τα δυο συγκεκριμενα παραδειγματα...ισως καμια φορα πιανουμε πληροφοριες και ενδειξεις απο τη καθημερινοτητα μας χωρις να το αντιλαμβανομαστε και το μυαλο μας τα επεξεργαζεται λογικα στο παρασκηνιο και τα προβαλλει καμια φορα σε ονειρα; Καπως ετσι το ερμηνευω...μου φαινεται η πιο λογικη απαντηση για συγκεκριμενα ΜΗ συμβολικα ονειρα.

    Οσο για το συγκεκριμενο θεμα σου μου φαινεται τυχαιο...οι συμβολισμοι τυπου "ονειροκριτη" οτι το ψαρι ειναι λαχταρα ξερω γω και οτι το να σου πεσει δοντι σημαινει πως θα πεθανει καποιος κλπ ειναι χαζα...δεν εχουν λογικη βαση, μη σκοτιζεσαι.
    Συνηθως τα ασχημα ονειρα εχουν να κανουν με τις εσωτερικες μας μαχες...το αγχος μας, τους φοβους μας, τα αρνητικα συναισθηματα που πρεπει να επεξεργαστουμε εκεινη τη περιοδο κλπ. Τετοια πραγματα. Εσυ γενικα κοιμασαι αρκετα και σωστα η λαγοκοιμασαι; Τα πολλα ονειρα ειναι σημαδι οτι δεν κοιμασαι βαθεια οσο θα επρεπε, συνηθως τα ονειρα καλα και ασχημα τα βλεπουμε κατα τη διαρκεια του REM υπνου. Ισως αν αποκτουσες πιο υγιεινες συνηθειες υπνου θα μειωνοντουσαν οι εφιαλτες... (μιλαω εγω που γραφω στις τρεις τη νυχτα χαχα αλλα οκ δεν εχω θεμα με ονειρα).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    σορρυ γ τν καθυστερηση ο υπολογιστης μ τραβαγε σκαλωματα. π λες ναταλια μ κ σε ευχαριστω που απαντησες γ ακομα μια φορα δεν ειναι ακριβως οτι ενιωθα οτι τα ονειρα μ προμηνυουν κατι απαραιτητα απλα δν μ φανηκε κ τυχαιο αυτο ν συμβει τρεις φορες..το περισσοτερο καιρο λαγοκοιμαμαι η αληθεια ειναι..κοιμαμαι πολυ πιο ηρεμα οταν εχω τον ανθρωπο μ διπλα ας πουμε..και γω εχω τν εντυπωση οτι τα ονειρα εχουν να κανουν με το ψυχικο κοσμο του καθενος κ ειναι σαν κωδικοποιημενες προβολες ταινιων του υποσυνειδητου....απο την αλλη κ ανθρωποι π δν τους απασχολουν τπτ κ αυτοι βλεπουν κ ονειρα κ εφιαλτες δν ειναι απαραιτητο νμζ ν συμβαδιζει με αγχος κ φοβιες ...σγρα οταν πιεζομαστε αυτος ειναι ενας εξτρα λογος ν βλεπεις αρνητικα ονειρα. οτν ενα ατομο βλεπει ονειρα διαρκως ειτε καλα ειτε κακα κ τα θυμαται ολα κ τη στιγμη π τα βλεπει οπως εγω ας πουμε ξυπναω αποτομα εχω τ συναισθημα π μ αφηνει τ ονειρο κ αυτο μπορει ν με ακολουθει ολη τη μερα η γ μερες.....η τυχαινει ν βλεπω τ ιδιο ονειρο συνεχομενα δυο μερες μ χει τυχει κ αυτο....σκεφτομαι τ με κυνηγαει κ δ μ αφηνει ν ησυχασω ...χθες βραδυ ας πουμε...ν μη μπορω ν κοιμηθω με τπτ...εν τελει με πηρε ο υπνος στις 5 τ 3ημερωμα...ειδα 2 ονειρα τα θυμομουν λεπτομερως κ ολη μερα τρεχουν στ κεφαλι μ χωρις λογο κ αιτια .....
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αλίμονο τι σορυ, όποτε θες. Ωραία παντως, αφου το ξερεις πως τα όνειρα δεν σημαίνουν απαραίτητα κάτι και πολλές φορές ειναι μπούρδες και απλά μια φυσιολογική λειτουργία του εγκεφάλου μας όταν ξεκουράζεται το θέμα που μας μένει ποιο είναι; Οτι βλέπεις πολλά όνειρα; Οτι σου επηρεάζουν τι διάθεση; Το έχω πάθει και αυτο πολλές φορες, μπορεί καν να μη θυμάσαι καλα το όνειρο αλλα να σου μένει μια παράξενη αίσθηση...φυσιολογικό είναι και αυτό. Οπως και το να βλέπεις το ίδιο όνειρο. Αυτό που σε βασανίζει είναι οτι προσπαθείς να δώσεις κάποια σημασία/ερμηνεία στα επαναλαμβανόμενα όνειρα κι οτι σε φοβίζουν ξερω γω παρα το οτι το λογικό κομμάτ σου σου λέει πως τυχαίνει και αυτό η η κακή ποιότητα ύπνου; Μάλλον η κακή ποιότητα ύπνου είναι το θέμα...έχεις ψάξει τι χρειάζεται για εναν ποιοτικό ύπνο; Τα έχεις δοκιμάσει; Παλιότερα το είχα ψάξει κι εγω...ίσως μπορεί να λυθεί με μερικά απλά βήματα (όπως το τι κάνεις πριν κοιμηθείς, την έκθεση σου η όχι σε τεχνητό φως πριν ξαπλώσεις, τι έχεις/δεν έχεις φάει, αν πίνεις καφέ, τη θερμοκρασία του χώρου, τα άνετα η και καθολου (λολ) ρουχα, άνετο μαξιλαρι κλπ). Αν έχει ψαχτεί με αυτά δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω...αν όχι όμως δοκίμασε το.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    το θεμα ειναι οτι δε φευγουν απο πανω μου.εχω καθημερινα ονειρα κ μαλιστα εντονα ..με επηρεαζουν παρα πολυ βρισκω τον εαυτο μ σε στιγμες της ημερας καπως να τα μπλεκω στ κεφαλι μ οτι ειδα η να περιμενω κατι κακο κ ν μαι στη τσιτα ολη μερα η να ψαχνω ν βρω τι σημαινει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο γτ εγινε ετσι διαφορα η αφαιρουμαι συνεχως γτ σσκεφτομαι ξανα κ ξανα αυτο.και το θεμα ειναι οτι ειναι εντονα μ ανεβαζουν τους παλμους της καρδιας ιδρωνω στ υπνο μ πεταγομαι με τ παραμικρο κ αντε παλι ..απασχολω τ μυαλο μ χωρις λογο κ αιτια με βλακειες ...ειχα ξανα θεμα με τον υπνο κ ειχα δοκιμασει διαφορα πραγματα π δν πιανανε ...κ τωρα τα ιδια
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Χθες ενιωσα μεταξυ υπνου κ ξύπνιου πιθανώς κάτι έβλεπα στν υπνο μ αλλά στη πραγματικότητα ένιωθα τ χέρι μ ν καίγεται.... Κ ένιωθα καψιμο οντως σηκωθηκα τ πρωι κ θυμομουν εμενα στ κρεβατι κ σε καποια φαση τ χέρι μ ν με καίει σαν ν μ βαλανε φωτιά.... Προχθες αλλη φαση ένιωθα οτι ηταν μια σκιά στ ταβανι πανω απ τ κεφαλι μπορει ν κανε σκιά οτιδήποτε στ δωμάτιο ε μετα το τι έβλεπα στν υπνο μ αυτο παλι με βασάνιζε.... Τι θα κάνω.... Ας βοηθήσει κάποιος... Τι μ συμβαίνει
    what is normal for the spider is chaos for the fly

Similar Threads

  1. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 17:15
  2. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 18:43
  3. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 12:28
  4. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 03:52
  5. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 18:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •