Καταναγκασμοι επειδη θεωρω πως μου φερνουν γρουσουζια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130

    Καταναγκασμοι επειδη θεωρω πως μου φερνουν γρουσουζια

    Πασχω απο καταθλιψη και αγχωδη διαταραχη οπως εχω ξαναπει σε αλλο θεμα.
    Το τελευταιο διαστημα ομως, αρχισα να πιστευω πως διαφορα πραγματα απλα και καθημερινα, οπως συγκεκριμενα ρουχα, οι θεσεις των αντικειμενων, καθημερινες ενεργειες που επαναλαμβανω, μου φερνουν γρουσουζια και εξαιτιας αυτων κατι στραβωσε ή θα στραβωσει αν δεν τα κανω ολα με συγκεκριμενο τροπο.

    Για παραδειγμα αρνουμαι να φορεσω καποια συγκεκριμενα ρουχα ή εσωρουχα γιατι "τοτε που το φοραγα αυτο εγινε το ταδε κακο", πρεπει να βαζω τα αντικειμενα αφου τα χρησιμοποιησω ακριβως σε συγκεκριμενες θεσεις γιατι "αν ειναι λιγο πιο διπλα στραβωνουν ολα στη ζωη μου και τοτε που το ειχα αφησει το ταδε σε αλλο συρταρι εγινε το δεινα κακο".

    Πρεπει να πλυνω τα δοντια μου και να κανω ντουζ με συγκεκριμενες κινησεις, διαφορετικα πιστευω οτι κατι θα στραβωσει (κι αλλο) γιατι "και τοτε που παρελειψα να πλυνω τα δοντια μου ενα βραδυ και εκανα διαφορετικα ντουζ εγινε το ταδε κακο".

    Πώς ξεπερνιεται αυτο; Το λογικο μερος του εαυτου μου μου επαναλαμβανει διαρκως οτι ουδεμια σχεση εχουν αυτα με το τι παει στραβα στην ζωη μου, το αλλο κομματι του εαυτου μου ομως πιστευει οτι αυτα ευθυνονται.
    Με αγχωνει παραπανω και με τρελαινει αυτο το πραγμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αχ και εγω είχα κατι τετοια σαν τελειομανης έφηβη μαθητρια που ημουν και με ψυχωσική μάνα.
    Να φοράω συγκεκριμένο ρούχο στα διαγωνισματα γιατί μού έφερνε τύχη, να πιάνω τα μαλλια΄κοτσιδα γιατί έγραφα μονο τότε άριστα, να έχω τα μαλλιά μου μακριά γιατί οταν τα είχα καρε είχα ζήσει ένα δράμα στο σπίτι με μια μάνα εκτός εαυτού λόγω ψύχωσης.
    Αυτό με τα καρε μαλλιά μού πήρε χρόνια να το ξεπεράσω. Μη σου πω ότι μετά τα 20, για δεκα χρόνια+ ειχα τα μαλλιά μου καρε έτσι για σπάσιμο χαχαχα

    Λοιπόν, τώρα πια που τα βλέπω από την ασφάλεια και την ωριμότητα του παρόντος λέω ότι ήταν άγχος, φόβος και προσπάθεια ελέγχου της πραγματικότητας, μιας πραγματικότητας με μια ψυχωσική μάνα που δεν ήξερα τι θα μου ξημερώσει...Ηταν και αυτό ένα κομμάτι στον αγώνα για αυτοσυντηρηση και επιβίωση.
    Απλα βρες τη ριζα, την αιτία, θα σου πρότεινα! Και μετά όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις, μην τις ακους, μην τους βάλεις σημασία.
    Οταν νιώσεις λίγο δυνατή θα πας και κόντρα σε αυτες, οπως εγώ με τα καρε μαλλιά. Ε και μετά απλά θα το ξεπερασεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μελίνα μου, κατάθλιψη και άγχος όλοι μα όλοι περνάμε!
    Μην το νιώθεις σαν βάρος που σε προσδιορίζει, δες το σαν μια πρόκληση προς διαχείριση...
    Ανθρωποι είμαστε, εναν οργανισμό έχουμε που όσο καλοκουρδισμένος να είναι, προς την παρακμή βαδίζει. Μια βίδα να λασκάρει, που λέει ο λόγος, πάει τελειώσαμε...
    Και εγώ είχα οξύ χρόνιο άγχος, από πολύ μικρή ηλικία, μεγάλωσα σε πολύ άσχημο οικογενειακό περιβάλλον, με φωνές, βρισιές, απειλές, ξεφτιλικια, μπινελικια. Για να αντεξω το εβαλα στόχο να γίνω άριστη μαθήτρια να ΞΕΦΥΓΩ. Και στον αγώνα αυτό, στην εφηβεία, κουκουλωσα πολλά. Και μετά τα 20 μού βγήκαν όλα...Και συνεχισα να το παλεύω. Διαβάζοντας και μόνη. Στα 29 ανακαλυψα οτι η μανα μου ηταν ψυχωσικη. Δεν ήμουν εγώ η ατυχη, απλά η μάνα μου ήταν άρρωστη εγκεφαλικά. Και κανεις μας, από την οικογενεια και τα σογια δεν στάθηκε ικανός να σταθει στο πλαι της, να της συμπαρασταθεί και να τη βοηθήσει. Και όταν πέθανε, είπα ΟΚ τωρα ζω για μενα, απελευθερωθηκα. Ελα μου ντε, μού βγήκε αυτοανοσο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Παιδικός ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες το είχα όταν ήμουν οχτώ εννιά χρονών προσπαθείς να βρεις κάτι να πιαστείς να πάρεις τον έλεγχο της ζωής σου για άλλους ο πατέρας είναι η πυξίδα για άλλους η μάνα για άλλους οι φίλοι μια σχέση εσύ μέσα σου κατάλαβες ότι αυτά δεν είναι σταθερές για σένα και πρέπει να στηριχτεί στα δικά σου πόδια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Τι αυτοανοσο σου βγηκε ΜαραΖ;

    Εχετε δικιο, προφανως ειναι ενας τροπος ελεγχου της ζωης μου και των γεγονοτων, ομως πώς ξεπερνιεται ειναι το θεμα, πριν γινει σοβαρο και μονιμο. Συνεχιζει να υφισταται και χτες που με πηρε ο υπνος χωρις να εχω κανει καποια στανταρ πραγματα που κανω πριν πεσω να προσπαθησω να κοιμηθω (γιατι τελευταια πασχω και απο αυπνιες) ξυπνησα πανικοβλημενη το πρωι. Ειναι σπαστικο να εχω τον πονο μου και ολα τα αλλα και να εχω κι αυτο. Αρχισε να μου παρουσιαζεται και κολλημα με αριθμους, δηλαδη να μετραω απο μεσα μου μεχρι ενα συγκεκριμενο νουμερο κανοντας καποιες δραστηριοτητες και αυτο μου την δινει ακομα πιο πολυ. Σαν αυτιστικη νιωθω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    πωπω αυτο με το μετρημα και εγω το εχω!
    αλλα με βοηθάει να ελεγχω το χρόνο που χρειάζεται να διεκπεραιωσω κατι που κανω.
    Ας πουμε, πλενεις δοντια, λούζεσαι, δεν θα μετρησεις?
    Εδω μεχρι και στο γυμναστηριο μετρανε σετ και ποσες φορες κάθε άσκηση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Δεν μιλαω για τετοιο μετρημα, πχ χρειαζομαι 20 σετ απο κοιλιακους και μετραω. Στα δοντια ενταξει, θελει 2,5-4 λεπτα, αναλογα και την οδοντοβουρτσα, αλλα γι αυτο υπαρχουν και τα ρολογια.
    Μιλαω για μετρημα μεχρι εναν συγκεκριμενο αριθμο και μετα παλι απο την αρχη ακομα και σε δραστηριοτητες που δεν χρειαζεται, πχ οταν παω να γεμισω το ποτηρι μου με νερο, οταν παω να πλυνω ενα πιατο, οταν παω να αναψω ενα τσιγαρο, και γενικα σε δραστηριοτητες που δεν χρειαζεται να μετρησω κατι συγκεκριμενο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Εγω παλι πρέπει το πρωι να πλύνω τα δόντια μου πριν μπω για ντουζ κι επισης πρέπει να φοράω απαραίτητα τη μπλούζα μου για να τα πλύνω ...αλλο που θεωρούσα οτι θα μου φέρει κατι κακό ήταν το να πω σε κάποιον κατι που με ενοχλεί πάνω του ...θεωρούσα οτι αν του το πω μπορει να πάθω κατι ...και πολλα αλλα παρόμοια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ενα φλερτακι με την ιδεοψυχαναγκαστική όλοι το έχουμε!
    Αυτο με τα δόντια και εγώ το έχω, σε βαθμό αηδίας. Δηλαδή ακομα και εξω οταν τρωω, εχω οδοντοκρεμα και οδοντοβουρτσα μαζι, αλλα το κανω οχι ψυχαναγκαστικα οτι θα παθω καποιο κακο, αλλά σαν καθαριοτητα, επειδη παλια ειχα σιδερακια, δωσαμε ενα καρο λεφτα για να τα ισιωσω και δεν θελω να καταληξω με σφραγισματα κλπ
    Και μπεταντιν εχω παντα μαζι μου!

    Αλλα οταν αυτα ειναι σε ενα πλαισιο, ειναι ας πουμε νορμαλ. Το προβλημα, λενε οι γιατροι, ειναι όταν δυσκολευεται η καθημερινοτητα σου.
    πχ μου εχει τυχει να γυρισω σπιτι γιατι δεν θυμομουν αν ειχα κλεισει το θερμοσιφωνα ή το ματι της κουζινας. Ε μια δυο φορές το εκανα. Αμα το εκανα 20 φορες, ναι θα ειχα προβλημα!

Similar Threads

  1. καταναγκασμοι.
    By vith in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-04-2016, 11:39
  2. Θεωρώ....
    By Deleted-Member09102015 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 91
    Last Post: 19-10-2015, 16:09
  3. πιστευετε οτι τα λεφτα φερνουν την ευτυχια?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 127
    Last Post: 25-04-2015, 00:20
  4. Replies: 22
    Last Post: 05-07-2012, 15:25
  5. Μήπως οργανικά προβλήματα φέρνουν την άσχημη ψυχολογία?
    By niht in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2008, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •