Μπορει η καταθλιψη να οδηγησει σε ψυχωση/σχιζοφτενεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31

    Μπορει η καταθλιψη να οδηγησει σε ψυχωση/σχιζοφτενεια;

    Προκειται απλως για αποριες, απευθυνομενες σε ατομα που ισως εχουν ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα.
    -> Μπορει η κλινικη καταθλιψη/η και οι διαταρραχες πανικου να οδηγησουν σε ψυχωση η και σχιζοφρενεια;
    -> Αν ναι, σε ποιες περιπτωσεις και υπο ποιες προδιαγραφες; Εν μεσω καταθλιπτικου επεισοδειου η και ξαφνικα, ενω η καταθλιψη εχει ρυθμιστει καλα;
    -> Τι σημενει ''προδιαθεση''; Θελω να πω, υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβει κανεις εαν υπαρχει προδιαθεση;
    -> Υπαρχει ''προληψη'' ; π.χ. μια προληψη που μπορω να σκεφτω εγω ειναι η αποφυγη ψυχοτροπων ναρκωτικων, ειτε, ισως, (σε περιπτωση καταθλιψης) η μη διακοπη των αντικαταθλιπτικων για περιορισμο της υποτροπης;

  2. #2
    Ωραια τα ερωτηματα σου.
    Πολλες φορες δινουν γνωματευση πχ καταθλιψη με ψυχωσικα στοιχεια αλλα πιστευω και αυτο μπορει να ρυθμιστει ετσι ωστε η ζωη να γινει υποφερτη.

    Φυσικα και οι ψυχοτροπες ουσιες δεν προτεινονται αλλα τονιζουν την αποφυγη τους.

    Μια επισκεψη σε ψυχιατρο ισως να σε καθησυχασει περισσοτερο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Πριν δέκα χρόνια που περνούσα συχνά καταθλιπτικά επεισόδια είχα φτάσει στο σημείο να κοιτάζω μονίμως τον τοίχο και να πιάνω τον εαυτό μου να μιλάει μόνος του. Μου θύμιζα τη μητέρα μου, η οποία πάσχει από σχιζοφρένεια, όταν ήταν σε υποτροπή.
    Αυτό με έκανε να πιστέψω ότι η κατάθλιψη μπορεί να οδηγήσει σε κάποια μορφή ψύχωσης.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    λοιπόν, να προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση:

    1) Νομίζω όχι. Να οδηγήσουν οχι. Να είναι καταλύτης όμως για την εκδήλωση της ψύχωσης ναι.
    2) Αν ναι, εφόσον υπάρχει η προδιάθεση και το γενετικό υπόστρωμα πιστεύω. Εν μεσω καταθλιψης, να πιστεύεις ότι ο κόσμος σε παρακολουθεί ή σε κυνηγάει, σε επιβουλεύονται και θέλουν το κακό σου, καταλαβαίνεις ότι ειναι 2 διαφορετικά πράγματα. Αν η καταθλιψη, οργανική εννοείς προφανώς, έχει ρυθμιστεί, τοτε κανενα προβλημα για ανησυχία!
    3) προδιαθεση σημαινει μια "ευαισθησια" στον τρόπο σκέψης, στην αντίληψη, στα συναισθηματα και στον τροπο που αυτα εκδηλώνονται, ίσως υπερευαισθησία. Είναι σα να τραβας σα μαγνήτης όλα τα αρνητικά και κάποια στιγμή η βόμβα εκρηγνυται. Να καταλαβεις αν υπάρχει προδιάθεση? λένε ότι η κληρονομικότητα παίζει ρόλο. Εγώ δηλαδή που είχα μάνα με παρανοϊκή ψύχωση έχω 50% πιθανότητα να πάθω ή να γεννήσω ενα παιδί που θα πάσχει σε καποια φάση της ζωής του...Το περιβάλλον παίζει ρόλο, τί εντάσεις έχει, πόση μιζέρια, πνίξιμο, στρες... και φυσικά πως τα διαχειριζεσαι όλα αυτά.
    4) πρόληψη λενε υπάρχει... υπάρχει πολύ υλικό σε αυτό το link, αν δεν διαβάζεις αγγλικά πες μου να στο μεταφράσω συνοπτικά http://schizophrenia.com/prev1.htm#
    ~ δες και αυτό για την κατάθλιψη http://schizophrenia.com/deprssn.html#

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    ftatl, το χω βιωσει κι εγω καπως ετσι
    Mara.Z, ωραιες απαντησεις. η αληθεια ειναι οτι δε το χω με τα αγγλικα, ειδικα με δυσκολο λεξιλογιο αλλα νταξ, δεν ειναι αναγκη να κατσεις να ασχοληθεις, εκτος και αν αυτο σε γεμισει και σενα καπως!

  6. #6
    Απαντησαν οι προλαλησαντες αλλα να πω και γω με τη σειρα μου πως αν η καταθλιψη ειναι βαρια μπρορει να οδηγησει σε ψυχωση οπως και το υπερβολικο στρες για μεγαλα χρονικα διαστηματα αλλα αυτο συμβαινει στα ατομα που εχουν οντως προδιαθεση.Προδιαθεση εχει το 10% του παγκοσμιου πληθυσμου για σχιζοφρενια συμφωνα με εναν καθηγητη πανεπιστημιου ψυχιατρο αλλα αλλοι εχουν πιο πολλη προδιαθεση που σημαινουν οτι παθαινουν σχιζοφρενεια πολυ ευκολα π.χ. με μια αφορμη οπως λεγαν οι παλιοι και αλλοι πιο χαμηλη προδιαθεση και πρεπει να υποστουν υπερβολικη κακοποιηση ή να παρουν ναρκωτικα για να εμφανισουν.Και επισης υπαρχει μια κατηγορια μη κληρονομικης σχιζοφρενειας που συμβαινει οταν γινεται μεταλλαξη γονιδιων.

  7. #7
    Επισης να πω οτι ατομα με μετρια ή υψηλη προδιαθεση για σχιζοφρενεια εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα στην παιδικη και εφηβικη ηλικια που υποδηλωνουν ευπαθεια γι αυτη τη νοσο.Γενικές ενδείξεις της ευπάθειας είναι η δυσχέρεια στην επεξεργασία των πληροφοριών, η αδυναμία προσήλωσης της προσοχής, η μειωμένη ικανότητα να συμπεριφέρεται κατά τρόπο κοινωνικά αποδεκτό και η αδυναμία γενικά να αντιμετωπίζει προβλήματα. Στο μοντέλο αυτό, τα στρες από το περιβάλλον, όπως στενόχωρα γεγονότα της ζωής ή προβλήματα χρήσης ναρκωτικών, πυροδοτούν
    την έναρξη και την υποτροπή της σχιζοφρένειας στα ευπαθή άτομα.

  8. #8
    Επισης να πω οτι ατομα με μετρια ή υψηλη προδιαθεση για σχιζοφρενεια εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα στην παιδικη και εφηβικη ηλικια που υποδηλωνουν ευπαθεια γι αυτη τη νοσο.Γενικές ενδείξεις της ευπάθειας είναι η δυσχέρεια στην επεξεργασία των πληροφοριών, η αδυναμία προσήλωσης της προσοχής, η μειωμένη ικανότητα να συμπεριφέρεται κατά τρόπο κοινωνικά αποδεκτό και η αδυναμία γενικά να αντιμετωπίζει προβλήματα. Στο μοντέλο αυτό, τα στρες από το περιβάλλον, όπως στενόχωρα γεγονότα της ζωής ή προβλήματα χρήσης ναρκωτικών, πυροδοτούν την έναρξη και την υποτροπή της σχιζοφρένειας στα ευπαθή άτομα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Γενικές ενδείξεις της ευπάθειας είναι η δυσχέρεια στην επεξεργασία των πληροφοριών, η αδυναμία προσήλωσης της προσοχής, η μειωμένη ικανότητα να συμπεριφέρεται κατά τρόπο κοινωνικά αποδεκτό και η αδυναμία γενικά να αντιμετωπίζει προβλήματα. Στο μοντέλο αυτό, τα στρες από το περιβάλλον, όπως στενόχωρα γεγονότα της ζωής ή προβλήματα χρήσης ναρκωτικών, πυροδοτούν την έναρξη και την υποτροπή της σχιζοφρένειας στα ευπαθή άτομα.
    Aπόλυτα σωστά!!!
    Mgilleas, αυτό που λες σχετικά με δυσχέρεια στην επεξεργασία των πληροφοριών, και μειωμένη ικανότητα να συμπεριφέρεται κατά τρόπο κοινωνικά αποδεκτό, το συνδέεις με κάποια ευπάθεια στο φάσμα του αυτισμού?

  10. #10
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Aπόλυτα σωστά!!!
    Mgilleas, αυτό που λες σχετικά με δυσχέρεια στην επεξεργασία των πληροφοριών, και μειωμένη ικανότητα να συμπεριφέρεται κατά τρόπο κοινωνικά αποδεκτό, το συνδέεις με κάποια ευπάθεια στο φάσμα του αυτισμού?
    Κοιταξε αυτισμος και σχιζοφρενεια εχουν καποια κοινα γονιδια που ειναι υπαιτια για την εμφανιση τους.Και ο αυτισμος μπορει να εχει τα παραπανω που λες αλλα δεν ειναι απαραιτητο να χει καποιος αυτισμο για να τα χει ,υποδηλωνει και προδιαθεση για ψυχωση.Οπως να αναφερω πολλοι ψυχωτικοι εμφανιζαν γλωσσική καθυστερηση στην ομιλια τους δηλαδη μιλησαν αργοτερα απο το κανονικο.

  11. #11
    Εγω ξερω για το χασις και το αγχος ως παραγοντες που επιταχυνουν την εκδηλωση της νοσου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ναι μπορεί,αλλά θα μείνει χρόνια ασθένεια εφόσον υπάρχει το γονιδιακό υπόβαθρο-αλλιώς θα υποχωρήσει μετα απο κάποια φαρμακευτική βοήθεια.

Similar Threads

  1. Μπορεί να "επιστρέψει" ένας άνθρωπος με ψύχωση;
    By Hope89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 02-12-2015, 17:00
  2. Μπορεί η νεύρωση να οδηγήσει σε ψύχωση;
    By xart in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2014, 15:03
  3. Κατάθλιψή ή αγγίζω και την ψύχωση;
    By Θεολόγος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2013, 15:26
  4. Replies: 8
    Last Post: 28-11-2012, 00:44
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ VS ΨΥΧΩΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 53
    Last Post: 23-06-2011, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •