Το πρόβλημα μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514

    Το πρόβλημα μου!

    Να΄μαι κι εγώ παιδιά! Μερικοί από εσάς με ξέρετε, είμαι η Δήμητρα, 44 ετών, παντρεμένη κι εχω δυο δίδυμα αγορακια 5μιση ετων αυτιστικά. Σας έχω γράψει για τα παιδάκια μου και την ιστορία μας. Οι μικροί δείχνουν να πάνε καλά, ο ένας ειδικά έχει μεγάλη εξέλιξη, ο άλλος έτσι κι έτσι. Γενικά αυτό το θέμα των παιδιών με στενοχωρεί πάρα πολλές φορές. Από τη στιγμή που πήραμε τη διάγνωση και μετά είχα πολλά ψυχοσωματικά και έχω . Να σημειώσω ότι έχω ιστορικό κατάθλιψης απο 14 ετών αλλά ποτέ μου δεν πήρα φάρμακα παρά μόνο για ελάχιστους μήνες. Γενικά είμαι αγχώδης τύπος και νευρικός. Την κατάθλιψη μου θεωρώ ότι μέσα μου ποτέ δεν τη ξεπέρασα, πάντα είχα μελαγχολικές φάσεις και δύσκολες αλλά έμαθα να ζω έτσι. Επίσης σημειώνω ότι έχω μεγάλη φοβία για το θάνατο. Κατά συνέπεια όταν αρρωσταίνω από κάτι σκέφτομαι ότι πάει πεθαίνω. Και ερχόμαστε στο σήμερα, πριν τρεις μέρες με έπιασε μια φοβερη ημικρανία , μιλάμε δεν περνούσε με τίποτα και φυσικά φοβήθηκα ότι έχω κάτι σοβαρό. Γενικότερα έχω αυτό το φόβο όπως σας έγραψα. Όμως όταν πια πέρασε ο πονοκέφαλος με έπιασε ένας πιο έντονος φόβος και μετα μια μελαγχολία την οποία έχω ακόμα. Χθες μάλιστα δεν κοιμηθηκα γιατι το μυαλο μου εφερε ένα προσωπο που εχω μιλησει μαζι του πριν χρόνια δυο φορες, δεν είχε καμια σημασια στη ζωη μου και ουτε ξέρω πως επανέφερα την εικόνα και αυτό με τρόμαξε! Με αποτέλεσμα ακόμα και τώρα που σας μιλάω να το φέρνω στο μυαλο μου και φυσικά φοβαμαι μήπως τρελάθηκα. Είμαι παρά πολύ στενοχωρημένη, κλαίω και φοβάμαι τα χειρότερα!! Φυσικά θα πάω σε ειδικό, επειδή όμως μένω Βοιωτία και δεν έχει εδώ ειδικούς θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον από Αθήνα , βολεύει. Φυσικά με προσωπικό μήνυμα γιατί φαντάζομαι εδώ δεν επιτρέπεται. Δεν θα έγραφα αλλά ειλικρινά δεν γνωρίζω κανέναν!! Αν το δουν οι διαχειριστες ας με συγχωρήσουν. Αυτό που με στενοχωρεί πάνω από όλα είναι ότι έχω δυο μικρά[παιδάκια να μεγαλώσω και τι θα γίνουν αν πάθω κάτι ……….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα δημητρα και περαστικα για ολα, απο καρδιας.
    δεν καταλαβα πως συνδεεις το προσωπο που σκεφτηκες ξαφνικα, με ολα τα υπολοιπα που περιγραφεις. τι περναει απ το μυαλο σου δλδ, σε σχεση με αυτο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα δημητρα και περαστικα για ολα, απο καρδιας.
    δεν καταλαβα πως συνδεεις το προσωπο που σκεφτηκες ξαφνικα, με ολα τα υπολοιπα που περιγραφεις. τι περναει απ το μυαλο σου δλδ, σε σχεση με αυτο?
    Καλησπέρα!!!! σε ευχαριστω πάρα πολυ!! Το ότι το σύνεδεσα έτσι στα ξαφνικά και οτι συνέχεια δεν φεύγει από το μυαλό μου με φόβισε πάρα πολύ ότι κάτι έπαθε το μυαλό μου ,ότι δεν λειτουργεί σωστά. Και τώρα το σκέφτομαι αλλά κάπως ξεχνιέμαι που και που λόγω καθημερινότητας ,ξερεις μικρά φαγητό,δουλειές κλπ κλπ . Έχω όμως μια θλίψη.....
    Σε ευχαριστώ που ρωτάς.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Καλησπέρα!!!! σε ευχαριστω πάρα πολυ!! Το ότι το σύνεδεσα έτσι στα ξαφνικά και οτι συνέχεια δεν φεύγει από το μυαλό μου με φόβισε πάρα πολύ ότι κάτι έπαθε το μυαλό μου ,ότι δεν λειτουργεί σωστά. Και τώρα το σκέφτομαι αλλά κάπως ξεχνιέμαι που και που λόγω καθημερινότητας ,ξερεις μικρά φαγητό,δουλειές κλπ κλπ . Έχω όμως μια θλίψη.....
    Σε ευχαριστώ που ρωτάς.....
    εννοεις, σε ανησυχει γιατι να περναει απ το μυαλο σουε να τοσο ασχετο ατομο και μηπως εχεις κατι? μαλλον κατι σε ιδεοληψια που σου ηρθε ξαφνικα μοιαζει αυτο. δεν εννοω οτι εχεις διαταραχη ιδψ, εννοω μια ακυρη σκεψη που για λογους αγχους της δινεις βαρυτητα, χωρις να σημαινει ακτι ιδιαιτερο.
    δυστυχως ψυχ δεν εχω να σου προτεινω.και προσεχε τετοιες προτασεις απο αγνωστους του ιντερνετ. τουλαχιστον ακου καποιον που εμπιστευεσαι και εχει δοκιμασει ο ιδιος. εχει πολλους ακαταλληλους που ψαρευουν θυματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοεις, σε ανησυχει γιατι να περναει απ το μυαλο σουε να τοσο ασχετο ατομο και μηπως εχεις κατι? μαλλον κατι σε ιδεοληψια που σου ηρθε ξαφνικα μοιαζει αυτο. δεν εννοω οτι εχεις διαταραχη ιδψ, εννοω μια ακυρη σκεψη που για λογους αγχους της δινεις βαρυτητα, χωρις να σημαινει ακτι ιδιαιτερο.
    δυστυχως ψυχ δεν εχω να σου προτεινω.και προσεχε τετοιες προτασεις απο αγνωστους του ιντερνετ. τουλαχιστον ακου καποιον που εμπιστευεσαι και εχει δοκιμασει ο ιδιος. εχει πολλους ακαταλληλους που ψαρευουν θυματα.
    Ναι ακριβως!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα ρωτήσω και δικούς μου. Απλά έχω χρόνια να επισκεφθώ κάποιον μιλαμε πάνω απο 20ετία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Παντρεμένη; και ο σύζυγος πού βρίσκεται;
    Το ότι έχεις 2 παιδιά με αυτισμό σου ταράζει τον συναισθηματικό σου κόσμο και αυτό είναι απόλυτα λογικό!
    Αν κιόλας έχεις ιστορικό κατάθλιψης...πόσο μάλλον!

    Οσον αφορά τις σκέψεις σου για τον θάνατο-πρέπει να τις βγάλεις άμεσα από μέσα σου διότι θάνατος δεν υφίσταται και είναι μόνο ιδεατικός!Κάποιος που πιστεύει στον Θεό,δεν έχει να φοβάται τίποτα! Ο Θεός τα εποίησε όλα με σοφία!

    Οσο για το πρόσωπο που σκέφτεσαι διαρκώς είναι αποτέλεσμα του έντονου και συνεχούς άγχους που έχεις...αν προσπαθήσεις να χαλαρώσεις θα δεις ότι θα σου φύγουν και οι επίμονες σκέψεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Παντρεμένη; και ο σύζυγος πού βρίσκεται;
    Το ότι έχεις 2 παιδιά με αυτισμό σου ταράζει τον συναισθηματικό σου κόσμο και αυτό είναι απόλυτα λογικό!
    Αν κιόλας έχεις ιστορικό κατάθλιψης...πόσο μάλλον!

    Οσον αφορά τις σκέψεις σου για τον θάνατο-πρέπει να τις βγάλεις άμεσα από μέσα σου διότι θάνατος δεν υφίσταται και είναι μόνο ιδεατικός!Κάποιος που πιστεύει στον Θεό,δεν έχει να φοβάται τίποτα! Ο Θεός τα εποίησε όλα με σοφία!

    Οσο για το πρόσωπο που σκέφτεσαι διαρκώς είναι αποτέλεσμα του έντονου και συνεχούς άγχους που έχεις...αν προσπαθήσεις να χαλαρώσεις θα δεις ότι θα σου φύγουν και οι επίμονες σκέψεις!
    Diana σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Ο σύζυγος είναι κι αυτός κουρασμένος. Δουλεύει και προσπαθεί και στο σπίτι να βοηθά. Απλά ως μαμά ίσως εγώ εμπλέκομαι πιο πολύ συναισθηματικά με το θέμα των μικρών μου. Θεωρώ ότι αυτό είναι η βασική αιτία που είμαι σε αυτή τη φάση τώρα. Όσο για το θάνατο δεν ξέρω για ποιο λόγο και πως δημιουργήθηκε αλλά ειναι μαι φοβία από παιδί που συνεχίζει. Σε ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια σου. Να σε έχει ο Θεός καλά!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Kαλησπέρα Δήμητρα. Δικαιολογημένο το άγχος, είναι μεγάλη η πίεση που δέχεσαι, αλλά με τη βοήθεια και τη στήριξη ενός ειδικού, με πίστη πως θα τα καταφέρεις, πιστεύω θα πας μια χαρά.
    Εστίασε α' αυτά που πραγματικά έχουν σημασία, στο ότι τα παιδιά σου είναι καλά κι όλα τ' άλλα αντιμετωπίζονται.
    Δεν ξέρω, ίσως να είμαι λάθος, σού γράφω αυτά που βοηθάνε εμένα.
    Ο πολιτισμός μας ευθύνεται για την αντιμετώπιση ανθρώπων που διαφέρουν, άλλοι πολιτισμοί τους "διαφορετικούς" τους αντιμετωπίζουν με σεβασμό, όπως πρέπει.
    Οσο για το πρόσωπο που σκέφτεσαι, κι εδώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία: όσο περισσότερο προσπαθώ να απωθήσω μια σκέψη, τόσο περισσότερο με βασανίζει.
    Ο χρόνος, όσον αφορά αυτό, θα κάνει τη δουλειά του.
    Ομως, χρειάζεσαι στήριξη για την καθημερινότητα. Να μάθεις δικλείδες ασφαλείας, να μην παλεύεις με τις ιδέες και τους φόβους σου.
    Κι όλα καλά θα πάνε..
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Kαλησπέρα Δήμητρα. Δικαιολογημένο το άγχος, είναι μεγάλη η πίεση που δέχεσαι, αλλά με τη βοήθεια και τη στήριξη ενός ειδικού, με πίστη πως θα τα καταφέρεις, πιστεύω θα πας μια χαρά.
    Εστίασε α' αυτά που πραγματικά έχουν σημασία, στο ότι τα παιδιά σου είναι καλά κι όλα τ' άλλα αντιμετωπίζονται.
    Δεν ξέρω, ίσως να είμαι λάθος, σού γράφω αυτά που βοηθάνε εμένα.
    Ο πολιτισμός μας ευθύνεται για την αντιμετώπιση ανθρώπων που διαφέρουν, άλλοι πολιτισμοί τους "διαφορετικούς" τους αντιμετωπίζουν με σεβασμό, όπως πρέπει.
    Οσο για το πρόσωπο που σκέφτεσαι, κι εδώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία: όσο περισσότερο προσπαθώ να απωθήσω μια σκέψη, τόσο περισσότερο με βασανίζει.
    Ο χρόνος, όσον αφορά αυτό, θα κάνει τη δουλειά του.
    Ομως, χρειάζεσαι στήριξη για την καθημερινότητα. Να μάθεις δικλείδες ασφαλείας, να μην παλεύεις με τις ιδέες και τους φόβους σου.
    Κι όλα καλά θα πάνε..
    Τζάκυ σε ευχαριστώ πολύ!! Προσπαθώ αλλά μερικές φορές είναι η κούραση, είναι η καθημερινότητα είναι που σκέφτομαι πολύ για τα παιδιά ........... Ένας ειδικός ίσως μου χρειαστεί γιατί νοιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά , ότι χρειάζομαι βοήθεια για να μπορέσω να γίνω καλύτερη για τα παιδιά μου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    ! Αν το δουν οι διαχειριστες ας με συγχωρήσουν. Αυτό που με στενοχωρεί πάνω από όλα είναι ότι έχω δυο μικρά[παιδάκια να μεγαλώσω και τι θα γίνουν αν πάθω κάτι ……….
    Να σου πω κατι Δημητρα ? θα σου πω,,,,,,,,,,,,, αυτοι που πιστευουν οτι θα παθουν κατι , τοχω παρατηρησει , ποτε δεν παθαινουν τιποτα , αυτοι που ειναι αφασια , και δεν φονβουνται τιποτα , αυτοι παθαινουν τελικα , εξακριβωμενο .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να σου πω κατι Δημητρα ? θα σου πω,,,,,,,,,,,,, αυτοι που πιστευουν οτι θα παθουν κατι , τοχω παρατηρησει , ποτε δεν παθαινουν τιποτα , αυτοι που ειναι αφασια , και δεν φονβουνται τιποτα , αυτοι παθαινουν τελικα , εξακριβωμενο .......
    Γεια σου Άγγελε! Αυτό το λέει και ο άντρας μου!! Εγώ νομίζω ότι και να ζεις όμως με το να φοβάσαι δεν είναι και ότι καλύτερο. Αυτοί που δεν φοβούνται τουλάχιστον ζουν πιο όμορφα όχι μέσα στο άγχος και τις φοβίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Γεια σου Άγγελε! Αυτό το λέει και ο άντρας μου!! Εγώ νομίζω ότι και να ζεις όμως με το να φοβάσαι δεν είναι και ότι καλύτερο. Αυτοί που δεν φοβούνται τουλάχιστον ζουν πιο όμορφα όχι μέσα στο άγχος και τις φοβίες.
    Γεια σου Δημητρα !! θαλεγα οτι εχει δικιο ο αντρας σου ............φυσικα δεν ειναι καλο να ζεις με φοβιες , αλλα δεν ξερω πως απαλλασεσαι απο αυτες , αφου δεν εχω καμμια φοβια , ωστε να μπορω να δωσω εστω μια συμβουλη , παντως πραματικα πιστευω οτι τσαμπα η ανησυχια , αλλα δεν μπορω να σε πεισω γι αυτο με μια -δυο γραμμες , νομιζω ομως οτι εχεις αγχωθει και πιεστει πολυ με τα αγορια , και αυτο εχει σαν αποτελεσμα υπερβαλλον αγχος , που παιρνει σαρκα και οστα ,, υπο την μορφη μιας φοβιας , τοσο απλο , το θεμα ειναι πως μπορεις να διαχειριστεις αυτο το αγχος .........................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου Δημητρα !! θαλεγα οτι εχει δικιο ο αντρας σου ............φυσικα δεν ειναι καλο να ζεις με φοβιες , αλλα δεν ξερω πως απαλλασεσαι απο αυτες , αφου δεν εχω καμμια φοβια , ωστε να μπορω να δωσω εστω μια συμβουλη , παντως πραματικα πιστευω οτι τσαμπα η ανησυχια , αλλα δεν μπορω να σε πεισω γι αυτο με μια -δυο γραμμες , νομιζω ομως οτι εχεις αγχωθει και πιεστει πολυ με τα αγορια , και αυτο εχει σαν αποτελεσμα υπερβαλλον αγχος , που παιρνει σαρκα και οστα ,, υπο την μορφη μιας φοβιας , τοσο απλο , το θεμα ειναι πως μπορεις να διαχειριστεις αυτο το αγχος .........................
    Θα προσπαθήσω! Ευχαριστώ Άγγελε! Ήδη είμαι καλύτερα αλλά μια μελαγχολία την έχω ..... το θέμα μου είναι ότι δεν έχω κάποιο δικό μου να μου συστήσει κάποιον ειδικό αν χρειαστώ κάποια βοήθεια αν και πιστεύω ότι σε θέματα ψυχής τα φάρμακα δεν βοηθούν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ακριβώς.Τα φάρμακα είναι σαν τις ασπιρίνες.
    Τουλάχιστον βρες έναν καλό γιατρό να σε βοηθαει φαρμακευτικά όταν χρειάζεσαι!
    Κανείς δεν έγινε καλά με φοβίες - γι'αυτό πείσε τον εαυτό σου,ότι οι φοβίες σου είναι άχρηστες και ξεκίνα να πιστεύεις κάπου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Ακριβώς.Τα φάρμακα είναι σαν τις ασπιρίνες.
    Τουλάχιστον βρες έναν καλό γιατρό να σε βοηθαει φαρμακευτικά όταν χρειάζεσαι!
    Κανείς δεν έγινε καλά με φοβίες - γι'αυτό πείσε τον εαυτό σου,ότι οι φοβίες σου είναι άχρηστες και ξεκίνα να πιστεύεις κάπου!
    Σε ευχαριστώ Diana ,να πιστεύω κάπου δεν έχω προς το παρόν ασχοληθεί γιατί ποτέ δεν είχα αυτή τη έντονη πίστη . Μόνο μικρούλα πήγαινα στην εκκλησία και πολύ συχνά μάλιστα. Μετά κάπου ξεμάκρυνα

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  2. προβλημα!
    By Ιωαννα! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-05-2014, 01:54
  3. Προβλημα
    By skropi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-03-2014, 13:16
  4. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    By thanos31 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2013, 03:10
  5. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 21:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •