Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3

    Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση

    Καλησπέρα. Είμαι 26 ετών και η καταγωγή μου είναι από τη Θεσσαλονίκη. Για να μην σας τα πολυλογώ, εδώ και 2,5 μήνες υποφέρω από αϋπνϊες. Στο παρελθόν δεν υπήρχε κάποια προδιάθεση, το έπαθα ένα βράδυ σπίτι μου ενώ έπρεπε να ξυπνήσω το πρωί για να μπω στο στρατόπεδο. Το θέμα δεν είναι ότι δεν κοιμήθηκα καθόλου, το θέμα είναι ότι συνδυάστηκε από ανεξήγητα ρήγη και εξάψεις, ανάλογα με το τι φορούσα. Αυτό συνεχίστηκε και την επόμενη, δημιουργώντας μου δυσφορία μεν αλλά και παράλληλα εμμονή με το θέμα του ύπνου. Από εκεί άρχισε η απόλυτη κατηφόρα: Συνολική σχεδόν αϋπνία (κοιμάμαι ελάχιστα πια), στυτική δυσλειτουργία, γαστρεντερικά θέματα, υπέρταση και κυρίως κατάθλιψη, απομόνωση, φόβος θανάτου. Επισκέφτηκα τον ψυχολόγο στο στρατιωτικό νοσοκομείο και το μόνο που έκανε είναι να μου αλλάξει το Ι.

    Πλέον είμαι σε απόγνωση, αφού η όλη ερμηνεία περιορίζεται απλοϊκά στο ότι δεν αντέχω τον στρατό. Από την άλλη, δε βρίσκω νοήματα στη ζωή, κάθε μέρα που περνάει είναι πιο φορτική από την προηγούμενη με τον φόβο να πολλαπλασιάζεται..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mηπως είσαι προς το τέλος σχετικά της θητείας;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    Πλεον ναι αλλα το επαθα καπου στη μεση (οντας 3,5 μηνες φανταρος).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Αν είσαι προς το τέλος, υπομονή μάλλον είναι η καλύτερη "λύση". ενώ είχες όλα αυτά , πώς την έβγαλες την καθημερινότητα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Αν είσαι προς το τέλος, υπομονή μάλλον είναι η καλύτερη "λύση". ενώ είχες όλα αυτά , πώς την έβγαλες την καθημερινότητα;
    Πολυ δυσκολα, με ελαχιστη κατανοηση απο τους ανωτερους μου ακομη και απο την οικογενεια μου μιας και το προβλημα μου ποτε δεν αναγνωριστηκε ως προβλημα. Πολυ πιθανο να τελειωσει η θητεια μου αδοξα αυριο μιας και θα περασω απο συνολικες εξετασεις. Νιωθω πολυ ασχημα νοητικα, ψυχολογικα και σωματικα. Ειμαι σε πληρες αδιεξοδο! Φοβαμαι για την ιδια μου τη ζωη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ρε ψηλέ δεν πέθανε κανείς από αϋπνία εφόσον τρως κανονικά ξεκουράζεσαι κάποιες ώρες την αϋπνία τη τη φοβάσαι θα σου πω ένα μυστικό κάποτε είχα να κοιμηθώ πέντε μέρες δεν μπορούσα να τρέξω ζαλίζομουν όλα τα άλλα τα έκανα δηλαδή δουλειά κλπ μόλις πήγαινα να κάνω γυμναστική ζαλάδα από τότε ανεβάζω πυρετό όταν κουράζομαι μετά από μέρες τέλος πάντων άμα ο οργανισμός φτάσει στα όρια του θα λιποθυμήσεις μέχρι τότε απλά απόρρυθμιζονται οι λειτουργίες μόλις πας σπίτι και κοιμηθείς θα το ξεχάσεις το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι ψυχραιμία μη λιποθυμήσεις και να είσαι με κόσμο για να μην πάθεις κάτι τέλος πάντων να ξέρεις δε πεθαίνει εύκολα ο κόσμος ειδικά άμα έχεις κάνει πέντε δέκα χρόνια γυμναστική καθόλου εύκολα το πολύ να σε αφήσει κανένα κουσούρι να κοιμάσαι νωρίς μην πανικοβάλλεσαι αφού σου λένε δεν είναι τίποτα έχεις δύναμη δεν έφτασε στα όρια πάντως σίγουρα δεν πεθαίνει έτσι ο κόσμος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by akvagena View Post
    Πολυ δυσκολα, με ελαχιστη κατανοηση απο τους ανωτερους μου ακομη και απο την οικογενεια μου μιας και το προβλημα μου ποτε δεν αναγνωριστηκε ως προβλημα. Πολυ πιθανο να τελειωσει η θητεια μου αδοξα αυριο μιας και θα περασω απο συνολικες εξετασεις. Νιωθω πολυ ασχημα νοητικα, ψυχολογικα και σωματικα. Ειμαι σε πληρες αδιεξοδο! Φοβαμαι για την ιδια μου τη ζωη!
    Ποσα Κ.Σ εχεις?
    Οσα εχεις τοσο θα λες σε λιγο τελειωνουν τα πραγματα μετα τον στρατο σε δυο τρεις μερες ολα θα φτιαξουν πιστευω
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Similar Threads

  1. Άγχος εν όψει στρατιωτικής θητείας
    By Dean86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 24-06-2015, 00:01
  2. Κατάρρευση
    By strange_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2012, 21:50
  3. αυπνιες...
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2011, 00:35
  4. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 21:49
  5. Ψυχοσωματικη διαταραχη
    By Fearg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2010, 13:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •