Εντομοφοβία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    19

    Εντομοφοβία...

    Τι ακριβώς είναι η εντομοφοβία και γιατί προκαλεί τόσο μεγάλο πανικό σε ορισμένα άτομα;;;

    Έχω πολλές ερωτήσεις επάνω στο θέμα,αλλά πρώτα από όλα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση,που να περιγράφει για ποιο λόγο εμφανίζεται ως φαινόμενο και πως μπορεί ίσως να αντιμετωπιστεί...

    Πως δημιουργείται η εντύπωση στον άνθρωπο πως τα έντομα μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και το θάνατο;τι είναι αυτό που τον κάνει να τρέμει στην εμφάνισή τους;

    Πως θα μπορούσε να καταπολεμήσει τη φοβία του αυτή και πως, πάνω από όλα, θα μπορούσε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του μπροστά στο μεγάλο φόβο του;

    Θα παρακολούσα όποιον γνωρίζει κάτι επάνω σε αυτό το θέμα, να με πληροφορήσει σχετικά...ευχαριστώ πολύ...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    Αγαπητή Ylenthia και εγώ εδώ και χρόνια προσπάθώ να αντιμετοπίσω την εντομοφοβια μου η οποια τα τελευταια 5 χρονια εχει αυξηθει κατα πολύ ,σε σημειο που μου ειναι δυσκολο πλέων να βρισκομαι στη φύση΄Συγκεκριμένα η φοβία μου αφορά τις ακρίδες.Οταν έρχεται το καλοκαίρι ζω εναν εφιάλτη.εσθάνομαι οτι υπαρχουν παντου γυρο μου (και συνηθως αυτο ειναι αληθεια)και πως ανα πασα στιγμη καποια θα πηδιξει πανω μου.ξερω πως απο καποιους θα ακουστει χαζό ως και γελίο και δεν τους κατηγορώ γιαυτο.
    Το θεμα ειναι ομως οτι εγώ δεν μπορω ουτε καν να παω διακοπές.οπου και αν πηγα οι ατιμες ηταν εκει!με αποτελεσμα να την\" κανω\" κατευθιαν.¨σκεφτομαι να παω σε ψυχολόγο ομως δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι καν πως καποια στιγμη θα με φερει αντιμέτωπη με το αντικειμενο της φοβιας μου (γιατι κατι τλετοιο εχω ακουσει πώς κάνουν).Απ΄την αλλη δεν εχω και αλλη επιλογη.Υπαρχει κα΄ποιος που το ειχε και το ΄ξεπέρασε¨?και πως?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    19
    Νομίζω πως θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου...

    Πως μπορεί κανείς να αντιμετωπίσει έναν τέτοιο φόβο;

    Σε καταλαβαίνω γιατί και γω αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα όταν βρίσκομαι στη φύση...

    Και δεν είναι μόνο οι ακρίδες...Είναι όλα τα έντομα...

    Βλέπεις εμένα ο φόβος μου δεν έχει ένα πρόσωπο αλλά πολλά...

    Έχεις καταφέρει ποτέ να το περιορίσεις;

    Έχεις καταφέρει να το αντιμετωπίσεις έστω και για ένα λεπτό;

    Σε ρωτάω γιατί εγώ δεν το καταφέρνω...

    Με πιάνει πανικός και χάνω τον έλεγχο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και γω εχω εντομοφοβια προς συγκεκριμενα εντομα οπως σκρουκους και σφηκες. Εχω ακουσει οτι εχουν πεθανει ανθρωποι από τσιμπημα σκρουκου. Η πιο τρομακτικη μου εμπειρια με εντομο ηταν πριν από 3-4 χρονια οταν ημασταν διακοπές το καλοκαιρι σε ενα νησι. Εκει που πηγαιναμε με το αμαξι ξαφνικα κοιταζω στη μπλουζα μου και βλεπω πανω ενα σκρουκο να καθεται. Ενστικτοδως φωναξα και απώθησα το εντομο με το χερι μου. Σταματησε το αυτοκινητο κατεβηκα κατω, τελικα το εντομο βγηκε από το αμάξι. Μεγαλη τρομαρα πηρα λογω του οτι εχει πεθανει κοσμος από αυτα τα εντομα. Τα αλλα μελισσες, ακριδες, κτλ δεν τα φοβαμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    It is generally accepted that phobias arise from a combination of external events and internal predispositions. In a famous experiment, Martin Seligman used classical conditioning to establish phobias of snakes and flowers. The results of the experiment showed that it took far fewer shocks to create an adverse response to a picture of a snake than to a picture of a flower, leading to the conclusion that certain objects may have a genetic predisposition to being associated with fear[3]. Many specific phobias can be traced back to a specific triggering event, usually a traumatic experience at an early age. Social phobias and agoraphobia have more complex causes that are not entirely known at this time. It is believed that heredity, genetics, and brain chemistry combine with life-experiences to play a major role in the development of anxiety disorders and phobias.

    Βασικα δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωυφια εκτος απο καποια απεχθεια σε ορισμενα...αλλα εχω μεγαλη απεχθεια προς τα σκουληκια.Δεν με απασχολει ιδιαιτερα το βλεπω ως φυσιολογικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Υλένθια υπάρχει μία ενδιαφέρουσα εξελικτική θεωρεία για την εντομοφοβία, η οποία τη συνδέει με μία έμφυτη απεχθεια προς τα έντομα, καθώς αυτά συνδέονται με ασθένειες και το θάνατο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος τη διατύπωσε ...
    Από κει και πέρα υπάρχουν οι κλασικές θεωρείες της μάθησης, που λένε ότι κάποιο δυσάρεστο ερέθισμα έχει συνδεθεί με έντομα και παράγει άγχος και η ψυχοδυναμική θεώρηση που λέει περίπου το ίδιο με τη διαφορά ότι θεωρεί ότι τα έντομα συμβολίζουν κάποια βαθύτερη και δυσάρεστη ασυνείδητη σύγκρουση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι αυτο με το θανατο καπου νομιζω οτι το εχω διαβασει και εγω...καποτε αλλα δεν θυμαμαι που.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    19
    Πολύ ωραία αυτή η θεωρία,μόνο που εγώ έχω συμβιβαστεί όσον αφορά στο θάνατο...

    Θεωρώ πως είναι απλά μια πύλη για κάτι καλύτερο και δεν το φοβάμαι...

    Δεν πιστεύω πως φοβάμαι μήπως με σκοτώσουν τα έντομα,απλά τα σιχαίνομαι τόσο πολύ που φτάνω στο αποτέλεσμα να τα φοβάμαι...

    Έχω προσπαθήσει να σκεφτώ πιθανούς λόγους αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

    Για αυτό και ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση...Για να μπορέσω ίσως μέσα από τη συζήτηση να το καταπολεμήσω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν φοβαμαι το θανατο ειναι μεγαλη κουβεντα...τις ασθενειες τις φοβασαι?...φανταζομαι ναι.
    Δεν ξερω ενα απο τα αηδιαστικα θεαματα που μπορω να σκεφτω ειναι ενα κουφαρι που το τρωνε τα σκουληκια...οπως θα εχετε δει φανταζομαι οταν εχει πατησει καποιο αυτοκινητο ενα ζωο και εχει αρχισει η σηψη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Στη θεωρεία που ανέφερα το θέμα δεν είναι ότι φοβάται κάποιος ότι θα τον σκοτώσουν τα έντομα, αλλά ξυπνάει κατά κάποιο τα αρχέγονο συναίσθημα του φόβου απέναντι στο θάνατο και το άγχος της ανυπαρξία ή της συνειδητοποίησης της θνητότητας. Πάντως΄μία θεωρεία είναι, μπορεί να πέφτει και έξω.

    Να σου την προσωπική μου εμπειρία: Εγώ πριν κάποια χρόνια φοβόμουν τις κατσαρίδες, κυρίως τις μαύρες, αισθανόμενος μία απέχθεια όπως περιγράφεις, αλλά και ένα συναίσθημα σαν να είμαι ανύμπορος, σαν να μου κόβονται τα πόδια. Κάποια στιγμή, συνειδητοποίησα ότι οι μάυρες κατσαρίδες μου θύμιζαν μία φιγούρα μάυρη που χρησιμοποιούσαν οι γονείς μου προκειμένου να με πείσουν να πάω για ύπνο, όταν ήμουν μικρός. Πέρα από αυτό συνειδητοποίησα ότι με τρόμαζε η ιδέα ότι κάτι κινήται στο σπίτι το βράδυ που ανά πάσα στιγμή μπορεί να έρθει πάνω μου. Τώρα απλά τις σιχαίνομαι αλλά δεν τις φοβάμαι και τις σκοτώνω ανελέητα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Παρεπιμπτόντως, οι κατσαρίδες αναφέρονται στο βιβλίο των νεκρών της αρχαίας Αιγύπτου, με ειδικές κατάρες για την εξόντοσή τους, και οι ακρίδες αναφέρονται ως μία από τις πληγές του Φαραώ στην Π.Δ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    εγω το βλεπω πιο απλα. τις μελισσες και σφηκες τις φοβαμαστε γιατι αμα σε τσιμπησουν πονας πολυ συν το οτι σε καποιους αλλεργικους προκαλουν θανατο οποτε και αυτο προκαλει μια επιπροσθετη φοβια. τα υπολοιπα εντομα τα φοβομαστε γιατι ειναι σαν τερατα σε μικρογραφια (ακριδες, μυγες, κατσαριδες κτλ), μια παρατηρηση με μεγεθυντικο φακο θα σας πεισει!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    Οταν βλέπω ακριδες παθενω αμοκ.Η καρδια μου τρεχει με χίλια,τρεμω,ιδρώνω,νιώθω σαν να με διαπερναει ρεύμα ενω συγχρώνως οι μύες μου παραλύουν.δεν ξερω τι να κάνω!ευτιχώς δεν εχει έρθει ποτε πανω μου γιατι δεν ξέρω αν θα το αντεχα.!μια φορα ειμασταν σε ενα χωριο σε μια παραδοσιακη ψυσταρια και η ατιμη ηρθε και προσγειώθηκε μεσα στο πιατο μου.το τι ακολουθησε δεν λέγετε!τιναχτικα ριχννωντας κατω την καρεκλα μου και ουρλιάζωντας λες και με σφάζανε.αναστατώθηκε ολος ο κοσμος(50 ατομα μερίπου).νωμίζανε οτι κατι σοβαρο εγινε!μιλάμε τους κατατρομαξα!η πρωτη αντιδραση ηταν να συκωθουν καποιοι δροντας εντελώς μηχανικα να με βοηθησουν μη ξεροντας τι ειχα παθει.και φυσικα μόλις καταλαβαν το λογο γελουσαν ολοι μαζί μου.(δεν τους κατηγορω,και εγω αυτη τη στιγμη που τα ξαναθυμάμε εχω πεθάνει στο γέλιο). :P:P:P:P:P:P:P

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    Ylenthia αν και εσυ εχεις τα ιδια συμπτωματα με μένα τοτε προφανώς το προβλημα σου ειναι μεγαλύτερο απ το δικο μου γιατι οι ακρίδες ειναι σαφέστατα πολυ λιγοτερες απο ΟΛΑ τα εντομα!
    οχι δυστιχώς ποτε δεν μπορεσα να το αντιμετωπισω !!!δεν ξέρω γιατι μου συμβαινει .δεν μπορω να το συνδιάσω με κατι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    19
    Ναι δυστυχώς εγώ είμαι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση...

    Φοβάμαι όλα τα έντομα χωρίς καμία εξαίρεση...

    Και δεν είναι απλά ο τρόμος που με πιάνει όταν τα βλέπω...

    Κλαίω,χάνω την ψυχραιμιά μου αμέσως και θεωρώ πως δεν μπορώ να κάνω βήμα...

    Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το αντιμετωπίσω...Ποτέ!!!

    Θέλω να ελπίζω πως κάποια στιγμή θα μπορέσω να το περιορίσω τουλάχιστον...

    Όσο γελοίο και αν σας φανεί, μου δημιουργούν πανικό ακόμη και οι μύγες...

    Σκεφτείτε λοιπόν πόσο απολαμβάνω την ζωή μου όταν βλέπω έντομο σε απόσταση ενός μέτρου...

    χεχεχε

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •