Η μοναξια - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 34 FirstFirst ... 11192021222331 ... LastLast
Results 301 to 315 of 500
  1. #301
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    admforall κι εγω το εχω κανει κυριως στα ταξιδια που πηγα μονη μου. αλλα ειναι πολυ αβολο και πλεον δε το κανω

  2. #302
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    ναι σίγουρα είναι άβολο.επίσης όπως έγραψα και πιο πάνω δεν έχει σημασία σε πόσες δραστηριότητες συμμετέχεις αλλά το κατά πόσο έχεις την ικανότητα να αλληλεπιδράς μέσα σε αυτές με τον υπόλοιπο κόσμο που υπάρχει εκεί πέρα απο αυτό που προσφέρει η εκάστοτε δραστηριότητα.γιατι και εγώ παλιότερα συμμετείχα σε διάφορες δραστηριότητες αλλά και απο μικρός στο σχολείο, σχολή, φροντιστήριο, εργασία κτλ ενώ οι άλλοι έκαναν μεταξύ τους παρέα και έξω απο αυτό το πλαίσιο ή 'πηγαδάκια' μεταξύ τους εγώ ήμουν στην απέξω

  3. #303
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Οσο κοινωνικος να εισαι οι 30αριδες εχουν ηδη φτιαξει τον "κοσμο" τους οπως τον θελουν.Εχουν φιλιες χρονων σχεσεις χρονων κλπ.Ο κοσμος δεν ειναι ανοιχτος να βαλει ατομα στη ζωη του σε αυτη την ηλικια.Επισης οταν δουν εναν ανθρωπο που ψαχνεται για νεες φιλιες η ειναι χρονια μονος του ειναι καχυποπτοι.Του τυπου "τι τρεχει τωρα μαυτην και δεν εχει σχεση τοσο καιρο, μηπως εχει καποιο κουσουρι? Τι τρεχει μαυτην κ θελει τωρα να προσκολληθει στην παρεα μας μηπως εχει καποιο κουσουρι? " Γιαυτο κ συνηθως κραταω κ λιγη παραπανω αξιοπρεπεια κ δε δειχνω ουτε λεω οτι εχω αναγκη για νεες παρεες ουτε κλαιγομαι οτι ειμαι μονη μου σε ατομα που δεν ξερω καλα.

  4. #304
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι θα μου πειτε που ειναι στη θεση μου.Εξω ομως στον πραγματικο κοσμο οι περισσοτεροι δεν εκδηλωνουν τα αισθηματα μοναξιας.Ολοι κραταμε αξιοπρεπεια προσχηματα και σιωπουμε.Μπορει να υπαρχουν ατομα που ξερω που θελουν κι αυτα φιλους ας πουμε.Αλλα εφοσον δε μιλαμε ανοιχτα οι ανθρωποι γι'αυτα και κανεις δεν κλαιγεται δημοσιως δε γινεται να συναντηθουν οι δρομοι μας.

  5. #305
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    εγώ πάντως αυτά ψάχνω και δεν ξέρω πως να τα βρω.και αν τελικά υπάρχει πουθενά αυτός ο συνδυασμός και το κυριότερο να συναντηθούν οι δρόμοι μας..

    Δε ξέρω πραγματικά τι χρειάζεται για να το πετύχει κάποιος αυτό.Το ψάχνω και εγώ,πολλά χρόνια τώρα.Και τελικά δεν μετράει μόνο το να κυκλοφορεί κάποιος έξω και να κάνει διάφορες δραστηριότητες.Το σημαντικότερο είναι να ξέρεις να επικοινωνείς και να αλληλεπιδράς σωστά με τον κοινωνικό σου περίγυρο.Εγώ αυτές τις μέρες έχω άδεια και κυκλοφόρησα αρκετά έξω.Πήγα σε μέρη όπου υπάρχει κόσμος και έλληνες και ξένοι και σε πληθυσμό 100πλασιο απο την επαρχιακή πόλη που μένω.αλλά επειδή δεν ξέρω να επικοινωνώ σωστά με τους γύρω μου (πέραν των απλών συναλλαγών πχ για αγορά προιοντων, καφε, φαι, ερωτήσεις για το που βρίσκεται πχ ένα μέρος) δεν κατάφερα να γνωρίσω κόσμο.Παρόλα αυτά με πλησίαζαν μερικοί τουρίστες ή και έλληνες που ζητούσαν λίγα χρήματα,ένας άλλος είδε ότι φόρτιζα το κινητό μου σε ένα παγκάκι που καθόμουν με power bank και μου το ζήτησε για λίγο για να φορτίσει το δικό του.Και το αποκορύφωμα χθες το βράδυ που έπεσα παρολίγον θύμα ληστείας ευτυχώς χωρίς επιτυχία από τον επίδοξο ληστή.
    Το θέμα είναι ότι αρνούμαι να το πάρω απόφαση ότι για την υπόλοιπη ζωή μου θα πρέπει να είμαι χωρίς σχέση και φίλους κατά το μεγαλύτερο διάστημα (καθώς απο φίλους έχω 2 που τους βλέπω μια φορά το χρόνο και μένουν πολύ μακριά και όλο τον υπόλοιπο χρόνο είμαι μόνος μου) και έτσι δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος
    αυτα που λες τα εχω κανει και εγω... και με θεωρουσα αντικοινωνικη που δεν σταυρωνα παρεες, αδεξια, κλπ.
    Τωρα πια που τα βλεπω τωρα ξερεις τι πιστευω οτι φταιει?
    το οτι δεν ανηκα σε καποιο κυκλο που να μου δινει ταυτοτητα. Ημουν μονη μου, κυκλοφορουσα μονη, σα να εκανα κυκλους μεσα στον κυκλο του εαυτου μου ενα πραγμα αν καταλαβαινεις τι θελω να πω... Δεν εκανα κυκλους μεσα σε εναν μεγαλο κυκλο ατομων οπου υπηρχε η δυνατοτητα τομης με ατομα που ηθελα να συναναστραφω...
    Παλια οι ανθρωποι κοινωνικοποιούνταν στη δουλειά, εβρισκαν μια δουλεια και επιδιωκαν παρεες-σχεσεις απο εκει. Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει. Κανεις μια δουλεια επειδη πρεπει! και κοινωνικοποιείσαι σε παρεες από το σχολείο σου, από τους alumni του πανεπιστημιου σου, από το κομμα στο οποιο ανηκεις, από τη θρησκεια στην οποία ανηκεις, απο τα παιδια των συναδελφων των γονιων σου, κλπ κλπ.
    Νομιζω αυτο μάς λείπει, το να ανηκουμε σε μια ομάδα/παρεα που να μας δινει μια ταυτοτητα, την αισθηση οτι ανηκουμε καπου.

  6. #306
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    οταν δουν εναν ανθρωπο που ψαχνεται για νεες φιλιες η ειναι χρονια μονος του ειναι καχυποπτοι.Του τυπου "τι τρεχει τωρα μαυτην και δεν εχει σχεση τοσο καιρο, μηπως εχει καποιο κουσουρι? Τι τρεχει μαυτην κ θελει τωρα να προσκολληθει στην παρεα μας μηπως εχει καποιο κουσουρι?
    Αυτο ειναι δικη σου κριση αγαπητη νηματοθετρια! και μαλιστα αρνητικη κριση που σε υπονομευει...
    Αμα σκεφτεσαι ετσι, τοτε εκ των προτερων εισαι προκατειλημμενη για το πως σκεφτονται οι αλλοι και σε αντιμετωπιζουν...μονη σου σκαβεις το λακκο σου...

    χεστηκαν οι αλλοι να κατσουν να σκεφτουν τωρα γιατι και αν ειμαι μονη μου, ή αν περναω καλά με τη σχεση που εχω!

  7. #307
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    θεματοθετρια εσενα τ προβλημα σ τωρα ειναι οτι δεν εχεις ερωτικο συντροφο η οτι οι φιλοι σ δεν βγαινουν αρκετα τωρα και δεν εχεις φιλους να βγεις?

  8. #308
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    δεν έχει σημασία σε πόσες δραστηριότητες συμμετέχεις αλλά το κατά πόσο έχεις την ικανότητα να αλληλεπιδράς μέσα σε αυτές με τον υπόλοιπο κόσμο που υπάρχει εκεί πέρα
    Ναιιιιιιιιιι !! πόσο ικανος εισαι να αφομοιωνεσαι στην ομάδα...
    Και μετα πιστευω οτι τα στεκια παιζουν ρολο! οι ομαδες αυτες εχουν στεκια... το θεμα ειναι να ξεκαθαρισουμε σε τι ομαδα θελουμε να ανηκουμε και μετα σε ποια στεκια συχναζουν, και μετα κανεις την προσπαθεια να ενταχθεις στην ομαδα και να αφομοιωθεις...

  9. #309
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Ο συντροφος ειναι το προβλημα.Απο τους φιλους αναμενομενα ειναι αυτα.Δεν περιμενω απο οικογενειαρχες πχ να εχουν ορεξη να βγαινουμε 2 φορες τη βδομαδα για ξενυχτι οπως θα θελα εγω να κανω.

    Γενικα το ξερω οτι ο κοσμος χεστηκε κ δεν τον απασχολει τι κανω και πως ειμαι....οχι μονο εγω γενικα...η αδιαφορια και το να μη σκεφτεσαι τον αλλον ειναι σημειο των καιρων.

  10. #310
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    Ο συντροφος ειναι το προβλημα.Απο τους φιλους αναμενομενα ειναι αυτα.Δεν περιμενω απο οικογενειαρχες πχ να εχουν ορεξη να βγαινουμε 2 φορες τη βδομαδα για ξενυχτι οπως θα θελα εγω να κανω.

    Γενικα το ξερω οτι ο κοσμος χεστηκε κ δεν τον απασχολει τι κανω και πως ειμαι....οχι μονο εγω γενικα...η αδιαφορια και το να μη σκεφτεσαι τον αλλον ειναι σημειο των καιρων.
    ενταξει απο αυτα π ξερω μεχρι τωρα δεν εχεις κατι κακο ωστε να δειχνεις αποκρουστικη.....το θεμα ειναι ομως να δειχνεις διαθεσιμη..το δειχνεις αυτο η κρατας αμυντικη σταση?

  11. #311
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Παρτο λογικα.Ειναι δυνατον 6 χρονια ενας ανθρωπος να εχει ιδια σταση παντου. πχ αμυντικη? Ψαχνουμε να βρουμε που εφταιξα εγω; Προσπαθω να με διορθωνω καθημερινα και να γινομαι καλυτερη δεν ειμαι τελεια αλλα ξαναλεω.Δε βρισκουν σχεση οι τελειοι και αυτοι που το "χειριζονται"καλυτερα.Εινα� � θεμα τυχης καθαρα.Ψαχνω απλα να βρω μια λυση να αντιμετωπησω ενα προβλημα που παιζει σοβαρα να μη ληθει ποτε.

  12. #312
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Να βρω δηλαδη το ψυχικο σθενος να κανω κι αλλο κουραγιο.Κι αλλη υπομονη και καποια στιγμη να νιωσω καλα χωρις καποιον. Υπαρχουν ανθρωποι που το εχουν καταφερει, τους θαυμαζω και θελω να γινω σαν αυτους. Τελοσπαντων, ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις.Τροφη για σκεψη ολα οσα λεμε.

  13. #313
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Phalaenopsis View Post
    Παρτο λογικα.Ειναι δυνατον 6 χρονια ενας ανθρωπος να εχει ιδια σταση παντου. πχ αμυντικη? Ψαχνουμε να βρουμε που εφταιξα εγω; Προσπαθω να με διορθωνω καθημερινα και να γινομαι καλυτερη δεν ειμαι τελεια αλλα ξαναλεω.Δε βρισκουν σχεση οι τελειοι και αυτοι που το "χειριζονται"καλυτερα.Εινα� � θεμα τυχης καθαρα.Ψαχνω απλα να βρω μια λυση να αντιμετωπησω ενα προβλημα που παιζει σοβαρα να μη ληθει ποτε.
    θα λυθει μην αγχωνεσαι και μην σ παιρνει απο κατω...
    και εγω πιστευω οτι ειναι και θεμα τυχης και ταιμινγκ...
    οι φιλοι σ εχουν γνωστα ατομα αντρες?

  14. #314
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    δεν υπαρχουν τελειοι και μπαζα...
    στις ανθρωπινες σχεσει ολα εινα εξελιξιμα πιστευω...

    δεν εχω καταλαβει ΤΙ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤΣ ΕΧΕΙΣ?

    εγω πχ θελω καποιον στην ηλικια μου, που να εχει σπουδασει, να δουλευει, και να ειναι ανεξαρτητος απο γονεις! δηλαδη οχι αγραμματος, οχι τεμπελης, οχι μαμακιας!!!! αμα εχει και καλό χαρακτήρα, προσγειωμενος, ενταξει θα εχω χτυπησει το τζακποτ!!! :)

  15. #315
    Banned
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    183
    Μα τα εγραψα πιο πανω και σε πολλες σελιδες εδω μεσα.

Page 21 of 34 FirstFirst ... 11192021222331 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By angelos88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 10-09-2014, 21:59
  2. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  3. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 02:52
  4. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 01:22
  5. Μοναξια...
    By Giannakos23 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 26-05-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •