Πιθανές ασθένειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    1

    Πιθανές ασθένειες

    Καλησπέρα! Είμαι 1.68 και 56κιλά! Εδώ κι 1 χρόνο έχω χάσει όλα τα κιλά που είχα πάρει στις πανελλήνιες +4 κιλά που ήθελα πάντα να φύγουν! Τους τελευταίους μήνες ωστόσο με φόβο να μην τα ξαναπάρω, όταν τρώω λίγο παραπάνω κάνω εμετό.. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά.. υπήρξαν εβδομάδες που δεν έκανα καθόλου, υπήρξαν όμως φορές που έκανα κάθε μέρα.. προσπαθώ να το σταματήσω αλλά υπάρχουν φορές που όταν μπαίνω στην διαδικασία να φάω λίγο παραπάνω( ποτέ κάποια τρελή ποσότητα) να κάνω πάλι εμετό.. συν το ότι είμαι εμμονική με τη ζυγαριά μου.. δεν θέλω να ξεκινήσω πάλι να πηγαίνω σε ψυχολόγο, θα με συμβουλεύατε να δω εναν διατροφολόγο;;; επίσης, νομίζετε ότι είναι πιθανό να έχω πάθει ή και να πάθω κάτι σοβαρό, μέχρι και καρκίνο του στομάχου;;; ξέρω, μπορεί να πείτε ότι είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά αυτή η απορία με βασανίζει συνέχεια.. όταν όμως τρώω και μετά κάνω εμετό τον ξεχνάω τον φόβο μιας σοβαρής αρρώστιας απο την βλακεία που κανω κάθε φορα.. βοηθείστε με!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    fidelissemper, το νεαρό της ηλικίας σου θα μπορούσε να δικαιολογήσει τέτοιες απορίες που μας ζητάς να λύσουμε. Ήδη τις έχεις απαντήσει μέσα σου , εσύ καλύτερα από όλους ξέρεις πως αυτό που κάνεις τώρα βάζει στη ρουλέτα το μέλλον του σώματος αλλά και του μυαλού σου. Αν συνεχίζεις να νομίζεις ότι ένας διατροφολόγος θα σε "σώσει" από τον εαυτό που σε οδηγεί στην εξαγωγή της τροφής, σφάλεις και με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθείς σταδιακά σε σοβαρές ασθένειες. Οι διατροφολόγοι έχουν άλλη δουλειά. Είναι πεδίο ενός καλού ψυχολόγου να σε οδηγήσει στη ρίζα των διατροφικών σου συμπεριφορών.
    Από ό,τι καταλαβαίνω , είσαι νεαρό κορίτσι. Δηλαδή η καλύτερη φάση του ανθρώπου να τακτοποιήσει τους δαίμονές του, ακόμη και αυτούς που δεν ξέρει την πηγή τους . Χρειάζεσαι βοήθεια. Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου αυτές τις γιορτινές μέρες. Ζήτα βοήθεια σε έναν ειδικό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    8
    Γεια σου fidelissemper! Ναι υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι για την υγεία μας όταν προκαλούμε συχνά εμετό. Τα πιο συχνά είναι να εμφανίσεις προβλήματα στα δόντια και στα ούλα καθώς το οξύ που ανεβαίνει από το στομάχι σου χαλάει το σμάλτο των δοντιών και τα ούλα, καθώς και κάποια δυσπλασία στον οισοφάγο, επίσης λόγω του οξέος, που θα σου προκαλεί καούρες, δυσπεψία και γενικά μπορεί να εξελιχτεί και σε καρκίνο αλλά πιο σπάνια. Το κύριο πρόβλημα όμως είναι ότι όλο αυτό είναι εθισμός και ακόμα κι αν τώρα επειδή είναι αρχή δεν το βλέπεις, σύντομα θα αρχίσουν αυτά τα επεισόδια να επηρεάζουν πάρα πολύ την ψυχολογία σου κι εσύ πάλι να γυρεύεις παρηγοριά στο φαγητό... Είναι ένας φαύλος κύκλος που κάθε φορά σε βουλιάζει και περισσότερο. Πάλεψέ το όσο μπορείς τώρα που είναι νωρίς. Μήπως δεν ήταν καλός ο προηγούμενος ψυχολόγος και γι'αυτο δε θες να ξαναπάς; Μπορείς πάντα να ψάξεις κάποιον άλλο. Ένας καλός ειδικός πάντως που θα ταιριάξετε θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να είσαι σίγουρη. Γιατί από κάπου πηγάζουν όλα αυτά. Είναι μια διέξοδος της ψυχής σου όλο αυτό. Καλός κι ο διατροφολόγος αλλα θα εντείνει κι άλλο νομίζω αυτή τη μανία σου με τα κιλα και τη ζυγαριά. Κι εγώ το έχω αυτό και προτίμησα την ψυχοθεραπεία γιατι αυτή η εμμονή με τα κιλά μόνο καλό δε μας κάνει. Είμαστε τόσα άλλα πράγματα πέρα από τα κιλά μας κι όμως εξαρτάται η διαθεσή μας από αυτό τον αριθμό της ζυγαριάς. Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και σ'αυτό η ψυχοθεραπεία βοηθάει πάρα πολύ. :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •