ερχομενη απο ψυχιατρο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    ερχομενη απο ψυχιατρο...

    Καλησπερα και παλι παιδια...την πεμπτη ειχα ραντεβου με τον ψυχιατρο μου ο οποιος παρεπιοτοντως ειναι και καθηγητης σε δημοσιο νοσοκομειο.ειχα ξεκινησει αγωγη με ζολοφτ αρχικα στα 50mg και τωρα μου το πηγε 100mg.μου ειπε οτι θα συνεχισουμε σε αυτη τη βαση να ασχοληθω με κατι εργασιες που μου εχει βαλει να κανω με τον εαυτο μου οτι δεν εχω κατι σοωαρο και οτι το προβλημα μου ειναι ιασιμο 100 τις 100.και μου ειπε οτι στοχος του ειναι να μου γυρισει την ευαισθησια μου απο αδυναμια σε δυναμη.το θεμα ειναι οτι εγω δεν τον πιστευω.δεν ξερω νομιζω οτι δεν με εχει καταλαβει και δεν ξερω αν ειμαι και ευαισθητος ανθρωπος που λεει αυτος.γενικοτερα νιωθω ανιατη περιπτωση και νομιζω οτι εχω και επικοινωνιακο προβλημα δεν μπορω δηλαδη να αποτυπωσω λεκτικα τις ακριβεις σκεψεις μου η μαλλον συγχεονται ολες οι σκεψεις μαζι και καπου το χανω και δυσκολευομαι να εξωτερικευτω.αυτο δεν ξερω πως θα λειτουργησει στην ψυχοθεραπεια και επισης εχω αγχος οτι δεν καταλαβε τη σοβαροτητα της καταστασης μου και αργοτερα μπορει να μου πει οτι δεν γινεται κατι και ενω τωρα εχω μια ελπιδα τοτε δεν θα εχω καμια.δεν ξερω τι εχετε να πειτε εσεις.γινεται να εχει πεσει εξω? Η να μου τα λεει ολα αυτα μονο για να μου δωσει κουραγιο?

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Μπορει να πεσει εξω, μπορει και οχι. Ανθρωποι ειναι και μπορει να κανουν λαθος.
    Το θεμα ειναι στο χερι σου αν θα του δωσεις την ευκαιρία να τον αξιολογησεις για τη δουλεια που ειπε οτι θα κανει ή θα τον κοψεις απο τωρα. Ρισκο ειναι ολα.
    Ποσες συνεδριες εχεις κανει μαζι του; Πως αισθανεσαι γενικα στην επικοινωνια σας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ο ψυχίατρος σου βασίζεται σε αυτά που του λες εσύ και βγάζει συμπεράσματα, όσο πιο ειλικρινής είσαι μαζί του, τόσο περισσότερα εργαλεία του δίνεις για να σε βοηθήσει. Η αγωγή που ακολουθείς θα μετριάσει στην αρχή την παθολογία του πράγματος (τα συμπτώματα κοινώς), μέχρι να εξαλειφθούν. Το να προσπαθεί να σε τονώσει ή να σου δώσει κουράγιο είναι θεμιτό... Σκέψου, απλώς τι βλέπουν τα δικά του μάτια καθημερινά. Ψέματα δεν θα σου έλεγε, ιδιαιτέρως λόγω του αυτοκτονικού ιδεασμού... αν κινδύνευες θα σου έκρουε τον κώδωνα. Ούτως ή άλλως κάθε γιατρός καλύπτει όλα τα ενδεχόμενα και τα αρνητικά και τα θετικά. Εσύ τον εμπιστεύσαι; Αυτός σου ανοίγει μία πόρτα για να βοηθηθείς, εσύ θα επιλέξεις όμως... Όσον αφορά τις συγκεχυμένες σκέψεις θα μπορούσες να σημειώνεις ότι θέλεις να του πεις, ώστε να είσαι προετοιμασμένη πριν από κάθε συνεδρία. Με το αλκοόλ πως τα πας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Δυο φορες εχω παει.νομιζω ως ενα βαθμο οτι εχει υποτιμησει το προβλημα μου.την δευτερη φορα που πηγα μου ειπε να ξεκινησω να ψαχνω για δουλεια και του ειπα οτι δεν μπορω γτ φοβαμαι οτι θα καταλαβουν το προβλημα μου και μου λεει τι προβλημα εχεις εγω ειμαι ψυχιατρος και τοση ωρα δεν εχω καταλαβει να εχεις προβλημα εισαι νεα ομορφη και τετοια.και επεμενε με θυμο να του πω τι προβλημα εχω.ε κλειστηκα και δεν μπορουσα να μιλησω μετα.και θεωρησε δεν ξερω οτι ειναι πιο μολυ στο μυαλο μου.αλλα δεν ειναι ετσι γιατι οντως νιωθω ανιατη περιπτωση αλλα δεν θελω να τπυ εκφρασω κιολας ολες τις πτυχες μου γτ φοβαμαι την φαρμακολογια αν θα γινει πιο ισχυρη μιας και το προβλημα μου θεωρω οτι εχει να κανει πολυ και με τις κοινωνικες συνθηκες στις οποιες ζω που αν δεν αλλαξουν αυτες ο,τι χαπι και να παρω δεν νομιζω να θεραπευτω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    αγαπητη μελινα η καταθλιψη ειναι 100% ιασιμη....μην αγχωνεσαι δεν εισαι ανιατη περιπτωση.....απλα εισαι πολυ απισιοδοξη και λογω της καταθλιψης ισως και λογω ιδιοσυγκρασιας......
    το χαπι θα σταθεροποιησει την διαθεση ,πρεπει να το παρεις....ετσι ωστε αργοτερα να αλλαξεις τις κοινωνικες σου συνθηκες οπως λες.......
    στη φαση που εισαι τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα....δυστυχως η αγωγη ειναι μονοδρομος......και πρεπει να πεις του γιατρου ολα αυτα π σε βασανιζουν για να σ δωσει την σωστη δοση και την σωστη φαρμακολογια....
    ο γιατρος αυτα στα λεει γτ ετσι νομιζει οτι εσυ θα νιωσεις καλυτερα.....
    να σε καταλαβει 100% μην περιμενεις να το κανει κανενας.......
    ισως ο συγκεκριμενος να σε αντιμετωπισε λαθος....ιδιαιτερα σε ασθενη με καταθλιψη δεν πρεπει να εχει επιθετικη συμπεριφορα....
    αλλα και εσυ αμα ειναι να μην του πεις επακριβως τι νιωθεις και τι αισθανεσαι ...τοτε πας τσαμπα.....
    αφου εκανες το πρωτο βημα και πηγες μην κανεις πισω τωρα

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Δυο φορες ειναι αρχη ακομα. Δωσε ενα περιθωριο να δεις πως θα πανε τα πραγματα, μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Εχεις επισκεφτει ξανα ειδικο;
    Μπορεις οντως να καταγραφεις τι θελεις να του πεις, ισως στο ζητησει κι εκεινος.
    Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εισαι ειλικρινης σε αυτα που του λες, για να δωσεις την ακριβη εικονα σου και το περιθώριο να σε βοηθησει στο μεγιστο δυνατο βαθμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Ερις με το αλκοολ δεν το εχψ κοψει.πινω καθημερινα μου ειπε να το κοψω γιατι επιδεινωνει το προβλημα μου.τωρα συμφωνησα μαζι του οτι θα το ελαττωσω σιγα σιγα και μεχρι την επομενη πεμπτη που θα παω θα το εχω κοψει τελειως.ως ενΑ βαθμο τον εμπιστευομαι γτ ειναι καθηγητης σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι μου γινεται ακριβως γτ συμπεριφερομαι οπως συμπεριφερομαι ισως ειμαι και αυτοκαταστροφικο ατομο δεν ξερω θεωρω οτι το περισσοτερο το προκαλω εγω στον εαυτο μου.αλλα εχω και ενα κενο που δεν λεει να φυγει ρε γαμωτο.παντως μου εκανε μια νυξη για το θεμα του αδερφου μου.οτι καταλαβαινει οτι μ εχει επηρεασει πολυ αλλα οτι εγω πρεπει να προχωρησω στην ζωη μου αλλα δν ειπαμε περισσοτερα την επομενη φορα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Νεφελη ναι εχω ξαναεπισκεφθει αλλα φαρμσκολογια τωρα ξεκινσω.ειχα κανει ψυχοθεραπεια παλιοτερα για κρισεις πανικου η οποια λειτουργησε ως εναν βαθμο αλλα τοτε αγαπουσα τον εαυτο μου και ηθελα να τον βοηθησω.και οταν με ειχε πιασει αυτο στην αρχη δηλαδη περισυ πηγα σε ψυχολογο η οποια με εκανε χειροτερα απ οτι ημουν πολυ χειροτερα.ηταν αρκετα παραβιαστικη στις ερωτησεις τις μεχρι και αν εχω κανει τριο με ειχε ρωτησει και αλλες δεξουαλικες ατοπες ερωτησεις κατα τη γνωμη μου.και επισης εφευγσ καθε φορα χειροτερα απο εκεο με προετρεψε να παραιτηθω κσι απο τη δουλεια που ημουν ενω κατα τη γνωμη μου επρεπε να με ωθησει να μεινω τεσπα

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Νεφελη ναι εχω ξαναεπισκεφθει αλλα φαρμσκολογια τωρα ξεκινσω.ειχα κανει ψυχοθεραπεια παλιοτερα για κρισεις πανικου η οποια λειτουργησε ως εναν βαθμο αλλα τοτε αγαπουσα τον εαυτο μου και ηθελα να τον βοηθησω.και οταν με ειχε πιασει αυτο στην αρχη δηλαδη περισυ πηγα σε ψυχολογο η οποια με εκανε χειροτερα απ οτι ημουν πολυ χειροτερα.ηταν αρκετα παραβιαστικη στις ερωτησεις τις μεχρι και αν εχω κανει τριο με ειχε ρωτησει και αλλες δεξουαλικες ατοπες ερωτησεις κατα τη γνωμη μου.και επισης εφευγσ καθε φορα χειροτερα απο εκεο με προετρεψε να παραιτηθω κσι απο τη δουλεια που ημουν ενω κατα τη γνωμη μου επρεπε να με ωθησει να μεινω τεσπα
    Ποσους αχρηστους θα ακουσουμε ακόμα εδω μεσα;
    Τι μ@@@κιες ειναι αυτες; Δεν κατευθύνουν οι ψυχολογοι ουτε λενε τι θα κανεις. Μονος σου θα μαθεις να βλεπεις πραγματα. Κι εγω χειροτερα εγινα. Με προετρεψε κι εμενα να χωρισω.
    Ο,τι να ναι....
    Με τον ψυχιατρο μαλλον θα εισαι καλυτερα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Νικ βασικα δεν ξερω τι νιωθω ουτε τι μου γινεται δεν ξερω.και αυτο που οι ψυχιατροι κρινουν απο τα λεγομενα περιεργο μου φαινεται.δηλαδη αν παω σ εναν ψυχιατρο και για τον α η β λογο θελω ρε παιδι μου να βγαλω μια συνταξη και να καθομαι και του πω οτι ακουω φωνες και βλεπω παραισθησεις θα μου γραψει αντιψυχωτικα σωστα? Χωρις να εχω ψυχωση...και επισης παλιοτερα οταν παθαινα κρισεις πανικου εγω νομιζα οτι εχω την καρδια μου το πιστευα ακραδαντα αυτο.πηγα σε καρδιολογους οι οποιοι οταν τους τα ειπα σκιαχτηκανε λιγο με εξετασαν ομως με τριπλεξ και τετοια και με βρηκαν υγιη! Θελω να πω οτι αν βασιζοντουσαν μονο στα λεγομενα μου θα μου γραφαν χαπια για μια ασθενεια που δεν υπηρχε! Γιατι να μην υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην ψυχιατρικη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Πρέπει να ρυθμίσεις άμεσα το θέμα του αλκοόλ... δεν το χρειάζεσαι πλέον. Αλκοόλ καταναλώνεις για να ηρεμήσει το νευρικό σου σύστημα και ως στήριγμα. Εφόσον, έχεις ξεκινήσει την αγωγή μην τα μπερδεύεις... Επίσης, δεν σε βοηθά να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου. Πρέπει να μιλάς ανοιχτά με τον ψυχίατρο σου, δεν έχει νόημα κρύβεις πράγματα... απλώς δεν βοηθάς τον εαυτό σου μ αυτόν τον τρόπο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Ερις με το αλκοολ δεν το εχψ κοψει.πινω καθημερινα μου ειπε να το κοψω γιατι επιδεινωνει το προβλημα μου.τωρα συμφωνησα μαζι του οτι θα το ελαττωσω σιγα σιγα και μεχρι την επομενη πεμπτη που θα παω θα το εχω κοψει τελειως.ως ενΑ βαθμο τον εμπιστευομαι γτ ειναι καθηγητης σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι μου γινεται ακριβως γτ συμπεριφερομαι οπως συμπεριφερομαι ισως ειμαι και αυτοκαταστροφικο ατομο δεν ξερω θεωρω οτι το περισσοτερο το προκαλω εγω στον εαυτο μου.αλλα εχω και ενα κενο που δεν λεει να φυγει ρε γαμωτο.παντως μου εκανε μια νυξη για το θεμα του αδερφου μου.οτι καταλαβαινει οτι μ εχει επηρεασει πολυ αλλα οτι εγω πρεπει να προχωρησω στην ζωη μου αλλα δν ειπαμε περισσοτερα την επομενη φορα
    Καλησπέρα σου και χρόνια πολλά..
    Εχεις κάτι που το έχει ενα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων, λέγεται κατάθλιψη και ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας κρούει συναγερμό οτι θα είναι μέχρι το 2020 η πρώτη μορφή ασθένειας για όλο τον δυτικό τρόπο ζωής..
    Δεν είμαι ειδικός είμαι παθών και όλα αυτά είναι απλά φόβοι που δημιουργεί το μυαλό σου διότι είναι μονιμως σε κατάσταση στρες και δεν εστιάζει σε ομορφα πραγματα της καθημερινότητας..
    Μην αμφισβητείς το γιατρό είναι κι αυτό συμπτωμα αγχους κι ανασφάλειας..Αμφισβήτησε την ποιότητα της ζωής σου, τις επιθυμίες σου, τα προσωπα τριγυρω σου..
    Ψάξε πως θα ηθελες να είναι το πρωινό σου και πως είναι, αν εχεις επικοινωνία στο βαθμό που θέλεις με άτομα κι οχι μονο τυπικά..
    Αν υπάρχει κατι που σου δίνει στόχο και κίνητρο να ΖΕΙΣ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Νικ βασικα δεν ξερω τι νιωθω ουτε τι μου γινεται δεν ξερω.και αυτο που οι ψυχιατροι κρινουν απο τα λεγομενα περιεργο μου φαινεται.δηλαδη αν παω σ εναν ψυχιατρο και για τον α η β λογο θελω ρε παιδι μου να βγαλω μια συνταξη και να καθομαι και του πω οτι ακουω φωνες και βλεπω παραισθησεις θα μου γραψει αντιψυχωτικα σωστα? Χωρις να εχω ψυχωση...και επισης παλιοτερα οταν παθαινα κρισεις πανικου εγω νομιζα οτι εχω την καρδια μου το πιστευα ακραδαντα αυτο.πηγα σε καρδιολογους οι οποιοι οταν τους τα ειπα σκιαχτηκανε λιγο με εξετασαν ομως με τριπλεξ και τετοια και με βρηκαν υγιη! Θελω να πω οτι αν βασιζοντουσαν μονο στα λεγομενα μου θα μου γραφαν χαπια για μια ασθενεια που δεν υπηρχε! Γιατι να μην υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην ψυχιατρικη?
    αυτα που λες ομως δεν ειναι ομοια πραγματα....

    εγω βλεπω οτι φοβασαι παρα πολυ την αγωγη....

    ο ψυχιατρος με αυτα π θα τ πεις θα σ καθοδηγησει και θα σ δωση την σωστη αγωγη...

    μην σε παρασερνει ο φοβος...
    ανοιξου πες του αυτα που νιωθεις ,παρε την αγωγη που σου δινει, τηρησε την ,ξεκινα και μια ασχολια οπωσδηποτε.....και προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα.....καθε μερα να σηκωνεσαι και να λες ολα αυτα θα αλλξουν.....
    θα δεις που σε λιγο καιρο θα εχεις αλλαξει πολυ...και μετα με εναν ψυχολογο μπορεις να δουλεψεις και οτι αλλο θες......για να σταθεροποιηθεις και να μην νιωθεις αδυναμη......
    και μην ασχολεισαι με τον περιγυρο σου..το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα ο καθε ανθρωπος βαδιζει μονος τ στον κοσμο.....
    και ισως αμα εισαι καλα μπορεσεις να βοηθησεις και την οικογενεια σου...εαν θες και οπως θες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Manos32 αυτο ακριβως εχω παθει δεν ξερω αν υπαρχει κατι που με γεμιζει προσπαθω να βρω αλλα δεν μου ερχεται κατι.εσυ πως εισαι?εισαι καθολου καλυτερα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Νικ βασικα δεν ξερω τι νιωθω ουτε τι μου γινεται δεν ξερω.και αυτο που οι ψυχιατροι κρινουν απο τα λεγομενα περιεργο μου φαινεται.δηλαδη αν παω σ εναν ψυχιατρο και για τον α η β λογο θελω ρε παιδι μου να βγαλω μια συνταξη και να καθομαι και του πω οτι ακουω φωνες και βλεπω παραισθησεις θα μου γραψει αντιψυχωτικα σωστα? Χωρις να εχω ψυχωση...και επισης παλιοτερα οταν παθαινα κρισεις πανικου εγω νομιζα οτι εχω την καρδια μου το πιστευα ακραδαντα αυτο.πηγα σε καρδιολογους οι οποιοι οταν τους τα ειπα σκιαχτηκανε λιγο με εξετασαν ομως με τριπλεξ και τετοια και με βρηκαν υγιη! Θελω να πω οτι αν βασιζοντουσαν μονο στα λεγομενα μου θα μου γραφαν χαπια για μια ασθενεια που δεν υπηρχε! Γιατι να μην υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην ψυχιατρικη?


    Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ψυχιατρική και την ψυχολογία. (Μόνο κάποια ψυχομετρικά τεστ, που ακόμη και σε αυτά μπορείς να απαντήσεις ψευδός, φαίνεται βέβαια, αλλά δεν είναι της παρούσης). Ο θεραπευτής βασίζεται στο λόγο σου. Η οπτική αυτή είναι μία οδός κατά της ψυχιατρικής και έχουν γίνει πολλά πειράματα τέτοιου είδους. (Ασθενείς χωρίς ψυχικές διαταραχές, που τις προσποιούνται.) Εσύ θέλεις να βοηθήσεις τον εαυτό σου; ....Για να βελτιώσεις τη ζωή σου δεν είναι ανάγκη να σου δώσει τον "όρο της αλήθειας" ο θεραπευτής σου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επίσκεφη σε ψυχίατρο..
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 23-02-2016, 15:40
  2. Να παω σε ψυχιατρο?
    By Vasilis19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2015, 17:42
  3. Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
    By Loucona in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2012, 05:14
  4. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2009, 13:42
  5. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •