Η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας!!

    Παρατήρησα πως υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης προς τον εαυτό μου.Πέρα από τα προβλήματα αυτοπεποίθησης-αυτοεκτίμησης-αυτογνωσίας που φυσικά και με το θέμα εμπιστοσύνης είναι κάπως αλληλένδετα έχω χάσει τελείως την εμπιστοσύνη προς αυτόν.Μια αιτία είναι ότι ξεκινάω κάτι όπως ένα χόμπυ και δεν το συνεχίζω ή δεν το ολοκληρώνω.Πχ όπως είχα γράψει σε ένα παλιότερο θέμα για την καθημερινή μου ρουτίνα έκανα τρέξιμο κάθε πρωι και κάποια λεπτά γυμναστικής και έχω εδώ και 3 βδομάδες που πηγαίνω όποτε θυμηθώ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη εξασκώ και να μη βελτιώνομαι σε κάτι που ξεκινώ με αποτέλεσμα αισθήματα ανεπάρκειας.

    Πιστεύω πως η αιτία εντοπίζεται και στο κίνητρο που επηρεάζεται από την πάθηση και τα επίπεδα ενέργειας και διάθεσης.Δεν θέλω όμως να δικαιολογώ τον εαυτό μου πατώντας πάνω στην πάθηση.Νομίζω είμαι πολύ καλά από θέμα κινήτρου αν και μερικές φορές βαλτώνω.
    Μια άλλη αιτία είναι ότι μετά το επεισόδιο τίποτα δεν είναι δεδομένο.Παρουσιάζεις πρόβλημα στο να εμπιστευτείς την κρίση σου,αποφεύγεις να κάνεις πράγματα υπό τον φόβο της αποτυχίας , το δεν μπορώ και ο φόβος γίνονται κολλητάρια.

    Υπάρχει κάποιος που τον εκφράζει αυτό;;Πως το αντιμετωπίσατε;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Γεια σου Σειριε.
    Ειναι καλοκαιρι τωρα, κανει ζέστη, νομιζω παιζει ρολο σημαντικό και αυτο που δεν πας. Ουτε εγω πάω! και το αποδίδω στο οτι εχω αναγκη να κοιμηθω λιγο παραπανω και να χαλαρώσω.
    Το κινητρο παντα παιζει ρολο για ολους μας! Αλλα το οτι νιωθεις ευεξια μετα, δεν ειναι αρκετο για να πας για τρεξιμο?
    Αυτο σχετικά με την κριση που λες, και εγω το εχω, νομιζω οτι οσο μεγαλωνουμε δεν εχουμε το μυαλο που ειχαμε στα 20 μας. Τι κανω? κραταω σημειωσεις, ημερολογιο για να θυμαμαι τις υποχρεωσεις μου, και κανω επαληθευσεις και διασταυρωσεις οποτε με αμφισβητώ...Μικρα βήματα, σιγουρα και ψυχραιμα, επαληθευση, και προχωρας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ευχαριστώ για την απάντηση Μάρα!!!
    Η ευεξία που νιώθω με την γυμναστική με βοήθησε να την ακολουθήσω για 1 μήνα.Παρατήρησα ότι έριξα ρυθμούς και ήθελα να βρω την αιτία.Νομίζω είναι αρκετοί παράγοντες.Σίγουρα η ζέστη παίζει ρόλο αλλά περισσότερο η διάθεση που είναι πεσμένη καθώς νιώθω καθηλωμένος στην ζωή μου και είναι λες και είμαι 15χρονος σε σώμα ενήλικα. :P Mε κάνει να νιώθω άσχημα για την εξέλιξη μου.
    Αυτό που λες με το ημερολόγιο το κάνω για να καταγράφω τις σκέψεις και τα συναισθήματα μου.Ίσως είναι η αιτία που εντοπίζω κάποια προβλήματα αλλά έχει και το αρνητικό ότι επικεντρώνομαι σε αυτά και στα αρνητικά μου. χεχε
    Εσύ θεωρείς ότι εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου;;Τι πιστεύεις πρέπει να κάνει κάποιος για να αποκτήσει εμπιστοσύνη;;Μικρούς ρεαλιστικούς στόχους και ευθύνες;;
    Last edited by serios; 28-07-2016 at 20:56.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε serios , εγω εχω κτθλψη κατ αρχην , οχι ψυχωση που νομιζω οτι εσυ εχεις , παντως εχω απολυτη εμοιστοσυνη στην κριση μου , δεν φοβαμαι την αποτυχια , κι ας ειχα μια σοβαρη στην ζωη μου , την θεωρω μερος της ζωης , και δεν μπορω να σκεφτω κατι που με φοβιζει , δεν εχουν σχεση ολα αυτα με την ασθενεια μου ..........

    ΥΓ παντα ενδιαφεροντα θεματα ποσταρεις .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εσύ θεωρείς ότι εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου;;Τι πιστεύεις πρέπει να κάνει κάποιος για να αποκτήσει εμπιστοσύνη;;Μικρούς ρεαλιστικούς στόχους και ευθύνες;;
    ουτε εγω εχω ψυχωση! απλα λογω γονιού το έχω ζήσει το ποιημα εκ των έσω. Οποτε ας πούμε ότι μπορω να καταλαβω κάποια πράγματα.
    Κοινωνικη φοβια εχω, και οξυ χρονιο αγχος ειπε ο γιατρος. Zanax παίρνω περίπου 3 μηνες το χρόνο, εδώ και 4 χρόνια. Ξεκινησα και σερτραλιν προσφατα επειδη ειχα τρομερη ενταση στο κεφαλι μου, δεν μπορουσα να συγκεντρωθω με την καμία ουτε ταινια να δω ουτε να διαβασω. Ασε που δεν θυμομουν πχ που αφησα τα κλειδια μου.

    Σχετικα με το αν εμπιστευομαι τον εαυτο μου, το ειχα ξαναγραψει... εγω σαν πρακτική οταν θελω να κανω κατι, κανω βουτια στα βαθια και ό,τι γινει. Δεν ειμαι ο τυπος του αν, πως, εφοσον, κλπ. Δεν ξερω αν με εμπιστευομαι, λεω μονο οτι θελω να το κανω, πρεπει να το κανω, αρα θα βρω εναν τροπο να γινει.
    τα tasks ειναι διαφορετικα. Μπορει σε κατι να πετυχεις, σε κατι αλλο να αποτυχεις. Δεν γινεται να πετυχαινουμε σε ολα. μικρους στοχους ναι, και βηματα ενα-ενα. Ψυχραιμη σκεψη. Προγραμμα.

    Στο ημερολογιο που λες, μπορεις να καταγραφεις και τα θετικά σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Να σου πω επισης οτι επειδη ειχα ενα γονιο που σκεφτοταν χαοτικά, εμαθα να σκεφτομαι νομοτελειακα. Δηλαδή αν κανω αυτο, θα εχω αυτο το αποτελεσμα.
    Οποτε αυτο με εχει βοηθησει παρα πολύ, το να ξερω την συνεπεια.

Similar Threads

  1. πιστεψε στον εαυτο σου.....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-07-2014, 20:37
  2. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 10:59
  3. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36
  4. Ψέματα στον εαυτό μου...
    By Demetr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 108
    Last Post: 11-06-2010, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •