Δεξιότητες για ανεξάρτητη ζωή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Σείριο με την ψύχωση σπάνε οι άμυνες του οργανισμού και για να ζήσεις ανεξάρτητα χρειάζεται μια δεκαετία συνεχούς ανάρρωση με διατροφή και γυμναστική για να δημιουργήσεις άμυνες αυτό είναι το κλειδί καλή εγκεφαλική λειτουργία να μη λες βλακείες δηλαδή και άμυνες με τα χρόνια μαθαίνεις τι να λες δηλαδή πιο είναι λογικό και πιο παράλογο αλλά θέλει συνεχή έκθεση για καμιά δεκαετία για να αποκτήσεις άμυνες επαναλαμβάνω με διατροφή και γυμναστική όσο πιο σκληρή γυμναστική κάνεις τόσο το καλύτερο διατροφή φουλ πρόγραμμα στον ύπνο κλπ όσο για δεξιότητες προσπάθησε να μαθαίνεις συνέχεια καινούρια πράγματα δηλαδή σεμινάρια επιμόρφωση δουλειές του ποδαριού κλπ εκεί θα καταλάβεις τα προβλήματα ακριβώς εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ότι έκανα εγώ να πας να μοιράσεις φυλλάδια εκεί θα καταλάβεις τα προβλήματα ακριβώς να φύγεις δηλαδή από το προστατευμένο περιβάλλον και να βγεις στη ζωή μόνοσ σου σαν να μην έχεις κανένα εκεί θα φανεί η μαγκιά σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,408
    @elis κ παλιότερα που είχα πρόβλημα κ ανάρρωνα πάντα σκεφτόμουν την δουλειά αλλά κόλωνα!!Όταν ήμουν φοιτητής έλεγα να ξεκινήσω από φυλλάδια για αρχή,έπαιρνα τηλέφωνα αλλά μέσα μου έλεγα να μη με πάρουν.Πρόβλημα αυτοεκτίμησης βλέπεις.Μεγάλη ανασφάλεια με την ανάλειψη ευθυνών και την περίπτωση να κάνεις λάθος μη σε πουν βλάκα...Πρέπει να το ξεπεράσω αυτό το κομμάτι.

    Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Βλάκα με λέγανε εμένα αλλά δεν καταλάβαινα είχα τον στόχο μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    βρε παιδια ομως αυτη η υπερεκθεση οταν ειστε τοσο ευαλωτοι δεν ειναι ψυχοφθορα??

    Εγω ισα ισα νομιζω οτι η καλυτερη δουλεια για εναν ψυχωσικο ειναι μια μηχανικη, που δεν χρειαζεται να εχεις πολλα παρε-δωσε με πολύ κόσμο. Σκουπίστε, ψεκάστε, τελειωσατε, ενα πράγμα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,408
    Στο θέμα δουλειάς η αλήθεια είναι ότι πρέπει να έχεις γνώθι σαυτόν και για έναν ψυχωσικό αυτό είναι ανέφικτο τις περισσότερες φορές. Χτυπάει σε ηλικία που αναπτύσσεις δεξιότητες για ανεξάρτητη ζωή και αρχίζεις να δοκιμάζεσαι.

    Είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια δουλειά που μπορεί να σου ταιριάζει,να μπορείς να την βγάλεις εις πέρας , να αντέχεις την πίεση, να σου εξασφαλίζει έναν καλό μισθό όταν έχουν περάσει πολλά χρόνια κ δεν έχεις τίποτα να παρουσιάσεις στο βιογραφικό σου.Εγώ παράδειγμα παράτησα ΤΕΙ είμαι 30 χρονών και δεν έχω δουλέψει εκτός από το μαγαζί των γονιών μου που στην ουσία είναι μια μικρή βοήθεια κ όχι δουλειά.

    Σκέφτομαι για μάγειρας να πάω σε ΙΕΚ.Μου το πρότεινε ο γιατρός και το σκεφτόμουν από τότε που ήμουν στο ΤΕΙ.Η αλήθεια είναι ότι αυτή η δουλειά έχει πολύ πίεση και εξοντωτικά ωράρια αλλά δεν ξέρω,εμπιστεύομαι τον γιατρό μου και ίσως βλέπει πολλές δυνατότητες σε μένα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μαγειρας? το θεωρω εξαιρετικά δυσκολη και απαιτητικη δουλειά. Και με πολύ δυσκολες συνθηκες, υψηλες θερμοκρασίες, λάδια, τηγάνια, λάντζες, κουζίνες...

    Γενικά πρωτοβουλίες μπορείς να αναλάβεις? μπορείς να φέρεις είς πέρας ότι αναλαμβάνεις?
    ή μπερδεύεσαι και τα παρατας μισοτελειωμένα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Δεν πασχω απο ψυχωση, αλλα πασχω απο καταθλιψη και αγχωδη διαταραχη που επισης στερουν πολλα πραγματα απο την ζωη καποιου που τα εχει. Οποτε θεωρω πως το πρωτο βασικο πραγμα ειναι η ανακτηση μιας αυτοπεποιθησης και μετα το πώς παρουσιαζουμε τον εαυτο μας και να εχουμε πειθω. Βλεπω ανθρωπους χωρις πολλες δεξιοτητες ή προσοντα να υπερχειλιζουν απο αυτοπεποιθηση και λεγειν και πειθω και βρισκουν και δουλειες και ο,τι θελουν στην ζωη. Και αλλοι με skills ακομα ψαχνονται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Mελίνα, η ψύχωση είναι κάτι άλλο από την έλλειψη αυτοπεποίθησης...
    Υπάρχουν ψυχωσικοι που πιστευουν, πανω στην κρίση τους, οτι είναι οι καλύτεροι όλων. Και σε πειθουν με τα λογια γιατι το βιωνουν ολο αυτο σαν πραγματικότητα.

    Σε αυτο που λες συμφωνώ! από το πρισμα της καταθλιψης και του αγχους, η αυτοπεποιθηση ειναι σημαντική! Για να εχεις αυτοπεποιθηση ομως, πρεπει να έχεις αυτεπίγνωση, αυτοεκτίμηση. Ειδαλλως αν η αυτοπεποιηθηση σου στηριζεται σε επιτυχιες, ίσως προσωρινές, μπορεί να συντριβείς από μια αποτυχία.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Το ειπα επειδη η ελλειψη αυτοπεποιθησης συνηθως ερχεται μαζι με τις ψυχικες ασθενειες, επειδη περαν των αλλων, καποιος που νοσει μπαινει στην διαδικασια να σκεφτεται "αραγε θα μπορεσω να κανω και να κρατησω μια σχεση/οικογενεια/δουλεια; τι θα γινει αν με ξαναπιασει επεισοδιο; εδω υπαρχουν αλλοι υγιεις που δεν τα καταφερνουν, εγω πως θα τα βγαλω περα;"
    Οταν περνουν τα επεισοδια οπου μπορει καποιος να πιστεψει διαφορα, τοτε μπορει να τα σκεφτει κι ολα αυτα.
    Μπορει να λεω και βλακειες, αλλα στην ομαδα αυτοβοηθειας που πηγαινα για ενα διαστημα ηταν 3 ατομα με ψυχωση και εθεταν αυτους τους προβληματισμους, οπως και οι υπολοιποι που πασχαμε απο αλλες ψυχικες ασθενειες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Λοιπον...προσπάθησα να σκεφτώ λίγο πάνω στο θέμα ξεκινώντας απο τον ορισμό του αρνητικού συμπτώματος, που είναι λίγο πολύ η "έλλειψη"...πως διορθώνουμε μία έλλειψη; Υποθετω με εξάσκηση, χτίζουμε σιγά σιγα την δεξιότητα που θέλουμε...

    Νομίζω οτι το γεγονός πως είναι κομμάτι των αρνητικών συμπτωμάτων μιας ψύχωσης κάτι, για παράδειγμα η δυσκολία που έχει κάποιος στις κοινωνικές σχέσεις ξέρω γω, δεν έχει σημασία. Δεν μπορεί κάποιος να έχει κοινωνικές φοβιες/αγχος σκέτα; Χωρίς να πηγάζει από ψύχωση αυτό; Ε γιατί να έχουν οι δύο περιπτωσεις διαφορά αν διαχειριζεσαι τα θετικά συμπτώματα; Ελλειψη μιας δεξιότητας έχει ο ένας έλλειψη μιας δεξιότητας έχει και ο άλλος, υποτιθεται η φαρμακευτικη αγωγή σας φέρνει στα ίσα...
    Νομίζω λοιπόν τα ίδια βήματα θα κανουν. Σε κάποια περίπτωση μπορεί να αρκεί να προσπαθησει το άτομο να ξεπερασει κάποιο φόβο του οπως κάνουν πχ στο σχολείο (με δημόσιες ομιλίες πχ ή κοινωνικό άγχος)...σε άλλη περίπτωση μπορει να συνισταται η ψυχοθεραπεία (με ένα πολύ καλο πολύ προσεκτικά επιλεγμένο ψυχολογο), σε κάτι άλλο μπορεί να βοηθάει ένα υποστηρικτικό περιβαλλον, καθημερινη προσπάθεια, καθημερινοι στοχοι, πατέντες τύπου λίστες κλπ...η θλιψη, η κοινωνική απόσυρση, όλα αυτά είναι αυτονομα θέματα απο μόνα τους.

    Ή εντύπωση που έχω είναι πως τα αρνητικά συμπτώματα είναι ψιλοαπορροια των θετικών και της όλης εμπειρίας...αν έβλεπα σαυρανθρωπους ή ακουγα φωνες λογικό δεν θα ήταν να θέλω να αποσυρθω; Και έτσι σιγά σιγά να ξεσυνηθισω απο το να λειτουργώ σε διάφορους τομείς; Η να μην ανάπτυξω κάποια δεξιότητα που έπρεπε να αναπτυξω στη φάση που το επαα; Μη ξεχνάμε και τον τεράστιο ρόλο που παίζουν ή κοινωνική απομόνωση και τα ταμπού στην ανάπτυξη και επιμονη των αρνητικών συμπτωμάτων. (Ασχετα που υπάρχουν και άλλοι παράγοντες)

    Με βάση αυτό το σκεπτικό λοιπον αν διαχειριζεσαι με τα φάρμακα σου και γενικά τα θετικά συμπτώματα δε βλέπω γιατί να μην αντιμετωπιστεί το κάθε αρνητικό σύμπτωμα όπως θα προσπαθούσε ο οποιοσδήποτε να αναπτύξει μία οποιαδήποτε δεξιότητα.

    Αν έχεις κοινωνική φοβία ή έλλειψη κάποιων κοινωνικών δεξιοτητων ξέρω γω το διαχειρίζεσαι με σταδιακη κοινωνικη εκθεση σε μικρές "εύπεπτες" δόσεις. Αν έχεις άγχος το διαχειριζεσαι με τους ίδιους μηχανισμούς που το κάνει κάποιος με αγχωδη διαταραχή κλπ...για να κρατήσεις μία δουλεια το διαχειριζεσαι όπως ο οποιοσδήποτε δυσκολεύεται να κρατήσει δουλειά κλπ...ναι υπάρχει μία παραπάνω ευαισθησία σε άτομα με ψυχώσεις και πρέπει να υπάρχει ένας βαθμός επίγνωσης/αυτογνωσιας/ελεγχου. Γενικά είναι δύσκολο να τα έχει κάποιος ειδικά αν το περιβάλλον του δαιμονοποιει τη κατάσταση αλλά εσύ από οτι βλέπω μία χαρά τα έχεις αυτά τα χαρακτηριστικά. (Αλήθεια ασχετη ερώτηση, εσυ εχεις υποστηρικτικο περιβάλλον ή μόνος σου τα διαχειριζεσαι;)
    Σε κάθε προσπάθεια που κανεις ίσως μπορείς να αναγνωρίζεις το όριο πέρα από το οποίο πιεζεσαι υπερβολικα και ποτε πρέπει να κάνεις λίγο πίσω /να αποσυμπιεστει ή κατάσταση. Γιατι φυσικά δεν θα ρισκάρεις να χαθεί η ισορροπια που έχει επιτευχθεί στα θετικά συμπτώματα για να κερδίσεις επιπλέον πράγματα...θέλει σωστές προτεραιοτητες..ε η πρώτη πρεπει να είναι μη χάσουμε ότι έχουμε ήδη πετύχει...γιατί θυμάμαι υπήρχαν περίοδοι που ο αδερφός μου πιεζοταν να αναπτύξει αυτά που λες, να κρατάει μία δουλειά, να διατηρεί μία κοινωνική ζωή, να ασκείται να κάνει διατροφη, να κάνει πράγματα, να βγαίνει, να αναπτύσει το δυναμικό του σαν άνθρωπος τελοσπαντων αλλά του γύριζε μπούμερανγκ και υποτροπιάζε :/
    Για αυτό λέω με σωστές προτεραιότητες χωρίς πίεση και σιγά σιγά...να θυμάσαι οτι θα δοκίμασω το τάδε πράγμα λίγο και αν δεν μπορώ δεν ρισκαρω την ηρεμία μου ούτε το παίρνω προσωπικά που κάποιος μπορεί να μην καταλαβαίνει...πρεπει να εχεις και την αγνοια του κόσμου υποψη...για να είσαι εσύ μέσα σου πιο ηρεμος, οχι για να αποδεχεσαι τις χαζομαρες φυσικα.

    Γιατί κακά τα ψέμματα...σε ένα κόσμο ιδανικά πλασμενο ειναι σημαντικο να ξέρει ο κόσμος περι ψυχώσεων για να βελτιστοποιουνται οι συνθήκες υπο τις οποίες θα κάνει το άτομο που βίωσε/βιωνει ψύχωση τη προσπάθειά του για προσαρμογη...παίζουν ρόλο και οι εξωτερικοί παράγοντες δηλαδή...

    Πάντως δεν ξέρω, δεν νιώθω ότι έχεις κάποιο τεράστιο προβλημα πέρα από κάποια θεματακια αυτοπεποίθησης/εμπιστοσυνης στον εαυτό σου και ευθυνοφοβιας ίσως...;
    Ξέρεις ποοοοοσα άτομα με τα ίδια θέματα ξέρω χωρίς ψύχωση; Λολ. Δεν βλέπω γιατί να μη καταφέρεις να τα ξεπεράσεις σιγά σιγά :)

    Πάντως ο μάγειρας όντως είναι πιεστική δουλειά νομιζω...εγώ είχα δει μία φορα πως είναι η κουζίνα σε ένα μεγάλο εστιατόριο ξενοδοχείου και τους λυπήθηκε ή ψυχή μου, ολο το προσωπικό. Κλίβανος, βιασύνη, τα αντε γαμησου πεφταν μεταξύ τους βροχη...εγω αν δουλευα εκεί μέσα θα τους είχα καρυδωσει όλους :P
    Αλλά μπορεί να πετυχα περίπτωση τι να πω...
    Ή μπορεί να σου ταιριάζει και να σε γεμίζει εσένα, δεν ξέρω, είναι και στο άτομο.
    Πάντως μην κολας, δοκίμαζε τις δυνατότητες σου συνετα και προσεκτικα, το 'χεις. Όσο για τις μικρές πιθανές αποτυχίες εδώ κι εκεί μέσα το πρόγραμμα είναι, μη τις παίρνεις κατακαρδα, παρ'το διδακτικά και παμε παρακατω...μία κουβέντα είναι φυσικά αυτό αλλά αφού ο αντιλαμβάνεσαι λογικά γιατί να μην το θυμάσαι τις δύσκολες στιγμές για να συνεχίσεις να τραβας κουπί; Και φυσικά στα @@ σου τι θα πει ο κόσμος, ο κόσμος πολλές μπούρδες λέει δε μπορούμε να ζούμε ή ζωή που φαντάζονται/θελουν οι άλλοι για εμάς...σορυ για το σεντόνι :)
    Δεν είπα και κάτι ουσιαστικό...τα ξέρεις. Λολ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,408
    @natalia αν το σκεφτόσουν παραπάνω πόσες σελίδες θα έγραφες χαχα

    Στην ερώτηση σου αν έχω υποστηρικτικό περιβάλλον,ναι έχω ένα πολύ καλό περιβάλλον χωρίς πολλές εντάσεις και με κατανόηση.Τόσο από την οικογένεια όσο και από λίγους φίλους που είναι κοντά μου.Νιώθω πραγματικά τυχερός.

    Όπως είπες κ συ τα κύρια προβλήματα μου αυτη την στιγμή είναι κυρίως η αυτοεκτίμηση-αυτοπεποίθηση και η ανάληψη ευθυνών,πρωτοβουλιών.Θέλει δουλειά με μικρούς στόχους σαν προκλήσεις νομίζω.
    Κατα τα άλλα προσπαθώ να το βλέπω ρεαλιστικά και νομίζω αντικειμενικά η ανάρρωσή μου είναι μια πολύ καλή ανάρρωση.Με θετικούς παράγοντες μέχρι στιγμής.Λίγη τόλμη και θάρρος μου λείπει να τα πάρω όλα σβάρνα και να φύγω μπροστά :p
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Να πόσο πολύ φαίνεται και πόση διαφορά κάνει το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον...μπαμ κανει απο μακριά...φτου μη σε βασκάνω χαχα! Και πισογυρίσματα να έχεις (που στο απέυχομαι) μεσα στο πρόγραμμα είναι καμιά φορά...μια χαρά θα τα πας :)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post

    Στην ερώτηση σου αν έχω υποστηρικτικό περιβάλλον,ναι έχω ένα πολύ καλό περιβάλλον χωρίς πολλές εντάσεις και με κατανόηση.Τόσο από την οικογένεια όσο και από λίγους φίλους που είναι κοντά μου.Νιώθω πραγματικά τυχερός.
    σε υποστηριζουν δηλαδη με ποιο τρόπο?

  14. #29
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @elis κ παλιότερα που είχα πρόβλημα κ ανάρρωνα πάντα σκεφτόμουν την δουλειά αλλά κόλωνα!!Όταν ήμουν φοιτητής έλεγα να ξεκινήσω από φυλλάδια για αρχή,έπαιρνα τηλέφωνα αλλά μέσα μου έλεγα να μη με πάρουν.Πρόβλημα αυτοεκτίμησης βλέπεις.Μεγάλη ανασφάλεια με την ανάλειψη ευθυνών και την περίπτωση να κάνεις λάθος μη σε πουν βλάκα...Πρέπει να το ξεπεράσω αυτό το κομμάτι.

    Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
    serios ολοι λιγο πολυ με αυτη την ασθενεια εχουν προβλημα αυτοπεποιθησης,σου κοβεται η μαγκια οταν χανει καποιος τα λογικα του.Απο κει που ειχες εμπιστοσύνη στο μυαλο σου και ελεγες π.χ. πιστευω αυτο μετα αναθεωρεις γιατι καταλαβαινεις οτι μετα απο μια τετοια εμπειρια κλονιζεται η προσωπικοτητα του ανθρωπου οταν καταλαβαινεις μετα σε ποσο λαθος ιδεες πιστευες και θεωρεις οτι εισαι σε εισαγωγικα κατωτερος καποιου αλλου αλλα δεν ειναι ετσι και προσπαθω να το σκεφτομαι και γω με αλλο πρισμα.Δεν υπαρχει ανθρωπος κατωτερος ολοι ισοι ειμαστε οπως και μεις παθαμε και αυτο ετσι και ενας αλλος παθαινει την ταδε παθηση π.χ.καρκινο,αλτσχαιμερκ.τ.λ. Κανεις δεν προεξοφλει τη ψυχικη και σωματικη του υγεια εφ ορου ζωης.

  15. #30
    Για να δουλεψεις και να ανεβασεις την αυτοπεποιθηση κανε μικρα βηματα π.χ. να οδηγησεις σε ενα ταξιδι αν εχεις διπλωμα ,μετα οταν τελειωσεις το ταξιδι θα πεις μεσα σου ειδες το καταφερα και αυτο και θα νιωθεις σπουδαιος μεσα σου και να βαζεις στοχους και να τους υλοποιείς π.χ. να τακτοποιεις το δωματιο σου και να το εχεις λαμπικο ετσι με αυτα τα πραγματα θα νιωθεις χρησιμος.Επισης αυτοπεποιθηση δεν εχουν τα ατομα που οταν ηταν μικρα δεν τα επιβραβρευαν οι γονεις τους για οσα καταφερναν παρα απαιτουσαν περισσότερα απο τα παιδια.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. δεξιοτητες
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 13-05-2012, 23:16
  2. κοινωνικες δεξιοτητες κ ψυχωση
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-2011, 02:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •