ΙΔΨ- ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176

    ΙΔΨ- ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ

    Καλησπέρα στο φόρουμ είμαι καινούργιος οπότε συγνώμη αν κάνω ορισμένα λάθη. Τα τελευταία χρόνια έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , και έχω περάσει απο όλα σχεδόν τα φάρμακα όπως επίσης έχω αλλάξει τρείς γιατρούς. Έχω πάρει κατά καιρούς το dumyrox, το ladose, και άλλα τύπου SSRIS. Οι φοβίες μου έχουν πάρει διαφορετικές μορφές. Στην αρχή φοβόμουν , μην κάνω κακό στους δικούς μου ανθρώπους, μετά στον εαυτό μου, αργότερα είχα αμφιβολίες για την σεξουαλικότητα μου. Έχω περάσει υποχονδρίαση , πηγαίνοντας κάθε μέρα , σε άλλο γιατρό, και τέλος η χειρότερη ιδέα είναι η φοβία του φανταστικού την οποία την έχω ακόμα και σήμερα και έχει ριζώσει στη ζωή μου και με κάνει ορισμένες φορές , μη λειτουργικό. Πιο συγκεκριμένα είχα και έχω την φοβία μήπως μου έχουν κάνει μάγια , και φτάνει και στην πιο ακραία περίπτωση να σκέφτομαι μήπως κάποιος δαίμονας ελέγχει το σώμα μου και ταλαιπώρουμαι σε όλ μου την ζωή με ψυχολογικά. Ενώ τα θεωρώ γελοία , παίρνουν εφιαλτική διάσταση! Ο τωρινός γιατρός μου χορήγησε στην αρχή ladose , αλλά μου δημιουργούσε τάσεις υπομανίας, μετά μου έδωσε το seroquel των 25 το οποίο με βύθιζε κυριολεκτικά στον ύπνο και μου το άλλαξε σε ολανζαπίνη (olanzac, υποκατάστατο του zyprexa) των 2,5 mg. Μου είχε χορηγήσει και stedon , αλλά το stedon το παίρνω εδώ και τέσσερα χρόνια. Να μην σας τα πολυλογώ μου έκοψε εδώ και μια εβδομάδα μαχαίρι το stedon και νιώθω σαν το σώμα μου μερικές φορές να το ελέγχει κάποιος άλλος, τρέμουλο και τα βράδια ειδικά τρόμο λίγο πριν κοιμηθώ και ένα πράγμα σαν να ενισχύονται οι αισθήσεις μου , και με ενοχλεί το παραμικρό. Νιώθω σαν να γίνεται σεισμός στο νευρικό μου σύστημα, και εγώ το ερμηνεύω σε κατάληψη δαίμονα , ενώ ξέρω ότι κάνω λάθος. Έχει νιώσει κανείς σας στερητικά απο stedon η βενζοδιαζεπίνες? Και αν ναι πώς ήτανε? Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων για την απάντηση σας. Πιστεύω πιο πολύ βοηθάμε ο ένας τον άλλον με τις απαντήσεις μας , παρά οι γιατροί εμάς.Και κάτι τελευταίο ,υπάρχει περίπτωση , η ολανζαπίνη να ενοχοποιείται για τα συμπτώματα αυτά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    οταν λες ταση υπομανιας τι εννοείς??

    καλά τοσες γνωσεις για τις χημικες ουσίες των φαρμακων δεν εχω ξανακουσει από πασχοντα... το εχεις ψαξει παρα πολυ φαίνεται... πόσων χρόνων είσαι? με τι ασχολείσαι? εργαζεσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    υπάρχει περίπτωση , η ολανζαπίνη να ενοχοποιείται για τα συμπτώματα αυτά?
    Ναι,υπάρχει.
    Υποτίθεται ότι παίρνεις κάτι που σου κάνει καλό και όχι να έχει αρνητικά συμπτώματα επάνω σου.Τα seroquel μόνο των 25 εχουν βαθύ ύπνο,τα υπόλοιπα είναι αργής και σταθερής αποδέσμευσης.....(50,100..)

    Αλήθεια με το οικογενειακό σου περιβάλλον,τί γίνεται;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Δεν είμαι γιατρός , απλά η ασθένεια μου είναι να ψάχνω συνεχώς για απαντήσεις στο google , οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι και ευχή και κατάρα να ψάχνεις απαντήσεις. Ευχή γιατί αποκτάς γνώσεις για συγκεκριμένα θέματα , και κατάρα γιατί η γνώση αυτή πολλές φορές κουράζει το μυαλό σου , και την τροφοδοτεί με ιδέες. Έιμαι 29 χρονών , καθηγητής . Όταν λέω τάσεις υπομανίας , εννοώ ότι όλη την ώρα ήμουν σε μία φάση ευφορίας , μίλαγα συνεχώς, και έχανα πολλές φορές τον έλεγχο , δεν σκεφτόμουν , κτλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Με το οικογενειακό περιβάλλον , δεν μπορούν να καταλάβουν εύκολα το πρόβλημα , διότι τους είναι ξένο, οπότε τόσα χρόνια κάνουν υπομονή. Βέβαια πάντα υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις. Το θέμα είναι ο ύπνος μου το βράδυ , νιώθω σαν ένα έντονο τρέμουλο , σαν φόβο, και μετά απο μια πρόσφατη συζήτηση με τον γιατρό , μάλλον θα ξαναπάρω το μισό stedon . Έχει κάποιος από εσάς , παρόμοιες εμπειρίες να τις μοιραστούμε?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Εγω θα σας περιγραψω την εμπειρια μου σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ισως κ καποιες αλλες διαταραχες (δεν ξερω πως ονομαζονται)μεσω μιας σχεσης που ειχα.Σαν εμπειρια μονο γιατι δεν θελω να σχολιασω το παραμικρο.Τον ανθρωπο αυτον τον αγαπησα κ πιστευω οτι με αγαπησε κι αυτος ..κατα καιρους ...ομως στο τελος της σχεσης(που εγω το θελησα)ηταν αδυνατο να συνηπαρξω μαζι του.Απο συμπαρασταση?Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που συμπαραστεκονται οπως εγω!!Οταν λοιπον γνωριστηκαμε αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οπου ειμασταν θα πηγαινε 5-6 φορες τουαλεττα για να πλυνει τα χερια του.Στην αρχη δεν εδωσα σημασια.Ομως προχωροντας την σχεση ειδα οτι υπαρχουν παρα πολλοι κανονες οι οποιοι κ επρεπε να τηρει αυστηρα.Οπως κ το εκανε.Για παραδειγμα...Κυριακες δεν εβγαινε γιατι παντου ειχε πολυ κοσμο.Στις 2 το μεσημερι επρεπε να ειναι σπιτι του για να γευματισει.κ αλλα τετοια πολλα που ξεκινησαν σιγα-σιγα να προκαλουν προβλημα στην σχεση γιατι η οποιαδηποτε τυπου <ανεμελια>χαθηκε.Επισης μεγαλη εμμονη κ προσοχη κ κατα την διαρκεια του σεξ.που θ ακουμπισειπου θα φιλησει κλπ.Οταν λοιπον ολα αυτα γιγαντωθηκαν εγω αρχισα κ να ξινιζω κ να παραπονιεμαι.Αποτελεσμα?Εν α μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ.Ετσι αποφασισα να φυγω απο την σχεση.Καποιους μηνες μετα εμαθα οτι επαθε καταθλιψη,κ οτι αυτο συνεπαγεται.Ειχε καποια ψυχωτικα επισοδεια(ιδεες καταδιωξης κ παρακολουθησης)οχι ομως ακουστικα.Επισης αυτοκτονικο ιδεασμο αλλα κ συμπεριφορα κ επιχειρησε 3 φορες οργανωμενα(τους ψυχιατρικους ορους που χρησιμοποιω τους αναφερω με πληρη επιγνωση της ορολογιας).Απο φοβο ομως δεν τα καταφερε να ολοκληρωσει τις προσπαθειες του.Παραλληλα δεν ετρωγε δεν πλενοταν..κλπ.Συγγενικο του προσωπο τον επεισε να απευθυνθει σε ψυχιατρο κι ετσι κι εγινε κ για αρχη επαιρνε 3 η 4 φαρμακα.Με τον καιρο αρχισε να συνερχεται κ μαλιστα να νιωθει πολυ καλα.Με ξαναναζητησε κ ξαναειμασταν μαζι ενω κ οι δυο ονειρευομασταν πως θα ειμασταν τους επομενους μηνες.Περασαμε 3 εκπληκτικους μηνες ο ενας για τον αλλον.Μια ιδανικη σχεση !Πραγματικα!Μεχρι......μεχρι που εγω αρρωστησα.!Τι επαθα?τιποτα το τραγικο.(δυο περιστατικα)σε μια εκδρομη κολλησε πανω μου ενα τσιμπουρι ,κ το 2ο περιστατικο καπακι μετα επαθα μια αρκετα εντονη πυωδη αμυγδαλιτιδα.
    Αυτα τα δυο περιστατικα ηταν κ η αρχη του τελους.Αρχικα δεν το καταλαβα...αλλα μετα το καταλαβα καλα -καλα.Με απομονωσε εντελως.Οταν λεω εντελως .Εντελως.Δεν ηθελε ουτε για καφε να βγουμε .Μια -δυο φορες που τον επεισα κ ενω ημουν σε πληρη αναρρωση του μιλουσα κ κοιταζε με στρεμενο κεφαλι αλλου.Οταν του αγγιζα το χερι τραβιωταν κ φυσικα για ερωτικη επαφη ουτε λογος.Ολη αυτη η ...απορριψη(ετσι την λεω εγω)κρατησε 2μιση μηνες.κα λεω κρατησε γιατι δεν αντεξα κ εφυγα.Μετα ?
    Αναζητα ξανα την σχεση μας.Δεν ξερω πως λεγεται η διαταρχη αυτη.Αλλα σιγουρα προκειται για διαταραχη ισως κ οχι μονη της αλλα με συνοδο.Ευχαριστω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7

    ΙΔΨ

    Εγω θα σας περιγραψω την εμπειρια μου σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ισως κ καποιες αλλες διαταραχες (δεν ξερω πως ονομαζονται)μεσω μιας σχεσης που ειχα.Σαν εμπειρια μονο γιατι δεν θελω να σχολιασω το παραμικρο.Τον ανθρωπο αυτον τον αγαπησα κ πιστευω οτι με αγαπησε κι αυτος ..κατα καιρους ...ομως στο τελος της σχεσης(που εγω το θελησα)ηταν αδυνατο να συνηπαρξω μαζι του.Απο συμπαρασταση?Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που συμπαραστεκονται οπως εγω!!Οταν λοιπον γνωριστηκαμε αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οπου ειμασταν θα πηγαινε 5-6 φορες τουαλεττα για να πλυνει τα χερια του.Στην αρχη δεν εδωσα σημασια.Ομως προχωροντας την σχεση ειδα οτι υπαρχουν παρα πολλοι κανονες οι οποιοι κ επρεπε να τηρει αυστηρα.Οπως κ το εκανε.Για παραδειγμα...Κυριακες δεν εβγαινε γιατι παντου ειχε πολυ κοσμο.Στις 2 το μεσημερι επρεπε να ειναι σπιτι του για να γευματισει.κ αλλα τετοια πολλα που ξεκινησαν σιγα-σιγα να προκαλουν προβλημα στην σχεση γιατι η οποιαδηποτε τυπου <ανεμελια>χαθηκε.Επισης μεγαλη εμμονη κ προσοχη κ κατα την διαρκεια του σεξ.που θ ακουμπισειπου θα φιλησει κλπ.Οταν λοιπον ολα αυτα γιγαντωθηκαν εγω αρχισα κ να ξινιζω κ να παραπονιεμαι.Αποτελεσμα?Εν α μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ.Ετσι αποφασισα να φυγω απο την σχεση.Καποιους μηνες μετα εμαθα οτι επαθε καταθλιψη,κ οτι αυτο συνεπαγεται.Ειχε καποια ψυχωτικα επισοδεια(ιδεες καταδιωξης κ παρακολουθησης)οχι ομως ακουστικα.Επισης αυτοκτονικο ιδεασμο αλλα κ συμπεριφορα κ επιχειρησε 3 φορες οργανωμενα(τους ψυχιατρικους ορους που χρησιμοποιω τους αναφερω με πληρη επιγνωση της ορολογιας).Απο φοβο ομως δεν τα καταφερε να ολοκληρωσει τις προσπαθειες του.Παραλληλα δεν ετρωγε δεν πλενοταν..κλπ.Συγγενικο του προσωπο τον επεισε να απευθυνθει σε ψυχιατρο κι ετσι κι εγινε κ για αρχη επαιρνε 3 η 4 φαρμακα.Με τον καιρο αρχισε να συνερχεται κ μαλιστα να νιωθει πολυ καλα.Με ξαναναζητησε κ ξαναειμασταν μαζι ενω κ οι δυο ονειρευομασταν πως θα ειμασταν τους επομενους μηνες.Περασαμε 3 εκπληκτικους μηνες ο ενας για τον αλλον.Μια ιδανικη σχεση !Πραγματικα!Μεχρι......μεχρι που εγω αρρωστησα.!Τι επαθα?τιποτα το τραγικο.(δυο περιστατικα)σε μια εκδρομη κολλησε πανω μου ενα τσιμπουρι ,κ το 2ο περιστατικο καπακι μετα επαθα μια αρκετα εντονη πυωδη αμυγδαλιτιδα.
    Αυτα τα δυο περιστατικα ηταν κ η αρχη του τελους.Αρχικα δεν το καταλαβα...αλλα μετα το καταλαβα καλα -καλα.Με απομονωσε εντελως.Οταν λεω εντελως .Εντελως.Δεν ηθελε ουτε για καφε να βγουμε .Μια -δυο φορες που τον επεισα κ ενω ημουν σε πληρη αναρρωση του μιλουσα κ κοιταζε με στρεμενο κεφαλι αλλου.Οταν του αγγιζα το χερι τραβιωταν κ φυσικα για ερωτικη επαφη ουτε λογος.Ολη αυτη η ...απορριψη(ετσι την λεω εγω)κρατησε 2μιση μηνες.κα λεω κρατησε γιατι δεν αντεξα κ εφυγα.Μετα ?
    Αναζητα ξανα την σχεση μας.Δεν ξερω πως λεγεται η διαταρχη αυτη.Αλλα σιγουρα προκειται για διαταραχη ισως κ οχι μονη της αλλα με συνοδο.Ευχαριστω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Μπορει και να ευθυνεται η αποτομη διακοπη του στεντον αφου λες οτι το επαιρνες για 4 χρονια και στο εκοψε μαχαιρι. Η διακοπη των βενζοδιαζεπινων προκαλει συνδρομα στερησης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by pokemongo View Post
    Με το οικογενειακό περιβάλλον , δεν μπορούν να καταλάβουν εύκολα το πρόβλημα , διότι τους είναι ξένο, οπότε τόσα χρόνια κάνουν υπομονή. Βέβαια πάντα υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις. Το θέμα είναι ο ύπνος μου το βράδυ , νιώθω σαν ένα έντονο τρέμουλο , σαν φόβο, και μετά απο μια πρόσφατη συζήτηση με τον γιατρό , μάλλον θα ξαναπάρω το μισό stedon . Έχει κάποιος από εσάς , παρόμοιες εμπειρίες να τις μοιραστούμε?
    Οταν λέω την σχέση που έχεις με το οικ.περιβάλλον εννοώ τα συναισθήματα-αλληλεπίδραση με τα άτομα που συνιστούν την οικογένεια...πώς μεγάλωσες.Καπνίζεις;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Λιλίκα.............από που βγαίνει το όνομά σου;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Το ψευδωνυμο μου ειναι.Ειναι αυτο που μου ηρθε εκεινη την ωρα που επερεπε να φτιαξω λογαριασμο....Diana 1982

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Λιλίκα.............από που βγαίνει το όνομά σου;
    Ωραιο ειναι .............

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    χαχαχα...Ευχαριστω Diana1982

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι μοναχοπαίδι, οπότε όπως καταλαβαίνεις οι γονείς μου είναι υπερπροστατευτικοί , αλλά από την άλλη δεν έχω μια μόνιμη δουλειά που να μου επιτρέπει να μείνω μόνος μου! Όχι δεν καπνίζω , αλλά πλέον μόνο με το ποτό νιώθω καλύτερα. Αλλά και αυτό δεν αποτελεί λύση. Πήρα το μισό stedon, μου έφυγε το τρέμουλο το έντονο , αλλά έχω ακόμα αυπνίες. Μέχρι να με πάρει ο ύπνος νιώθω παράξενα. Ξέρει κανένας αν δρά αμέσως το stedon?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Καλύτερα να σταματήσεις να πίνεις..........δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πουθενα.Το αντίθετο μάλλον!
    Για τα στεντόν δεν ξέρω τίποτα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δαιμονισμός
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 06-04-2011, 01:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •