Νάρκισσοι και ψωνισμένοι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Για το άλλο πάλι δεν ξέρω τι ισχύει , γιατί πολλές φορές τα αδέρφια, με ίδιο περιβάλλον, είναι τα αντίθετα...όχι μόνο στην αυτοπεποίθηση , γενικά....Πως συμβαίνει αυτό?
    Συμβαινει διοτι τα δυο αδελφια δεν τυγχανουν της ιδιας προσοχης , στο ενα μπορει να δειξουν περισσοτερη αδυναμια , απο οτι στο αλλο , και επειδη η κυρια αυτοπεποιθηση , διαμορφωνεται πριν τα 5 χρονια , που δεν θυμασαι τιοποτα απολυτως , ποιος ξερει τι συναισθηματα εχεις νιωσει , ουτε που ξερεις , μπορει ενα απλο γεγονος , να το αντιληφθει το παιδι με διαφορετικο τροπο , και να το επηρρεασει στην μετεπειτα ζωη του , ατυτην την ερευνα κανουν τωρα επιστημονες , διαβαζα , γιατι δεν θυμομαστε τιποτα προ των 5 ετων , που ειναικαθοριστικα για τηνζωη μας ...............εχω δυο ξαδελφια , διδυμα , και δεν εχει καμμια σχεση ο χαρακτηρας των , ηπιος ο ξαδελφος , τζαναμπετα η ξαδελφη , αντε να βγαλεις ακρη .......

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμβαινει διοτι τα δυο αδελφια δεν τυγχανουν της ιδιας προσοχης , στο ενα μπορει να δειξουν περισσοτερη αδυναμια , απο οτι στο αλλο , και επειδη η κυρια αυτοπεποιθηση , διαμορφωνεται πριν τα 5 χρονια , που δεν θυμασαι τιοποτα απολυτως , ποιος ξερει τι συναισθηματα εχεις νιωσει , ουτε που ξερεις , μπορει ενα απλο γεγονος , να το αντιληφθει το παιδι με διαφορετικο τροπο , και να το επηρρεασει στην μετεπειτα ζωη του , ατυτην την ερευνα κανουν τωρα επιστημονες , διαβαζα , γιατι δεν θυμομαστε τιποτα προ των 5 ετων , που ειναικαθοριστικα για τηνζωη μας ...............εχω δυο ξαδελφια , διδυμα , και δεν εχει καμμια σχεση ο χαρακτηρας των , ηπιος ο ξαδελφος , τζαναμπετα η ξαδελφη , αντε να βγαλεις ακρη .......
    Αυτό ακριβώς!
    Γιατί και τα ζευγάρια αντιθέτων είναι πολλά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Αυτό ακριβώς!
    Γιατί και τα ζευγάρια αντιθέτων είναι πολλά...
    Eπιτελους κατληξαμε σε κατι , δις Κιουμπ !!!

  4. #19

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Eπειδη παλιοτερα εκανα μια δουλεια τιγκα στους ψωνισμενους, εχω να πω οτι ειναι μια επιφανεια ολο αυτο, ενας κοινωνικος ρολος... στην ουσια απλοι ανθρωποι ειναι, με τις ανασφαλειες, τους φοβους τους....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #21
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Eπειδη παλιοτερα εκανα μια δουλεια τιγκα στους ψωνισμενους, εχω να πω οτι ειναι μια επιφανεια ολο αυτο, ενας κοινωνικος ρολος... στην ουσια απλοι ανθρωποι ειναι, με τις ανασφαλειες, τους φοβους τους....
    Αγαπητή Μάρα,μπορώ να εκφράσω μια ένσταση στα λεγόμενα σου?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εννοειταιιιιιιιιιιιιιιι! ελευθερα... γιατι ειμαστε εδώ?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #23
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    εννοειταιιιιιιιιιιιιιιι! ελευθερα... γιατι ειμαστε εδώ?
    Ίσως κρύβουν τις ανασφάλειες τους,και δείχνουν ως απόλυτα εγωκεντρικοί,ωραιοπαθείς και άλλα συναφή.
    Σαφώς αυτή η συμπεριφορά δεν είναι και η καλύτερη.Να ψωροπερηφανεύεσαι για το είναι σου κλπ.
    Θα έλεγα πως είναι σαν όσους έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας ή χαμηλή αυτοπεποίθηση,απλά από τον αντίθετο δρόμο(δηλαδή δεν το δείχνουν εμφανώς,αλλά το κρύβουν με άλλες,ακατάλληλες κατ'εμέ συμπεριφορές.)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Τούς βαριέμαι απίστευτα.

    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πώς στο καλό μπορεί να τραβήξει την προσοχή ένας εγωκεντρικός ωραιοπαθής που ασχολείται μόνο με την εαυτάρα του..

  10. #25
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Τούς βαριέμαι απίστευτα.

    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πώς στο καλό μπορεί να τραβήξει την προσοχή ένας εγωκεντρικός ωραιοπαθής που ασχολείται μόνο με την εαυτάρα του..
    Έλα που δυστυχώς την τραβάει...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Οι γονείς φταίνε, σε μεγαλώνουν σαν θεό/ θεά, πρίγκηπα κλπ και βγαίνεις ότι να ναι....αν και δεν ξέρω κατά πόσο υποφέρουν αυτοί, τους γύρω τους θα πληγώνουν, δεν λέω για την διαταραχή, δεν γνωρίζω , στα ''ψώνια'' αναφέρομαι.......

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    μπαααα... δε νομιζω οτι υποφερουν... όπου τους συμφερει αλλαζουν προσωπο....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    μπαααα... δε νομιζω οτι υποφερουν... όπου τους συμφερει αλλαζουν προσωπο....
    Ναι και εγώ έτσι πιστεύω, όταν λες αλλάζουν πρόσωπο?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    μπαααα... δε νομιζω οτι υποφερουν... όπου τους συμφερει αλλαζουν προσωπο....
    Οχι , δεν μπορουν ναλλαξουν προσωπο , τοχω παρατηρησει , ειναι τοσο φανερο , που και στα μεγαλα να μην τον ' τσιμπησεις ' τον-ην αλλον , εκει μπορει να κρυφτει, θα τον τσιμπησεις σε λεπτομερειες , αν και δεν χρειαζεται , εκδηλωνονται πολυ συντομα ........εκτος αν εθελοτυφλεις ......και διολου δεν υποφερουν , ζουν σεναν δικο τους , ιδεατο κοσμο , με επικεντρο αυτους ................παραμυθιαζονται κατα κορον.......αν κατι τυχον τους διαψευσει , ριχνουν αλλου τις ευθυνες , πουτε στον εαυτο τους , ειναι σοβαρη διαταραχη αυτη ..........δεν χρηζει νοσηλειας, αλλα ποσοι διαταραγμενοι δεν πανε ποτε σε γιατρο , και κυκλοφορουν ελευθεροι ? πολοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιι ......

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πιστευω πως οι ναρκισσοι δεν ειναι ατομα που μπορουν ευκολα να συναναστραφουν με ανθρωπους..
    παρα μονο με ανθρωπους με υψηλες θεσεις...ειναι ματαιοδοξοι κ ψαχνουν να χτιζονυ τη ζωη τους πανω σε αλλους κ οχι να δουλεψουν γι αυτο..ειναι διαταραχη κ χρηζει θεραπειας..δεν ειναι απλο.
    ολοι εχουμε ναρκισσιστικα κομματια μεσα μας ..αλλα οχι την διαταραχη.
    πχ μερικες φορες χαιρομαστε οταν μας θαυμαζουν κ κανουμε κατι πολυ καλα..κ αυτο ναρκισσιστικο ειναι ..αλλα με την διαφορα οτι εμεις το εχουμε δουλεψει για να εχουμε αυτο το αποτελεσμα..πχ εγω που κανω χορο..οταν βγω στη σκηνη κ με θαυμασει το κοινο τοτε ναι νιωθω οτι εκφραζω την ναρκισσιστικη μυο πλευρα..αλλα δεν ειμαι ωραιοπαθης..παντα νιωθω ταπεινη κ μετρια..αν ειχα την διαταρραχη θα νομιζα οτι εγω ειμαι κ καμια αλλη στον κοσμο.
    ειναι μεγαλο πακετο να εχει την διαταραχη..υποφερουν πραγματικα απο στρες επειδη φοβουνται μη τσαλακωθουν...συνηθως οι ναρκισσοι ειναι επιθετικοι στον λογο τους κ εριστικοι..
    δνε εχουν σταθερες σχεσεις κ δουλειες..
    τωρα ενας αντρας πχ που ειναι κουκλος κ ξερει οτι ειανι κουκλος κ νιωθει ομορφα με αυτο..σε καμια περιπτωση δεν θα τον ελεγα ναρκισσο..αν ομως ηταν εριστικος κ επιθετικος επειδη ειναι ομορφος πολυ..εκει ναι δεν θα μπορουσα να επικοινωνησω μαζι του..
    εγω πχ που ειμαι ΚΟΥΚΛΑΡΑ,ΑΔΥΝΑΤΗ, ΚΟΡΜΑΡΑ Κ ΘΕΑ...τι σχεση εχω εγω τωρα κ καθομαι μιλαω μαζι σας μου λετε?????*( πλακα κανω..οχοχο)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ναρκισσιστική οικογένεια / νάρκισσος γονιός / αδέρφια νάρκισσοι
    By heman in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 30-08-2014, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •