Προς χρηστες η πρωην χρηστες ψυχοτροπων ναρκωτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31

    Προς χρηστες η πρωην χρηστες ψυχοτροπων ναρκωτικων

    Καλημερα, θα ηθελα με αυτο το θεμα να παροτρυνω ατομα που εχουν σχεση με ψυχοτροπα ναρκωτικα (χορτο, lsd, μανιταρια, ακομη και mdma κ.ο.κ.) και παραλληλα παλευουν με καποια διαταρραχη να μοιραστουν τις εμπειριες τους σχετικα με την αντιμετωπιση τους οσον αναφορα το ''συνδιασμο'' και των δυο αυτων καθως και με την θεραπεια (φαρμακα, ψυχολογοι κτλ) οπως επισης και ισως να δωσω αφορμη για καποιες ενδιαφερουσες σχετικες συζητησεις.

    Ελπιζω, καθ'οτι ειμαι και νεο μελος να μην παρεξηγηθει το θρεντ ως φακελωμα η κατι αντιστοιχο. Με ενδιαφερει πραγματικα η ανταλλαγη εμπειριων και σκεψεων γυρω απο το θεμα, καθως υπαρχουν και ελαχιστα αντιστοιχα θεματα γενικα στο διαδυκτιο, στα ελληνικα.

    Θα κανω την αρχη!
    Εχω διαγνωσθει με κλινικη καταθλιψη, διαταρραχες πανικου και αγοραφοβιας καθως και διαταρραχες προσωπικοτητας, τις οποιες δεν ετυχε να αναλυσω περισσοτερο με ειδικο. Το πρωτο πενταμηνο μαζι με SSRI επαιρνα και ζαναξ, πλεον, εδω και 1,5 χρονο πινω μονο αντικαταθλιπτικα.
    Πινω χορτο εδω και 10 χρονια, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να πω οτι εχω κανει εντονη χρηση. Συγγεκριμενα, θα ναι μαξιμουμ 6 οι φορες που εχω κανει καθημερινη η σχεδον καθημερινη χρηση, και αυτο οχι για περισσοτερο διαστημα 1-2 μηνων και εχοντας προηγηθει και ακολουθησει μεγαλο οφφ. Σε ολο το υπολοιπο διαστημα η συχνοτητα χρησης ειναι απο δυο φορες τη βδομαδα μεχρι 1 φορα το μηνα. Και οταν λεω πινω, ειτε καθημερινα ειτε σπανια το πιωμα μου μεσα σε μια ολοκληρη μερα θα ειναι MAX 10 τζουρες καθως 3 τζουρες για μενα ειναι ενα ολοκληρο βαρυ τσιγαρο - για καποιο λογο, οσο περιεργο και αν φανει την ακουω παρα πολυ ευκολα και πααρα πολυ!
    Απο τον 2ο χρονο χρησης αποφασισα οτι ειμαι απο τα ατομα που δεν θα πρεπει να πινουν καθολου, μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι με εχει καταστρεψει οσον αφορα τις διαταρραχες αλλα και σε πολλα αλλλα θεματα, παρ'ολ'αυτα, οσο το φοβαμαι αλλο τοσο τ'αγαπαω και με βρισκω ψυχολογικα εξαρτημενη.
    Επισης ειμαι απο τα ατομα που το θεωρουν καλο, με την εννοια οτι σου ανοιγει το μυαλο, συνειδητοποεις σωστα πραγματα κτλ, αλλα οτι αυτο συμβαινει μεχρι ενα σημειο και εννοειται με μετρο. Απο ενα σημειο και μετα δε σου δινει ουσιαστικα, σου παιρνει μονο.
    Αλλα πως διαολο καταφερνεις να μη το θελεις καθολου στη ζωη σου, οταν ξερεις και τη γλυκα του, και ξερεις και οτι καποια συγκεκριμενα πραγματα που τυχαινει να ειναι και αγαπημενα (πχ μουσικη,χορος,γελια) δεν μπορεις να τα βιωσεις το ιδιο χωρις αυτο - ακομη και μετα απο μεγαλα οφφ;
    Το εχει καταφερει κανεις;
    Εδω, παιζει και σημαντικο ρολο ο περιγυρος, που φανταζομαι σε πολλους ακομη -ειδικα σε μικρες ηλικιες- τυχαινει ολοι οι ενδιαφεροντες για μας ανθρωποι που γνωριζουμε να πινουν, ειτε χορτο, ειτε παραισθσιογονα κτλ. Αυτο πως αντιμετωπιζεται; Γιατι προφανως οσο σπανιοτερα το βλεπεις, τοσο ευκολοτερα το ξεχνας.
    Επισης, οσο και να το αγαπαω/υποστηριζω σε φασεις ειμαι και απολυτη στο οτι αν εχεις προδιαθεση η ηδη καποια διαταρραχη ειναι σχεδον οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου (μεσα και τα υπολοιπα ψυχοτροπα ναρκωτικα).
    Προσωπικα ειμαι σε φαση που διανυω το μεγαλυτερο μου οφφ, σχεδον 6 μηνες κι εχω πιει απο 1-2 τζουρες 4 φορες. Μετα απο επαναλαμβανομενα καταθλιπτικα επισοδεια και πανικους το πηρα αποφαση να κοψω και το καταφερα, εχοντας βεβαια τρομερη υποστηρηξη απο τον περιγυρο και αλλαζοντας τον τροπο ζωης μου και αποφευγοντας εντελως καταστασεις που το περιεχουν.
    ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ και η ζωη μου χωρις αυτο ειναι ξενερωτη, εχω κοψει δραστηριοτητες που πραγματικα με γεμιζουν και μου κανουν καλο (πχ λατρευω ηλ.μουσικη,λατρευω να χορευω, αλλα λογω αγοραφοβιας - ελλειψης αυτοπεπιθησης δεν παω πλεον σε παρτυ - δε σηκωνω και το αλκολ,εχω κατεστραμενο στομαχι), γελαω εντονα σπανια κ.α. Παρολ'αυτα μου εχει κανει εξαιρετικο καλο που δεν πινω, οσον αφορα καταθλιψη,αγχος,υπεραναλυσ η κλπ.
    Τωρα το καλοκαιρι σκοπευω να πινω, οσο λιγοτερο μπορω βεβαια, καθ'οτι θα ειμαι 1 μηνα ελευθερο καμπινκ + 3 psy festivals και...οποιος καταλαβαινει, καταλαβαινει..
    Επειδη μου βαζει πολυ αγχος στην αρχη και στο ξενερωμα και ενιοτε και badtrips (το ενδιαμεσο ειναι ωραιο :p), εχω βρει μια λυση την οποια ΔΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ και ουτε τη θεωρω εξυπναδα για μενα, ειναι ομως λυση, οταν πινω εκτος απο πολυ ελαφρυα τσιγαρα πινω και μισο ζαναξ, κι ετσι τη βγαζω καθαρη. Προφανως δεν ειμαι πριφανη γι'αυτο, απλως απο τη στιγμη που το χρειαζομαι και το θελω παρα πολυ σε καποιες φασεις, τουλαχιστον ετσι μειωνω τα αρνητικα τα οποια με συντροφευουν και τις επομενες μερες, οχι μονο εκεινη τη στιγμη.
    Αναφερω απλως οτι εχω δοκιμασει 7 φορες mdma, τιποτ'αλλο, και οτι θελω πολυ να δοκιμασω μανιταρια αλλα φοβαμαι. Δεν αναλυω κατι πανω σ'αυτα γιατι εχω ηδη γραωει πααρα πολλα και δεν θελω να κουρασω η να αποτρεψω κοσμο να ασχοληθει με το θεμα!
    Ελπιζω καποιοι απο σας να το βρειτε ενδιαφερον θεμα για μοιρασμα και συζητηση ακομη και αν δεν ταυτιστειτε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    εγω κανω χρηση κανναβης και γενικα ναρκωτικών πανω από 10 χρονια απο τα 20 και τωρα είμαι 35
    στην αρχη με το χορτο γεμιζα φουλ και πολύ ωραια τωρα που αρρωστησα απο ψυχωση και με τα φαρμακα την ακουω μεν αλλα όχι όπως παλια δεν είναι το ιδιο
    αναρωτιέμαι γιατι απο τα φαρμακα απο την ψυχωση μηπως εινια ανοχη
    να πω ότι επινα και πινω πολύ μπορει δηλαδή να κανω και 5 και 6 τριφυλα σε μια μερα αρκει να εχω
    εμενα παντως σε γενικες γραμμες αν και αρρωστησα μετα απο χρηση χορτου τα ναρκωτικα δε μου προκαλουν υποτροπες

    τα μανιταρια να τα προσεχεις εγω ειχα φρικαρει πηρα τη μια μερα και καπακι την επομενη και μου εφεραν τρελες σκεψεις και δε μπορουσα να ηρεμησω, ισως να μην εινια καλη ιδεα να δοκιμασεις μιας και εχεις προβλημα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κοιταξε φιλος απο οτι καταλαβα, σε ενδιαφερει η ανταλλαγη αποψεων πανω σε φαρμακευτικη αγωγη με συνδοιασμο ψυχοτροπων ουσιων: το σιγουρο ειναι πως ουτε το ενα σε βοηθα, ουτε το αλλο, αλλα και ουτε και ο συνδοιαμος τους!!!! Εγω προσωπικα μαζι με τα αντικαταθλιπτικα, κατεβαζα και μεθυλφαινιδατη....ειναι το λεγομενο συχνα αναφερομενο, ως ριλατινη και δινετε για ατομα που εχουν διαταραχη της προσοχης....αυτο που εχω να εκθεσω ειναι οτι μπορει να θεωρειται φαρμακο και στην Αμερικη να το υπερσυνταγογραφουν στα παιδια αλλα κατ'ουσιαν ειναι ναρκωτικο....οποτε ο μονος λογος που θα ελεγα να το παρει ενα παιδι ειναι μονο, αν ειναι πολυ ησυχο και τον πειραζουν ολοι...η δραση του ειναι ομοιας με αυτης της κοκαινης, και σε κανει σιγουρα νευρικο...απο εκει και περα αυτο που εχω να εκθεσω ειναι πως ειτε ειναι χορτο, ειτε κατι αλλο καλυτερα να μην κανεις την αρχη...σε απαταει, μπορει να νομιζεις οτι σε βοηθαει αλλα εν τελη σε καταστρεφει...μπορουν εκτος απο εντονα ψυχολογικα εξαρτημενο να σε κανουν και ψυχοπαθη...εφοσον, συνεχιζεται απο το κρατος οι ουσιες να ειναι απογευρεμενες, καλυτερα ας μεινει ετσι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    Καλησπέρα. Συμφωνώ απόλυτα με τον menis_64 σε αυτό το κομμάτι: "απο εκει και περα αυτο που εχω να εκθεσω ειναι πως ειτε ειναι χορτο, ειτε κατι αλλο καλυτερα να μην κανεις την αρχη...σε απαταει, μπορει να νομιζεις οτι σε βοηθαει αλλα εν τελη σε καταστρεφει...μπορουν εκτος απο εντονα ψυχολογικα εξαρτημενο να σε κανουν και ψυχοπαθη...εφοσον, συνεχιζεται απο το κρατος οι ουσιες να ειναι απογευρεμενες, καλυτερα ας μεινει ετσι"
    Τώρα moustarda βλέπω ότι απ' τη μία έχεις καταλάβει τι παίζει με όλη τη φάση των ναρκωτικών. Όλοι στην αρχή ξεκινάνε με λίγο και για να δοκιμάσουν και δν καταλαβαίνουν πότε περνάνε τα χρόνια και πόσα έχουν κάνει (από ναρκωτικά) και πόσα δεν έχουν κάνει από άλλα πραγματα. Σε καταλαβαίνω γιατί βρίσκομαι σε πολύ παρόμοια φάση με εσένα, το ότι έχεις αποφασίσει να κόψεις το χόρτο είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου. Τώρα όσον αφορά τα μανιτάρια μάλλον επειδή πέρασε το καλοκαίρι και θα πήγες στα psy parties πιθανως θα δοκίμασες. Αν όχι εγώ θα σου πρότεινα να το ψάξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πριν κάνεις το οτιδήποτε καινουριο και πάντα να κρατάς μια πισινή γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να σου τα "σκάσει". Διάβασες πηγές, επιστημονικά άρθρα, μελέτες, υπάρχουν πάρα πολλά sites που μπορείς να ενημερωθείς. Αυτό που λες για το ότι νιώθεις ξενέρωτη πιστεύω είναι καθαρά λόγω συνήθειας, μετά από τόσα χρόνια χ΄ρησης και περίπλοκων σκέψεων και ιδιαίτερων σχέσεων (πιστέυω καταλαβαινόμαστε). Εγώ αυτό που λέω στον εαυτό μου είναι να κάνω υπομονή και να βάζω στόχους, ρεαλιστικούς και όχι υπερβολικά απαιτητικους για αρχή τουλάχιστον μέχρι να πάρεις μπρος και να νιώσεις τη χαρά που μπορείς να πάρεις και από άλλα πράγματα. Οι ουσίες δεν είναι απλό πράγμα, και στις μέρες μας οι άνθρωποι κάνουν αλόγιστη χρήση χωρίς να γνωρίζουν τις επιπτώσεις. Άκου κι εμένα που ήμουν 3 χρόνια με έναν άνθρωπο εθισμένο βαρια με το χόρτο, ο οποίος φυσικά δεν το παραδέχεται, και δεχόμουν λεκτική και σωματική βία εξαιτίας των ψυχώσεων που βάραγε. Και τέλος τα μανιτάρια και το LSD είναι ψυχοτρόπες ουσίες που μπορούν να σε αλλάξουν έντονα και ύπουλα χωρίς να το καταλάβεις. Εγώ έχω κάνει 2 φορές από το καθένα. η τελευταία μου φορά με το LSD ήταν φέτος το καλοκαίρι σε ένα psy festival και ήταν πολύ δυνατή εμπειρία. κρατιόμουν για να μη φρικάρω γιατί ήμουν και σε περίεργη κατάσταση με τον τότε φίλο μου, το κεφάλι μου μέχρι και 20 ώρες μετά έπαιρνε ασταμάτητες στροφές. ευτυχώς κατάφερα και κοιμήθηκα. νόμιζα θα ξύπναγα τρελή αλλά όλα καλά. κι αυτό το νόμιζα γιατί πριν χρονια μετά απο χρηση mdma ξύπνησα "τρελή". τότε είχα περάσει βαριά κατάθλιψη με έντονες κρίσεις πανικού και απώλεια μνήμης. ακόμα παλεύω για να είμαι καλά και να στέκομαι στα πόδια μου. Δεν σταματάει ποτέ αυτή η διαδικασία. γνώμη μου και συμβουλή μου και όποιος θέλει την ακούει, αν παίζεις με το χάος χαώνεσαι, γιατί χάος φέρνουν όλα αυτά ειδικά όταν είμαστε σε α΄γνοια για το πως επιδρούν επάνω μας. και το να πίνουμε drugs δν μας κάνει πιο μάγκες! Οι νηφάλιες επιλογές μας που χαρακτηρίζονται από σθένος, θάρρος, υπομονή και πολλά άλλα είναι που θα μας κάνουν πραγματικά μάγκες. Γιατί πολλοί το καβαλάνε και μετά δεν ξέρουν πως να γυρίσουν πίσω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Κοιτα φιλη μου ειναι περιεργα τα πραγματα οταν αναμιγνυεις ψυχοτροπα με ψυχολογικα.Μονο και μονο που χρειαζεται να εισαι σε επιφυλακη μην σου ερθει η τρελα μην αγχοθεις κτλπ νομιζω το κανει ακομα ποιο τρομακτικο.
    Επειδη και εγω εχω παρομοια θεματακια και την εψαχνα γενικα με τα ψυχοτροπα θελω να σου πω πως δεν το συνιστο.Ειδικα το lsd εμενα πηγε να με φαει για τα καλα και ηταν αυτα τα κλασματα που νομιζα πως παει εφυγα ημουν στο δασος με θεα ακροπολη και σε καποια φαση επειδη κουραστηκα στο ανεβασμα ενιωσα εγκοβισμενος δεν ειχα ορατοτητα και ειχα δεντρα γυρο μου λεω μαλακα τι γινεται μαλακα μην γινεις ρομπα μαλακα σε παρακαλω χαχα.Αυτα ακριβως ελεγα μεσα μου.Θυμαμαι εντονα τον πολεμο που εκανα με τον εαυτο μου εκεινη την στιγμη για να τα αποβαλω αυτα τα συναισθηματα και το χειροτερο ειναι οτι δεν ηθελα να με καταλαβουν οποτε νιωθεις τι λεω.Λενε οτι το Lsd μπορει να σε αλλαξει θετικα η αρνητικα.Εχω να σου πω πως αυτα τα κλασματα τρελας με στιγματησαν και το λεω με καλη εννοια γιατι ζοριστικα μεσα μου και τελικα με μια σκεψη τα εδιωξα ολα χαμογελασα τους κοιταξα ολους στα ματια μιας και πριν ειχα φαει σκαλωμα με εχαν πιασει οι φρικες ε και λεω νταξη τελειωσε ΧΑΡΗΚΑ αλλα θα μπορουσε να ειναι πολυ διαφορετικα και ισως εαν δεν εδειχνα δυναμη εκεινη την στιγμη να ειχα φλιπαρει.Να τονισω οτι ειχα πει οποιουχο φαρμακο πριν οποτε μπορει να εγινε επιπλοκη μπορει και οχι παντως ΜΗ ειδικα χαπια με τριπακια και μανιταρια ΜΗ

    Αυτα..Γενικα θελει μεγαλη προσοχη εγω δεν θα το ξαναδοκιμαζα παντως γτ να παιζω τοσο με τις αντοχες μου??Κανα μουντου πολυυ σπανια γτ ειναι σκετη βρωμια μακρια..Η κανα κοκορετσι εαν γουσταρεις ντοπα.Αλλα ολα φιλεναδα με μετρο και να ακους τον εαυτο σου οταν σε προειδοποιει να σταματησεις ΜΠΕΣΑ κοριτσακι!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1
    Γεια σας και από μένα.Έχω μια σχέση εδώ και τρία χρόνια και συμβιώνω με τον σύντροφό μου.Εκείνος κάνει χρήση κάνναβης από πολύ μικρός και σήμερα είναι 35,κάνει δηλαδή χρήση περίπου 20 χρόνια.Εγώ από την άλλη είμαι 26 χρονών και έχω κάνει διάφορες δοκιμές με ουσίες όταν ήμουν μικρότερη,αλλά όλα έμειναν σε εκείνα τα πλαίσια,δεν έχω δηλαδή κάποια εξάρτηση από αυτές τις ουσίες σήμερα.Επειδή ο εθισμός του συντρόφου μου είναι κάτι που με προβληματίζει πάρα πολύ,ακριβώς επειδή γίνεται σχεδόν καθημερινή χρήση θα ήθελα να ακούσω την δική σας γνώμη για το τρόπο που θα το διαχειριστώ. Έχω κάνει διάφορες προσπάθειες να του εξηγήσω οτι αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί και δεν μπορώ να ζήσω παρέα με αυτό,ακριβώς επειδή η χρήση κάνναβης που κάνει ,είναι κάτι που τον ρίχνει πολύ και δεν έχει όρεξη να κάνει τίποτα άλλο , άλλα παράλληλα που τον ξε-αγχώνει για τα θέματα της δουλειάς του.Ξέρω οτι αυτή του η εξάρτηση είναι κάτι πέρα από μένα και τη σχέση μας,αλλά επειδή συμβιώνουμε δεν ξέρω πια πως να το διαχειριστώ,γιατί τον αγαπώ δηλαδή δεν θέλω να λήξω την σχέση μας ,αλλά να τον βοηθήσω να αλλάξει αυτό.

  7. #7
    Εάν δεν αναγνωρίσει ότι τον χαλάει δεν θα ζητήσει βοήθεια. Πίσω από κάθε χρήση κατάχρηση βρίσκεται φόβος πόνος θυμός και δεν αντιμετωπίζονται και εύκολα. Εάν μιλήσεις ειλικρινά λέγοντας του ότι τον χαλάει μπορεί και να σε δει ως εχθρό. Αν χωρίσεις μπορεί και να ταρακουνηθεί. Αν μείνεις ίσως και να αναγνωρίσει ότι υπάρχει θέμα και να τον βοηθήσεις στη πορεία της απεξάρτησης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Αν ειν εθισμενη προσωπικοτητα αν δεν θελησει να κοψει οχι μονο εσυ δεν θα καταφερεις κατι αλλα ουτε ο θεος ο ιδιος....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Κοιτα αν σε ολα τα αλλα εινα διπλα σου και σε σεβεται σε ακουει και σου δειχνει αγαπη δεν εχεις λογο νομιζω να τον κανεις να κοψει.Στο κατω κατω περα απ την πλακα μαυρακι πινει δεν πινει καμια ζουζι οποτε νταξη τρωγεται.Ο καθενας ηρεμει με την δικο του τροπο αρκει να μην κανει κακο στους γυρο του.Οποτε δες το θετικα.Αλλα εαν εσυ δεν γουσταρεις με τιποτα καλο θα ηταν να το συζητησετε.Εαν ειναι αρνητικος στην κουβεντα και σε ενοχλει τοσο πολυ το οτι πινει τοτε τι να σου πω στο χερι σου ειναι,βλεποντας και κανοντας.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τα ναρκωτικα ειναι βλακεια!!!
    κι οπως ελεγε ενας ποιητης - προσωπικα μου κραταγε 'παρεα' σαν δουλευα για 2-3 χρονια στην αφρικη -
    {Ἡ αὐτοκτονία, προνόμιο πιὰ στὰ θηλυκά-
    κάποτε κάναμε κι ἐμεῖς αὐτὴ τὴ σκέψη.
    Πεθαίνεις πιὸ σιγὰ μὲ τὰ ναρκωτικά,
    μὰ τελευταία κι αὐτὰ τἄχουν νοθέψει} Καββαδιας

Similar Threads

  1. Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine
    By panagiwtis23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 68
    Last Post: 15-10-2017, 20:49
  2. Προς όλους τους χρήστες του forum που νιώθουν μόνοι τους
    By Apos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 92
    Last Post: 15-01-2016, 20:56
  3. Η διαφήμιση που έκανε 1.397.719 χρήστες να δακρύσουν
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 31-01-2012, 04:37
  4. ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
    By panos86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 148
    Last Post: 24-09-2011, 01:35
  5. Αποποινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων υπερ ή κατα?
    By PETRAN in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 38
    Last Post: 02-02-2010, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •